חלל משותף: איך ליצור הרמוניה והתאמה עיצובית בין המטבח והסלון

המטבח הישראלי הוא כבר מזמן לא חדר קטן וסגור שמופרד משאר חלקי הבית. איך הופכים אותו לחלק אינטגרלי מהסלון ומהחללים המשותפים? המומחים מסבירים

חלק אינטגרלי מהחלל. מוצרי חשמל בעיצובו של אורה איטו לגורניה
חלק אינטגרלי מהחלל. מוצרי חשמל בעיצובו של אורה איטו לגורניה

בשנים האחרונות יותר סלונים ומטבחים חולקים חלל משותף, וכפועל יוצא מכך גם מתבקשת התאמה עיצובית ביניהם. על כך שהחללים צריכים להיראות הרמוניים, מעוצבים ומושכים את העין אין ויכוח, אך הדרכים והגישות להגיע לתוצאה הסופית מגוונות. בגזרת המעצבים והאדריכלים קיימות שתי אג'נדות מרכזיות לעיצוב החלל הפתוח. האחת תומכת ברעיון שאם הסלון מעוצב באופן רגוע ושקט, גם במטבח ישלוט אותו קו, ולהפך – אם הוא סוער ורועש, גם המטבח ייראה בהתאם. מנגד, קיימת גישה שונה שתומכת בעיצוב סלון שקט ושלו ומטבח דרמטי ובולט שמהווה מעין "נקודת שבירה". במקרה ההפוך כאשר הסלון מעוצב באופן דומיננטי ובולט, על המטבח לאזן את האווירה בקווים נקיים ורגועים.

 

עיצוב פנים: שרונה גרינברג (צילום: ליאור טורם)
  עיצוב פנים: שרונה גרינברג (צילום: ליאור טורם)

   

  ההתמקדות של הישראלים במטבחים מעוצבים מעלה גם את רף הדרישות. בהתאם, ההיצע של מוצרי חשמל מעוצבים הופך למגוון ומפתה יותר. בשטח כבר לא שולטים מקררים ותנורים בצבע לבן מסורתי, וגם לא מוצרים בעיצוב ובגודל "סטנדרטי", אלא כל המפרט משתנה. הצבעים הופכים לנועזים, החיפויים מגוונים מזכוכית, נירוסטה או מראות מבריקות, והגדלים יוצאי דופן. טרנד העיצוב האינטגרלי שתומך בהכנסת המוצרים ו"החבאתם" בארונות המטבח מתרחב גם הוא.

   

  מעצבי-העל הגדולים נרתמים גם הם למשימה. מעצב-העל פיליפ סטארק, למשל, עיצב עבור המותג "גורניה" ליין מוצרי חשמל מחופים במראה ובעיצוב ייחודי וחדשני. בעיצוב הקולקציה רצה סטארק ליצור שפה שגם תדהים את אורחי הבית ובכל זאת לא תבטל את היופי העיצובי של הסלון הנשקף ושל בני המשפחה החיים בו. "ההשתקפות של החופש האישי שלך במכשירי החשמל שבמטבח", תיאר זאת סטארק. כך, למעשה, אותם מוצרי חשמל עשויים להתאים ולהשתלב באינספור סגנונות עיצוביים, במטבחים מודרניים או קלאסיים, לצד ארונות מטבח שחורים או לבנים ועוד. המוצרים משתלבים בסגנון ומשקפים את סביבתם, יוצרים אפקט של "וואו" ועם זאת לא משתלטים על הטון הכללי. חיפוי המראה גם תורם להגדלת החלל וגם מקפיץ את האמירה העיצובית, כשמכל פינה במטבח משתקף חלק מהחלל שסביבו.

   

  דוגמה נוספת לקולקציה מעוצבת ש"מקפיצה" את נראוּת המטבח והבית כולו, היא הקולקציה שעיצב המעצב אורה איטו ל"גורניה" – קולקציה תואמת של מוצרים בגימור זכוכית לבנה או שחורה, בעלי קווים נקיים ומינימליסטיים מצד אחד, ובעלי ידיות אלומיניום עבות שנותנות "קיק" עיצובי מצד אחר. הקולקציה מאירה את המטבח ומותירה אותו במראה מינימליסטי, אלגנטי ומעודן. הקולקציה כוללת מקרר ברוחב 120 ס"מ, תנור בנוי, כיריים אינדוקציה או גז, קולט אדים, מדיח כלים אינטגרלי ומיקרוגל משולב עם תנור. כל המוצרים מאובזרים בטכנולוגיה המתקדמת ביותר ובמראה הרמוני ואחיד.

   

  גורניה, להשיג בחנויות הקונספט, רח' מדינת היהודים 60,

  הרצליה פיתוח; יד חרוצים 10, א.ת, תלפיות, ירושלים,

  אתר: www.gorenje-il.co.il, טל’: 074-7003111

   

   

  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד