בגדי נאום הניצחון של קמלה האריס: מסר היסטורי ועכשווי על זכויות נשים

סגנית נשיא ארצות הברית הנבחר בחרה בחליפה לבנה הנשענת על מאבקן של הסופרג'יסטיות וקורצת גם להילרי קלינטון. ומה לגבי החולצה עם קשירת פרפר?

איתי יעקב

|

08.11.20 | 12:04

"אף על פי שאני עשויה להיות האישה הראשונה במשרד זה – אני לא אהיה האחרונה, כיוון שכל ילדה קטנה שצופה הערב רואה שזו מדינה של אפשרויות". קמלה האריס בנאום הניצחון (צילום: AP)
"אף על פי שאני עשויה להיות האישה הראשונה במשרד זה – אני לא אהיה האחרונה, כיוון שכל ילדה קטנה שצופה הערב רואה שזו מדינה של אפשרויות". קמלה האריס בנאום הניצחון (צילום: AP)
לנאום הניצחון בחרה האריס בחליפת מכנסיים בצבע לבן שמפניה בעיצוב בית האופנה האמריקאי של המעצבת קרולינה הררה (צילום: AP)
לנאום הניצחון בחרה האריס בחליפת מכנסיים בצבע לבן שמפניה בעיצוב בית האופנה האמריקאי של המעצבת קרולינה הררה (צילום: AP)

"אף על פי שאני עשויה להיות האישה הראשונה במשרד זה – אני לא אהיה האחרונה, כיוון שכל ילדה קטנה שצופה הערב רואה שזו מדינה של אפשרויות". מילים אלו, שהפכו בשעות האחרונות לאחד הציטוטים המשותפים ביותר ברשתות החברתיות, שייכות לסגנית נשיא ארצות הברית הנבחר קמלה האריס, 56, שעשתה השבוע היסטוריה כפולה כשנבחרה לאישה הראשונה והאישה השחורה הראשונה שתכהן בתפקיד סגנית נשיא.

 

בתום חמישה ימים מורטי עצבים של ספירת קולות בארצות הברית, אתמול בערב (שעון ישראל) הצליח ג'ו ביידן, נשיא ארצות הברית הנבחר, לזכות ביותר מ-270 אלקטורים, שהבטיחו לו את הניצחון על מועמד המפלגה הרפובליקנית דונלד טראמפ, שייפרד מהבית הלבן לאחר קדנציה אחת.

 

 

לנאום הניצחון בחרה האריס בחליפת מכנסיים בצבע לבן שמפניה בעיצוב בית האופנה האמריקאי של המעצבת קרולינה הררה, עם חולצת סאטן בצבע תואם בעלת קשירת פרפר (Pussy Bow), המרפררת לאמירתו הסקסיסטית של הנשיא הקודם דונלד טראמפ. חולצה עם קשירה דומה לבשה בעבר גם מלניה טראמפ, רק בצבע ורוד ובעיצוב בית האופנה גוצ'י.

 

הבחירה בחליפה לבנה אינה מקרית – מדובר במסר היסטורי על זכויות נשים. הצבע הלבן היה צבען הרשמי של הסופרג'יסטיות, שנאבקו על זכותן להצביע בבחירות בארצות הברית (ובמדינות דמוקרטיות נוספות בעולם) בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20. זכות הבחירה לנשים בארצות הברית ניתנה לפני מאה שנים בדיוק: באוגוסט 1920. זה לקח למעצמה החזקה בעולם עוד 100 שנים לבחור בסגנית נשיא, ומי יודע עוד כמה שנים יבחרו שם בנשיאה.

 

קמלה האריס וג'ו ביידן לא מוותרים על מסכות (צילום: AP)
  קמלה האריס וג'ו ביידן לא מוותרים על מסכות(צילום: AP)

   

  האריס התייחסה לנקודת ציון חשובה זו בנאומה. "כל הנשים שפעלו להבטחת זכות ההצבעה במשך מאה שנה: לפני מאה שנה עם התיקון ה-19 לחוקה (תיקון שהעניק לנשים זכות בחירה במדינות ארצות הברית, א"י), לפני 55 שנה עם חוק זכות ההצבעה (החוק שמנע את זכות הבחירה מאזרחים אפרו-אמריקאים, א"י), ועכשיו, בשנת 2020, עם דור חדש של נשים בארצנו, אשר הצביעו בקלפי והמשיכו במאבק למען זכותן הבסיסית להצביע ולהישמע", אמרה האריס לקול מחיאות כפיים בקהל. "אני מהרהרת הלילה במאבקן, בנחישותן ובעוצמת החזון שלהן – אני עומדת הערב על כתפיהן".

   

  בחירתה האופנתית של האריס נשענת על דמויות עבר שבחרו בחליפה לבנה כדי להעביר מסר ויזואלי הקושר בין מחאת הסופרג'יסטיות לבין היכולת שלהן לשבור את תקרת הזכוכית של הפוליטיקה האמריקאית. הילרי קלינטון לבשה חליפת מכנסיים לבנה בערב שבו הוכרזה כמועמדת לנשיאות ארצות הברית בשנת 2016, והראשונה שעשתה זאת היתה ג'רלדין פררו, שהיתה מועמדת לתפקיד סגנית הנשיא מטעם הדמוקרטים ב-1984, ולבשה חליפה לבנה בעת שנאמה את נאום קבלת המועמדות בוועידת המפלגה.

   

  חולצה דומה לבשה בעבר גם מלניה טראמפ, לאחר התבטאות סקסיסטית של דונלד טראמפ (צילום: Tasos Katopodis/GettyimagesIL)
   חולצה דומה לבשה בעבר גם מלניה טראמפ, לאחר התבטאות סקסיסטית של דונלד טראמפ(צילום: Tasos Katopodis/GettyimagesIL)

    

   הקריאה למנהיגות נשית בצל משבר הקורונה הפכה לפופולארית גם בישראל, בעקבות מנהיגות שהובילו את מדינתן בביטחון במהלך החודשים האחרונים נגד הנגיף, כמו ראשת ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן או קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. בהפגנות מול מעון ראש הממשלה בירושלים אפשר לראות לא מעט שלטים הקוראים למנהיגות נשית וטורי דעה בנושא מתפרסמים תדיר.

    

   השבוע הגדיל לעשות מותג האופנה הישראלי אלמביקה, שהשיק חולצה שחורה עם הכיתוב "דרושה מנהיגה" במחיר הנגיש של 87 שקל. התקווה: כמו במקרים אחרים, גם בישראל יאמצו בקרוב מגמות ושינויים מאמריקה.

    

    

     

    ואיך נראו הבגדים של מלניה טראמפ בארבע השנים האחרונות?

    הראשונה באופנה: 15 התלבושות הבלתי נשכחות של מלניה טראמפ. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: rex/asap creative)
    הראשונה באופנה: 15 התלבושות הבלתי נשכחות של מלניה טראמפ. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: rex/asap creative)

     

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד