צילום: שי יחזקאל

לא רק תזונה: 5 גורמים מפתיעים שמגבירים את הסיכון לסוכרת

איך נגיפי השפעת והקורונה קשורים לסוכרת ועל מה כדאי להקפיד, כדי להפחית את הסיכון להתפתחות המחלה שממוקמת היום כסיבת המוות הרביעית בשכיחותה בעולם?

לחץ נפשי נמצא במחקרים רבים כאחד הגורמים לעלייה ברמות הסוכר בדם (צילום: Shutterstock)
לחץ נפשי נמצא במחקרים רבים כאחד הגורמים לעלייה ברמות הסוכר בדם (צילום: Shutterstock)

סוכרת היא סיבת המוות הרביעית בשכיחותה, ולרוב ממליצים המומחים להקפיד על אורח חיים בריא הכולל תזונה ים תיכונית ופעילות גופנית סדירה לצורך מניעתה, אולם מתברר שיש גם גורמים נוספים וידועים פחות שמגבירים את הסיכון להתפתחות המחלה. הנה חמישה מהם:

 

1. שפעת

מחקר שפורסם בכתב העת Journal of Virology ב־2012, מצא כי נגיף השפעת עלול לגרום להתפתחות סוכרת. ההסבר נעוץ בתגובה הדלקתית הנוצרת בגוף בעת מחלה וגורמת להפרשת חומרים ביולוגיים בשם ציטוקינים שנועדו להילחם בזיהום. חומרים אלה עלולים לגרום גם לתגובה אוטואימונית בתאי הלבלב האנדוקריני, ומכאן להוביל להתפתחות סוכרת מסוג 1.

 

2. נגיף הקורונה

נגיף הקורונה עלול לחדור לאיברים כמו הלבלב, הכבד, המעי הגס והכליות וכן לרקמות השומן בגוף, להפר את איזון הגלוקוז, ולגרום להתפתחות היפרגליקמיה

על פי מחקר שפורסם באוגוסט השנה בכתב העת הרפואי New England Journal of Medicine על ידי צוות של 17 מומחים לסוכרת מרחבי העולם, נגיף הקורונה עלול לחדור לאיברים כמו הלבלב, הכבד, המעי הגס והכליות וכן לרקמות השומן בגוף, להפר את איזון הגלוקוז, ולגרום להתפתחות היפרגליקמיה (עודף גלוקוז בדם). עדיין לא ברור אם מדובר בהיפרגליקמיה זמנית או בהתפתחות סוכרת, אך שמירה על הכללים ועל ההנחיות של משרד הבריאות תחסוך מכם סיכונים מיותרים.

 

גורמי סיכון: שפעת, קורונה וגם תרופות מסוימות, הניתנות במינונים גבוהים ובטיפול ממושך, עלולות להעלות את רמות הסוכר בדם (צילום: Shutterstock)
  גורמי סיכון: שפעת, קורונה וגם תרופות מסוימות, הניתנות במינונים גבוהים ובטיפול ממושך, עלולות להעלות את רמות הסוכר בדם(צילום: Shutterstock)

   

  3. שימוש ארוך טווח בתרופות מסוימות

  תרופות מסוימות, הניתנות במינונים גבוהים ובטיפול ממושך, עלולות להעלות את רמות הסוכר בדם. ביניהן: סטרואידים ותרופות לדיכוי מערכת החיסון, תרופות משתנות מקבוצת התיאזידים ותרופות אנטי פסיכוטיות. חשוב להיות מודעים לכך ולשוחח על כך עם הרופא המטפל טרם השימוש בתרופות אלה.

   

  4. מתח נפשי מתמשך

  לחץ נפשי נמצא במחקרים רבים כאחד הגורמים לעלייה ברמות הסוכר בדם. כך לדוגמה, מחקר ישראלי מ־2016, שכלל חוקרים מחיל הרפואה בצה"ל, בית החולים שיבא, אוניברסיטת תל אביב, משרד הבריאות, המרכז לבריאות הנפש בנס ציונה ואוניברסיטת הרווארד, הראה כי גברים שמצויים במתח נפשי חשופים לסיכון הגבוה ב־53% ללקות בסוכרת מסוג 1 ו־2 לעומת חבריהם הרגועים יותר.

   

  גברים שמצויים במתח נפשי חשופים לסיכון הגבוה ב־53% ללקות בסוכרת מסוג 1 ו־2 לעומת חבריהם הרגועים יותר (צילום: Shuttestock)
   גברים שמצויים במתח נפשי חשופים לסיכון הגבוה ב־53% ללקות בסוכרת מסוג 1 ו־2 לעומת חבריהם הרגועים יותר(צילום: Shuttestock)

    

   לפי אחד ההסברים לתופעה, בזמן סטרס מופרשים ביתר שאת הורמוני הלחץ אדרנלין וקורטיזול, שגורמים לייצור סוכר מוגבר בדם ולדיכוי הפרשת האינסולין. אצל אנשים מסוימים (למשל בעודף משקל) התופעה הזאת מגבירה את הסיכון לסוכרת.

    

   5. חוסר בשעות שינה

   מחקרים רבים הצליחו להוכיח קשר בין חוסר בשעות שינה (פחות משש שעות רצופות) לעלייה ברמת הסיכון לסוכרת. הסברה היא שכשלא ישנים טוב מתפתחת נטייה לאכול יותר מזון עתיר בסוכר ובשומן, להתאמן פחות ולהעלות במשקל. כל אלה יוצרים תנאים המפחיתים את רגישות הגוף לאינסולין ומעלים את רמות הסוכר בדם.

    

   מחקרים רבים הצליחו להוכיח קשר בין חוסר בשעות שינה לעלייה ברמת הסיכון לסוכרת (צילום: Shutterstock)
    מחקרים רבים הצליחו להוכיח קשר בין חוסר בשעות שינה לעלייה ברמת הסיכון לסוכרת(צילום: Shutterstock)

     

    ייעוץ מקצועי: ד"ר מיכאל ליאוניד, מומחה לאנדוקרינולוגיה וסוכרת, בית חולים אסותא אשדוד

     

     בחנו את עצמכם: האם אתם מכורים לסוכר?

      

     שולטים בתשוקה למתוקים או שוגר ג'אנקיז שזקוקים לגמילה? לחצו לשאלון (צילום: Shutterstock)
     שולטים בתשוקה למתוקים או שוגר ג'אנקיז שזקוקים לגמילה? לחצו לשאלון (צילום: Shutterstock)

      

      

     הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
     הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד