מגיע לה (עוד) אוסקר: פאלטרו ממתגת מחדש את גיל המעבר

מה שגווינת' פאלטרו עשתה לטובת השיח הפתוח על תופעות גיל המעבר, אף אחת לא עשתה לפניה, והאופן שבו היא מיתגה אותה מחדש ראוי בהחלט להערכה

"אני לא חושבת שיש לנו מספיק נשים שעוברות את שלב המנופאזה באופן מעורר השראה". גווינת' פאלטרו (צילום: Shutterstock/ASAP Creative)
"אני לא חושבת שיש לנו מספיק נשים שעוברות את שלב המנופאזה באופן מעורר השראה". גווינת' פאלטרו (צילום: Shutterstock/ASAP Creative)

הרבה אנשים אוהבים את גווינת׳ פאלטרו, השחקנית זוכת האוסקר. הרבה פחות אוהבים את גווינת׳ פאלטרו, גורו הלייף סטייל ש(כך נטען) מנצלת את הרצון של נשים ברחבי העולם להרגיש טוב יותר בכך שהיא מוכרת להן דברים שהן לא צריכות במחירים מופקעים. בין אם אתן אוהבות אותה ובין אם לא, אי־אפשר להתכחש לכך שמה שגווינת׳ עשתה לטובת השיח על טרום גיל המעבר, אף אחת לא עשתה לפניה. לא בווליומים האלה. למעשה, אני לא יודעת כמה מאיתנו נחשפנו לעובדה שיש דבר כזה ״טרום גיל המעבר״ לפני סרטון הווידאו המפורסם שהיא העלתה לאתר שלה לפני כשנתיים.

 

כן, כולנו ידענו שבסופו של דבר מאגרי האסטרוגן שלנו יתרוקנו, אבל לא היינו מודעות לכך שאנחנו עשויות להבחין בסימנים הרבה קודם. שנים קודם. בגיל 46 גווינת׳ ניצבה מול המצלמה (ומול מיליון וחצי עוקבים) וסיפרה על הסימפטומים שהיא חווה. היא אמנם עשתה את זה במסגרת קידום מכירות של מוצר חדש (גווינת׳ נשארת גווינת׳), אבל הכותרת שהיא נתנה לסרטון האינסטגרם של goop היה: לחיי המיתוג

"אני חושבת שכשאת רואה את הפרצוף שלך מתחיל להשתנות את לא בהכרח מרגישה הכי יפה. אבל האירוניה היא שבדיוק באותו הזמן את מתחילה באמת לאהוב את עצמך, כך שמבפנים את מרגישה יפהפייה"

מחדש של החיים אחרי גיל 40. זה כל מה שהיה צריך, כמה מילים, והעולם שלנו השתנה. מה היא אמרה שם? דברים כמו: ״אני חושבת שנכנסתי לשלב טרום גיל המעבר, אני מבחינה בהרבה שינויים״, ״אני מרגישה את המאזן ההורמונלי משתנה. מצבי רוח, הזעה״, ״בתוך רגע, בלי סיבה נראית לעין, אני רותחת מעצבים״.

 

אבל זה הרי לא מה שהיא אמרה, זה איך שהיא אמרה את זה: אישה בת 46, מצליחה בכל קנה מידה, אחת הנשים הסקסיות בעולם (שמייצרת נר בריח הווגינה שלה - ומתמחרת אותו ב־78 דולר - שנחטף מיד, וכל שנותר לעשות הוא להצטרף לרשימת המתנה אימתנית), מתיישבת מול מצלמה, ובלי התנצלות או מבוכה מדברת על שינויים במצב הרוח והזעה פתאומית.

 

כאמור, רק כשהיא הגיעה לשלב הזה בעצמה הבחינה פאלטרו שנדרש שינוי בהתייחסות לנושא. ״אני חושבת שלמנופאוזה יצא שם רע״, היא אמרה באותו ריאיון וסיפרה שהיא זוכרת את אמא שלה עוברת את השלב הזה ושהתהליך שלה לווה בסוג של אבל. "אני לא חושבת שיש לנו מספיק נשים שעוברות את השלב הזה באופן מעורר השראה״. מטרת־העל שלה (פרט לשיווק מוצרים) היא לשנות את השיח, מנושא שנשים מתביישות בו, חוות סביבו צער, מתעלמות ממנו או מסתירות אותו, למשהו שאפשר לדבר עליו בקלות, ואולי אפילו בגאווה (היי, מצבי הרוח שלי משתנים? זה משהו שמשותף לי ולגווינת׳ פאלטרו!) ולעודד נשים לדבר על גיל המעבר באופן מעורר השראה.

 

מה היא עצמה עושה כדי לעורר בנו השראה לקראת השלב הזה? היא מתארת את השינויים שהכניסה לשגרת היומיום שלה. למשל: היא התאימה את האימונים לגיל ולמצב ההורמונלי (הוסיפה אימוני כוח לבניית העצם), והיא ממשיכה בשגרת התזונה הנקייה שלה (בלי אוכל מעובד והרבה עלים ירוקים).

 

בנוסף, אפשר למצוא ב־goop שפע של תכנים ומידע על הנושא, כמו שאלות ותשובות עם גינקולוגיות, בשפה מקצועית אבל קלילה ולא מאיימת, ובגישה הוליסטית: ״אני תמיד אומרת לפציינטיות שלי שאפשר להתבגר עם אותה כמות אנרגיה שהייתה להן כשהן היו צעירות יותר, אבל כשמתבגרים, ההתייחסות לגוף שלנו נעשית משמעותית יותר״, או ״אף פעם אל תקריבי שעות שינה כדי להספיק לעשות משהו אחר״.

 

רופאה אחרת כותבת באתר שהיא לא אוהבת את המונח ״מנופאוזה״, שמשמעותו הפסקת המחזור: ״יש בשינוי הזה הרבה יותר מהפסקת מחזור״. וגם: ״אני מנסה לעזור לנשים לקבל את השינויים הצפויים עם הגיל כדבר נורמלי וטוב ולאמץ אותם כחלק בלתי נפרד מהחיים".

 

הגישה הרווחת ב־goop היא: טרום גיל המעבר הוא לרוב תקופה נהדרת אבל גם מבלבלת. בשנים שמובילות למנופאוזה את עשויה לא להרגיש שאת אותו אדם שהיית בשנות ה־20 וה־30 שלך, אבל זה בדרך כלל דבר טוב.

 

3 דברים שאפשר ללמוד מגווינת׳ פאלטרו

 

לדבר על הכל: אנחנו לא לבד, כמה שיותר נשתף, כך נרגיש טוב יותר.

 

לקבל את השינויים במקום להילחם בהם: ״ככל שאני מתבגרת אני מרגישה יותר ויותר אני, ואני פחות שיפוטית כלפי עצמי", היא אומרת. "הערכים שלי מתבהרים, אני יכולה להיות נאמנה לעצמי כל הזמן. זה יותר קשה כשאת צעירה ואת מנסה לרצות אנשים אחרים ולג׳נגל בין משימות".

 

להכיל את הסתירות: ״אני חושבת שלא קל להתבגר", כותבת זוכת האוסקר. "זה תהליך, ואני חושבת שכשאת רואה את הפרצוף שלך מתחיל להשתנות את לא בהכרח מרגישה הכי יפה. אבל האירוניה היא שבדיוק באותו הזמן את מתחילה באמת לאהוב את עצמך, כך שמבפנים את מרגישה יפהפייה".

 

הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד