השתתפה בתשדירים על הקורונה וחטפה קללות: "אמרו שאני שחקנית"

שרונה כהן, שחלתה בקורונה והייתה מונשמת, התנדבה להופיע בתשדירי ההסברה של משרד הבריאות בטלוויזיה. היא רק לא שיערה שיתנפלו עליה ברשתות החברתיות

שרונה כהן. "כתבו שאין לי קשיי נשימה אם אני מדברת כל כך מהר בתשדיר, שהכל מכור, והכל בצורה מאוד בוטה ואלימה" (צילום: יאיר שגיא)
שרונה כהן. "כתבו שאין לי קשיי נשימה אם אני מדברת כל כך מהר בתשדיר, שהכל מכור, והכל בצורה מאוד בוטה ואלימה" (צילום: יאיר שגיא)

שרונה כהן (47) נשואה ואם לארבעה, התנדבה להשתתף בקמפיין ההסברה של משרד הבריאות, ובתמורה קיבלה צרור תגובות נאצה ברשתות החברתיות. מה הוביל לכך?

 

 

איך נדבקת בקורונה?

"היינו באילת עם הילדים, ובעלי נדבק מחבר שישב לידנו בחדר האוכל. במכונית בדרך הביתה נודע לנו שהחבר חולה מאומת, והבנו שאנחנו בתוך מלכודת קורונה וכנראה שכולנו נידבק. חוץ מהבת הקטנה כולנו נדבקנו, הם בצורה קלה ורק אני עברתי גיהינום. אני לא בקבוצת סיכון, לא בגיל ולא במצב הרפואי, ולכאורה לא הייתה שום סיבה שאחלה בצורה כל כך קשה".

"חוץ מהבת הקטנה כולנו נדבקנו, הם בצורה קלה ורק אני עברתי גיהינום. אני לא בקבוצת סיכון, לא בגיל ולא במצב הרפואי, ולכאורה לא הייתה שום סיבה שאחלה בצורה כל כך קשה"

 

מתי אושפזת?

"אחרי שלושה ימים של חום גבוה קיבלנו מקופת החולים מכשיר שמודד את שיעור החמצן בדם, ואמרו לי שאם זה יורד מתחת ל־94 להתפנות לבית חולים. כששיעור החמצן ירד מאוד, הגעתי לבית החולים".

 

ומה קרה בהמשך?

"אחרי חמישה ימים החום ירד וביקשתי להשתחרר, אבל כשהגעתי הביתה הרגשתי שאין לי אוויר. שיעור החמצן בדם ירד ל־87. הזמנו מחולל חמצן שלא עזר, ואז הגיעה ניידת טיפול נמרץ שלקחה אותי לבית החולים השרון. שם איבדתי את ההכרה לרגע, ואז חיברו אותי למכונת הנשמה".

 

נבהלת?

"מאוד, אבל קיבלתי תמיכה נפשית גדולה מהצוות, ממש מלאכים בלבן. לא ישנתי כל הלילה מרוב פחד, היו לי מחשבות מבעיתות, ממש דמיינתי את הלוויה שלי".

 

איך הגעת לקמפיין?

"מישהו ממשרד הבריאות שאל בקבוצת ווטסאפ של מחלימים מי מעוניין להשתתף, ונרתמתי בשמחה כדי לשרת משהו שהוא גדול ממני. רובם חששו מהחשיפה, אבל לי לא הייתה בעיה. עוד כששכבתי בבית החולים אמרתי לעצמי שאעשה הכל כדי למנוע מאחרים לחוות את הסבל הזה".

בתשדיר את מספרת על תופעות לוואי איומות שנשארו גם אחרי שהווירוס הלך.

"מדובר בבעיות שינה, כאבים מאוד קשים בגוף, בעיות ראייה ושמיעה, נשירת שיער, עייפות וקשיי נשימה. כבר בשעה 12 בצהריים אני עייפה, לא יכולה להמשיך את היום, רק מחכה ללילה כדי לישון. גם המשפחה שלי חווה תופעות לוואי, אבל לא ברמה הזאת. לבת השלישית עדיין אין חוש ריח, הבן סובל מכאבי ראש, ולבעלי יש קשיי נשימה".

"התנדבתי להשתתף בתשדיר כי במהותי אני אוהבת לעזור, ואם עשיתי משהו שעוזר ולו לאדם אחד, אז אני מוכנה לקבל את הביקורת, אבל לא ככה. יש דרך להביע דעה בלי לקלל"

 

אילו תגובות קיבלת על התשדיר?

"רוב התגובות היו מעודדות, המון אנשים כתבו שהם שינו את התפיסה על הקורונה בזכותו, אבל יש רבים שהאשימו אותי ברשתות החברתיות שאני שקרנית, חרטטנית וחוצפנית, שאני שחקנית ששילמו לה כסף. כתבו שאין לי קשיי נשימה אם אני מדברת כל כך מהר בתשדיר, שהכל מכור, והכל בצורה מאוד בוטה ואלימה, ממש קיללו אותי".

 

קיבלת כסף על התשדיר?

"אפילו לא שקל. התנדבתי, כי במהותי אני אוהבת לעזור, ואם עשיתי משהו שעוזר ולו לאדם אחד, אז אני מוכנה לקבל את הביקורת, אבל לא ככה. יש דרך להביע דעה בלי לקלל".

 

את עונה למגדפים?

"אני לא נכנסת לזה. אני מאמינה בלשמור על האנרגיות שלי ולא להיגרר לכל השליליות הזאת. יש קהילות של מכחישי קורונה שטוענים שאני מעודדת את הסגר ואת ההגבלות, ובגללי עסקים לא נפתחים ואנשים לא עובדים, מה יש לי לענות להם?".

 

מה את עושה בחיים?

"אני מדריכת הורים ומטפלת ב־NLP ודמיון מודרך. למזלי הכלים האלה פשוט הצילו אותי. כשחיברו אותי למכונת הנשמה יכולתי ליפול למדרון חלקלק של פחד, חרדה, דיכאון והתכנסות, אבל השתמשתי בכלים התודעתיים שיש לי כדי לגרש את המחשבות הרעות ולזמן מחשבות חיוביות שיעזרו לגוף שלי להחלים".

 

מה אומרים המומחים, תופעות הלוואי ייפסקו מתישהו?

"אף אחד לא יודע אם זה יסתיים ומתי כי זו מחלה חדשה, ולכן אני קוראת לכולם: תשמרו על עצמכם".

 

הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד