הכוכבת האמיתית בבית המלוכה: סגנון האופנה המרדני של הנסיכה אן

העונה החדשה של "הכתר" אומנם עוסקת בליידי דיאנה ותלבושותיה, אבל למעשה זו בתה של המלכה אליזבת ה-II שמצליחה לשמור על סטייל עצמאי וייחודי לאורך שנים

איתי יעקב

|

02.12.20 | 09:09

סגנון הלבוש שלה קלאסי ומאתגר את קוד הלבוש המלכותי גם יחד. הנסיכה אן, 2019 (צילום: rex/asap creative)
סגנון הלבוש שלה קלאסי ומאתגר את קוד הלבוש המלכותי גם יחד. הנסיכה אן, 2019 (צילום: rex/asap creative)
"הנסיכה אן היא אייקון אופנה אמיתי", אמר עליה עורך ווג הבריטי אדוארד אנינפול (צילום: AP)
"הנסיכה אן היא אייקון אופנה אמיתי", אמר עליה עורך ווג הבריטי אדוארד אנינפול (צילום: AP)
חיים סוערים. בחתונתה עם מארק פיליפס, 1973 (צילום: AP)
חיים סוערים. בחתונתה עם מארק פיליפס, 1973 (צילום: AP)
נושאת את עצמה בביטחון. עם הנסיך הארי, ליידי פרדריק ווינדזור והנסיך אדוארד, 2019 (צילום: AP)
נושאת את עצמה בביטחון. עם הנסיך הארי, ליידי פרדריק ווינדזור והנסיך אדוארד, 2019 (צילום: AP)
משלבת משקפי שמש ספורטיביים בהופעות רשמיות (צילום: Danny E. Martindale, Chris Jackson/GettyimagesIL)
משלבת משקפי שמש ספורטיביים בהופעות רשמיות (צילום: Danny E. Martindale, Chris Jackson/GettyimagesIL)
בהופעה מלכותית לצד ג'ארד קושנר, 2019 (צילום: AP)
בהופעה מלכותית לצד ג'ארד קושנר, 2019 (צילום: AP)
"אני לא חושבת שהדור הצעיר מבין מה עשיתי בעבר". 2019 (צילום: AP)
"אני לא חושבת שהדור הצעיר מבין מה עשיתי בעבר". 2019 (צילום: AP)

כולם מדברים על הנסיכה דיאנה, אבל העונה החדשה והרביעית של סדרת הדרמה "הכתר", שעלתה החודש בנטפליקס, היא הזדמנות להתמקד דווקא בסגנון הלבוש הנהדר של דמות המשנה, הנסיכה אן (המגולמת בסדרה על ידי השחקנית ארין דוהרטי), אחותו הצעירה של הנסיך צ'ארלס, שחגגה בקיץ האחרון 70.

 

היא במקום ה-14 לכתר הנכסף, כשהרבה לפניה אפשר למצוא פרחי מלוכה כמו ארצ'י האריסון מאונטבאטן-ווינדזור, בנם בן ה-17 חודשים של הנסיך הארי ומייגן מרקל. אותו הארי, שאליו עוד נגיע בהמשך, העניק לה השנה "ירושה" מלכותית. השנה מונתה הנסיכה אן לעמוד בראש חיל הנחתים המלכותי של בריטניה, לאחר פרישתו של הנסיך מכל תאריו המלכותיים. זאת הפעם הראשונה בהיסטוריה שנסיכה נושאת בתואר זה, והמינוי, כך דיווח הטיימס, צפוי להוות השראה לנשים שירצו להצטרף לנחתים. נכון להיום, 600 המועמדים להצטרף לקומנדו היוקרתי הם גברים בלבד.

 

האישה הראשונה שעומדת בראש חיל הנחתים המלכותי. הנסיכה אן, 2020 (צילום: AP)
  האישה הראשונה שעומדת בראש חיל הנחתים המלכותי. הנסיכה אן, 2020(צילום: AP)

   

  כולם מדברים על ליידי דיאנה, אבל לאן, הנסיכה המלכותית, היו חיים סוערים לא פחות, עם התאהבויות מחוץ לנישואים, בגידות מתוקשרות, ניסיון חטיפה והתנקשות, וחיים רוויי יצרים. אם לשפוט את המלתחה שלה – זו שבסדרה וזו שבחיים האמיתיים – אפשר לקבוע בוודאות: הנסיכה אן היא התגלמות ה-Cool במשפחת המלוכה הבריטית.

   

  אפשר לראות זאת באמצעות מחוות אופנתיות קטנות, כמו גם דרך התנהגותה: היא היתה הראשונה מבני המשפחה שהתחרתה באולימפיאדה, בענף רכיבה מקצועי על סוסים (אולימפיאדת מונטריאול בשנת 1976) וכיום עומדת, כאמור, בראש חיל הנחתים המלכותי. לא אחת היא גם נצפתה יושבת בשיכול רגליים, בעוד הפרוטוקול דורש ישיבה עם רגליים על הקרקע וברכיים סגורות.

   

  בניגוד לפרוטוקול: הנסיכה אן בשיכול רגליים, 2016 (צילום: GettyimagesIL)
   בניגוד לפרוטוקול: הנסיכה אן בשיכול רגליים, 2016(צילום: GettyimagesIL)

    

   סגנון הלבוש שלה קלאסי ומאתגר את קוד הלבוש המלכותי גם יחד. במספר הופעות רשמיות, לדוגמה, היא צולמה מרכיבה משקפי שמש ספורטיביים, מהז'אנר שרואים בעיקר על ספורטאים גברים, אשר מעניקים ניגודיות לשיער המאפיר האסוף בקפידה ולצעיפים הענודים בסיכות זהב אלגנטיות.

    

   לפעמים היא מתייצבת כשאת ראשה מכסה מטפחת בד צבעונית, בדומה לאמהּ, המלכה אליזבת ה- II. "הנסיכה אן היא אייקון אופנה אמיתי", אמר עליה עורך ווג הבריטי אדוארד אנינפול, שפגש את הנסיכה כשהעניקה את פרס המלכה אליזבת השנייה לעיצוב בריטי במהלך שבוע האופנה בלונדון בפברואר. "יש לה סגנון אופנה נצחי, והיא לובשת חליפה מחויטת טוב יותר מכל אחת אחרת שאני יכול לחשוב עליה".

    

   החיבה לסוסים ניכרת באביזרים. 2019 (צילום: Chris Jackson/GettyimagesIL)
    החיבה לסוסים ניכרת באביזרים. 2019(צילום: Chris Jackson/GettyimagesIL)

     

    כמו במקרים רבים של נשים וגברים שמוצמד להם התואר "אייקון אופנה", לפעמים קשה להגדיר מה בדיוק במראה של הנסיכה אן הופך אותה לכזאת. יותר משילובי הצבעים שלעיתים נראים מופרכים, מהכובעים הצעקניים והגזרות בעלות האפיל הגברי – הנסיכה אן נושאת את עצמה בביטחון רב, וזה, במקרים רבים, מה שהופך אותה לדמות מנצחת בהשוואה למתלבשות מצטיינות אחרות ממשפחת המלוכה, ע"ע הנסיכה דיאנה שנראתה שברירית ודיכאונית ממנה, או אפילו הדוכסית קייט מידלטון, שמתלבשת "לפי כללי הטקס" לעומת סגנונה של הדודה של בעלה.

     

    דמותה של הנסיכה אן בסדרה "הכתר" (צילום: Netflix/Des Willie)
     דמותה של הנסיכה אן בסדרה "הכתר"(צילום: Netflix/Des Willie)

      

     צוהר לחייה הסוערים של הנסיכה אן מקבלים הצופים בפרק הרביעי בעונה החדשה של "הכתר". בארוחת צהריים עם המלכה, מגלה אן לאמהּ כי תשומת הלב לה זכתה שנים רבות הולכת ופוחתת, וכי הפופולאריות לה זוכה דיאנה מעט מסעירה אותה. כשהמלכה שואלת בעדינות האם הכל בסדר בנישואיה של אן למארק פיליפס, היא מציינת ש"יש כבר... דיבור". כלומר, רכילות: אן מנהלת רומן עם שומר הראש שלה, סמל פיטר קרוס. בהמשך אומרת המלכה כי לאור השמועות, הסקוטלנד יארד שוקלים לשלוח את קרוס לעבודה משרדית, ואן, נסערת בעליל, מתחננת למלכה: "אל תעשי לי את זה, הוא הדבר היחיד שמשמח אותי".

      

     עם מארק פיליפס בהכרזה על אירוסיהם, 1973 (צילום: AP)
      עם מארק פיליפס בהכרזה על אירוסיהם, 1973(צילום: AP)

       

      הרבה לפני קרוס, כשהיא עוד רווקה, ניהלה אן רומן ארוך ולא מחייב עם אנדרו פרקר בולס, קצין בצבא הבריטי, שבהמשך יהפוך לבעלה של קמילה, לשעבר המאהבת של הנסיך צ'ארלס וכיום אשתו הנוכחית, דוכסית קורנוול. פרקר בולס וקמילה נישאו לבסוף, והעלילה ידועה בעניינו של צ'ארלס שהתחתן עם דיאנה ובגד בה ממושכות עם קמילה.

       

      "אפילו לאחר שמערכת היחסים בין אן לאנדרו נגמרה, הם נותרו חברים טובים לכל החיים. היה להם הרבה במשותף, כולל אהבתם לסוסים", הסביר בעבר בראיון הביוגרף המלכותי סאלי בדל סמית'. עוד הוסיף כי השניים המשיכו לנהל קשר מיני לא מחייב שנים רבות גם לאחר שנישאו לאחרים: אנדרו וקמילה ביולי 1973, הנסיכה אן ומארק פיליפס בנובמבר אותה שנה. מנישואיה לפיליפס נולדו שני ילדים, פיטר וזארה, אך הם מעולם לא קיבלו תואר מלכותי, שכן הנסיכה אן העדיפה שילדיה יגדלו לחיים רגילים ללא חובות מלכותיים.

       

      מגיעה לחתונה של הנסיך הארי ומייגן מרקל, 2018 (צילום: AP)
       מגיעה לחתונה של הנסיך הארי ומייגן מרקל, 2018(צילום: AP)

        

       השמועות על החריקות בנישואים של הנסיכה אן ופיליפס, הגיעו לסיומן עם גירושי השניים בשנת 1992. מדורי הרכילות חגגו על ידיעות שהודלפו מארמון בקינגהאם, לרבות הסיפור כי הנסיכה אן מנהלת רומן עם קרוס שהודח מתפקידו. קרוס עצמו אישר בשנת 1984 לצהובון "חדשות העולם" כי השניים ניהלו רומן קצר. בנוסף ניהלה הנסיכה אן רומן עם סר טימותי לורנס, בשלהי נישואיה לפיליפס. סיפור מערכת היחסים בין השניים התפוצץ לאחר שאוסף מכתבים שקיבלה הנסיכה מלורנס נגנב מהארמון.

        

       ממשפחת המלוכה מיהרו לשחרר אז הצהרה לקונית כי "המכתבים הגנובים היו מיועדים לנסיכה אן ונכתבו על ידי המפקד טימותי לורנס. אין לנו מה לומר על תוכן המכתבים האישיים שנשלחו. הנושא נמצא תחת חקירת המשטרה". מספר חודשים לאחר הגירושים מפיליפס, נישאה אן בשנית, הפעם ללורנס.

        

       נאמנה לעצמה (צילום: AP)
        נאמנה לעצמה(צילום: AP)

         

        את חגיגות יום הולדתה ה-70 השנה, ספונה הרחק מהציבור בגלל נגיף הקורונה, ציינה הנסיכה בראיון שער נדיר למגזין וניטי פייר תחת הכותרת: "המורדת המלכותית". נראה כי גם בגילה המתקדם, היא עדיין יודעת לבעוט באלגנטיות במוסד המלכותי ולשמור על נאמנות לעצמה.

         

        הפעם, היא עושה זאת דרך התייחסות לתדמית של הנסיך הארי ומייגן מרקל. "אני לא חושבת שהדור הצעיר מבין מה עשיתי בעבר. בימינו הם בעיקר מחפשים למצוא דרך חדשה, אבל אני כבר לא בשלב הזה. אני יותר בשלב של – אל תמציאו את הגלגל מחדש, היינו שם, עשינו את זה. חלק מהדברים האלה לא עובדים, ייתכן שתיאלצו לחזור ליסודות".

         

          

         והאם תצליח בתה של קייט מוס לשחזר את ההצלחה באופנה?

         לילה מוס על המסלול: דומה לאמא קייט? לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)
         לילה מוס על המסלול: דומה לאמא קייט? לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)

          

          

          
         הצג:
         אזהרה:
         פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד