יוליה פלוטקין: "הקורונה שינתה הרבה דברים. גם לטובה"

השחקנית והדוגמנית מצטלמת להפקת אופנה שסוגרת את הקיץ, מספרת מה הוביל אותה להרצות על בריונות ברשת, ועל הגעגועים לסבתה שנפטרה במהלך המגיפה

יוליה פלוטקין. "מאמינה שאסור לחיות באווירת פחד. צריך לחיות" (צילום: איתן טל, סטיילינג: נדב אליהו)
יוליה פלוטקין. "מאמינה שאסור לחיות באווירת פחד. צריך לחיות" (צילום: איתן טל, סטיילינג: נדב אליהו)
"אף אחד לא צריך לתת את הדעת על הנראוּת שלך" (צילום: איתן טל, סטיילינג: נדב אליהו)
"אף אחד לא צריך לתת את הדעת על הנראוּת שלך" (צילום: איתן טל, סטיילינג: נדב אליהו)

את הריאיון איתנו עורכת יוליה פלוטקין (32) באוטו, בזמן שהיא מחכה שבנה הבכור אדם (בן חמש) יסיים את פעילות הקיץ עם חברים, תוך כדי ניהול הלו"ז החברתי של בתה רני (בת שלוש) ותכנון פעילות למחר. "אוגוסט היה תענוג", היא מספרת בלי טיפת ציניות. "הרבה בית, חברים, קמפינג. סביר להניח שאם זו הייתה תקופה אחרת, בטח כבר היינו ביוון עכשיו, אבל אנחנו לומדים לנצל את המצב לטובה. הקורונה שינתה הרבה דברים. גם לטובה".

"לפני שנתיים עלו בווטסאפ תמונות שלי כדוגמנית בגיל 17 במילאנו כשאני בלי חזייה. היום את כבר לא צריכה להיות דוגמנית במילאנו שמישהו משכנע אותה להצטלם ככה, היום יש טיקטוק"

 

ופלוטקין יודעת על מה היא מדברת. כמו רוב אמני הבמה, הקריירה שלה נעצרה בחריקת בלמים בשל המגפה העולמית. ההרצאות בבתי הספר שהיא מעבירה על בריונות רשת והתנהלות ברשתות החברתיות ("הישרדות ברשת – לייקים, אושר ומה שביניהם") נפסקה, והיא נאלצה, כמו כולן, למצוא את דרכה מחדש. "אלה היו הרצאות שהייתי מעבירה בתיכונים ובחטיבות הביניים, והתחלתי להעביר אותן גם בבתים פרטיים", היא מפרטת. "אני מודה שהיו גם הורים שביטלו כי הם פחדו להיפגש בבית סגור, אבל אני מאמינה שאסור לחיות באווירת פחד. צריך לחיות. וצריך פשוט לעשות, לא לחכות".

 

הרעיון להרצאות שלה החלו לבעבע עוד בהיריון עם אדם, כשהחלה לכתוב ולחקור על נושא של דימוי עצמי ברשת וגם בעקבות חוויות לא נעימות שעברה. "לפני שנתיים עלו בווטסאפ תמונות שלי כדוגמנית בגיל 17 במילאנו כשאני בלי חזייה. בזמנו אפילו לא חשבתי או לא הייתי מודעת לזה שניצלו אותי, אבל אכן ניצלו אותי, והתמונות האלה נשלחו לכל המדינה, ככה שהרגשתי גם מושפלת וגם מוטרדת מינית. והכי נורא? היום את כבר לא צריכה להיות דוגמנית במילאנו שמישהו משכנע אותה להצטלם ככה, היום יש טיקטוק".

 

 

"אוגוסט היה תענוג" (צילום: איתן טל, סטיילינג: נדב אליהו)
  "אוגוסט היה תענוג"(צילום: איתן טל, סטיילינג: נדב אליהו)

   

  "בתור ילדה קראו לי מקל מטאטא"

  פלוטקין מחזיקה במספר עוקבים מרשים באינסטגרם, אבל חושבת ש"הרלוונטיות שלי לא נובעת ממאות אלפי עוקבים, אלא מלגעת באנשים. אני נוסעת לבתי ספר, רק אני עם רמקול, זה לא נוצץ או זוהר, אבל יותר רלוונטי מבחינתי". פלוטקין, זריזת מחשבה ומודעת מאוד למציאות שבה היא חיה, מדגישה ש"היום יש ילדות בנות שמונה שמתנהגות כמו בנות 18 ולא מבינות את זה, כי זה מה שמשדרים להן מהסביבה. אסור לנו לשפוט אותן, אלא לתת להן כלים להבין איך הן פועלות בפלטפורמות החברתיות האלה, מה הן משדרות ולהחזיר להן את זכות הבחירה, ועל זה ההרצאה שלי מדברת - וגם על נוכחות הורית חזקה. עולם הערכים שלנו מבולבל, ולכן החינוך קריטי. כשהילד שלי רואה ביוטיוב משהו אלים או מפחיד, הוא יודע לשתף אותי ולבקש ממני להעביר".

  "הרלוונטיות שלי לא נובעת ממאות אלפי עוקבים, אלא מלגעת באנשים. אני נוסעת לבתי ספר, רק אני עם רמקול, זה לא נוצץ או זוהר, אבל יותר רלוונטי מבחינתי"

   

  בהרצאות שלה למתבגרים פלוטקין נוגעת גם בנושא השיימינג על גוף ומשקל, שנובעים מתוך ניסיונה האישי: "בתור ילדה הייתי מאוד רזה וקראו לי מקל סנוקר ומקל מטאטא, ושאלו למה לא מאכילים אותי בבית והיו מאוד שיפוטיים כלפיי וכלפי המראה שלי, אז תחשבי איך זה מרגיש עכשיו, כשכולנו נצפים במדיות החברתיות. לדעתי אף אחד לא צריך לתת את הדעת על הנראוּת שלך. לא להגיד לך וואו איך שמנת או איך רזית. אל תבקרו אותנו על בסיס הנראות שלנו, זו התייחסות ששגורה בפה שלנו, וגם אני חוטאת בה לפעמים, אבל מודעוּת היא חלק מהעניין".

   

  "מודעוּת היא חלק מהעניין" (צילום: איתן טל, סטיילינג: נדב אליהו)
   "מודעוּת היא חלק מהעניין"(צילום: איתן טל, סטיילינג: נדב אליהו)

    

   "כשסגרו את בית האבות לביקורים גורלה של סבתא נחרץ"

   לפני כמה חודשים היא נפרדה מסבתא, לאה ויסולי, שהייתה בת 91 כשנפטרה. "סבתא שלי הייתה הדמות הכי מדהימה שהייתה לי בחיים. מי שלימדה אותי תמיד להיות שמחה, מחויכת, אופטימית וטובת לב. היא התגוררה איתנו בבית, וברגע שהיא יצאה לבית אבות סיעודי, היא בעצם נפרדה מאיתנו. לא הפתיע אותי שהיא מתה מבדידות. אמרתי מההתחלה שמה שהחזיק אותה שם זה הביקורים של אמא שלי, וברגע שסגרו את בית האבות לביקורים גורלה נחרץ. העליתי תמונה שלה ביום השואה וחגגתי איתה את החיים שלה ואת מה שהיא הייתה. היא הייתה פרטיזנית ועברה הרבה, אבל תמיד אמרה שמה שהיה היה ועכשיו הזמן להסתכל קדימה, באופטימיות. אני מאוד מתגעגעת אליה. זו הייתה זכות לגדול לצדה".

    

    (צילום: איתן טל, סטיילינג: נדב אליהו)
    (צילום: איתן טל, סטיילינג: נדב אליהו)

     

    דוגמנית: יוליה פלוטקין. איפור: דיתי מסר. שיער: עידן בקשי

    איפה משיגים? קסטרו, עדיקה, אלדו, טופטן, Twentyfourseven - רשתות. KD, אסתר בוטיק - קניון G צמרת ת"א. Adi Bibi, adibibi.com. בוטיק אייקון, איינשטיין 10 ת"א, icon10.co.il. אמריקן וינטג', קניון

    רמת־אביב וקניון TLV ת"א. ליגל אאוטפיט, שוקן 27 ת"א, legaloutfit.co.il

     

    הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
    הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד