תדמית ציבורית היא עניין חמקמק, ואם את סלבריטאית בקנה מידה בינלאומי סביר להניח שכמה וכמה אנשי מקצוע מטפלים בה עבורך. רק החודש פרסם מגזין ELLE הבריטי כתבת מדריך לניהול ה"פרסונה הציבורית" של הכוכבים ברשתות החבריות, וחשף את רשת היועצים, הקופירייטרים והמוחות העומדים מאחורי הציוצים המשעשעים של קים קרדשיאן וגווינת' פלטרו בטוויטר - מדובר, ללא ספק, בעסק מורכב. אך עוד לפני שהיו לנו אינסטגרם וטוויטר, היו שערי מגזינים ופרסומות, ועבור לא מעט צרכני תקשורת הם עדיין החזית התדמיתית המובילה ובעלת הנראות המשמעותית ביותר. על החזית הזו בחרו בשנה האחרונה להסתער כמה שחקניות עם מטרה ברורה - להראות לעולם שגם להן יש סקס-אפיל.

נואשת או מפתיעה? קידמן
נואשת או מפתיעה? קידמן

אולי לא היינו כאן אם לא השער האחרון של מגזין V, עליו מופיעה, עמוסת פוטושופ וחשופת ישבן, חברתנו הטובה והוותיקה ניקול קידמן. קידמן, שמאז נישואיה לקית אורבן התברגנה במהירות והשילה את קורטוב הסקס-אפיל שהיה לה בתחילת העשור לטובת פרסונה אלגנטית, מכופתרת ומתוחה (הן בפן האישי והן בפן הפלסטי), היא בטח לא האסוציאציה הראשונה שעולה אצל הציבור הרחב בבואו לפנטז על צילומים פרובוקטיביים. בהתאם לכך, אפקט ההפתעה של השער, כמו גם של הצילומים החושפניים בתוך המגזין, שצולמו על ידי מריו טסטינו, פילגו את כולם לשני מחנות. בראשון נמצא מי שמכנה את המהלך, בישירות או בין השורות, "בוטה", "נואש" ו"מיותר". "אלגנטית, ליידי - אלה המילים שבדרך כלל מתארות את ניקול קידמן. זהו לא המקרה עם השער של V", התבדח הטלגרף הבריטי. ואילו בהאפינגטון פוסט רמזו שעדיף היה אם קידמן היתה מפגינה נועזות דומה על השטיח האדום. מהצד השני, נשמעים קולות המפרגנים לצעד המפתיע של הכוכבת בת ה-45, שמהללים את ה"אומץ" שלה.

ילדה טובה בדרך כלל. פורטמן (צילום: gettyimages)
ילדה טובה בדרך כלל. פורטמן (צילום: gettyimages)

בהשוואה לקידמן, מוכיחה נטלי פורטמן בקמפיין החדש לליפסטיק Rouge Nude, שלא חייבים לחכות לגיל 45 כדי להזריק קצת עירום לקריירה. פורטמן, שאוחזת בימים רגילים בתדמית הילדה היהודייה הטובה, אומנם לא מספיק אמיצה כדי לשדך סקס לוהט לפרסונה שלה כשחקנית, אך היא בהחלט מנצלת את חלון ההזדמנויות כפרזנטורית של דיור כדי לחשוף קצת עור. הפרסומת החדשה של סדרת הליפסטיקים, בה פורטמן שכובה על ספה בפוזה פתיינית, כבר זכתה לכמה חיקויים מבוססי פוטושופ, שמרמזים על כך שיש מי שהיה מעדיף אותה עירומה יותר.

מי ידע? וויליאמס על השער של GQ
מי ידע? וויליאמס על השער של GQ

ולא רק פורטמן וקידמן מכרסמות את הגדר התדמיתית שמפרידה בינן לבין אגף ה"ילדות רעות", שם שוכנות, למשל, סקרלט ג'והנסון ומילה קוניס, שניחנו בסקס-אפיל הפורץ גם מבעד לשמלה החנוטה ביותר. באגף המתפשטות המפתיעות אפשר למצוא עוד כמה שחקניות המקוטלגות כ"רציניות" ו"מוכשרות", שמפלרטטות עם הצד האחר של העדשה. "מי ידע שיש לה כזה גוף", התפלאו בינואר האחרון עורכי המגזין GQ, שעל שערו התנוססה מישל וויליאמס בחזייה ותחתונים. סדרת הצילומים האולטרה-סקסית במופגן של וויליאמס, עם בלונד מחומצן ושרשראות פנינים במחווה למרילין מונרו, הפיקה דיון ציבורי נרחב על שאלת היותה סקסית או לא, והמסקנות לא היו חד משמעיות.

באופן דומה גם קארי מאליגן, הבחורה הראשונה בפנקסי הבמאים לתפקידים דומעים, מיוסרים ומצפוניים, הפנתה למעריצים פרופיל זקור ציצים על השער של W באותו החודש בדיוק.

שובבה? קארי מאליגן על השער של W
שובבה? קארי מאליגן על השער של W

כמו בכל שער מגזין, גם כל השערים המדוברים הללו נסגרו כחלק מעסקה בין יחצנים לעורכים, כשמטרתם של הראשונים היא לקדם סרטים בכיכובן של השחקניות, ולקידמן יש אפילו תירוץ הולם - בסרטה החדש Paperboy, קידמן אמורה לשחק אישה טראשית למדי - וזה בדיוק מה שצילומיה האחרונים מבהירים. לפורטמן, האם הצעירה והנשואה הטרייה, ששמלת כלולותיה כללה שרוולים ארוכים, אין תירוצים להתפשטות מלבד כסף גדול.

השאלה היא, האם הקולות שנשמעים בגינם של צעדים דרסטיים כאלה שייכים לסתם שמרנים משעממים שלא אוהבים עירום נשי אמנותי, או שמא לשפויים האחרונים שבחבורה, המעוניינים לשמור את נישת שחקניות האיכות של הוליווד אפופה במעטה המסתורין המתבקש. בינתיים, המהלכים האלה מצליחים חלקית בלבד, ובצדק - שכן אם כל המדוברות היו פצצות מין בפוטנציה, הקהל הרחב כבר היה שם לב. ועם זאת, נראה שזו תופעה מתפשטת, כך שכל שנותר לנו הוא להמר מי תהיה האיכותית הבאה שתרצה לשתף איתנו את מידה החזייה שלה. מוזמנים לנסות.