הדרכונים החדשים של נורבגיה זוהרים בחושך ומהדהדים את נופיה

עיצוב דרכון מציג אתגר משולש: מענה על צרכים מדיניים, מראה שמתקשר למקום ומניעת זיופים. הדרכון החדש של ארץ הזוהר הצפוני מתברג בקלות לצמרת העולמית

עודד בן יהודהפורסם: 30.11.20 10:32
שלושת הדרכונים הנורבגיים החדשים - אזרחי, דיפלומטי ודרכון חירום - שעל עיצובם עמל בשש השנים האחרונות סטודיו Neue Design (צילום: Catharina Caprino)
שלושת הדרכונים הנורבגיים החדשים - אזרחי, דיפלומטי ודרכון חירום - שעל עיצובם עמל בשש השנים האחרונות סטודיו Neue Design (צילום: Catharina Caprino)
טכנולגיית הדפסה מתקדמת מצמצמת את היתכנותם של זיופים ומעצימה את החוויה העיצובית עם איורים שמתגלים על הדפים בחושך (צילום: Catharina Caprino)
טכנולגיית הדפסה מתקדמת מצמצמת את היתכנותם של זיופים ומעצימה את החוויה העיצובית עם איורים שמתגלים על הדפים בחושך (צילום: Catharina Caprino)

בשנה שבה השמיים כמעט התרוקנו ממטוסים, קצת מצחיק לכתוב על עיצוב דרכונים – כרטיסי הכניסה שלנו למדינות העולם. מסמכים דומים לדרכון נוצרו לראשונה בימי הביניים, ועיצובם איתגר לאורך השנים לא מעט מעצבים, שנדרשו לענות על צרכים מדיניים שונים וליצור מסמך שיתקשר חזותית למדינה שהוא מייצג, וגם יקשה על זייפנים.

 

שש שנות עבודה הסתיימו בימים אלה בהשקתו של דרכון נורבגי חדש, עם עיצוב שמבריג אותו בקלות לרשימת הדרכונים היפים בעולם, לצד פינלנד, אוסטרליה, קנדה, סין, ניו-זילנד, הונגריה, אינדונזיה, אירלנד, שבדיה, הפיליפינים, מקסיקו, ואיך לא – שווייץ.

 

סטודיו Neue Design זכה בחוזה היוקרתי, כאשר הרעיון היה לעשות מחווה לנופיה המרהיבים של מדינת הפיורדים. "רצינו ליצור תחושת חיבור בקרב בני כל גיל ואזור. התחלנו עם מחקר של מוטיבים היסטוריים, תוך התמקדות בתרבות הנורבגית, כדי לחזק את תחושת השייכות. את הערך הזה מצאנו בטבע המקומי, שתמיד היה חלק מההיסטוריה שלנו", מסביר בנימין סטנמרק, המעצב הבכיר בסטודיו.

 

''הנופים והאקלים שלנו הם חלק בלתי נפרד מהאירועים ההיסטוריים החשובים שלנו'' (צילום: Catharina Caprino)
  ''הנופים והאקלים שלנו הם חלק בלתי נפרד מהאירועים ההיסטוריים החשובים שלנו''(צילום: Catharina Caprino)

   

  כך יצרו בסטודיו Neue Design הזדהות עם הדרכון (צילום: Catharina Caprino)
   כך יצרו בסטודיו Neue Design הזדהות עם הדרכון(צילום: Catharina Caprino)

    

   שלושה סוגים, שלושה צבעים (צילום: Catharina Caprino)
    שלושה סוגים, שלושה צבעים(צילום: Catharina Caprino)

     

    ואכן, בשלושת הדרכונים החדשים שעוצבו (אזרחי, דיפלומטי ודרכון חירום), אוירו הדפים הפנימיים בדימויים רבי-מרקמים, עדינים ומהפנטים, של יערות, פיורדים, נהרות וקרחונים שהמדינה מתגאה בהם. מעצבי הסטודיו התייחסו לכפולות העמודים כאל יחידה אחת פנורמית. כל כפולה מתקשרת לאלה שלפניה ואחריה: דפדוף בדרכונים מראה חשיבה הוליסטית-סיפורית, עם נרטיב שעובר לאורך הספרון הקטן.

     

    בפנים כפולות עם שרטוטים עדינים של נופי המדינה (צילום: Catharina Caprino)
     בפנים כפולות עם שרטוטים עדינים של נופי המדינה (צילום: Catharina Caprino)

      

     הדפדוף יוצר מעין סיפור מקומי (צילום: Catharina Caprino)
      הדפדוף יוצר מעין סיפור מקומי(צילום: Catharina Caprino)

       

      גולת הכותרת היא שיטת הדפסה בטכנולוגיה מתקדמת, שמצמצמת את היתכנותם של זיופים ומעצימה את החוויה העיצובית. בחושך מתגלים על גבי הכפולות איורים משלימים; הזוהר הצפוני עוטף את הרי נורבגיה, או את צמרות העצים ביערותיה העבותים.

       

      "באמצעות איור חלקים מהפנורמה הנורווגית הרחבה רצינו להראות את הניגודים בנופים ובאקלים שלנו, שעיצבו אותנו וסיפקו לנו הזדמנויות, משאבים ומקומות בילוי, והם חלק בלתי נפרד מהאירועים ההיסטוריים החשובים שלנו", מסכמים בסטודיו Neue Design.

       

      עוד כמה דרכונים מוצלחים במיוחד:

       

       

       

       

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
      אני איש עיצוב, תרבות, מחקר, איש של מילים ותוכן.
      בוגר המחלקה לתקשורת חזותית של "בצלאל", ותואר שני בעיצוב ב-London College of Communication. בשנת 2007 הקמתי את Graphics & Words - סטודיו המתמחה בחשיבה קריאטיבית עיצובית מולטידיספלינרית, יצירת זהויות מותגיות ומחקרי טרנדים. כיום, בין השאר, אני זוכה להשתתף בתערוכות עיצוב, וגם לשמש מנהל קריאייטיב ויועץ למספר בתי סטודיו ומותגים מהמובילים בארץ. בעשור האחרון, אני מחלק את זמני כמרצה באקדמיות השונות - "בצלאל", "מנשר", "שנקר", "ויצ"ו חיפה" ואוניברסיטת תל-אביב.

      להצטרפות לרשימת התפוצה של הטור שלי, שלחו לי מייל:
      odedbenyehuda@gmail.com