טרנד ה'מאמי מייקאובר': נשים שילדו מספרות על מתיחת הבטן שעברו

3 נשים הבינו שאת הבטן השטוחה שהייתה להן לפני הלידות לא יצליחו להחזיר בעזרת דיאטות ותרגילי כושר, מספרות כיצד הניתוח שינה את חייהן. וגם: מה הסיכונים והמחיר?

רנטה לוקס בורנשטיין . "הבטתי במראה ופתאום ראיתי שוב את האישה שפעם הייתי" (צילום: גיל נחושתן)
רנטה לוקס בורנשטיין . "הבטתי במראה ופתאום ראיתי שוב את האישה שפעם הייתי" (צילום: גיל נחושתן)

רנטה לוקס־בורנשטיין, מירי הרשקוביץ ונאילה גוזלן לא הצליחו לחזור לבטן השטוחה שהייתה להן לפני הלידות, אז הן הצטרפו לטרנד "מאמי מייקאובר". כעת הן מספרות כל התהליך.

 

 

אצלנו הברזילאים, ביקיני זה תלבושת אחידה

רנטה לוקס בורנשטיין (39), אמא לשלושה (בן 16 ותאומות בנות 9) מכרמיאל, פדיקוריסטית רפואית

 

"לפני עשור, אם היו מבקשים ממנה לתאר איך היא נראית, היא הייתה עונה בהתלהבות, "כמו ברזילאית טיפוסית: טוסיק גדול, ציצי קטן, בטן שטוחה". לוקס־בורנשטיין עלתה ארצה מברזיל עם בעלה ב־2007, ולא הסכימה לוותר על הלוק הברזילאי שלה. את בנה הבכור ילדה בניתוח קיסרי, וזמן קצר אחרי הלידה, הבטן חזרה להיות שטוחה כפי שהייתה: "לא היה אפשר לראות שילדתי. נשארה רק צלקת קטנטנה". אבל שבע שנים אחרי זה היא נכנסה להיריון עם תאומות, ואז היא מספרת, זה כבר היה סיפור אחר: "גם אותן ילדתי בניתוח קיסרי, אבל אחרי הלידה שלהן סבלתי מהרבה עודפי עור. הבטן נראתה מצולקת, מקומטת. בהתחלה לא התרגשתי. אמרתי שעכשיו אני יותר מבוגרת, שהמטבוליזם עובד לאט יותר, וכשהתאומות יגדלו קצת אוכל שוב להשקיע בעצמי והבטן תחזור לעצמה".

 

ומה קרה?

"כשהתאומות היו בנות שלוש לקחתי את עצמי בידיים: שכרתי מאמן אישי, הלכתי לתזונאית ספורט. מהר מאוד הגעתי ליעד שלי: המשקל שבו הייתי לפני ההיריון. אך לאכזבתי הבטן נשארה אותו דבר. זה דיכא אותי מאוד. עד אז הרגעתי את עצמי שזה זמני - שיגיע הרגע שבו שוב אוכל לחזור לבגדים הצמודים שאני אוהבת, שלא לדבר על ביקיני שאצל הברזילאים נחשב כמו תלבושת אחידה. במשך כל התקופה הזו נמנעתי מללכת לים שאני כל כך אוהבת, וכבר לא ראיתי איך אני חוזרת אליו.

"הייתי מתהלכת בחוץ ומרגישה כמו פרסומת מזויפת. אנשים שהיו רואים אותי עם בגדים היו אומרים לי, 'וואו, את אמא לשלושה ילדים ונראית כל כך טוב'. אבל אני ידעתי שהם לא רואים הכל. הרגשתי כאילו אני נושאת איתי מום".

 

לוקס־בורנשטיין בהיריון עם התאומות; לפני הניתוח ואחריו (צילום אלבום פרטי)
  לוקס־בורנשטיין בהיריון עם התאומות; לפני הניתוח ואחריו(צילום אלבום פרטי)

   

  לדבריה, זה אפילו השפיע על האינטימיות שלה עם בעלה. "בעלי תמיד פרגן לי", היא מדגישה. "אמר לי שאני עדיין נראית מהמם בעיניו. אבל כשהיינו במצבים אינטימיים לא הסכמתי שהוא ידליק את האור. התביישתי. הרגשתי שאני לא אותה אישה שהייתי. אם מישהו היה מצלם אותי ומראה לי את התמונה שלי בלי הראש, לא הייתי מזהה את עצמי".

   

  לפני חמש שנים, אחרי שהבינה שכל הדיאטות והכושר לא יעזרו לה לקבל את הבטן הקודמת שלה בחזרה, החלה להשתעשע ברעיון לעשות ניתוח מתיחת בטן, "אבל בכל פעם דחיתי אותו מסיבה אחרת", היא אומרת. "בהתחלה זה היה בגלל שהתאומות עוד היו קטנות. אחרי זה חברה סיפרה לי שמדובר בניתוח לא פשוט עם תקופת התאוששות מאתגרת. זה הלחיץ אותי".

  רנטה: "נכנסתי למלתחות, אישה אחת הסתכלה עליי ופתאום שאלה: 'עברת ניתוח לקיצור קיבה?'. זה פגע לי בנשמה. אמרתי לה, 'מה? לא. הבטן נראית ככה בגלל ההיריון'"

   

  ואז לפני חצי שנה בחרת לעבור את הניתוח.

  "היה טריגר. כמה חודשים לפני כן סיימתי אימון במכון כושר ונכנסתי למלתחות. אישה אחת הסתכלה עליי ופתאום שאלה: 'עברת ניתוח לקיצור קיבה?'. זה פגע לי בנשמה. אמרתי לה, 'מה? לא. הבטן נראית ככה בגלל ההיריון'. ואז היא, במקום לשתוק, עוד אמרה: 'אוי, חבל. יש לך גוף מהמם. חוץ מהבטן'".

   

  וואו.

  "באותו יום חזרתי הביתה בוכה. אמרתי לבעלי, 'זהו, אני עושה את הניתוח'. הוא ישר תמך בי ואמר, 'תעשי. אנחנו נסתדר'. בפברואר האחרון, בדיוק לפני שהתחיל הבלגן של הקורונה, נשכבתי על שולחן המנתחים".

   

  איך עבר הניתוח?

  "אמרתי לעצמי שאם כבר אני תחת הרדמה מלאה, אני רוצה להרים לעצמי עד הסוף. אז ביקשתי מהמנתח שיעשה לי גם הגדלת חזה. אמרתי לו, 'אני נכנסת לחדר חיפושית ורוצה לצאת ממנו BMW. הניתוח ארך כשעתיים וחצי. למחרת כבר שוחררתי הביתה. היו כאבים אבל לא ברמה כזו שמשככי כאבים לא יכלו לפתור. תקופת ההתאוששות אכן הייתה מגבילה. בשבוע הראשון היו מחוברים לי שני נקזים, והייתי צריכה ללכת כפופה כדי שהתפרים לא ייפתחו. נאלצתי גם להתהלך חודשיים עם חגורת בטן, והייתי תלויה בבעלי שיעזור לי להתקלח, אבל התוצאה שווה הכל. כבר כעבור שבוע, אחרי שירדו הבצקות, ראיתי את השינוי המטורף, ובדיוק שלושה חודשים אחרי, כשהיה אפשר לחזור לשגרה, הלכתי וקניתי לעצמי ביקיני. הרגשתי כמו ילדה שסוף־סוף מקבלת את הצעצוע שבמשך שנים היא חלמה עליו. אני זוכרת איך הבטתי בעצמי במראה וממש בכיתי מהתרגשות. פתאום ראיתי שוב את האישה שפעם הייתי".

   

  ואיך היו התגובות?

  "אני לא אשכח שחזרתי לחדר הכושר. אנשים ראו אותי פתאום עם בגדים צמודים. אף אחד לא הבין מה בדיוק עשיתי, אבל כולם אמרו לי, 'וואו, את נראית מדהים'. בעלי בכלל אומר שהוא קיבל אישה חדשה, אבל לא רק בגלל השינוי החיצוני, אלא בעיקר כי חזרה לי שמחת החיים".

   

  דבר המנתח ד"ר תמיר גיל, מומחה בכירורגיה פלסטית ואסתטית:

  "רנטה עברה ניתוח מתיחת בטן בשילוב הגדלת שדיים. לשילוב הזה אנו קוראים 'מאמי מייקאובר', ונוהגים לבצע אותו אחרי שאישה סיימה הריונות במטרה להחזיר עטרה ליושנה. במסגרת הניתוח הוסרו עודפי עור, נעשתה שאיבת שומן מאזור המותניים והבטן העליונה, והודקו שרירי הרקטוס שעקב ההריונות השתחררו, נטו לצדדים ודחפו את הבטן קדימה. הגדלת השדיים אינה מעלה את שיעורי הסיבוכים בניתוח ורק מאריכה אותו ב־45 דקות.

  "בסיום הניתוח חוברו לרנטה שני נקזים להעברת הנוזלים שהצטברו. אגב, לא בכל ניתוח מחברים נקזים. זה תלוי בין היתר במבנה הגוף, ברצון המטופל, בהחלטת המנתח ועוד". 

   

  אחרי הלידה החמישית אמרתי, זהו

  מירי הרשקוביץ (37), גרושה ואמא לחמישה (15, 13, 11, 8 ,5) מחדרה, עוסקת בטיפולי יופי

   

  "לפני הלידות היה לי גוף מושלם", מכריזה מירי הרשקוביץ. "אבל אחרי הלידה השנייה היה לי בקע טבורי ועור עודף ושומן שלא ירד מהבטן, לא משנה כמה שיניתי את התזונה וכמה ספורט עשיתי. המצב החמיר בלידות הבאות. בסיום כל היריון חזרתי למידות הרגילות שלי, אבל הבטן נראתה תפוחה ולא יפה. לא רק שנאלצתי לוותר על הביקיני, אלא שאפילו לא יכולתי ללכת לים עם בגד ים שלם. בגלל עודפי העור זה תמיד נראה כאילו יש לי כרס קטנה. אפילו על חולצות צמודות נאלצתי לוותר".

   

  וזה השפיע על הדימוי העצמי?

  "מאוד. כל הביטחון העצמי שלי נהרס. מאישה שתמיד הרגישה מושכת, הרגשתי שאני הכי לא".

   

   

  מירי הרשקוביץ. "חודשיים הייתי כפופה" (צילום: אלעד גרשגורן)
   מירי הרשקוביץ. "חודשיים הייתי כפופה"(צילום: אלעד גרשגורן)

    

   אחרי הלידה השלישית חברה שלה עשתה ניתוח למתיחת בטן וזה נתן לה תקווה. "אמרתי לעצמי שיום אחד גם אני אעשה, אבל במשך הרבה שנים זו הייתה רק פנטזיה, גם כי הניתוח היה יקר וגם כי ידעתי שעוד לא סיימתי עם ההריונות. בעלי ואני רצינו תמיד חמישה ילדים. ידעתי שאין טעם לעבור כזה ניתוח אם אחריו אכנס שוב להיריון. אבל אחרי הלידה החמישית אמרתי לעצמי שזהו, שברגע שהילד יגדל קצת וייכנס לגן עירייה, אני עושה את הניתוח. לפני שנה זה קרה".

   מירי: "הגירושים לא היו קשורים לניתוח, אבל אין ספק שהניתוח החזיר לי את הביטחון העצמי, ובטח שזה עוזר עכשיו כשאני פנויה"

    

   איך עבר הניתוח?

   "לא סבלתי מאוד מכאבים, אבל תקופת ההחלמה הייתה לא פשוטה. קרוב לחודשיים הלכתי כפופה. אסור היה לי להרים דברים כבדים, אפילו לא סל כביסה, והסתובבתי תקופה ארוכה עם חגורת בטן. אבל אחרי שלושה חודשים חזרתי לשגרה באופן מלא והבטן נראתה מושלמת".

    

   הרשקוביץ לפני הניתוח. "בגלל עודפי העור היה נראה כאילו יש לי כרס קטנה" (צילום: אלבום פרטי)
    הרשקוביץ לפני הניתוח. "בגלל עודפי העור היה נראה כאילו יש לי כרס קטנה"(צילום: אלבום פרטי)

     

    זמן קצר אחרי הניתוח התגרשת.

    "הגירושים לא היו קשורים לניתוח, אבל אין ספק שהניתוח החזיר לי את הביטחון העצמי, ובטח שזה עוזר עכשיו כשאני פנויה. אני מקבלת המון תגובות מפרגנות מהסביבה, וכמובן שברגע שהגיע הקיץ קניתי לעצמי מגוון בגדי ים. יש לי חברות שאומרות שבתור אמא לחמישה ילדים אני לא צריכה ללכת עם ביקיני, ויש את אלה שאומרות, 'תפרגני לעצמך, את נראית מעולה'. אני מעדיפה להקשיב להן ולחגוג את החזרה לגזרה שלי מחדש'".

     

    דבר המנתח ד"ר ערן חדד, מומחה בכירורגיה פלסטית ורופא בכיר בבית החולים שמיר (אסף הרופא):

    "מירי עברה הריונות מרובים שגרמו בכל פעם לעור להימתח ולא להתכווץ מספיק. פעילות גופנית ושינוי בתזונה אינם יכולים לכווץ עודפי עור, לכן במהלך הניתוח הסרנו את עודפי העור ואת השומן השטחי שהתלווה אליהם. בנוסף, כפי שקורה לנשים רבות אחרי הריונות, שני שרירי הרקטוס שהיו צמודים לפני הלידות נפרדו, ובמקום להיות במרכז הבטן הם נטו לצדדים. בפועל זה אומר שלמרות שמירי הקפידה על כושר גופני והיו לה שרירים חזקים, הם נטו הצדה ולא יכלו להחזיק את דופן הבטן. במהלך הניתוח הדקנו את השרירים ואת הבטן חזרה למקום".

     

       

    אני לא מפסיקה להצטלם בים

    נאילה גוזלן (43), נשואה ואמא לשלושה (בן 21 ותאומים בני 14) מחיפה, עובדת מחלקת ביטוח בנמל חיפה

     

    "לפני שמונה שנים הגיעה נאילה גוזלן לרופאת המשפחה כדי להתייעץ על ניתוח למתיחת בטן. היא חשפה בפניה את הסיבות שבגללן היא שוקלת לעבור אותו, וביניהן בעיה באינטימיות עם בעלה. "בדיעבד, התברר שזה היה רק בראש שלי", היא אומרת היום. "אבל באמת הרגשתי שבעקבות ההיריון האחרון שלי, שהפך את הבטן לכל כך לא אסתטית, בעלי פחות נמשך אליי. הייתי מסתכלת על עצמי במראה וחושבת, 'אם אני כל כך לא אוהבת את מה שאני רואה, הגיוני שגם הוא לא יאהב'".

     

    לדבריה, כל חייה היא הייתה בחורה חטובה ושמחה בחלקה. "זמן קצר אחרי שילדתי את הבן הבכור שלי, הבטן חזרה להיות חלקה ושטוחה".

     

    נאילה גוזלן אחרי הניתוח. "אחרי שנים ארוכות שלא קניתי בגד ים, קניתי ביקיני" (צילום: אלעד גרשגורן)
     נאילה גוזלן אחרי הניתוח. "אחרי שנים ארוכות שלא קניתי בגד ים, קניתי ביקיני"(צילום: אלעד גרשגורן)
      

      

      

     בגיל 30 נכנסה להיריון עם תאומים, ילדה בניתוח קיסרי, והפעם הבטן כבר סירבה לשתף פעולה. "הקפדתי עוד יותר על תזונה וכושר גופני: רצתי, עשיתי כפיפות בטן, אפילו תרגילי חישוק", היא נזכרת. "הצלחתי להיכנס למידות של הבגדים הישנים שלי, ולא היה לי בכלל שומן בבטן, אבל היא נראתה רפויה, מקומטת, עם עודפי עור. ויתרתי לגמרי על בגדי ים כי אפילו עם בגד ים שלם לא נראיתי טוב. הייתי הולכת לחוף עם חולצה ומכנסיים קצרים. התביישתי מחברות ואפילו התביישתי מבעלי, לא יכולתי להתפשט לידו".

      

     לקח לה המון זמן לחשוף את תחושותיה בפני בעלה. הוא הרגיע אותה שזה לא מפריע לו, אבל הוסיף שאם זה ישפר את הרגשתה, הוא יתמוך בהחלטתה לעבור ניתוח. "ועדיין, לא מיהרתי לעשות", אומרת גוזלן שעברה לבסוף את הניתוח רק לפני שנתיים. "הניתוח היה יקר וגם רציתי לעשות תואר שני. במשך שנים זה תמיד היה ברקע, אבל תמיד הרגשתי שזה לא אפשרי כרגע, אם מחוסר זמן ואם מחוסר יכולת כלכלית".

     נאילה: "ויתרתי לגמרי על בגדי ים, גם שלם.  הייתי הולכת לחוף עם חולצה ומכנסיים קצרים. התביישתי מחברות ואפילו התביישתי מבעלי, לא יכולתי להתפשט לידו"

      

     מה בכל זאת הביא אותך לשולחן הניתוחים?

     "לפני שנתיים עברתי הסרת שיער לצמיתות ברשת לטיפולים קוסמטיים וסיפרתי למטפלת על הפנטזיה שלי לעשות ניתוח. היא אמרה לי שהיום הניתוח פחות יקר ולפעמים אפשר לערב בזה את הביטוחים של קופות החולים שמקנים הנחה. התחלתי לעשות בירורים וראיתי שאוכל לעמוד בזה. הניתוח נמשך כשעה וחצי ולמחרת כבר שחררו אותי הביתה. בבית סבלתי מכאבים אבל לא באופן קיצוני. ההחלמה מהקיסרי הייתה קשה יותר. אחרי שבוע כבר יכולתי להתהלך על עקבים, ואחרי עשרה ימים חזרתי לעבודה".

      

     נאילה גוזלן אחרי הניתוח. "אחרי שנים ארוכות שלא קניתי בגד ים, קניתי ביקיני" (צילום: אלבום פרטי)
      נאילה גוזלן אחרי הניתוח. "אחרי שנים ארוכות שלא קניתי בגד ים, קניתי ביקיני"(צילום: אלבום פרטי)

       

      איך היו התגובות?

      "בעלי מאוד התלהב ואמר לי שחבל שלא עשיתי את זה קודם, כי סתם הרגשתי רע עם עצמי כל השנים. אבל התגובה שלי לעצמי הייתה הכי חשובה. מיד אחרי הניתוח כבר ראיתי את השינוי ושמחתי נורא. שלושה חודשים אחר כך הגיע הקיץ, ואחרי שנים ארוכות שלא קניתי בגד ים, קניתי ביקיני. עכשיו בכל פעם שאני יוצאת לים אני לא מפסיקה להצטלם". 

       

      דבר המנתח ד"ר אליאס מטאנס, כירורג פלסטי מומחה:

      "נאילה היא בחורה רזה ששומרת על המשקל ועושה כושר באופן קבוע. כתוצאה מהיריון מרובה עוברים וניתוח קיסרי קיבלה הבטן שלה מראה מקומט עם סימני מתיחה קשים שהובילו לקרעים בעור. האלסטיות של העור נפגמה, וגם השרירים ודופן הבטן היו רופפים. במהלך הניתוח הוסרו עודפי עור, הודקו שרירי הרקטוס, וגם נעשה עיצוב מחדש של הטבור שניזוק בעקבות הלידה, אך לא נזקקנו לבצע שאיבת שומן".

       

       

      הסיכונים, המחיר וסוגי הניתוחים

      =========================

       

      למי ניתוח מתיחת בטן מתאים?

      לנשים שעברו הריונות רבים, הריונות מרובי עוברים וניתוחים קיסריים, שגרמו להיווצרות עודפי עור, היעדר אלסטיות והיפרדות שרירי הרקטוס (מצב שדוחף את הבטן קדימה).

       

      אילו סוגי ניתוחים קיימים?

      יש שלושה סוגים:

      1. "מיני מתיחה" (הידוע גם בשם "הסרת סינר"), ניתוח מינימלי המיועד לנשים שסובלות מעודפי עור בעיקר בבטן התחתונה.

      2. מתיחת בטן קונבנציונלית שבה מסירים את עודפי העור מתחת לאזור הטבור ומעליו, מהדקים את שרירי הרקטוס ושואבים את השומן מאזור המותניים ודופן הבטן במידת הצורך.

      3. מתיחת בטן היקפית שבה מסירים עודפי עור ושומן גם מהמותניים ומצדי הגב (מיועד יותר לנשים שירדו ירידה דרסטית במשקל).

       

      מה הסיכונים בניתוח מתיחת בטן?

      הניתוח נעשה תחת הרדמה מלאה ומלווה בסיכונים הזהים לכל ניתוח, כמו זיהומים ודימומים. בנוסף, הידוק שרירי הבטן מעלה את הלחץ התוך בטני ומאט את זרימת הדם לרגליים. מצב זה יכול לגרום לקרישי דם ולתסחיף ריאתי (אחת לכמה מאות מטופלות). כדי להימנע מהתופעה מקבלות המטופלות מדללי דם, והן מתבקשות אחרי הניתוח לקום ולהתנועע אחת לכמה שעות. הסכנה קיימת בעיקר בשבוע וחצי הראשונים אחרי הניתוח.

       

      איך נראית תקופת ההחלמה?

      הכאב העיקרי נובע מהידוק השרירים, והמטופלת מרגישה צורך ללכת כפופה. בימים הראשונים גם מומלץ ללכת כפופה כדי להוריד מתח מהשרירים ומהעור. הכאבים נמשכים בין חמישה לעשרה ימים עד שהם מתחלפים באי־נוחות, ורוב המטופלות כבר מסוגלת להתיישר. במהלך שישה שבועות המטופלת נדרשת להתהלך ולישון עם חגורת בטן (שמורידים רק לצורך רחצה) כדי למנוע בצקות. כשבועיים־שלושה אחרי הניתוח אפשר לעשות הליכות ולחזור לכושר באופן הדרגתי. כעבור שלושה חודשים ניתן לחזור לשגרה מלאה.

       

      האם הבטן נשארת שטוחה לאורך השנים?

      אף ניתוח פלסטי לא מבטיח תוצאה שתישמר לאורך עשרות שנים. הגוף תמיד נתון להשפעות הורמונליות, לשינוי משקל, להזדקנות העור ועוד. עם זאת, ככל שהמטופלת תשמור על אורח חיים בריא ותעשה ספורט, התוצאה המיטבית תישאר לאורך זמן.

       

      מה המחיר?

      25 עד 40 אלף שקל, תלוי במנתח ובסוג הניתוח. לרוב ניתוחים אסתטיים (ללא סיבה רפואית) אינם מכוסים, אבל תמיד מומלץ לבדוק החזרים דרך הביטוחים הפרטיים וקופות החולים.

       

      הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
      הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד