"אין קומיקאית אחת שהיתה יפה כילדה", אמרה פעם ג'ואן ריברס, והלכה לעשות עוד ניתוח פלסטי. בגיל 78, מתוחה ומשופצת כדי לתת פייט לחברותיה לפאנל משטרת האופנה בערוץ E!, ריברס יושבת כעת במרכז העניינים ומבקרת בארסיות ממכרת את הבחירות האופנתיות של כוכבת הוליווד. הן אולי גדלו כילדות יפות, אבל היא מערבבת בוטוקס עם חוש הומור היסטרי ועושה מהן צחוק. יופי והומור תמיד ניהלו מערכת יחסים פסיבית-אגרסיבית, וריברס עצמה היא אולי הדוגמה המצטיינת לכך.

בשבת יצויין יום הולדתה ה-100 של לוסיל בול, אחת הנשים המצחיקות הראשונות בהיסטוריה של הקומדיה בארצות הברית, שתופס אותנו לכאורה במרחק שנות אור מעקרת הבית הג'ינג'ית, המתולתלת ועמוסת האודם שבול המציאה בסדרה הקומית האהובה I Love Lucy. הסדרה, שהצחיקה את האמריקאים במהלך כל שנות ה-50, התבססה על הקלולסיות של לוסי הצמאה לתהילה, כאשר לא מעט בדיחות קמו ונפלו על הבעות הפנים המופלאות של בול, שלא חסכה מהצופים רוח שטות או מסקרה מוגזמת. מעניין, כשהיא השילה מדי פעם את דמותה של לוסי, בול התגלתה דווקא כאישה מושכת ולא פחות יפה מלורן באקול או קתרין הפבורן.

בלונד ופן. צ'לסי הנדלר  (צילום: gettyimages)
בלונד ופן. צ'לסי הנדלר (צילום: gettyimages)

מאז, הרבה ספריי לשיער וסטריאוטיפים זרמו מתחת לגשר. שנות ה-80 וה-90 אומנם הביאו את הסטנדאפיסטיות למרכז התודעה, אך אלה מצדן עשו הכול כדי להתערבב בטריטוריה הגברית. במין פרפראזה על ליצן הכיתה נמוך הקומה, נשים מצחיקות העדיפו להגיש לקהל את הגרסה הכי פחות מחמיאה שלהן, ואף הפיקו את מיטב החומרים הקומיים מהיותן רחוקות מאידיאל היופי. רוזאן בר כבדת המשקל עם הפן מהגיהינום ואפס מייק-אפ, וופי גולדברג עם ערימת הרסטות, מרגרט צ'ו המיוזעת, שדי בקלוז-אפ על פניה כדי לנחש שיש לה רכבת בגרביונים - ההומור כידוע צומח הכי טוב בקרב מיעוטים, אבל בנוסף להיותן יהודיה, שחורה ואסיאתית, הנשים האלה התגאו בהיותן, ובכן, מכוערות. גם זה סוג של מיעוט.

דפדפו בכל גלריית "50 הנשים הכי מצחיקות בכל הזמנים", וכשהשנה תשנה קידומת ל-2000, תראו יותר ויותר מחוכים ופחות ופחות זיעה. בעשור בו המראה החיצוני הוא מקדם קריירה חשוב גם אם את אשת ראש הממשלה, קומיקאיות מהדור החדש משכילות להבין שאם את כבר דומה לברברה סטרייסנד, עדיף להתבסס על התקופה התוססת שלה - זו עם הפן, האייליינר והגלוס הנוצץ. שרה סילברמן המתוקה, קטי גריפין חובבת הבוטוקס או צ'לסי הנדלר הבלונדינית יכולות לשחרר מדי פעם בדיחות על גרעפסים ואוננות, אך הן מעדיפות לעשות את זה מאופרות בקפידה וצוי כשהן לובשות מחוך צמוד.

חושפת כשצריך. טינה פיי, המנהיגה הרשמית
חושפת כשצריך. טינה פיי, המנהיגה הרשמית

ואצלנו? המצחיקניות הישראליות, שחלקן רק צמחו בעשור האחרון, הן לגמרי הטרנד. אחרי אורנה בנאי, שאף פעם לא טענה לכתר מלכת היופי, וחנה לסלאו, שתמיד העדיפה ללכת על גרסת הדיווה המוגזמת, הגיעו עדי אשכנזי ושני כהן, שלא רק מובילות את רשימות המתלבשות המצטיינות, אלא גם לא מתביישות להודות בטיפוח אובססיבי וקפדני. מספיק לדגום כל מערכון אקראי של אשכנזי כדי לאתר בו דילמה כלשהי הקשורה לשיערה המתולתל. גם ענת מגן שבו, לשעבר אחד העם 1 וכיום הילדה הקטנה והמרגיזה בתוכנית הסטירית נבחרת ישראל בערוץ 10, לא היתה מגלמת כנראה ילדה בת 5 ללא הגזרה הדקיקה והשיער השופע שנקלע לקוקיות וצמות. ואיך אפשר לשכוח את מיה דגן, שהפכה את המודל של טינה פיי על פניו הביאה את הפן, העקבים והליפסטיק לשיאים חדשים של גיחוך בסדרה הקומית מתלהבת ששודרה בשנה שעברה בערוץ 10.

למעשה, זוהי גרסת שנות האלפיים לטריק של בול: תדמית מגושמת וטיפה וולגרית ופוטנציאל של יופי (אם לא הדבר האמיתי) בחבילה אחת. לא פלא שמי שמפליאה לשחק על אותו התמהיל של דיקציות ונתונים גופניים לא רעים בכלל, אלילה בשם טינה פיי, הפכה למנהיגה הרשמית של הנשים המצחיקות בעולם כולו.

פיי מרבה להתייחס לסטנדרטים של יופי בספרה האחרון Bossypants, שם היא כותבת, למשל: "כל ילדה בימינו צריכה להיות מצוידת בעיניים כחולות של אירופאים, שפתיים מלאות של היספאנים, עור חלק אסיאתי עם שיזוף נוסח קליפורניה וישבן מג'מייקה. היחידה שאוחזת בכל אלה היא קים קרדשיאן, אבל היא הונדסה על ידי מדענים רוסים".

אין ספק שפיי היא לא אנג'לינה ג'ולי, ודמותה של ליז למון הגיקית, אותה היא מגלמת בסדרה ההיסטרית שיצרה, 30 רוק, לא היתה נכנסת לרשימות ה"אנשים הכי יפים" של המגזינים השונים. אבל גם בלי ישבן ג'מייקני ושפתיים מפתות, פיי יודעת להניח את המשקפיים בצד ולאוורר את המחשוף ואת הרגליים כשצריך, מה שמקנה לה פעם אחר פעם מקום של כבוד ברשימות המדוברות. אישה מצחיקה היא קודם כל מהירת תפיסה, ומי שהצליחה לתפוס את הלך הרוח של התקופה תהיה בסופו של דבר גם אישה עשירה מאוד. פיי יודעת את זה, גם שני כהן שמרקדת במיני בפרסומות של ביטוח ישיר יודעת את זה. רק לוסי מ-I Love Lucy, שחיפשה כל הזמן דרכים להתפרסם, לא עלתה על זה בזמן.