כשזה נוגע להתנהלות בתקשורת, נושא הטיפוח הגברי דומה מאוד לתחום הדיאטות הסוער. כשם שמדי שבוע צצה בשורה חדשה להפחתה במשקל, כך מלהטט השוק בין לקים ומסקרות לגברים, לפרסומות אולד-סקול שמחזירות לחיים את הגבריות הישנה והטובה, זו שמסתפקת בדיאודורנטוגם על זה תגידו תודה. בהתאמה, בזמן שחלק הולך וגדל מגברברי הוליווד מתאפרים באופן יומיומי, אחרים מגדלים שפמים וזקנים ומכריזים על גבריות ישנה-חדשה.

ובינתיים בטריטוריה הגברית:

מישהו היה חייב כבר מזמן לעשות סדר בבלגן היצירתי הזה, ולמרבה השמחה הכפפה הורמה על ידי הדוקומנטריסט מורגן ספרלוק (Supersize Me). לפסטיבל טרייבקה החודש הוא הביא את הבייבי החדש שלו, הסרטMansome, שמתעסק בגיזום זקנים, גרביונים לגברים, בשמים למפשעה ועוד תופעות, ומנסה לברר איזו דרך עבר נושא הטיפוח הגברי מימי הביניים ועד היום.

הדרך בה בחר ספרלוק להתמודד עם הנושא המעניין היא כהרגלו הומוריסטית, מוגזמת ולעתים פופוליסטית ותיאטרלית. ולא שמדובר בסוגיות הרות גורל, חלילה - סך הכול, האם גבר באמת צריך שמפו מיוחד לשיער הערווה, או מה השפם שלך אומר עליך. על שאלות אלה ועוד, למשל, מה זה בכלל להיות גבר, מנסים לענות ספרלוק ומרואייניו דרך שיטוט ברחבי ארצות הברית ומחוצה לה.

ומה עם השערות בחזה? הפוסטר של Mansome בפסטיבל טרייבקה (צילום: gettyimages)
ומה עם השערות בחזה? הפוסטר של Mansome בפסטיבל טרייבקה (צילום: gettyimages)

המפיקים של הסרט הם השחקנים וויל ארנט וג'ייסון בייטמן - בעבר שותפים בסדרה המופרעת "משפחה בהפרעה" והיום שחקנים קומיים בסרטים קלילים - יחד עם המפיק היהודי בן סילברמן, שברזומה שלו אבני דרך קומיות כמו "בטי המכוערת" והמשרד האמריקאית. סילברמן (החתיך למדי, יש לציין) מעדיף להישאר בצל, בעוד השניים הראשונים לא מהססים לקפוץ ראש לאגם הקצף הריחני ולהתנסות במגוון טיפולי ספא חדשניים.

עוד מזוקן. ג'ייסון בייטמן (צילום: gettyimages)
עוד מזוקן. ג'ייסון בייטמן (צילום: gettyimages)

בין היתר, ספרלוק ארנט ובייטמן מבקרים בתחרות זקנים באוסטריה, מראיינים אושיות המייצגות סוגים שונים של "גבריות" (מזאק גליפיאנקיס המחוספס וההזוי, דרך אייזיה מוסטאפה, הדוגמן המסוקס של המותג אולד ספייס ועד פול ראד החנון), מטילים בספק כל מיני חידושים משונים וצוחקים כל הדרך לפסטיבלים, שבטח יחבקו את הסרט המשעשע חיבוק גברי מאופק.

אז מה הסוד, גבר? מורגן ספרלוק בתהיות (צילום: gettyimages)
אז מה הסוד, גבר? מורגן ספרלוק בתהיות (צילום: gettyimages)

היוצרים של הסרט לא לוקחים אותו ברצינות רבה, וזה כמובן מאוד גברי מצדם. "העובדה שיש גרביונים לגברים הפתיעה אותי", הודה לא מזמן ספרלוק בראיון למגזין הטיים, "וגם לא ממש הזדהיתי עם המתאבקים המקצועיים, שנאלצים לגלח את כל גופם מדי יום. אתם מתארים לעצמכם?". חבריו להפקה, גם הם לא מתיימרים לעמוד מאחורי היצירה הדוקומנטרית של המאה, הסתפקו בינתיים בהתייצבות פוטוגנית בפסטיבל טרייבקה, שם הוקרן לראשונה הסרט, וכן בעשיית פרצופים לא מאוד גבריים למצלמות.

אין ספק שלראות את בייטמן הביישן וארנט הציני בטיפול ספא, ולשמוע את וותיקי הוליווד מתוודים על שגרת הטיפוח שלהם יהיה מרענן, גם אם לא שנוי במחלוקת או מעורר גלים של מחאה חברתית. הסרט עומד לעלות לאקרנים בארצות הברית ב-18 במאי, ואחרי העדכונים ניתן לעקוב באתר הייעודי.

מי שלא דוגל בהורדות פירטיות יכול רק לקוות שהסרט יגיע להפצה גם בישראל. עד אז, נחכה בסבלנות שהמילה Mansome תיכנס ללקסיקון הרחב. אנחנו יכולים לחשוב על כמה וכמה מועמדים אידיאליים לתואר הזה.