ההתרגשות של תחילת שנת הלימודים כבר מאחוריכם, אבל זה לא אומר שעכשיו הגיע החופש הגדול שלכם. אחד האתגרים הגדולים שמלווה גידול בנות, הוא ההתעסקות עם השיער שלהן.

בכל הקשור לילדה בגיל גן או בית ספר יסודי, איסוף השיער הוא כמעט הכרחי. שיער פזור נוטה להיכנס לעיניים, להפריע בפעילויות שונות ולעודד התעסקות אינסופית. ויש גם את עניין ההיגיינה - הרי מספיק שתשלחו את הילדה פעם אחת בשיער פזור לגן, וצפו לקבל אותה בחזרה עם מזכרות מארגז החול, במקרה הטוב, או כמה "חברות" חדשות על הראש, במקרה הרע.

בין אם מדובר בזנב סוס פשוט, קוקו עגבנייה או קוקיות שובבות – העיקר שהשיער מסודר, נוח, לא מפריע בעיניים ומייצר לילדה שלכם תדמית רגועה ושקדנית (ותסכימו איתנו שתדמית זה דבר חשוב). אז נכון, לאסוף את השיער בקוקו פשוט זה הכי קל ומהיר, במיוחד כשעייפים וממהרים בבוקר. אבל קצת גיוון לא יזיק.

ומה יעשו שלא יודעים לקלוע, אתם ודאי שואלים. אז גם לכם - אמהות, אבות, סבתות ודודים - כבר אין יותר תירוצים. מבחר הצמות שניתן ללמוד לקלוע בקלות ובמהירות דרך סרטונים פשוטים ביוטיוב כבר מזמן יצא מכלל שליטה. אז זה הזמן להוציא מהבוידעם את הספר "שפת הסימנים של נועה" ולהתחיל לחגוג.

יום ראשון: צמה בסיסית

לאיזה שיער מתאים: ארוך, מכל הסוגים.

דרגת הקושי: מתחילים.

מה צריך: מברשת וגומייה.

אופן ההכנה: מסרקים את השיער לאחור או משאירים שביל באמצע. מחלקים את השיער לשלושה חלקים שווים ובכל פעם מעבירים לאמצע את אחת מהקווצות הקיצוניות, לסירוגין, עד שמגיעים לקצה השיער. מהדקים בגומייה.

סגנון: מומלץ להוסיף סיכות צבעוניות כדי להוסיף קצת עניין.

זמן: 2 דקות מקסימום.

יום שני: צמות אינדיאניות

לאיזה שיער מתאים: לכל הסוגים. מינימום אורך הכתפיים.

דרגת הקושי: שלב שני למתחילים.

מה צריך: מברשת, מסרק, 2 גומיות.

אופן ההכנה: בעזרת מסרק עושים שביל באמצע ומחלקים את השיער לשני חלקים שווים. מחלקים כל חצי לשלושה חלקים וקולעים צמה מאחורי כל אוזן. מהדקים כל קצה של צמה בגומייה ומתפללים שהן ייצאו שוות.

סגנון: קוקיות צבעוניות או סרטים תואמים לבגד יהיו שדרוג מהנה למראה המתוק. בסרטון ניתן לראות איך אפשר להוסיף, סרט, קשת או בנדנה לגיוון.

זמן: 5 דקות.

יום שלישי: צמת מקלעת דג

לאיזה שיער מתאים: חלק וארוך.

דרגת הקושי: מתקדמים מינוס.

מה צריך: מברשת, מסרק, גומייה.

אופן ההכנה: מסרקים את השיער לאחור או משאירים שביל באמצע ומחלקים את השיער לשני חלקים שווים מאחור, כך שיש רווח ביניהם. לוקחים קווצת שיער קטנה מהצד הימני החיצוני ומעבירים לקבוצת השיער השמאלית, אוחזים כדי שלא תתרופף ומייד לוקחים קווצת שיער מצד שמאל החיצוני ומעבירים לימין. כך ממשיכים הלאה ומקפידים לקלוע הדוק לתוצאה מושלמת. בסוף מהדקים בגומייה.

סגנון: מעניקה מראה אצילי. פשוטה מלפנים אך מפתיעה מאחור, אין צורך להוסיף לה סיכות ואפילו כדאי לקשור בגומייה דקה ולא מורגשת כדי לא לגרוע מיופייה.

זמן: 6-5 דקות, ושווה כל רגע.

יום רביעי: צמה סינית (או צרפתית)

לאיזה שיער מתאים: חלק או גלי, מתאים גם לשיער דק.

דרגת הקושי: מתקדמים.

מה צריך: מברשת, גומייה, סבלנות.

אופן ההכנה: צמה מרשימה מאוד שמתחילה מקודקוד הראש. מחלקים את השיער לשניים ומניחים משני צדי הכתפיים. מפרידים שלוש קבוצות שיער דקות מאזור הפוני ומתחילים לקלוע. בכל פעם לוקחים עוד קווצות דקות מהצדדים כלפי האמצע כך שלאט לאט כל השיער נקלע לצמה, בסוף קושרים בגומייה, כמובן.

סגנון: עדיף להשאיר במראה "נקי" עם גומייה דקה לא מורגשת או לקשור סרט אדום לפפיון נהדר ומשמח.

זמן: 8-6 דקות, תלוי במיומנות.

יום חמישי: צמת נחש או צמה הפוכה

לאיזה שיער מתאים: מלא.

דרגת הקושי: מתקדמים פלוס.

מה צריך: מברשת, גומייה ואת הסרטון שעושה סדר בבלגאן.

אופן ההכנה: לוקחים קווצת שיער מהפוני ומחלקים לשלושה חלקים. מתחילים לקלוע צמה, אבל הפוך - כלומר, מעבירים את החלק הימני של השיער מתחת לאמצעי, ואת השמאלי מתחת לחלק שבאמצע. ואז מעבירים את החלק הימני מתחת לאמצעי. מוסיפים בכל פעם קווצת שיער מכל צד. בכל פעם אוספים מהפוני ועד הקודקוד את כל השיער שנמצא בגובה שבו נמצאת הצמה. ממשיכים לקלוע את הצמה באותו אופן עד למטה, ובסוף סוגרים בגומייה.

סגנון: חגיגי ויוצא דופן.

זמן: 10 דקות, תלוי כמה פעמים מפרקים ומתחילים מחדש.

יום שישי: צמת מפל

לאיזה שיער מתאים: חלק עד גלי.

דרגת הקושי: מומחים.

מה צריך: מברשת, מסרק, גומייה, סיכות, ואם אפשר - גם מעצב שיער.

אופן ההכנה: צפו בסרטון כמה פעמים ותתחילו לנסות. זכרו שמיומנות זה עניין של אימון, אז אל תוותרו!

סגנון: מראה מיוחד ומרשים שמתאים בול ל"אמא של שבת".

זמן: 12-10 דקות של פינוק לקראת הסופ"ש.

יום שבת: צמות אתיופיות

לאיזה שיער מתאים: כל הסוגים.

דרגת הקושי: רבי אמן עם סבלנות מופרזת.

מה צריך: מברשת, מסרק, גומיות קטנטנות וחרוזים צבעוניים.

אופן ההכנה: מחלקים את השיער לקווצות קטנות וקולעים.

סגנון: זו תסרוקת שמחזיקה מעמד זמן רב, ולכן שווה להשקיע את הזמן בסוף השבוע – זה לא רק ישמח את הילדה, אלא גם ישתלם לכם בכמה ימים של שיער ארוז מראש.

זמן: 30-20 דקות לפחות, תלוי בגודל קווצות השיער.