אייקון מאויר בשבוע: מילי בובי בראון היא הכוכבת הגדולה של שנת 2020

הנערה שמתבגרת מול צופי נטפליקס ומזיזה חפצים ורגשות, הצליחה לעשות את הבלתי אפשרי: לשדרג את מעמדה בזמן הקורונה כאיט גירל החדשה של הוליווד

ארז עמירןפורסם: 24.12.20 12:15
מראה שנע בין פיטר פן לנסיכה הקסומה. המחווה שלי למילי בובי בראון (איור: ארז עמירן)
מראה שנע בין פיטר פן לנסיכה הקסומה. המחווה שלי למילי בובי בראון (איור: ארז עמירן)
ילדה-כוכבת שמשלבת מראה כובש עם דעתנות לא מתפשרת. מילי בובי בראון, 2017 (צילום: Frazer Harrison/GettyimagesIL)
ילדה-כוכבת שמשלבת מראה כובש עם דעתנות לא מתפשרת. מילי בובי בראון, 2017 (צילום: Frazer Harrison/GettyimagesIL)
לא חושפת, לא מתפשטת ולא ממהרת להיפטר מהילדות שלה. 2020 (צילום: Rich Fury/GettyimagesIL)
לא חושפת, לא מתפשטת ולא ממהרת להיפטר מהילדות שלה. 2020 (צילום: Rich Fury/GettyimagesIL)

מילי בובי בראון

סליחה, במי מדובר? הבחירה שלי בתואר האייקון של השנה היוצאת (סוף-סוף) היא מילי בובי בראון, שהיא תוצר משובח במיוחד של הפלטפורמה שמסמלת עבורי יותר מכל דבר אחר את "שנת הקורונה". השנה הלא נפלאה בכלל הזאת, עם הסגר והעוצר והבידוד, הורכבה עבורי שווה בשווה מצפיית בינג' בנטפליקס ונוטלה מצנצנת.

 

התפריט הלא בריא אך מענג הזה עשה שמות הן בקריירת הדוגמנות העתידית שלי והן ביכולות המנטליות שלי, אבל גרם לי להתאהב בנסיכת נטפליקס מילי בובי בראון – הילדה שמזיזה הרים ב"דברים מוזרים" והפכה לעלמה החיננית "אנולה הולמס", פיזרה קסם ענוג על דיאטת הטלוויזיה שלי ב-2020.

 

הנסיכה של נטפליקס. בהשקת "דברים מוזרים" ב-2016 (צילום: Alberto E. Rodriguez/GettyimagesIL)
  הנסיכה של נטפליקס. בהשקת "דברים מוזרים" ב-2016(צילום: Alberto E. Rodriguez/GettyimagesIL)

   

  בין לבין, היא הוכתרה כאיט גירל החדשה של הוליווד: ילדה-כוכבת שמשלבת מראה כובש עם דעתנות לא מתפשרת. אם מישהו מחפש את נערת הפוסטר של דור ה-Z, מילי בובי בראון בת ה-16 היא הבחירה המתבקשת.

   

  נזהרת מלהיות מתוקה מדי. 2017 (צילום: Astrid Stawiarz/GettyimagesIL)
   נזהרת מלהיות מתוקה מדי. 2017(צילום: Astrid Stawiarz/GettyimagesIL)

    

   היא נולדה בספרד ומחלקת את זמנה בין לונדון ללוס אנג'לס. לעולם היא התגלתה כ"אילבן", הילדה שהיא מספר, עם עיניים גדולות ועצובות, מעט מאוד מילים ודימום מהאף שקולח בכל פעם שהיא מפעילה את כוחות העל שלה. חוץ מקריירה נטפליקסית מרשימה, היא גם מדגמנת פה ושם (קמפיין לקלווין קליין, למשל) ומתפעלת מותג קוסמטיקה משלה. כן, בראון יורה לכל הכיוונים, וזה בסדר – היא בת 16, מותר לה לשקול את כל האופציות.

    

   בזמן הקצר יחסית שהיא נמצאת באור הזרקורים, היא אימצה לעצמה תדמית של מי שיודעת מה ללבוש. 2017 (צילום: AP)
    בזמן הקצר יחסית שהיא נמצאת באור הזרקורים, היא אימצה לעצמה תדמית של מי שיודעת מה ללבוש. 2017(צילום: AP)

     

    למה אייקון? למילי בובי בראון יש מראה שנע בין פיטר פן לנסיכה הקסומה. היא ניצבת על קו התפר שבין טום בוי לאישה שהיא עתידה להיות. בניגוד לכוכבות אינסטגרם רבות בגילה שממהרות להתבגר ולהיראות כמו ילדות שהתחפשו לאימהותיהן, היא לא חושפת, לא מתפשטת ולא ממהרת להיפטר מהילדות שלה לטובת שיווק עצמי דרך כל מה שאמור להיחשב "סקסי".

     

    היא נראית קצת כמו אחותה הקטנה (והמתוחכמת יותר) של נטלי פורטמן, וההופעות הציבוריות שלה הן שילוב של מגניבות ילדותית עם אלגנטיות של פאשניסטה אמיתית. בזמן הקצר יחסית שהיא נמצאת באור הזרקורים, היא אימצה לעצמה תדמית של מי שיודעת מה ללבוש, עושה את ההתאמות הנכונות ונזהרת מלהיות מתוקה מדי.

     

    לא מוכנה להיות עבד לגחמות של מעריצים. 2018 (צילום: AP)
     לא מוכנה להיות עבד לגחמות של מעריצים. 2018(צילום: AP)

      

     בראון לא משחקת את המשחק, או אולי היא משחקת אותו טוב במיוחד (בכל זאת, יש לה יותר מ-40 מיליון עוקבים באינסטגרם). היא לא מצטלמת עם כל אחד, לא חושבת שהיא חייבת להיות עבד לגחמות של מעריצים ולא מתביישת להודות שהתהילה קשה לה.

      

     היא עושה שימוש בכוח שלה ברשת לא רק כדי להעלות תמונות סלפי ברווזיות ועדויות על חיים טובים ופוטוגניים, אלא גם כדי להעביר מסר שמבקש יותר התחשבות וטוב לב באופן שבו העולם מתייחס אל ילדיו. היא יוצאת נגד השנאה שוברת הנפש שנושבת בתקשורת וברשתות החברתיות נגד אלה שהם "לא כמו כולם", ונגד הקלות שבה מכפישים, מחפצנים, לועגים ומחטטים בחייהם של מפורסמים בכל גיל.

      

     יודעת לרתום את הכוח התקשורתי שלה להפצת מסרים פמיניסטיים (צילום: AP)
      יודעת לרתום את הכוח התקשורתי שלה להפצת מסרים פמיניסטיים(צילום: AP)

       

      למה לא? אין ספק שגם ליפים והעשירים יש צרות אמיתיות, אבל הבכי האינסטגרמי (עם דמעות, קול חנוק ופאתוס בלתי נמנע) על "כמה קשה להיות ילדה קטנה ומפורסמת" והקריאה לציבור להיות נחמד יותר לכוכבים הצעירים של הוליווד, נשמעים קצת כמו, ובכן, צרות של עשירים. יש משברים גדולים יותר בחיים מאשר להיקרא "סנובית" על ידי מעריצה שסירבת להצטלם איתה. או כמו שסבתא שלי היתה נוזפת: "מה זאת אומרת לא טעים לך?! יש ילדים רעבים בביאפרה".

       

      באירוע של בית האופנה לואי ויטון, 2019 (צילום: AP)
       באירוע של בית האופנה לואי ויטון, 2019(צילום: AP)

        

       ובכל זאת: מילי בובי בראון היא דוגמה ייחודית למי שיודעת לרתום את הכוח התקשורתי שלה להפצת מסרים פמיניסטיים, והיא עושה זאת בגיל שבו רוב אחיותיה למעמד עסוקות בשיווק עצמי וקידום מוצרים. "אנחנו לא רק צעירות", היא אומרת, "יש לנו מה לומר ויש לנו סיפורים לספר. ואם יכבדו את זה, נוכל באמת לעשות הרבה דברים".

        

       בטקס הסאג, 2020 (צילום: Jon Kopaloff/GettyimagesIL)
        בטקס הסאג, 2020(צילום: Jon Kopaloff/GettyimagesIL)

         

        מה זה אייקון אחד בשבוע?

        עולם הזוהר זוכה ממני בדרך כלל להתייחסות ביקורתית וחשדנית (וגם אני רואה בעצמי לפעמים את המבוגר הממורמר), אך אני חייב להודות שיש בו צדדים שמרגשים אותי בכל פעם מחדש. היוזמה "אייקון אחד בשבוע" משלבת שלוש אהבות גדולות שלי – איור, אופנה וסקרנות, או אפילו אובססיביות, לחייהם של מפורסמים.

         

        בכל שבוע אבחר דמות אחת שמבחינתי ראויה לתואר המחייב "אייקון אופנה", מקומי או בינלאומי, שאותה אאייר ואשתף כאן. אתם מאוד מוזמנים להציע הצעות משלכם לאייקונים לאיור, או להתווכח עם הבחירות שלי.

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
        מעצב אופנה, מרצה בשנקר, מאייר, אבא (של גאיה ושירה), מאמין שאופנה היא תרבות שאפשר (ורצוי) לדבר עליה, ולא רק ללבוש, ולא שוכח לרגע שמתחת לבגדים כולנו עירומים