שיעור בוויטמינים: מה תפקידו של כל ויטמין בתכשירי הטיפוח שלנו

האותיות הראשונות של ה־A,B,C הן לא רק הבסיס שלנו לשפה זרה, אלא גם שמות הוויטמינים שאנו צורכות בעולם הטיפוח. מה חשוב לדעת על כל אחד מהם?

לכל ויטמין יכולות מגוונות (צילום: Shutterstock)
לכל ויטמין יכולות מגוונות (צילום: Shutterstock)
מה עושים הוויטמינים שמשולבים בתכשירי היופי שלנו, ומה חשוב לדעת על כל אחד מהם.  

 

 

ויטמין A

מדובר בוויטמין עוצמתי שמכונה במרשם רופא רטין A, ואילו בעולם הקוסמטיקה הוא מכונה "רטינול" או "רטיניל פלמיטט".

החוזקות שלו: "הוויטמין הזה הוא כל יכול - הוא שולט על רוב תפקודי העור ומווסת אותם", מסבירה לנו רונית שגב, מדענית, חוקרת עור, ובעלת חברת הקוסמטיקה ביופור. "הוא מעודד ייצור קולגן ותורם למיצוק העור, מעדן קמטוטים, מעודד פילינג בריא, מגביר לחלוח, משפר את חילוף החומרים בעור ומאזן את קצב הפרשת החלב, דבר התורם במצבים של אקנה ועור שומני".  

 

ויטמין B

משפחת הוויטמינים האלה כוללת לא פחות מ־8 תת־קטגוריות:B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9, B12, שכמה מהן קשורות לתפקודי העור.

החוזקות שלו: לכל ויטמין יכולות מגוונות, אבל בהקשר של עור הפנים שני הוויטמינים העיקריים הם B3, שהוא אנטי דלקתי ויעיל הן במצבי אקנה והן בטשטוש קמטוטים, ו־B5, שמזין את העור ומקל עליו במצבי גרד.

 

ויטמין C

ה"מולטי טאסקינג" של עולם הטיפוח שמסוגל לעשות אינספור פעולות בו זמנית, בהתאם לריכוזו וליציבותו בתכשיר.

החוזקות שלו: "בתכשירי הקוסמטיקה הוא מסוגל להגביר את רמת הלחות, לטפל בהיפר־פיגמנטציה בריכוזים מסוימים ולסייע במצבי סטרס של העור", מפרט קובי ברוך, מומחה בקוסמטיקה ומפתח קו התכשירים KB PURE. "בנוסף, הוא נוגד חמצון עוצמתי, מפחית תהליכים דלקתייםומטשטש את נזקי השמש".

 

ויטמין D

הוויטמין שנוצר בגופנו בזמן שאנו נחשפים לשמש (וברוך השם יש ממנה מספיק!), ומחסור בו יכול להתבטא בעור חסר לחות, חסר גמישות ועם נטייה לקמטים.

החוזקות שלו: הוא מוכר בעיקר כתוסף תזונה (לספיגת סידן), אך מופיע לפרקים גם בתכשירים קוסמטיים, בעיקר למניעת פסוריאזיס ולטיפול בו, וגם לשיקום העור וליצירת שכבת הגנה עבורו.

 

ויטמין E

השם הכללי שקיבלה קבוצת התרכובות המסיסה בשמן. מומלץ להשתמש בשמנים המכילים את הוויטמין או בסרומים, שנחשבים קלילים יותר מקרמים המבוססים עליו.

החוזקות שלו: נחשב לאנטי דלקתי ולכן מיועד להרגיע את העור, לשקם צלקות אקנה, מטפל בהיפר־פיגמנטציה (בייחוד בשילוב עם ויטמין C) ואפילו בעור סדוק ויבש.

 

ויטמין F

בשמו הכללי הוא אמנם נחבא אל הכלים, אבל אם מפרקים אותו לגורמים לומדים שהוא מבוסס על שתי חומצות שומן חיוניות ומוכרות, אומגה 3 ואומגה 6, שמגנות על השכבה השומנית של העור.

החוזקות שלו: שומר על רמת הלחות בעור, מגן עליו מפני קרינת UV, מונע גירויים, משקם עור יבש ומקנה לעור גמישות וחיוניות.

 

הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד