"דיאטה ופעילות גופנית זה לא בשבילי. תן לי תרופות בבקשה"

מה עושים כשהמטופל לא מסכים עם הרופא ולמה ד"ר עמוסי כל כך מזועזע כשמטופל שלו בוחר בטיפול תרופתי במקום פשוט "לסגור את הפה ולהתחיל לזוז"?

ד"ר דורון עמוסיפורסם: 18.11.20 08:42
Shut your mouth and move נוהגים לומר האמריקאים על הטיפול בסוכרת (צילום: Shuttestock)
Shut your mouth and move נוהגים לומר האמריקאים על הטיפול בסוכרת (צילום: Shuttestock)

גיא כ. בן 50. נשוי ואב לשניים. איש הייטק שלפני כעשור עשה הסבה להוראה, התאכזב וחזר למשרה אחרת בחברת ההייטק בה עבד. גיא הוא גבר בריא. ללא עישון וללא פעילות גופנית מסודרת. ללא טיפול תרופתי קבוע. הוא סובל מהשמנה משמעותית, עם BMI 32 (משקל בק"ג חלקי גובה בריבוע).

 

במעקב אחר בדיקות הדם שלו לאורך השנים יש עלייה איטית וקבועה הן ברמות הסוכר בצום והן בבדיקת ההמוגלובין המסוכרר (HbA1C), בדיקה המציינת את ממוצע איזון הסוכר בגוף בשלוש החודשים האחרונים. כבר שנים אנו מדברים על הצורך להקפיד על תזונה דלת סוכר ולבצע פעילות גופנית, שני דברים שגיא מתקשה לקיים.

 

בבדיקת הדם אחרונה רמת הסוכר בצום ורמת ההמוגלובין המסוכרר עלו והגיעו לרמה של אבחון סוכרת. סוכר 136 עם רמת HbA1C 6.5. סוכרת היא מחלה בה הגוף מתקשה לשמור על רמות תקינות של סוכר בדם.

 

רמה גבוהה של סוכר בדם בדרך כלל לא מורגשת על ידי המטופל, אך היא "רעילה" לגוף. לאורך זמן היא גורמת נזקים לרקמות רבות. היא פוגעת בכליות, בכלי הדם, בקצות העצבים, ברשתיות העיניים, ועלולה לגרום לתחלואה קשה המוגדרת "סיבוכי סוכרת". הטיפול בסוכרת בראש ובראשונה מושתת על טיפול התנהגותי. הקפדה על תזונה דלת סוכר וביצוע פעילות גופנית. בעזרת שני אלה ניתן לעכב את המחלה ולשלוט היטב ברמות הסוכר. Shut your mouth and move נוהגים לומר האמריקאים על הטיפול בסוכרת.

 

הופתעתי ונפגעתי

כשראיתי את תוצאות בדיקות הדם האחרונות של גיא זימנתי אותו למרפאה, מוכן לנאום just do it, נאום הפעילות הגופנית שלי. זה נשמע לי כל כך נכון ורחוק מהרפואה הקפיטליסטית שלצערי אני חלק ממנה. רפואה המצפה להכניס את גיא למעגל הלקוחות של שוק הסוכרת, שוק המגלגל מיליארדי דולרים בשנה
כשראיתי את תוצאות בדיקות הדם האחרונות של גיא זימנתי אותו למרפאה, מוכן לנאום just do it, נאום הפעילות הגופנית שלי. זה נשמע לי כל כך נכון. כל כך ירוק ורחוק מהרפואה הקפיטליסטית שלצערי אני חלק ממנה. רפואה המצפה להכניס את גיא למעגל הלקוחות של שוק הסוכרת, שוק המגלגל מיליארדי דולרים בשנה. נראה לי בריא ואסתטי יותר לקנות נעלי ספורט במקום תרופות לסוכרת, ולכן כל כך הופתעתי כשגיא פסק: "דיאטה ופעילות גופנית זה לא בשבילי. תן לי בבקשה תרופה".

 

הופתעתי. הופתעתי מאוד. איש צעיר ונבון. בן גילי פחות או יותר, עם ראיית עולם כל כך שונה משלי. יש לו שתי אפשרויות לטפל בעצמו. אחת בעזרת פעילות גופנית ודיאטה והשנייה בעזרת התערבות כימית, והוא בוחר באופציה הכימית. למה אתה כל כך מזועזע? כי הוא לא בחר באופציה שאתה חושב כנכונה? מה זה הפטרנליזם הזה? וזה שאתה מציין שהוא נבון, אתה לא מבליע את ההנחה שההחלטות שלך לגבי טיפול הן נבונות, ומופתע שמישהו נבון לא מסכים איתן? ודאי יש רופאים אחרים שבכלל לא היו מעלים את אופציית הפעילות הגופנית, ומיד היו מתחילים חגיגת מרשמים. מה רע בזה? נו, וזה שיש רופאים כאלה זה אומר שזה נכון? מה זו המילה הזו נכון בכלל? יש בכלל דבר כזה נכון?

 

אנחנו נותנים שירותי רפואה לפי הבנתנו ובצלמנו, ומה קורה כשהמטופל חושב אחרת? שיעבור רופא? אין כאן מקום לכמה דעות? זה מצב מסכן חיים שחוסר ביצוע הנחיותיך עלול לסכן את גיא? ברור שלא. אז למה אתה כל כך נסער, כי מישהו לא מסכים עם דעתך? אולי.

 

רמה גבוהה של סוכר בדם בדרך כלל לא מורגשת על ידי המטופל, אך היא "רעילה" לגוף. לאורך זמן היא גורמת נזקים לרקמות רבות (צילום: Shuttestock)
  רמה גבוהה של סוכר בדם בדרך כלל לא מורגשת על ידי המטופל, אך היא "רעילה" לגוף. לאורך זמן היא גורמת נזקים לרקמות רבות(צילום: Shuttestock)

   

  ומה לעשות עם כל המצוננים שבחורף באים עם נזלת ומבקשים טיפול אנטיביוטי? לשלוח את כולם לקנות אוגמנטין, כמו שהם מבקשים? או כל מטופל עם כאב גב המבקש CT לעמוד שדרה, זה המהלך הנכון? נכון לחשוף כל כאב גב לקרינה שלא תוסיף דבר לטיפול, או כל צינון לאוגמנטין שיוביל רק לעמידות החיידקים?

   

  אלה דוגמאות יפות, אבל במקרה של גיא, זה לא נשמע ממש כמו פשע. נשמע שהוא רוצה לחסוך את האכזבה מכשלון נוסף בדיאטה. אבל אני יכול לעזור לו. אז זו הנקודה? פגעו באשליית הכל יכול שלך? לא יודע בדיוק במה, אבל בהחלט נפגעתי. גיא ואשתו יושבים מולי ומבקשים טיפול אחר ממה שאני מציע.

   

  מערכות יחסים מורכבות ועדינות מתקיימות אצלי בחדר. ברוב המקרים אצלי נמצא היידע והניסיון ואני מנסה להעביר אותו למטופליי. כמעט תמיד זה עובד. לאורך השנים נשארים אצלי המטופלים שהסגנון ואופי הרפואה מתאים להם. מטופל שכמה פעמים הגיע עם צינון והתאכזב לשמוע שזה יעבור לבד, לא ימשיך להגיע אלי ויימצא לו מטפל אחר. לעיתים מגיעים לנקודות הכרעה, בהן, כמו בכל מערכת יחסים, יש צורך להתגמש.

   

  גיא התחיל טיפול תרופתי, והסוכרת שלו התאזנה כמעט מיד. ועדיין בכל פעם שאני רושם לו מרשמים אני מרגיש פספוס.

   

   

  הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
  הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר דורון עמוסי
  דורון עמוסי הוא רופא משפחה. ספר הביכורים שלו "רופא משפחה. יומן" ראה אור בשנת 2019 בהוצאת עולם חדש