אייקון מאויר בשבוע: האם הגיע הזמן להיפרד לשלום מעידן קים קרדשיאן?

עם תחרות מאחיותיה, קלטת סקס שאיש כבר לא זוכר, הגוף הכי מפורסם ומצולם, ויום הולדת 40 החודש, האם תצליח כוכבת הרשת להישאר מודל היופי וההצלחה של ימינו

ארז עמירןפורסם: 15.10.20 11:04
יש לה היום מספיק כסף, כוח ונכסים גופניים כדי להצטלם עטופה בניילון לסנדוויצ'ים ולצאת מזה בשלום. לא סתם בשלום, אלא מלווה במחיאות כפיים. המחווה שלי לקים קרדשיאן (איור: ארז עמירן)
יש לה היום מספיק כסף, כוח ונכסים גופניים כדי להצטלם עטופה בניילון לסנדוויצ'ים ולצאת מזה בשלום. לא סתם בשלום, אלא מלווה במחיאות כפיים. המחווה שלי לקים קרדשיאן (איור: ארז עמירן)
אף אחד כבר לא צוחק על קרדשיאן – לא על בחירותיה האופנתיות המפוקפקות, לא על הרצינות המוחלטת שבה היא מתייחסת לדרמות הקטנות של חייה, ולא על היכולת שלה להמציא את עצמה מחדש בכל פעם שנדמה שהתקשורת קצה בהוויה הקרדשיאנית. עם קניה ווסט ב-2015 (צילום: AP)
אף אחד כבר לא צוחק על קרדשיאן – לא על בחירותיה האופנתיות המפוקפקות, לא על הרצינות המוחלטת שבה היא מתייחסת לדרמות הקטנות של חייה, ולא על היכולת שלה להמציא את עצמה מחדש בכל פעם שנדמה שהתקשורת קצה בהוויה הקרדשיאנית. עם קניה ווסט ב-2015 (צילום: AP)
אוחזת במשפחה הכי פוטוגנית (ובמקביל, מטורללת) שיש לאמריקה להציע כקונטרה למשפחת המלוכה הבריטית. 2019 (צילום: AP)
אוחזת במשפחה הכי פוטוגנית (ובמקביל, מטורללת) שיש לאמריקה להציע כקונטרה למשפחת המלוכה הבריטית. 2019 (צילום: AP)
מגדירה מחדש את המשמעות של בגדים צמודים. 2020 (צילום: AP)
מגדירה מחדש את המשמעות של בגדים צמודים. 2020 (צילום: AP)

קים קרדשיאן

סליחה, במי מדובר? טוב, לפני ששואלים את זה ברצינות – צריך לבדוק האם עלינו על חללית ומתי מתכוונים לחזור מיופיטר. קים קרדשיאן, לטוב ולרע, ויש מספיק משניהם, היא הפנים והגוף של התרבות הפופולארית כפי שהיא משתקפת במדיה החברתית בעשור האחרון. ב-21 באוקטובר היא סוגרת 40 שנה שחלק ניכר מהן עברו מול המצלמות – מבוימות, מפולטרות ומשווקות לבתים של כולנו.

 

עם השקת תוכנית הריאליטי המשפחתית. קרדשיאן ב-2007 (צילום: AP)
  עם השקת תוכנית הריאליטי המשפחתית. קרדשיאן ב-2007(צילום: AP)

   

  היא המלכה של הרשת, זו שמצליחה לתרגם הכי טוב את המושג "ידוענית ריאליטי" לדולרים, ואוחזת במשפחה הכי פוטוגנית (ובמקביל, מטורללת) שיש לאמריקה להציע כקונטרה למשפחת המלוכה הבריטית.

  הקרדשיאנס הם אצולת הטראש האמריקאית, וקים, נסיכת הכתר, היא ההוכחה הניצחת שעם הישבן הנכון אפשר להגיע לכל מקום. אפשר לפתח קראש על הקרדשיאן (ויש לי, לגמרי) ובאותה נשימה להודות שקשה לא להתעייף ממנת היתר שקיבלנו ממנה בעשור האחרון. גם אם היא המציאה את הסלפי המצליח ביותר ברשת ושברה את האינטרנט (פעמיים), מותר להגיד את זה בקול – קים, די.

   

  בעוד שנה, אחרי 20 עונות פתלתלות ועמוסות לא-כלום בטעם צמר גפן מתוק, תגיע אל סופה תוכנית הריאליטי המשפחתית שהפכה, ללא מתחרים רציניים, לסמל של תרבות הסלבס הנוכחית. מה שהתחיל כספין אוף תקשורתי לקלטת סקס ביתית שדלפה או הודלפה לרשת, שבה מככב הגוף הכי מפורסם בעולם, נגמר כאימפריה שיווקית שמגלגלת מיליארדים ומזינה, שוב ושוב ומדי יום, את האתוס האמריקאי הידוע של "כל אחד יכול".

   

  לבוש חשוף גם בהיריון. 2015 (צילום: AP)
   לבוש חשוף גם בהיריון. 2015(צילום: AP)
    

    

   למה אייקון? קים קרדשיאן עשתה את כל הדרך מבדיחה זולה לכוכבת עולמית, עם הבנה עמוקה במשחק שאותו היא משחקת. היא לא עוזבת לרגע את מיקומה במרכז העין הציבורית והיא עובדת קשה, ממש קשה, כדי להישאר שם. בינתיים עושה רושם שהיא נהנית, וגם אנחנו. יש לה היום מספיק כסף, כוח ונכסים גופניים כדי להצטלם עטופה בניילון לסנדוויצ'ים ולצאת מזה בשלום. לא סתם בשלום, אלא מלווה במחיאות כפיים.

    

   אף אחד כבר לא צוחק על קרדשיאן – לא על בחירותיה האופנתיות המפוקפקות, לא על הרצינות המוחלטת שבה היא מתייחסת לדרמות הקטנות של חייה, ולא על היכולת שלה להמציא את עצמה מחדש בכל פעם שנדמה שהתקשורת קצה בהוויה הקרדשיאנית. היא "המתנה שלא מפסיקה לתת", וכדרכן של מתנות כאלה היא מתרבה ומשתכפלת ויוצרת לעצמה שלוחות תוך כדי תנועה.

    

   קים קרדשיאן, לטוב ולרע, ויש מספיק משניהם, היא הפנים והגוף של התרבות הפופולארית כפי שהיא משתקפת במדיה החברתית בעשור האחרון. 2016 (צילום: AP)
    קים קרדשיאן, לטוב ולרע, ויש מספיק משניהם, היא הפנים והגוף של התרבות הפופולארית כפי שהיא משתקפת במדיה החברתית בעשור האחרון. 2016(צילום: AP)

     

    יש לה אב חורג שהפך לאישה, אמא שהפכה לאגדה, אחיות שכמעט מנצחות אותה בטריטוריה שלה, בעל שדוהר במדרון אל השיגעון הגדול, וילדים חמודים עם שמות מטופשים, שהופכים גם הם לאושיות רשת ומובילים חברתיים, גם אם הם עדיין עטופים בחיתולים. כל תלבושת שהיא מחליפה, כל מחוך שהיא מתהדקת בתוכו, כל מחשוף שמאתגר את חוקי המשיכה – כולם מונצחים, משודרים לציבור בזמן אמת והופכים לשיחות הברזייה הכי חמות.

     

    כל תלבושת שהיא מחליפה, כל מחוך שהיא מתהדקת בתוכו, כל מחשוף שמאתגר את חוקי המשיכה – כולם מונצחים, משודרים לציבור בזמן אמת. 2017 (צילום: AP)
     כל תלבושת שהיא מחליפה, כל מחוך שהיא מתהדקת בתוכו, כל מחשוף שמאתגר את חוקי המשיכה – כולם מונצחים, משודרים לציבור בזמן אמת. 2017(צילום: AP)

      

     קים קרדשיאן היא לא קנדל ג'נר. בניגוד לאחותה הדוגמנית, אפשר לזקוף לזכותה את הפופולאריות של מודל יופי שאינו דקיק וכחוש. היא רחוקה מאידיאל הגוף של העשורים האחרונים, שהציבו דוגמניות שמתהדרות ב-40 קילוגרמים המתוחים על פני 180 סנטימטרים. מהבחינה הזו, מהפכת המראה של קרדשיאן יצרה שינוי היסטורי. עם זאת, הצללית הקרדשיאנית לא דומה לממוצע האנושי יותר מזו של האחיות חדיד, אלא כוללת שלל שינויים קוסמטיים ופלסטיים שהופכים אותה למוצר מהונדס.

      

     התרומה המובהקת ביותר של קרדשיאן לעולם האופנה היא הדרך שבה היא מאתגרת את סוגיית: עור שני, מהו? עם חיבה גדולה ללטקס ואלסטן, היא מגדירה מחדש את המשמעות של בגדים צמודים, ולעתים – קשה לי להאמין שאני אומר זאת – גם מצליחה לעשות את זה בלי לדרוך על מוקשים של עודף וולגריות.

      

     אשפית המינוף. 2018 (צילום: AP)
      אשפית המינוף. 2018(צילום: AP)

       

      למה לא? קים קרדשיאן היא לא רק ישבן וחזה בלי שום דבר מעבר, כמו שרבים טוענים. מדובר באשפית המינוף שמתקדמת למטרתה עם טונות של אמביציה, חושים עסקיים מבריקים והבנה מוחלטת של המשחק התקשורתי. ועדיין, קשה למצוא פן חיובי בכך שגיבורת התרבות הכי מובהקת של זמננו היא, בסופו של דבר, תוצר מהונדס של ריאליטי רדוד.

       

      ובכל זאת: את הפרסום המטורף שלה היא גם רותמת לקידום מטרות ראויות וחשובות, כמו תמיכה במאבק הלהט"בי וקידום רפורמה בבתי הכלא האמריקאיים. כמי שבדרך כלל מנצלת את הפלטפורמות החברתיות לסגירת חשבונות אישיים עם האחיות שלה, ההתגייסות שלה לטובת נושאים שאינם קשורים לסלפי מוצלח, בהחלט מרשימה. ומעל הכל, ההופעה שלה בגאלה של המטרופוליטן ב-2019 בשמלה של מוגלר, היתה פשוט פיסה של שלמות.

       

      בשמלה של מוגלר בגאלה של המטרופוליטן. 2019 (צילום: AP)
       בשמלה של מוגלר בגאלה של המטרופוליטן. 2019(צילום: AP)

        

       מראה מהונדס (צילום: AP)
        מראה מהונדס(צילום: AP)

         

        מה זה אייקון אחד בשבוע?

        עולם הזוהר זוכה ממני בדרך כלל להתייחסות ביקורתית וחשדנית (וגם אני רואה בעצמי לפעמים את המבוגר הממורמר), אך אני חייב להודות שיש בו צדדים שמרגשים אותי בכל פעם מחדש. היוזמה "אייקון אחד בשבוע" משלבת שלוש אהבות גדולות שלי – איור, אופנה וסקרנות, או אפילו אובססיביות, לחייהם של מפורסמים.

         

        בכל שבוע אבחר דמות אחת שמבחינתי ראויה לתואר המחייב "אייקון אופנה", מקומי או בינלאומי, שאותה אאייר ואשתף כאן. אתם מאוד מוזמנים להציע הצעות משלכם לאייקונים לאיור, או להתווכח עם הבחירות שלי. 

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
        מעצב אופנה, מרצה בשנקר, מאייר, אבא (של גאיה ושירה), מאמין שאופנה היא תרבות שאפשר (ורצוי) לדבר עליה, ולא רק ללבוש, ולא שוכח לרגע שמתחת לבגדים כולנו עירומים