אייקון מאויר בשבוע: הלנה בונהם קרטר היא סמל לאצולה אקסצנטרית

היא פרצה עם יופי מתוק לפני 35 שנה, ומאז הפכה לכוכבת עם הסגנון הכי ביזארי על השטיח האדום. כעת היא מועמדת לאמי על תפקידה ב"הכתר", ועדיין נסיכת הבוהמה

ארז עמירןפורסם: 27.08.20 15:02
בחירות אופנתיות יוצאות דופן וכלוב ציפורים על תקן תסרוקת. המחווה שלי להלנה בונהם קרטר (איור: ארז עמירן)
בחירות אופנתיות יוצאות דופן וכלוב ציפורים על תקן תסרוקת. המחווה שלי להלנה בונהם קרטר (איור: ארז עמירן)
על רקע הנימוס המרוחק והקורקטי של ההתנהלות הבריטית המקובלת, היא משב רוח מרענן. בונהם קרטר בשנים 2010 ו-2012 (צילום: Samir Hussein, Sean Dempsey/GettyimagesIL)
על רקע הנימוס המרוחק והקורקטי של ההתנהלות הבריטית המקובלת, היא משב רוח מרענן. בונהם קרטר בשנים 2010 ו-2012 (צילום: Samir Hussein, Sean Dempsey/GettyimagesIL)
קצת עלמה ויקטוריאנית שחפנית וקצת לונדונית עכשווית. 2019 (צילום: AP)
קצת עלמה ויקטוריאנית שחפנית וקצת לונדונית עכשווית. 2019 (צילום: AP)

הלנה בונהם קרטר

סליחה, במי מדובר? השחקנית הבריטית האקסצנטרית שלפני 35 שנה כבשה את לבי בסרט "זיכרונות אהבה מפירנצה", איבדה אותו בתפקידים שהגיעו אחריו, וזכתה בו שוב כמלכת הלבבות ב"אליס בארץ הפלאות". יש לה מבטא בריטי מהפנט, רזומה רומנטי שכולל את קנת בראנה וטים ברטון, בחירות אופנתיות יוצאות דופן וכלוב ציפורים על תקן תסרוקת. כעת היא מועמדת לפרס אמי על תפקידה בסדרה "הכתר", שם היא מגלמת את הנסיכה מרגרט.

 

מראה עדין ותמים בתחילת הקריירה. הלנה בונהם קרטר ב-1984 (צילום: Mike Moore/GettyimagesIL)
  מראה עדין ותמים בתחילת הקריירה. הלנה בונהם קרטר ב-1984(צילום: Mike Moore/GettyimagesIL)

   

  בונהם קרטר התחילה את הקריירה שלה כנפש הרומנטית והתמימה בסרטים התקופתיים של איסמעיל מרצ'נט וג'יימס אייבורי, עם עיניים חולמניות, תלתלים ענוגים וגזרה שברירית. היום, כשהיא מתקרבת לגיל 55, היא עדיין אוחזת בכל אלה, אך רותמת את הנתונים שלה לטובת גילום שלל דמויות מוזרות, בעיקר תחת שרביט הבימוי של בן זוגה לשעבר טים ברטון.

   

  אצולה בריטית אמיתית, שמשתדלת לבעוט במסורת השמרנית. 2005 (צילום: Francois Durand/GettyimagesIL)
   אצולה בריטית אמיתית, שמשתדלת לבעוט במסורת השמרנית. 2005(צילום: Francois Durand/GettyimagesIL)

    

   היא וברטון היו הזוג הביזארי של הקולנוע. הם התהדרו בשיער בלתי אפשרי, סגנון שנע בין מוזנח לתחפושות גרנדיוזיות, מגורים בשני בתים (וגידול ילדיהם בבית שלישי) ובעיקר נהנו לכבס את הכביסה המשותפת שלהם בכל אפיק תקשורת אפשרי. כיף של זוג, חייבים להודות, שפרידתו ב-2014 השאירה חלל שאף זוג בינתיים לא הצליח למלא.

    

   מראה זוגי שנע בין מוזנח לתחפושת. עם טים ברטון, 2012 (צילום: AP)
    מראה זוגי שנע בין מוזנח לתחפושת. עם טים ברטון, 2012(צילום: AP)

     

    למה אייקון? בונהם קרטר היא כמעט קריקטורה של מה שנהגנו לכנות פעם "בוהמה". קשה לקבוע האם מדובר בתבנית אישיותית או בתדמית שפותחה לצורך יחסי ציבור, אבל אין ספק שעל רקע הנימוס המרוחק והקורקטי של ההתנהלות הבריטית המקובלת, היא משב רוח מרענן. היא מדברת בפתיחות על כל דבר שקורה בחייה המקצועיים, האישיים והזוגיים, כולל דיווח על חולשת רצפת האגן שלה בעקבות הלידות, קושי לפנות זמן לסקס, ושינויים תקופתיים בגודל השדיים. נדמה שהיא נהנית להיות "המוזרה המביכה".

     

    מין מיש-מש סגנוני של גותיקה ערפדית, דמות שנמלטה מספר של צ'ארלס דיקנס, ואישה-עורב מאיזו מיתולוגיה מומצאת. 2010 (צילום: AP)
     מין מיש-מש סגנוני של גותיקה ערפדית, דמות שנמלטה מספר של צ'ארלס דיקנס, ואישה-עורב מאיזו מיתולוגיה מומצאת. 2010(צילום: AP)

      

     היא מעידה על עצמה שיש לה סטייל אסוני – שאותו היא מכנה כפער ענק בין כוונות לביצוע, ושיער של גווייה – אבל איכשהו היא מצליחה ליצור בהופעות שלה נראות ייחודית שגם אם אינה קלה לעיכול, היא שלה. בונהם קרטר לא נראית כמו אף אחד אחר. היא קצת עלמה ויקטוריאנית שחפנית וקצת לונדונית עכשווית, ויוצרת מין מיש-מש סגנוני של גותיקה ערפדית, דמות שנמלטה מספר של צ'ארלס דיקנס, ואישה-עורב מאיזו מיתולוגיה מומצאת.

      

     מדברת בפתיחות על כל דבר שקורה בחייה המקצועיים, האישיים והזוגיים, כולל דיווח על חולשת רצפת האגן שלה בעקבות הלידות, קושי לפנות זמן לסקס, ושינויים תקופתיים בגודל השדיים. 2011 (צילום: AP)
      מדברת בפתיחות על כל דבר שקורה בחייה המקצועיים, האישיים והזוגיים, כולל דיווח על חולשת רצפת האגן שלה בעקבות הלידות, קושי לפנות זמן לסקס, ושינויים תקופתיים בגודל השדיים. 2011(צילום: AP)

       

      קל לתאר את הנראות הבונהם קרטרית כחסרת סטייל, אבל זה לא לגמרי נכון. יש לה סגנון, רק שהוא מאוד אינטואיטיבי, הזוי לפרקים, ומלא הומור. מבקרי האופנה לא עושים לה הנחות. "שדון בולגרי" הוא אחד הכינויים הפחות מעליבים שבהם הוכתרה הופעתה בבגד שהיה מורכב כולו מפונפונים. אין ספק – היא מוגזמת, נטולת מחויבות לטרנדים "נכונים", והבחירות שלה כמעט תמיד מקוריות ומתאימות רק לה. יש בזה קסם גדול, גם אם הוא מגיע לעתים עם אסתטיקה מפוקפקת.

       

      בונהם קרטר היא אצולה בריטית אמיתית (היא נינתו של הלורד אסקווית, ראש ממשלת בריטניה לשעבר), שמשתדלת לבעוט במסורת השמרנית. באופן פרדוקסלי, דווקא הייחוס הזה מאפשר למוזרויות שלה להתקבל בחיבה אצל הקהל האנגלי, שכידוע, מחבק בחום כל התנהגות אקסצנטרית של גיבוריו כל עוד הם אוחזים בתואר הנכון.

       

      מוגזמת, נטולת מחויבות לטרנדים "נכונים", והבחירות שלה כמעט תמיד מקוריות ומתאימות רק לה. 2020 (צילום: Leon Bennett/GettyimagesIL)
       מוגזמת, נטולת מחויבות לטרנדים "נכונים", והבחירות שלה כמעט תמיד מקוריות ומתאימות רק לה. 2020(צילום: Leon Bennett/GettyimagesIL)

        

       למה לא? קשה להגיד את זה בנימוס, אבל משהו במראה של הלנה בונהם קרטר תמיד נראה קצת מלוכלך. בטח בכל מה שנוגע לחפיפת השיער וסירוקו. יכול להיות שלמעשה היא האדם ההגייני בתבל, אבל מרחוק היא לא נראית כמי שמדיפה ריח של סבון.

        

       ובכל זאת: התפקידים של בונהם קרטר כבלטריקס לסטריינג' ב"הארי פוטר", מלכת הלבבות בעלת הראש הענק ב"אליס בארץ הפלאות" וגברת לאבט ב"סוויני טוד", מיצבו אותה כמרשעת הביזארית הראשית של הקולנוע העכשווי. כל אחת מהדמויות האלה מייצגת פן שונה, מטורף אך משעשע, של רשע נשי קריקטורי. ואת כולם היא מבצעת להפליא ובהנאה גדולה. את חדוות הביזאריות היא מביאה איתה גם מחוץ למסך, אל רחובות לונדון או אל השטיחים האדומים – שם היא מייצרת אלטרנטיבה משוגעת ומלאת הומור לעולם האופנה הזוהר של הוליווד.

        

       זוהרת, אבל שונה בנוף. 2011 (צילום: Ian Gavan/GettyimagesIL)
        זוהרת, אבל שונה בנוף. 2011(צילום: Ian Gavan/GettyimagesIL)

         

        מה זה אייקון אחד בשבוע?

        עולם הזוהר זוכה ממני בדרך כלל להתייחסות ביקורתית וחשדנית (וגם אני רואה בעצמי לפעמים את המבוגר הממורמר), אך אני חייב להודות שיש בו צדדים שמרגשים אותי בכל פעם מחדש. היוזמה "אייקון אחד בשבוע" משלבת שלוש אהבות גדולות שלי – איור, אופנה וסקרנות, או אפילו אובססיביות, לחייהם של מפורסמים.

         

        בכל שבוע אבחר דמות אחת שמבחינתי ראויה לתואר המחייב "אייקון אופנה", מקומי או בינלאומי, שאותה אאייר ואשתף כאן. אתם מאוד מוזמנים להציע הצעות משלכם לאייקונים לאיור, או להתווכח עם הבחירות שלי.

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
        מעצב אופנה, מרצה בשנקר, מאייר, אבא (של גאיה ושירה), מאמין שאופנה היא תרבות שאפשר (ורצוי) לדבר עליה, ולא רק ללבוש, ולא שוכח לרגע שמתחת לבגדים כולנו עירומים