גם 10 דקות ביום עושות שינוי:
אימוני כושר בגיל השלישי

איך מתאימים תכנית כושר גם למי שלא עסק בספורט מימיו ולמה זה חשוב כל כך גם לגוף וגם לנפש - דווקא בגיל השלישי? הכל על חשיבות האימון הגופני בגיל מבוגר

מוגש מטעם נווה עמית

|

25.11.20 | 08:48

פעילות גופנית חשובה ביותר לתהליך ההזדקנות ולעצמאות המבוגר. מעבר לכך, היא מאפשרת תפקוד יומיומי תקין (צילום: מתוך pixabay.com)
פעילות גופנית חשובה ביותר לתהליך ההזדקנות ולעצמאות המבוגר. מעבר לכך, היא מאפשרת תפקוד יומיומי תקין (צילום: מתוך pixabay.com)

לאימון גופני יש יתרונות רבים ומוכחים, ובגיל השלישי יש לו סגולות רבות במיוחד אם הוא נעשה בצורה מבוקרת. הכתבה תציג את חשיבות האימון הגופני בגיל מבוגר, אילו אימונים מתאימים לגיל זה ועוד.

 

היתרונות של פעילות גופנית למבוגרים

פעילות גופנית חשובה ביותר לתהליך ההזדקנות ולעצמאות המבוגר. מעבר לכך, היא מאפשרת תפקוד יומיומי תקין. גם אם מדובר במבוגרים שלא עסקו בספורט בעבר, עדיין לא מאוחר מדי ובהחלט ניתן להיות פעיל גם ללא ניסיון ולמנוע בעיות תפקודיות.

 

כיום, במסגרת דיור מוגן, בונים למבוגרים תכנית כושר מותאמת גם למי שלא עסק בספורט מימיו. כל העוסקים בספורט מאטים את קצב ההזדקנות בכך שהם מפחיתים את הסיכוי לחלות במחלות שונות ומשפרים את תפקודם.

 

כאשר הפעילות קבועה ומתמידים בה כמו שמתמידים בדיור המוגן, ניתן להגיע לתוצאות שישפרו את תפקוד הנשימה, הלב, מערכת הדם ויאזנו את לחץ הדם. השרירים יהיו חזקים וגמישים יותר, שיווי המשקל והקואורדינציה ישתפרו ולכן גם יהיו פחות נפילות. בנוסף, הפעילות הגופנית תשפר את המצב הנפשי ותפחית תסמיני דיכאון. בצורה כזו מפתחים פחות תלות באנשים אחרים ומרגישים צעירים ברוח ובנפש.

 

מהו האימון המומלץ?

ככל שאנשים מבוגרים יעסקו בספורט גם אם הוא אורך כ-10 דקות ביום, בריאותם תשתפר ללא היכר. יש לפעול בארבעה מישורים. לבנות סיבולת לב ריאה, לבנות מסת שריר, להתמקד בשיווי משקל ויציבות הגוף ובגמישות השרירים. לפיכך תכנית אימונים טובה תכלול את כל הסוגים הללו ותהיה מגוונת.

 

התוכנית צריכה לשלב אימוני פילאטיס, שעובד על הארכת השרירים והגמישות, פלדנקרייז, המתמקד גם בשרירי האגן על מנת למנוע דליפות שתן, יוגה, מתיחות, עיצוב הגוף ופעילות אירובית מהנה כמו ריקודי עם, ריקודים סלוניים, שחייה והליכה. בפעילות כוח ניתן להיעזר באביזרים כמו משקולות או גומיות ולהקפיד על תרגילים קבועים לסיבולת לב ריאה כמו אופני כושר.

 

עדיף לעשות מעט מאשר לא לעשות בכלל

הפעילות הגופנית צריכה להיות בתדירות של כ-3 פעמים בשבוע באופן קבוע ואפילו יומיומית בהתאם למסוגלות. גם אם תעסקו בפעילות קצרה, זה עדיף מאשר לא לעשות בכלל. לפיכך חשוב לבחור בפעילות מהנה שמדברת אליכם ואתם מרגישים בה טוב. כל עוד הפעילות עובדת על המרכיבים שציינו, הרווח הוא שלכם.

 

ניתן להכין יומן מעקב ולבדוק כמה זמן אתם עוסקים בפעילות גופנית ובמשך הזמן להעלות את זמן הפעילות. כלומר, אם עסקתם בפעילות גופנית כעשר דקות בכל פעם והיום אתם מתאמנים במשך חצי שעה, זוהי התקדמות ניכרת. בנוסף, כשעוסקים בספורט ביחד עם מבוגרים אחרים, מגדילים את מעגל החברים ונוצרים קשרים חדשים. לכן, חשוב לעסוק בספורט עם עוד אנשים בגילכם ולקבל מוטיבציה.

 

הקפידו לשתות הרבה מים במהלך הפעילות ובסמוך לה, השתדלו להימנע מקפאין ומשקאות אלכוהוליים, ושלבו תזונה בריאה וארוחות קבועות וקלות.

 

 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד