ביג מאמא: הכוכבת הגדולה משנות ה-60, שעודף המשקל הרג אותה

הזמרת קס אליוט ("מאמא קס") מלהקת האמהות והאבות נאבקה בקילוגרמים עודפים כל חייה. ממדי גופה גם גרמו למותה, בגיל 32, בדירה לונדונית שבה מת מוזיקאי נוסף

יובל לוי וד"ר חופית כהןפורסם: 16.11.20 03:08
מאמא קס ב-1974 בלונדון. השילוב של דיאטות קיצוניות וסמים היה קטלני (צילום: GettyimagesIL)
מאמא קס ב-1974 בלונדון. השילוב של דיאטות קיצוניות וסמים היה קטלני (צילום: GettyimagesIL)
במיטה עם חבריה ללהקת האמהות והאבות, דני דוהרטי (מימין) וג'ון פיליפס, 1966. להיטי ענק לצד הסתבכויות רומנטיות (צילום: GettyimagesIL)
במיטה עם חבריה ללהקת האמהות והאבות, דני דוהרטי (מימין) וג'ון פיליפס, 1966. להיטי ענק לצד הסתבכויות רומנטיות (צילום: GettyimagesIL)
האמהות והאבות בהרכב מלא. למטה: שניים מלהיטיהם, "California Dreamin" ו"Monday, Monday" (צילום: GettyimagesIL)
האמהות והאבות בהרכב מלא. למטה: שניים מלהיטיהם, "California Dreamin" ו"Monday, Monday" (צילום: GettyimagesIL)

שנות ה-60 של המאה הקודמת זכורות כשנים של זמרות גדולות מהחיים, שהיו נפשות סוערות במיוחד ושחייהן היו מלאי תהפוכות. קשה למצוא היום דמויות כאלה, כמו ג'ניס ג'ופלין, גרייס סליק, ניקו, דאסטי ספרינגפילד, אריתה פרנקלין, הסופרימס או טינה טרנר. גם קס אליוט, שהייתה ידועה בכינוי "מאמא קס", שייכת לקבוצה הזו. לפני חודשים אחדים אמרה בתה היחידה בראיון כי אמה פילסה דרך לזמרות גדולות ממדים, והזכירה את אדל כדוגמה. אלא שאדל הורידה בינתיים מחצית ממשקלה, ואילו מאמא קס נותרה צעירה – וגדולת ממדים לנצח.

 

היום זה יהיה מאוד לא פוליטיקלי קורקט להזכיר שוב ושוב את ממדיה של קס אליוט, אלא שזה היה חלק גדול מאישיותה הבימתית – ולמגינת ליבה, גם חלק מרכזי בחייה האישיים. כבר מגיל צעיר היא נלחמה במשקלה, הייתה מתוסכלת מחוסר יכולתה להתמודד עם הבעיה, וכשהצליחה סוף-סוף להשיל קילוגרמים רבים, נגרם נזק לבריאותה, והיא חזרה במהרה למשקלה הרגיל ולתסכולים הרבים שנלוו לו. "היא סבלה משיימינג בגלל עודף משקל", אמרה בתה, אואן אליוט.

 

אבל איך היא שרה! צפו:

 

 

קס אליוט נולדה ב-1941 בשם אלן נעמי כהן למשפחה יהודית מבולטימור, ושאפה להצליח בעולם הבידור. בגיל צעיר עברה לניו יורק כדי להופיע במחזות זמר, ואת אחד התפקידים שרצתה, הפסידה לזמרת מתחילה אחרת בשם ברברה סטרייסנד. בתוך זמן קצר היא נחשפה לתנועת הפולק של ראשית שנות ה-60 וחברה לשני מוזיקאים צעירים, שאיתם הקימה הרכב בשם הטריאומווירט. השלישייה הזו הייתה רק קדימון למפגש שלה עם דני דוהרטי ועם חבריו, בני הזוג מישל וג'ון פיליפס. דוהרטי שכנע את הזוג לצרף את אליוט לחופשה משותפת באיי הבתולה, ושם, תוך כדי היחשפות לתרבות ההיפית – שבהמשך הם יהיו נציגים נאמנים שלה – הקימו הארבעה את להקת האמהות והאבות. את השם הציעה אליוט, שבזכות יכולות השירה וכישוריה החברתיים נעשתה גורם מרכזי בהרכב.

 

ג'ון פיליפס בעל העבר הצבאי היה מנהיג קשוח. אשתו מישל נודעה בעיקר ביופייה וברומנים הרבים שניהלה, בין השאר עם וורן בייטי וג'ק ניקולסון. דוהרטי ואליוט היו מוזיקאים מוכשרים וזמרים טובים. האגדה מספרת שיכולות השירה של אליוט השתפרו אחרי שנפגעה בראשה מצינורות נחושת, והיא גם אישרה את זה בראיון ל"רולינג סטון" ב-1968. גם תסבוכות רומנטיות היו שם: אליוט הייתה מאוהבת בדוהרטי וראתה איך הוא נחטף על ידי חברתה הטובה, מישל פיליפס. כל זה לא הפריע לקריירה: הכישרון האדיר והכריזמה המתפוצצת הפכו את מאמא קס לכוכבת, ושרשרת הלהיטים, שהתחילה ב-1966 עם "California Dreamin" ו"Monday, Monday" (ראו שני סרטונים בראש הכתבה), הפכה את הלהקה כולה לסיפור הצלחה ולמייצגת של תרבות היפית נינוחה שכונתה "סאנשיין פופ". מאמא קס גם זכתה לשיר כסולנית גרסה מיוחדת לשיר ישן, "חלום עליי חלום קטן", שאחד מכותביו, פביאן אנדרה, מת באותה עת. בפיה הוא נהפך מלהיט קצבי ומקפיץ לשיר ערש חולמני וחלומי:

 

 

לשיר יש גם גרסה עברית, שכתב אהוד מנור וביצעו הטוב, הרע והנערה:

 

 

בינתיים גברו בלהקה המתחים, ההתמכרויות לסמים קשים והריבים על רקע רומנטי, ובראשית שנות ה-70 היא התפרקה. אליוט הייתה באותה עת אחרי שתי מערכות נישואים: הראשונה נועדה לשחרר את בן זוגה מגיוס למלחמת וייטנאם, והשנייה הסתיימה מהר מהצפוי. ב1967 ילדה את בתה אואן, וזו סיפרה לאחרונה שהחלטתה של אמה להיות אם יחידנית נחשבה אמיצה גם בחברה הבוהמיינית והמשוחררת שבה היא פעלה. הבת אמרה את הדברים לרגל עליית סדרה בשם "לורל קניון", כשמה של שכונה בלוס אנג'לס שבה גרה אמה, ושבה גרו מוזיקאים רבים נוספים, בהם ג'וני מיטשל, שהייתה חברה קרובה של אליוט, ודייוויד קרוסבי מלהקת קרוסבי, סטילס, נאש ויאנג, שסיפר כי התמכר לסמים יחד איתה.

 

קס אליוט. "היא סבלה משיימינג", אמרה בתה (צילום: RCA Records, cc)
  קס אליוט. "היא סבלה משיימינג", אמרה בתה(צילום: RCA Records, cc)

   

  עם פירוק הלהקה החלה אליוט בקריירת סולו. היא הקליטה חמישה אלבומים ויצאה לסיבובי הופעות – חלקם הצליחו מאוד, ואחרים נכשלו בשל התלות שלה בסמים. היא כשלה, לדוגמה, באחת מהופעותיה בלאס וגאס, מול קהל אוהד שהורכב מאמנים רבים. כל ניסיונותיה לחזור לשיר לא צלחו גם בהופעה שנייה שתוכננה לאותו ערב. הצירוף של דיאטות קיצוניות וסמים היה קטלני, אבל היא המשיכה בפעילות. בין השאר, הרבתה להופיע בתוכניות טלוויזיה פופולריות (בזו של ג'וני קארסון, לדוגמה, התארחה לא פחות מ-13 פעמים), שיחקה במספר סרטים והקליטה תשדירי פרסומת, בהם להמבורגר. את הופעותיה האחרונות קיימה באולם פלדיום בלונדון. מישל פיליפס, ששמרה איתה על קשר חברי במשך כל השנים, סיפרה כי דיברה עם אליוט אחרי אותן הופעות, והיא נשמעה מאושרת מהתשואות שקיבלה.

   

  אבל הבעיות הרפואיות הכריעו אותה והביאו למותה ב-1974, בגיל 32 בלבד. אליוט לקתה בעודף משקל משמעותי, ובמהלך השנים ניסתה דיאטות שונות. ב-1968 קיימה צום של מספר חודשים וירדה כ-50 ק"ג, אבל נאלצה להתאשפז ולא התאוששה לחלוטין. יש גם הערכות שהיא סבלה מהפרעות בקצב הלב, שכן התעלפה לעיתים קרובות.

   

  יום לפני שנמצאה מתה במיטתה בדירה בלונדון, הגיעה למסיבת קוקטייל שבה נכח גם מיק ג'אגר, ועזבה מוקדם. אחרי מותה פורסם שהיא נחנקה מאכילה של כריך חזיר, אבל מדובר היה בטעות, שכן הכריך נמצא שלם ליד המיטה. בנתיחה לאחר המוות התברר שהיא מתה מהתקף לב ומאי-ספיקת לב שמאלית שנבעו מממדי גופה. הפרסום לפיו היא נחנקה בשל זלילת יתר, נולד בעקבות טעות שביצע ד"ר אנתוני גרינברג, הרופא שבדק את גופתה לאחר פטירתה. מכיוון שמצא כריך על השידה שליד המיטה, הוא הניח שהיא נחנקה במהלך אכילה בשכיבה, אבל ממצאי הנתיחה שללו זאת. למעשה, אליוט אכלה מעט מאוד ביום מותה. גם לא נמצאו שאריות של סמים בדמה. בצירוף מקרים מוזר, היא מצאה את מותה בדירה בשכונת מייפייר שהייתה שייכת לזמר הארי נילסון, ושבה מת המתופף קית מון ארבע שנים לאחר מכן.

   

   

    

   גם המתופף המיתולוגי של לד זפלין מת בגיל צעיר. הקליקו על התמונה:

    

   ג'ון בונהם. "לא נוכל להמשיך עוד", הודיעו חבריו ללהקה אחרי מותו. הקליקו על התמונה (צילום: GettyimagesIL)
   ג'ון בונהם. "לא נוכל להמשיך עוד", הודיעו חבריו ללהקה אחרי מותו. הקליקו על התמונה (צילום: GettyimagesIL)

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   יובל לוי, מבקר רוק וכותב טורים, החל את דרכו העיתונאית בראשית שנות ה-80 של המאה הקודמת, ומאז ראה אלפי הופעות ושמע עשרות אלפי אלבומים. את פרנסתו המשונה, יש אומרים, הוא מוציא ממכירת כלי חיתוך אימתניים. אשתו, ד"ר חופית כהן, היא רופאה בכירה במרכז הרפואי שיבא: מומחית באנדוקרינולוגיה וברפואה פנימית, מרצה בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב וגם חובבת מוזיקה מושבעת. בזמן שהשתלמה במרכז רפואי בקליבלנד, אוהיו, ערכה ביקורים תכופים בהיכל התהילה של הרוקנרול, ושם גם שכללה את התחביב המעט חריג של נבירה במסמכים רפואיים על נסיבות מותם האקסצנטריות של רוקרים ידועים. לזוג יש ילדה פלאית ושמחה במיוחד בשם רננה, והם גרים ברמת גן.