ארנסט המינגווי, האיש שחרוט בזיכרון הקולקטיבי באימג' של יורד ים מזוקן עם מקטרת וסוודר גולף, התאבד אתמול בדיוק לפני 50 שנה, ביריית רובה ציד. המוות הגרנדיוזי הזה סימל בהרבה מובנים את חייו הסוערים, בהם הספיק לצוד חזירי בר בג'ונגל, לעשן אינספור סיגרים בהוואנה ולהחליף לא מעט נשים ומאהבות. הזקן העבות היה חלק בלתי נפרד מהתדמית ההרפתקנית של האיש והאגדה, מייצג היטב את החיבור שלו לטבע, את החספוס והבעיטה במוסכמות.

גם היום מסתובבים בחוגים הגבוהים לא מעט שחקנים וזמרים שדבקים בזקן, מייצגים את האמירות השונות ששיער הפנים המשמעותי הזה יכול לשדר. אז מה הזקן שלהם אומר עליהם?

1. אני לא באמת יפה

חשבתם פעם איך מרגיש גבר יפה, כזה שכולם מתעסקים יום וליל בעצמות הלחיים המעלפות שלו, בעיניים המהפנטות שלו, בפריזורה החדשה שלו? בראד פיט וג'וני דפ, ללא ספק מהכוכבים המושלמים שאי פעם נראו על המרקע, בחרו לזרוע על פניהם היפות זקנקנים תמוהים, כדי לשבור איכשהו את השלמות ולרמוז לעולם שיש להם רעיונות משלהם לגברי גבריות.

2. ראיתי כבר הכל בחיים האלה, ילדים

ג'ף ברידג'ס משתייך לסוג הגברים שמצליחים לשכנע. לשכנע שהם טובי לב אך ממזריים, לשכנע בתפקיד לוזר זרוק או קאובוי אנטיפת, לשכנע כאיש משפחה למופת וכמורד לא מגולח גם יחד. הזקן שלו הוא חלק משמעותי מהלוק - מטופח אך גדול, מלבין אך מלא חיות.

3. לקחתי חופש

כשכריסטיאן בייל הופיע לראשונה בציבור עם הזקן הג'ינג'י האימתני שלו, התדהמה היתה רבה. מי האיש הזה ומה הוא עשה עם הכוכב הסקסי, תהה כל מי שצפה בטקסי גלובוס הזהב והאוסקר, אבל הסתבר שהשחקן המוכשר בסך הכל לקח חופש והחליט לתת לשיער הפנים לגדול פרא. כשהשיער יירד, כולנו ניזכר שוב כמה טוב בייל נראה. טריק טוב, כשחושבים על זה.

פשוט כזה. מארק רופאלו (צילום: gettyimages)
פשוט כזה. מארק רופאלו (צילום: gettyimages)

4. אני לא משחק לפי הכללים

עם זקן, בלי זקן - מארק רופאלו תמיד נראה קצת עייף, או אבוד, או מבולבל. למעשה, חלק נכבד מהחן שלו נובע משיק הדובון המוזנח שלו, כולל הזיפים באורכים המשתנים שהוא מטפח לאורך הקריירה. מסקנה לדרך: אם ניחנת בפנים עגלגלות, זקן יעזור לאזן את הצרה הזו.

בסטייל משלו. וואריס אלוואליה (צילום: gettyimages)
בסטייל משלו. וואריס אלוואליה (צילום: gettyimages)

5. יש לי סטייל

לפעמים, אם כבר מחליטים על זקן, כדאי ללכת עם הרעיון הזה עד הסוף. תכירו את מעצב התכשיטים והשחקן וואריס אלוואליה, שעשה קריירה ענפה מהפנים האניגמטיות שלו, מהטורבן הסיקי המסורתי וכמובן, מהזקן הענקי. הזקן מתלווה לוואריס לכל הפרימיירות והתצוגות בניו יורק, שם הוא מאבזר אותן בחליפות צבעוניות. שיק.

שחקן אופי. ג'ייק ג'ילהול (צילום: gettyimages)
שחקן אופי. ג'ייק ג'ילהול (צילום: gettyimages)

6. היי, יש לי גם עומק

אתם בוודאי תוהים מה ההבדל בין בראד פיט לג'ייק ג'ילנהול בגזרת הזקן. ובכן, להבדיל מפיט, לג'ינהול תמיד היתה תדמית של נער שעשועים כל-אמריקאי, והזקן הזמני שלו לא נועד לחבל ביופי, אלא להקנות לו אופי. בהצלחה חלקית, יש לציין.

7. עם הזמן אני הופך ליותר ויותר מוזר

ג'רוויס קוקר, הנער הנצחי והסולן לשעבר של להקת Pulp חזר לאחרונה לתודעה עם אלבום חדש ולוק מטונף מהרגיל, שכולל שיער ארוך, משקפיים מרובעים מהרגיל וזקן מלבין פלוס שפם. הוא סוגר את רשימת ההצהרות שלנו ומזכיר את הנקודה ממנה התחלנו - זקן הוא האמצעי הטוב ביותר למרוד במערכת מבלי להתאמץ יותר מדי. רשמו לפניכם.

שוקלים זקן? קבלו את הטיפים המנצחים של מעצב השיער ארז שרביט:

  • זקן צריך ללכת עם מבנה הפנים ולא לחרוג ממנו, ואני אישית מעדיף זקנים לא מלאים מדי, שצמודים לפנים.

  • בשלב הראשון בגידול הזקן, יש להניח לזיפים לגדול ואז לתחום אותם בקו מסודר, לתת להם לגדול עוד טיפה ולתחום שוב.

  • חשוב לגזוז אותו בזמן עם מכונה במספר גבוה, ולא עם מספריים.

  • שיער זקן הוא בדרך כלל יותר קשיח ומרדני, לכן בכל חפיפת שיער אפשר לתת גם לזקן פינוק עם שמפו ומרכך.

  • לסידור מהיר ויומיומי, אפשר פשוט להשכיב את הזקן בתנועת ליטוף עם כיוון גדילת הזיפים.