הקהילה שיודעת הכל: כאן מתייעצים המשפיענים הגדולים של ישראל

יעל אורן ורפי ברבירו מנהלים את קהילת הפייסבוק של מנהלי הקהילות בישראל - אלף משפיענים שצריכים גם לקבל אוזן קשבת ותמיכה רגשית. ואצלם אפילו אין חוקים

כרמל קרמן, בשיתוף פייסבוק ישראל

|

10.09.20 | 09:15

יעל אורן. " הקמתי ארבע קהילות משלי ועובדת עם צה"ל והמגזר העסקי על מנת לפתח את נושא הקהילות בארץ" (צילום: באדיבות פייסבוק)
יעל אורן. " הקמתי ארבע קהילות משלי ועובדת עם צה"ל והמגזר העסקי על מנת לפתח את נושא הקהילות בארץ" (צילום: באדיבות פייסבוק)

היה להם חזון, ניצוץ של מנהיגות ולהט של עשייה, והם הקימו קהילה בפייסבוק. אלפים ועשרות אלפים של משתמשים נהנים מהחזון, המנהיגות והלהט שלהם, אבל מעטים יודעים כמה קשה העבודה שהם עושים, איזו אחריות, עומס רגשי ולחצים מופעלים עליהם. אז מי מטפל במנהלי הקהילות? מי עונה על השאלות שלהם, מי גורם גם להם להרגיש חלק מקהילה? מסתבר ששניים: יעל אורן ורפי ברבירו, מנהלי קהילת מנהלי הקהילות בישראל (תקראו את זה עוד פעם, בסוף זה יהיה מובן יותר...) –Community Leadership Israel.

 

איך מנהלים קהילה שהיא בעצם קהילת הקהילות בפייסבוק? לחצו לצפייה

איך מנהלים קהילה שהיא בעצם קהילת הקהילות בפייסבוק? לחצו לצפייה

סגורסגור

שליחה לחבר

 הקלידו את הקוד המוצג
תמונה חדשה

שלח
הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

 קוד להטמעה:

 

תכירו: יעל אורן, מתמחה בפיתוח קהילה ככלי שיווקי ופנים ארגוני ומרצה במרכז האקדמי למשפט ועסקים וב-JOLT. מייסדת פורום עסקים - מנהלות אחריות חברתית, מייסדת AhukiNation - קידום יזמות אחריות חברתית וקהילה. מייסדת סוכנות הייעוץ אָנְגַזֵ'ה לקהילות, וקהילת אחו"קי - אחריות חברתית וקהילה.

 

"בקהילת מנהלי הקהילות חברים כאלף מנהלי קבוצות פייסבוק מהמובילות בארץ והמטרה היא למידה, שיתוף ידע וביסוס המקצועי". יעל אורן (צילום: טל רביב)
  "בקהילת מנהלי הקהילות חברים כאלף מנהלי קבוצות פייסבוק מהמובילות בארץ והמטרה היא למידה, שיתוף ידע וביסוס המקצועי". יעל אורן(צילום: טל רביב)
   

  רפי ברבירו מלווה ארגונים, חברות וסטארטאפים בהליכי בנייה, אסטרטגיה וליווי של קהילות. מוסמך מטעם פייסבוק העולמית בתוכנית היוקרתית - Facebook Blueprint Trainer. מרצה בקריה האקדמית אונו וב״הבצפר״ בנושא בנייה וניהול קהילות. מנהל שותף בקבוצות PRguru - הגורו של יחסי הציבור, דרושים - עבודות, צאצאי ייקים צעירים למען שימור מורשת הייקים ונאות אפקה.

   

  "אצלנו בקהילה, בניגוד לכל שאר הקהילות האחרות, אין חוקים, ואנחנו אף פעם לא נדרשנו לקרוא לסדר". רפי ברבירו (צילום: באדיבות פייסבוק)
   "אצלנו בקהילה, בניגוד לכל שאר הקהילות האחרות, אין חוקים, ואנחנו אף פעם לא נדרשנו לקרוא לסדר". רפי ברבירו(צילום: באדיבות פייסבוק)

   "התפקיד שלנו לתת מענה מקצועי וכלים שרכשנו בהכשרה ארוכה שקיבלנו מפייסבוק העולמית". רפי ברבירו ויעל אורן מציגים ביום הקהילות בפייסבוק (צילום: באדיבות פייסבוק)
    "התפקיד שלנו לתת מענה מקצועי וכלים שרכשנו בהכשרה ארוכה שקיבלנו מפייסבוק העולמית". רפי ברבירו ויעל אורן מציגים ביום הקהילות בפייסבוק (צילום: באדיבות פייסבוק)

     

     

    "בקהילת מנהלי הקהילות חברים כאלף מנהלי קבוצות פייסבוק מהמובילות בארץ והמטרה היא למידה, שיתוף ידע וביסוס המקצוע", אומרת יעל, "המכנה המשותף של כל המשתתפים הוא הרצון לטפח ולבנות את הקהילה שלהם. לחלקם זה תחביב משעשע כמו מאמאצחיק או עובדות לא חשובות בספורט ולחלקם מדובר במקצוע של ממש, בין אם כשכירים או כעסק לכל דבר כמו קהילת מתולתלות, טיסות סודיות, דרושים - עבודות, אמהות מבשלות ביחד ועוד.

     

    תתארו לי במשפט את כוחה של הקהילה שלכם?

    רפי: "קבוצה 'קטנה' אחת של אלף מנהלים אשר מייצגים את כל רבדי החברה הישראלית וחולשים על פני קהל של מיליונים".

     

    איך מנהלים קהילה שהיא בעצם קהילת הקהילות בפייסבוק? מה הייחודיות שלה? האחריות שלה?

    יעל: "בקהילת המנהלים ישנה יוקרתיות מסוימת כי כאן מתכנסים ומתייעצים כל המשפיענים הגדולים של ישראל, כל אחד בתחומו. התפקיד שלנו לתת מענה מקצועי וכלים שרכשנו בהכשרה ארוכה שקיבלנו מפייסבוק העולמית. אנחנו לומדים מכל מנהל המון ובזכות התובנות והידע שמשתפים בקבוצה אנו מאמינים שאנחנו מצליחים לייצר שיח מפרה, מקצועי, סובלני ומכיל. הקבוצה הזו היא כוח אדיר. ביכולתנו לקבוע סדר יום ציבורי בנושאים חברתיים שיכולים לצוף בהמון קבוצות.

     

    "בתקופת הקורונה הצלחנו להניע מאות קהילות בקמפיין 'נשארים בקהילה' שכיכב על הקאבר של מאות קהילות בישראל והיה בשיתוף עם מירן פחמן מנהל קבוצת Creative First, קבוצה סגורה לעוסקים בקריאטיביות".

     

    קהילת מנהלי הקהילות בישראל . "אחוז המעורבות הממוצע בקהילות עומד על 75%. אצלנו הוא עומד על 96%" (צילום: באדיבות פייסבוק)
     קהילת מנהלי הקהילות בישראל . "אחוז המעורבות הממוצע בקהילות עומד על 75%. אצלנו הוא עומד על 96%"(צילום: באדיבות פייסבוק)

      

     איך מנהלי קהילות מתנהגים בקהילה? הם שומרים על החוקים?

     רפי: "אצלנו בקהילה, בניגוד לכל שאר הקהילות האחרות, אין חוקים, ואנחנו אף פעם לא נדרשנו לקרוא לסדר. אחוז המעורבות הממוצע בקהילות עומד על 75%. אצלנו הוא עומד על 96%".

      

     אילו שינויים הקהילה הצליחה להוביל?

     רפי: "כשהיינו ספונים בבית המשכנו עם המפגשים באונליין וגם שם הצלחנו להפתיע בזום את מנהלי הקהילות כששלחנו לכולם פיצות בהפתעה במהלך מפגש זום והעלנו סטנדאפיסט שנטמע בין משתתפי השיחה.

      

     "עוד נושא חשוב שעולה אצלנו הוא נושא השיימינג והדרך להתמודד איתו כמנהלים בקבוצה. בידינו הכוח לשנות את תרבות הדיון ולבער את הרע מקרבנו. אנחנו כל הזמן פתוחים לפידבק של מנהלי הקהילות לגבי פיצ'רים ושיפורים ובקשר עם מחלקת המוצר בפייסבוק העולמית לגבי בקשות ממנהלי הקהילות בישראל".

      

     איך הקהילה באה לידי ביטוי מחוץ למרחב הדיגיטלי?

     רפי: הספקנו לקיים מפגש ביקב ברמת הגולן, צניחה חופשית במתחם FLYBOX בהשתתפות לולה אומלולה משיקאגו, מנהלת קהילת הנשים הסודית הגדולה ביותר בעולם, מפגש קהילות חולים, טיול של 24 שעות למנהלי קהילות מטיילים למצפה רמון, אירוע קהילות ופוקר בכיכובו של אלוף העולם אלי אלעזרא מלאס וגאס ועוד.

      

     ברבירו רפי עם לולה אומלולה, מנהלת קהילת הנשים הסודית הגדולה ביותר בעולם (1.7M נשים) שהתארחה באירוע מנהלי קהילות ישראל (צילום: אלבום פרטי)
      ברבירו רפי עם לולה אומלולה, מנהלת קהילת הנשים הסודית הגדולה ביותר בעולם (1.7M נשים) שהתארחה באירוע מנהלי קהילות ישראל(צילום: אלבום פרטי)

       

      "בנוסף למפגשים היזומים שלנו, נוצרו אינספור חיבורים בין מנהלי קהילות שנפגשים אחד על אחד ויוצרים שיתופי פעולה יצירתיים. לאחרונה הקמנו עם מכון אדלר את תוכנית "מובילים בנפש", שתלווה מנהלי קהילות ותסייע להם ברכישת כלים פרקטיים ותמיכה נפשית".

       

      למה מנהלי קהילות צריכים תמיכה נפשית?

      רפי: "החוסן הנפשי של מנהל קהילה, חשוב מאין כמוהו כיוון שרבים מחברי הקהילה נושאים את עיניהם אל מנהל הקהילה שחייב להוביל את הקהילה בנפש בריאה. ישנו צמא גדול בקרב המנהלים למישהו שיאזין להם ויתמוך גם בהם. המחשבה על התוכנית קיננה אצלנו בראש מאז שהקהילה נוסדה, לפני שנתיים".

       

      איך שיתוף הפעולה עם פייסבוק ישראל בא לידי ביטוי?

      רפי: "לשמחתנו יש לנו ערוץ פתוח ופורה עם פייסבוק ישראל שקשובים לצרכי המנהלים ומבינים את הפוטנציאל הגלום של מנהלי הקהילות. לכן גם הם שמחו מאוד לארח אותנו בחגיגות שנה לקהילה שהתקיימו במשרדי פייסבוק בהשתתפות פרופ' דן אריאלי ומנכ״לית פייסבוק ישראל, עדי סופר-תאני. הם פתוחים לביקורת ויודעים שהפלטפורמה לא חפה מטעויות או תקלות וכמו כל חברה טכנולוגית, קשובים למשתמשים".

       

      בחגיגות שנה לקהילה. מימין לשמאל: יעל אורן, דן אריאלי, עדי סופר תאני, רפי ברבירו (צילום: לירן בן שלמה)
       בחגיגות שנה לקהילה. מימין לשמאל: יעל אורן, דן אריאלי, עדי סופר תאני, רפי ברבירו(צילום: לירן בן שלמה)

        

       לאן אתם רואים את הקהילה מתפתחת?

       יעל: "אנו מאמינים בלעבוד נכון וחכם, אנחנו פה בשביל להישאר, לכן אין טעם בטיזרים ובאנרים ממומנים ושיווקיים, אלא לבנות יסודות למקצוע שנקרא ניהול קהילה. רפי ואני מלמדים בתואר ראשון במספר מקומות באקדמיה, אני מתחילה ללמד בברזיל, בינתיים בזום. רפי הקים את הקהילה הראשונה שלו ב-IOL לפני 20 שנה, אני הקמתי ארבע קהילות משלי ועובדת עם צה"ל והמגזר העסקי על מנת לפתח את נושא הקהילות בארץ. חשוב לנו שהנושא יהיה על סדר היום, מתוך אמונה שלמה ומתוך תחושת שליחות".

        

       • במאית: סיגל מגריסו
       • צלם: אדיר אסרף
       • עורך: דויד ברקן
       • מנהלת לקוח: מורן לייבוביץ
       • מנהלת קריאטיב: אליאור ציפור
       • מאפרת: רום מרמלשטיין
       • עוזר הפקה: אבי אייך
       • מפיק: יניב שחף
       • צולם באולפני האריה החופשי הפקות, מטבח אחורי

        

        
       הצג:
       אזהרה:
       פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד