צילום: שי יחזקאל

מחבקים ומלטפים כל הזמן את הכלב? לא בטוח שהוא נהנה מזה

מאמר מדעי חדש מגלה שחיות המחמד לא מבינות את הסימנים המוסכמים להבעת חיבה ואהבה, וגם לכעס. הנה חמישה דברים שכלבים לא אוהבים שאנחנו עושים להם

כלבים לא מבינים מדוע אתם מחבקים אותם. מבחינתם מדובר במטרד וייתכן שאפילו באיום (צילום: Shutterstock)
כלבים לא מבינים מדוע אתם מחבקים אותם. מבחינתם מדובר במטרד וייתכן שאפילו באיום (צילום: Shutterstock)

אצלנו, בני האדם, יש סימנים מוסכמים להבעת חיבה ואהבה, וגם לכעס, אבל ממאמר שפורסם לאחרונה בכתב העת Frontiers in Veterinary Science מתברר שכלבים לא ממש מבינים אותם. מאחר שכלבים הם חיה שרוצה לרצות את בעליה, לרוב הם לא יביעו אי שביעות רצון וכעס על ההתנהגויות שלכם כלפיהם, אבל כדאי שתדעו שגם אם הכוונה שלכם טובה, הם ממש לא אוהבים כשאתם עושים להם את הדברים הבאים:

 

מחבקים אותם

חיבוק הוא פעולה אנושית בסיסית שמביעה חיבה ורגש חם, אבל כלבים לא מבינים מדוע אתם מחבקים אותם. מבחינתם מדובר במטרד וייתכן שאפילו באיום. רוצים לחבק את הכלב שלכם אבל שהוא יבין שמדובר בהבעת חיבה? תנו לו להתמקם על הרצפה או על השטיח וגרדו ולטפו לו את הגב והבטן. שימו לב לשפת הגוף שלו. נסו להבין מה נעים לו ומה הוא אוהב. מבחינתו זה חיבוק שמביע אהבה.

 

נוגעים להם בפרצוף

נגיעה או ליטוף בפנים הם גם מחוות מקובלות של חיבה בקרב בני אדם. אבל כלבים לא מבינים זאת בדרך הזאת. נגיעה בפנים עלולה להתפרש אצלם כאיום ופלישה לטריטוריה. יש כלבים שאף יגיבו לנגיעה כזאת בכעס ועצבנות, במיוחד כשמדובר באדם שהם לא מכירים. צריכים לגעת לכלב בפנים? עשו זאת בעדינות, ורק כשאתם חייבים.

 

צועקים עליהם ו"מסבירים" להם איך להתנהג

כלבים לא מבינים מילים אלא רק את הטון. כשהם מזהים טון כועס של הבעלים, הם לרוב לא מבינים על מה ולמה כועסים עליהם. למעשה, כשאתם צועקים על הכלב ו"מסבירים" לו מה הוא עשה לא בסדר, רוב הסיכויים שהוא יעשה את אותו הדבר שוב. מה כן עושים? כשהכלב עושה משהו לא רצוי, אתם צריכים לאמן אותו להפסיק. איך? הכלב צריך להבין פקודה רלוונטית שנאמרת לו כמו "עזוב" / "שב". רצוי שהפקודה תהיה קצרה ככל האפשר. כשהוא מבצע אותה, הוא צריך לקבל תגמול חיובי כמו משחק או חטיף. לאחר שהוא יבין את הקשר בין הפקודה לפרס, הוא יעשה זאת באופן אוטומטי גם בלי לקבל פרס. אבל הביאו בחשבון שהאימון לוקח זמן.

 

מלבישים אותם

לנו זה אולי נראה חמוד, אבל כלבים לא אוהבים שמלבישים אותם. הם אף עלולים לחוש בושה ומבוכה מפני כלבים אחרים כשהם לבושים. לכן כדאי להימנע מלבוש שנועד לתמונות בסושיאל כדי להראות שהכלב שלכם חמוד. עם זאת, בחורף כדאי להלביש כלב עם פרווה קצרה במעיל כשגשום וקר בחוץ. הוא לא יאהב זאת בהתחלה, אבל אחר כך יתרגל.

 

משתמשים במפיצי ריח חזקים בבית

חוש הריח של כלבים חזק פי 10,000־100,000 יותר (תלוי בגזע הכלב) מזה של בני אדם. הם עלולים לחוש בגירוי באף בתגובה לריחות חזקים גם כשמדובר בכיבוס כיסוי המיטה שלהם או סתם כשאתם מתבשמים בנדיבות. לכן נסו להימנע ככל האפשר מריחות חזקים בבית. זה מפריע ומציק לכלב.

 

  בן כמה הכלב שלכם באמת? נמצאה הנוסחה הנכונה ל"שנות כלב"

   

  צריך להכפיל את הגיל שלו פי 7? לחצו לכתבה (צילום: Shutterstock)
  צריך להכפיל את הגיל שלו פי 7? לחצו לכתבה (צילום: Shutterstock)

   

   

  הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
  הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד