מלבישה את שרה נתניהו ועדן הראל: "זו לא חוכמה להלביש דוגמניות"

אחרי שהגשימה את החלום להגיע לבית ראש הממשלה, הבוטיקאית איריס אלישיוב מבני ברק מאמינה שגם נשים דתיות וחרדיות רוצות להיראות "מיליון דולר" בכל מידה

איתי יעקב

|

30.12.20 | 09:06

"במגזר החרדי והדתי יש מודעות להתלבש ולהיראות. מכורח המציאות, הן יולדות יותר ועולות יותר במשקל. בגיל 40 את יכולה עוד להמשיך ללדת, ובמקביל לחתן את הבת הגדולה שלך". איריס אלישיוב (צילום: דנה קופל)
"במגזר החרדי והדתי יש מודעות להתלבש ולהיראות. מכורח המציאות, הן יולדות יותר ועולות יותר במשקל. בגיל 40 את יכולה עוד להמשיך ללדת, ובמקביל לחתן את הבת הגדולה שלך". איריס אלישיוב (צילום: דנה קופל)
"כשפתחתי את הבוטיק, לא עניין אותי להביא בגדים מסין או טורקיה. סליחה על המילים, אבל השוק רווי מזבל" (צילום: טל עבודי)
"כשפתחתי את הבוטיק, לא עניין אותי להביא בגדים מסין או טורקיה. סליחה על המילים, אבל השוק רווי מזבל" (צילום: טל עבודי)
"אני מכירה היטב את מבנה הגוף שלה ויש לי הרבה לקוחות במידות שלה: 44 ,46 ,48, שמאוד קשה להן להתלבש בארץ". שרה נתניהו בבגדים שהתאימה לה אלישיוב (צילום: AP, עמוס בן גרשום, קובי גדעון, חיים צח, לע"מ)
"אני מכירה היטב את מבנה הגוף שלה ויש לי הרבה לקוחות במידות שלה: 44 ,46 ,48, שמאוד קשה להן להתלבש בארץ". שרה נתניהו בבגדים שהתאימה לה אלישיוב (צילום: AP, עמוס בן גרשום, קובי גדעון, חיים צח, לע"מ)
"יש חרדיות שילכו עם בגדים יותר פרובוקטיביים וצמודים, ויש כאלה שיבקשו ממני שמלה שקטה" (צילום: דנה קופל)
"יש חרדיות שילכו עם בגדים יותר פרובוקטיביים וצמודים, ויש כאלה שיבקשו ממני שמלה שקטה" (צילום: דנה קופל)

הרבה לפני ניקול ראידמן והסיבוב הקצר והמתוקשר שעשתה כמלבישה של אשת ראש הממשלה שרה נתניהו, היתה שם איריס אלישיוב, בת 42 מבני ברק, ששמלות המעצבים המיובאות שלה עשו את כל הדרך למעון ברחוב בלפור בירושלים. לפני כחמש שנים הגיעה במקרה לבוטיק שלה ברחוב רבי עקיבא הסטייליסטית סנדרה רינגלר, אשר יחד עם הסטייליסט ומעצב השיער ז'אן כהן, היתה אחראית להלבשה של שרה נתניהו לקמפיין הבחירות בשנת 2015. מאז נוצר ביניהן חיבור שממשיך עד היום.

 

"להגיע לבית ראש הממשלה היה חלום. האם כיוונתי לזה? שאלה מעניינת", תוהה אלישיוב. "רציתי לעשות את הדברים בגדול, להגיע רחוק".

 

 

מהשואורום החדש שלה במגדל "הכשרת היישוב" בבני ברק, היא שולפת מהקולבים את הבגדים שהיא מתאימה לנתניהו: שמלות מעצבים של בתי אופנה כמו קלווין קליין, מייקל קורס וקרל לגרפלד בגזרה הדוקה לגוף, שלבשה אשת ראש הממשלה לאירועים רשמיים כמו מפגש עם ראש ממשלת יוון קיריאקוס מיצוטקיס ורעייתו, ארוחת ערב עם מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו ורעייתו סוזן, אירוח נשיא צ'כיה מילוש זמאן ועוד.

 

"בהתחלה סנדרה היתה אוספת ממני את השמלות, ובהמשך כבר הוזמנתי להגיע עצמאית לבית ראש הממשלה בירושלים", מספרת אלישיוב. "הייתי מגיעה ליום מדידות עם שתיהן, מביאה את מה שנראה לי מתאים ועושה התאמות ותיקונים במקום. יש לי ידע בתפירה, אז זה מקצר הרבה תהליכים".

 

איך הדיאלוג בינך לבין שרה נתניהו?

"כל מה שהבאתי, היא אהבה. יש לי איתה הצלחה מטורפת. זה כיף גדול להתאים לה בגד. היא אוהבת שמלות בסגנון קלאסי, בעיקר שחורות אבל גם צבעוניות. אני מכירה היטב את מבנה הגוף שלה ויש לי הרבה לקוחות במידות שלה: 44 ,46 ,48, שמאוד קשה להן להתלבש בארץ. לא האמנתי עד כמה יש לזה ביקוש מטורף בארץ. גיליתי שלנשים במידות האלה אין איפה לקנות. זו לא חוכמה להלביש דוגמניות".

 

"כל מה שהבאתי, היא אהבה. יש לי איתה הצלחה מטורפת. זה כיף גדול להתאים לה בגד". אלישיוב ונתניהו (צילום: אלבום פרטי)
  "כל מה שהבאתי, היא אהבה. יש לי איתה הצלחה מטורפת. זה כיף גדול להתאים לה בגד". אלישיוב ונתניהו(צילום: אלבום פרטי)

   

  מה חשבת על השמלה שעיצב דרור קונטנטו, שהיא לבשה לטקס חתימת הסכם הנורמליזציה עם איחוד האמירויות ובחריין בחודש ספטמבר?

  "קשה לי לדבר על אחרים, אבל אני חושבת שהיו שמלות שהחמיאו לה יותר".

   

  עד כמה החיבור לנתניהו תורם לך?

  "כשהלקוחות שלי רואות שמלות מהבוטיק על אשת ראש הממשלה כבר מספר שנים ברציפות, זה אומר משהו על המוצרים והשמלות שלי. זה עושה לי רק טוב".

   

  ועם זאת, היא נחשבת דמות שנויה במחלוקת, שרבים גם מבקרים את הבגדים שלה.

  "זה לא מפחיד אותי. כל אדם הוא אדם, וזה עושה לי ולמותג שירות טוב. עובדה שקוראים לי לבוא שוב ושוב לבית ראש הממשלה. שרה מקבלת על השמלות שלי מחמאות מאוד גדולות".

   

  "בשביל המעצבים שאני מביאה, המחירים שלי מאוד טובים" (צילום: טל עבודי)
   "בשביל המעצבים שאני מביאה, המחירים שלי מאוד טובים"(צילום: טל עבודי)

    

   נוצר ביניכן קשר חברי?

   "מטבע הדברים, נוצר קשר כשאתה נמצא עם בן אדם שעות ארוכות במדידות. קיבלתי ממנה רק הרגשה טובה".

    

   היא משלמת על השמלות?

   "היא קונה אותן".

    

   "מילדות הייתי לובשת שמלות ונועלת עקבים"

   אלישיוב נולדה וגדלה בניו יורק למשפחת יהלומנים חרדית ממוצא בוכרי. בת דודתה של אמהּ היא אולגה לבייב, אשתו של איש העסקים לב לבייב. כשהיתה בת 12, עלתה המשפחה לישראל. היא סיימה כאן תיכון, התחתנה, ובגיל 19 עזבה עם בעלה שוב לניו יורק, שם ילדה חמישה ילדים: ארבע בנות ובן. לפני עשור חזרו ארצה לבני ברק, ולפני כחודש נולדה לה נכדה ראשונה.

    

   היא פתחה את החנות "איריס דרס" ברחוב רבי עקיבא עם ייבוא מקביל של שמלות מעצבים: שעטנז בין שמלות אלגנטיות במראה מהוגן לשמלות ערב מחורזות שמתאימות יותר לאירועים חגיגיים. במקביל היא לומדת טיפול ועוסקת בייעוץ זוגי. "למדתי טיפול זוגי, הילינג, NLP, גישור, פסיכותרפיה, ביואורגונומי ונומרולוגיה", היא מספרת בהתלהבות, "כולי שביעיות".

    

   "נשים חרדיות לא יוותרו על הרצון להיראות מיליון דולר באירועים. ויש לא מעט במגזר" (צילום: דנה קופל)
    "נשים חרדיות לא יוותרו על הרצון להיראות מיליון דולר באירועים. ויש לא מעט במגזר"(צילום: דנה קופל)

     

    "אופנה תמיד היתה התחביב שלי. מילדות הייתי לובשת שמלות ונועלת עקבים, ואני מזהה את עצמי גם באחת הבנות שלי", היא אומרת. "כשפתחתי את הבוטיק, לא עניין אותי להביא בגדים מסין או טורקיה. סליחה על המילים, אבל השוק רווי מזבל. אני נוסעת לתערוכות בארצות הברית ומביאה בייבוא מקביל פריטים בכמות מינימלית כדי לשמור על ייחוד. לא עניין אותי לגדול לרשת חנויות, למרות שידעתי שאצליח. המחירים שלי טובים: אני מוכרת שמלות של מייקל קורס וקלווין קליין במחירים של 1,200-900 שקל, ושמלת ערב מחורזת עולה בסביבות 4,000-3,000 שקל. אם היתה לי חנות בכיכר המדינה, יכולתי למכור אותן ב-7,000 שקל".

     

    המחיר של השמלה לא נקבע על פי מיקום החנות – אלא לפי המוצר עצמו.

    "בשביל המעצבים שאני מביאה, המחירים שלי מאוד טובים". 

     

    עד כמה הקהל החרדי צמא לבגדי מעצבים?

    "במגזר החרדי והדתי יש מודעות להתלבש ולהיראות. מכורח המציאות, הן יולדות יותר ועולות יותר במשקל. בגיל 40 את יכולה עוד להמשיך ללדת, ובמקביל לחתן את הבת הגדולה שלך. ובכל זאת, נשים חרדיות לא יוותרו על הרצון להיראות מיליון דולר באירועים. ויש לא מעט במגזר".

     

    "אני עושה התאמות למגזר ומוסיפה שרוולים או סוגרת מחשוף בצורה מקצועית, שזה לא ייראה כטלאי" (צילום: טל עבודי)
     "אני עושה התאמות למגזר ומוסיפה שרוולים או סוגרת מחשוף בצורה מקצועית, שזה לא ייראה כטלאי"(צילום: טל עבודי)

      

     האם, לתפישתך, הרצון להבליט את הגוף ולהתלבש בצורה שישימו אלייך לב הוא דבר מקובל או שזה חוסר צניעות?

     "תתפלא, אבל יש מודעות לגוף דווקא בציבור החרדי והדתי. אני רואה את זה, לדוגמה, ברפואה פרטית. גם אם אין להם כסף, הם לא יוותרו על הרופא הטוב ביותר מתוך הציווי 'ונשמרתם לנפשותיכם'. יש גם מודעות גדולה לספורט, לטיפוח. בסופו של דבר, יש קשת רחבה וגדולה מאוד במגזר: יש חרדיות שילכו עם בגדים יותר פרובוקטיביים וצמודים, ויש כאלה שיבקשו ממני שמלה שקטה".

      

     יש לך שמלות אדומות?

     "עכשיו הבאתי".

      

     אדום נחשב לצבע של תשוקה והוא אסור ללבישה על פי רבנים רבים.

     "נכון. אישית, אני לא לובשת אדום, אבל יש לי לקוחות מהמגזר הכללי ויש ביקוש רב לשמלות אדומות. כבעלת עסק, אני צריכה להתאים את עצמי".

      

     את משוכת הצניעות של חלק מהשמלות שעל הקולבים, אלו עם השרוולים הקצרים והמחשופים, היא מתקנת בעצמה. "אני עושה התאמות למגזר ומוסיפה שרוולים או סוגרת מחשוף בצורה מקצועית, שזה לא ייראה כטלאי", היא מטעימה. "אם הגימור לא נראה מאה אחוז, זה עלול להרוס את השמלה".

      

     "יש נשים רבות שאוהבות לסבול בבגד – עדן לא כזאת". אלישיוב והראל (צילום: אלבום פרטי)
      "יש נשים רבות שאוהבות לסבול בבגד – עדן לא כזאת". אלישיוב והראל(צילום: אלבום פרטי)

       

      בין לקוחותיה מהמגזר הדתי-חרדי אפשר למצוא גם את מגישת הטלוויזיה עדן הראל, בעלת תשובה שלובשת בקביעות בגדים מיובאים. "פניתי אליה בעצמי, ומהרגע הראשון שהכרנו היה בינינו חיבור טוב. אני מלבישה אותה לאירועים שהיא מנחה ולתוכניות טלוויזיה. היא בחורה מיוחדת מאוד. היא מגיעה אליי למדידות, וסומכת מאוד על הבחירות שלי".

       

      איך היית מגדירה את הסגנון האהוב עליה?

      "לעדן חשוב מאוד ללבוש בגדים יפים ונוחים. יש נשים רבות שאוהבות לסבול בבגד – עדן לא כזאת".

       

       

        

       ואיך מתמודדות דוגמניות שחזרו בתשובה עם תמונות מהעבר?

       הדוגמניות חזרו בתשובה, התמונות נשארו ברשת. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: טל עבודי)
       הדוגמניות חזרו בתשובה, התמונות נשארו ברשת. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: טל עבודי)

        

        

        
       הצג:
       אזהרה:
       פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד