צילום: שי יחזקאל

סובל מבעיית תפקוד במיטה? אולי כדאי שתתחיל להשתמש בחוט דנטלי

מבינג' בנטפליקס ועד ריצות מרתון: חמישה הרגלים שנמצאו כמזיקים לאיכות תאי הזרע שלך, וגם שלוש סיבות מפתיעות שפוגעות לך בביצועים בחדר המיטות

גם צריכה ממושכת של משככי כאבים מסוג איבופרופן (כמו נורופן או אדוויל) עלולה להגביר את הסיכון לפגיעה בפריון ובחשק המיני (צילום: Shutterstock)
גם צריכה ממושכת של משככי כאבים מסוג איבופרופן (כמו נורופן או אדוויל) עלולה להגביר את הסיכון לפגיעה בפריון ובחשק המיני (צילום: Shutterstock)

מחקרים משני העשורים האחרונים מצביעים על ירידה מתמדת בייצור תאי הזרע בגברים והתופעה אף זכתה לכינוי "משבר הזרע". על פי החשד, הירידה הזאת מיוחסת לאורח החיים הנוכחי הכולל זיהום אוויר, השמנת יתר וסטרס מתמשך, שלא ממש עושה טוב לתאי הזרע שלך. הנה חמישה הרגלים מזיקים שהוכחו כפוגמים ביכולת הפריון שלך:

 

1. אתה מרבה לדבר בנייד

מחקר ישראלי רחב היקף משנת 2016, שנערך בפקולטה לרפואה ע"ש רפפורט בטכניון ובמרכז הרפואי כרמל, מצא שגברים שמדברים בסלולרי במשך יותר משעה ביום מכפילים את הסיכון לפגיעה בריכוז הזרע שלהם. עוד נמצא כי דיבור במכשיר בזמן שהוא מחובר למטען ונשיאתו בקרבת המפשעה גורמים נזק דומה, וכי ריכוז הזרע ירד לרמה לא תקינה גם בקרב גברים שנשאו את המכשיר במרחק של פחות מ־50 ס"מ מהמפשעה. "לאור ממצאי המחקר מומלץ בהחלט לקצר את משך השיחות, לא לשאת את המכשיר בקרבת המפשעה, לא לישון לידו, לא לדבר בו בזמן הטענתו (למעשה, מוטב לכבותו בזמן ההטענה) ולהשתמש באוזניות או בדיבורית במידת האפשר", המליצו החוקרים.

 

גברים שמדברים בסלולרי במשך יותר משעה ביום מכפילים את הסיכון לפגיעה בריכוז הזרע שלהם (צילום: Shutterstock)
  גברים שמדברים בסלולרי במשך יותר משעה ביום מכפילים את הסיכון לפגיעה בריכוז הזרע שלהם(צילום: Shutterstock)

   

  2. מסתובב בתחתונים צמודים

  במחקר שפורסם בכתב העת Human Reproduction ב־2018 ביקשו החוקרים לבדוק אם תחתונים הדוקים עלולים להעלות את הטמפרטורה של שק האשכים וכך להפחית את ייצור הזרע. מניתוח הממצאים עולה שריכוז הזרע בקרב גברים שלבשו בקביעות תחתוני בוקסר היה גבוה ב־25% לעומת נבדקים שלבשו תחתונים צמודים. כמו כן ספירת הזרע שלהם הייתה גבוהה ב־17%, ורמת ההורמון FSH, האחראי לייצור הזרע, הייתה נמוכה אצלם ב־15%. כשכמות הזרע באשכים גבוהה, הפרשת ההורמון הזה מדוכאת, ולכן הנתון האחרון משתלב היטב עם ספירת הזרע הגבוהה שנמצאה אצל לובשי תחתוני הבוקסר. ובשתי מילים: תעבור לבוקסר.

   

  תעבור לבוקסר (צילום: Shutterstock)
   תעבור לבוקסר(צילום: Shutterstock)

    

   3. צופה יותר מדי שעות בטלוויזיה

   במחקר שפורסם ב־2016 בכתב העת American Journal of Epidemiology, מצאו חוקרים מאוניברסיטת קופנהגן כי צפייה בטלוויזיה יותר מחמש שעות ביום עלולה להקטין את ספירת הזרע של הגבר בכ־30%. במחקר השתתפו 1,210 גברים דנים בריאים, והתוצאות הראו כי ספירת הזרע הממוצעת בקרב אלה שצפו בטלוויזיה יותר מחמש שעות הייתה כ־37 מיליון מיליליטר נוזל, לעומת 52 מיליון מיליליטר בקרב גברים שכמעט לא צפו בטלוויזיה. כמו כן נמצא כי לאלה שהרבו בצפייה בטלוויזיה היו גם רמות נמוכות יותר של ההורמון הגברי טסטוסטרון, שהגוף זקוק לו כדי לייצר זרע. ההסבר שסיפקו החוקרים: מי שצופה יותר מדי בטלוויזיה נוטה פחות לעשות פעילות גופנית  או לאכול בריא, שהם הרגלים מכריעים לשמירה על יכולת הפריון.

    

   4. נסחף עם רכיבת האופניים

   רכיבה ממושכת על אופניים עלולה לגרום לחבטות חוזרות ונשנות מהמושב ומכאן להתפתחות דלקת לא זיהומית בערמונית ולשחרור תאי דלקת לנוזל הזרע. החומרים שמפרישים תאים אלה עלולים לפגוע בתנועתיות הזרע ובכושר ההפריה שלו. אם תוסיף גם את המכנסיים הצמודים, הרי שאתה מעלה את הסיכון שלך לפגוע באיכות הזרע. עם זאת, הממצאים האלה מתייחסים לרוב לרכיבה לזמנים ממושכים ובתדירות גבוהה.

    

   מעלה את הסיכון שלך לפגוע באיכות הזרע (צילום: Shutterstock)
    מעלה את הסיכון שלך לפגוע באיכות הזרע(צילום: Shutterstock)

     

    5. נוטל יותר מדי משככי כאבים

    מחקר קטן שפורסם בכתב העת PNAS של האקדמיה האמריקאית למדעים ב־2018, מצא כי צריכה ממושכת של משככי כאבים מסוג איבופרופן (כמו נורופן או אדוויל) עלולה להגביר את הסיכון לפגיעה בפריון ובחשק המיני. במחקר, שנמשך שישה שבועות, מצאו החוקרים כי כבר בשבועיים הראשונים למחקר הופר האיזון בין רמות הטסטוסטרון לרמות ההורמון LH, שתפקידו לגרות את האשכים לייצור טסטוסטרון, בקרב הגברים שנטלו את התרופה לעומת קבוצת הפלצבו. החדשות הטובות הן שכל הנבדקים חזרו למצב הורמונלי תקין לאחר הפסקת נטילת התרופה. בסיכום הזהירו החוקרים כי שימוש ממושך במשככי כאבים מסכן בתת פעילות של הורמוני המין, וכי במצבים של כאבים כרוניים ודלקות מפרקים מומלץ להיוועץ עם הרופא המטפל בנוגע לטיפול התרופתי.

     

    ושלוש סיבות מפתיעות שפוגעות בביצועים שלך בחדר המיטות

     

    1. מתאמן בעצימות גבוהה מדי!

    כושר עושה הרבה טוב למראה שלך, לבריאות ולביצועים הגופניים שלך, אבל אל תגזים. במחקר שפורסם ב־2018 בכתב העת Medicine & Science in Sports & Exercise נמצא קשר בין עצימות האימונים ומשכם לרמת הליבידו (החשק המיני) של גברים. מהמחקר עולה כי בעוד שפעילות גופנית במשך ארבע שעות בשבוע הייתה קשורה לעלייה ברצון לקיים יחסי מין, הרי ששעות אימון רבות יותר (מעל 10 שעות בשבוע), נמצאו קשורות דווקא בירידה ברצון לקיים יחסי מין. לדוגמה: מתוך 20% מהמתאמנים בהיקף גבוה שאובחנו כבעלי חשק מיני נמוך, כ־68% היו רצי מרתון.

     

    ההסבר שסיפקו החוקרים: הסיבה לכך נעוצה ככל הנראה בעייפות הנובעת מאימונים עצימים ומירידה ברמות הטסטוסטרון אחריהם. החוקרים הבהירו כי נדרשים מחקרים נוספים וכי אין כאן המלצה גורפת להפסיק עם הפעילות העצימה, אלא אם כן אתם מנסים להיכנס להיריון. עוד המליצו לדאוג ליום מנוחה בין האימונים ולגוון ביניהם: יום ריצה, יום מכשירים, וחשוב מאוד לשלב גם שחייה.

     

    מתוך 20% מהמתאמנים בהיקף גבוה שאובחנו כבעלי חשק מיני נמוך, כ־68% היו רצי מרתון (צילום: Shutterstock)
     מתוך 20% מהמתאמנים בהיקף גבוה שאובחנו כבעלי חשק מיני נמוך, כ־68% היו רצי מרתון(צילום: Shutterstock)

      

     2. אתה לא משתמש בחוט דנטלי

     במחקר גדול שפורסם בכתב העת Journal of Sexual Medicine ב־2019, נמצא שלגברים הסובלים ממחלות חניכיים יש סיכון גבוה פי 2.85 לסבול מכשל זקפתי. לטענת החוקרים, בעיות זקפה ומחלות חניכיים קשורות זו בזו מאחר ששתיהן נגרמות בשל אותו סוג דלקת בכלי הדם. כדי להימנע מהסיכון הזה הקפד על ביקורים סדירים אצל השיננית ועל היגיינת פה שוטפת.

      

     3. לא שותה מספיק קפה

     במחקר שפורסם בכתב העת Plos One ב־2015 ובו השתתפו 4,000 גברים בני 20 ומעלה ששתו משקאות המכילים קפאין (כולל קפה, תה ומשקאות ספורט). נמצא כי שתייה של שתי כוסות קפה ביום הפחיתה בכ־40% בעיות זקפה שונות בגברים, ללא קשר למשקל, לגיל או ללחץ הדם. לדברי החוקרים, ככל הנראה הקפאין מעורר תגובה כימית המגדילה את זרימת הדם לאיבר המין על ידי הרפיה של שרירים. למרבה הצער, התוצאות לא היו תקפות לגבי גברים עם סוכרת.

      

     שתייה של שתי כוסות קפה ביום הפחיתה בכ־40% בעיות זקפה שונות בגברים (צילום: shutterstock)
      שתייה של שתי כוסות קפה ביום הפחיתה בכ־40% בעיות זקפה שונות בגברים(צילום: shutterstock)

       

      ייעוץ מקצועי: פרופ' רפי חרותי, רופא מומחה בשיקום ומטפל מיני מוסמך, מנהל שותף באישי – מרכז לטיפול מיני, זוגי ופרטני /// פרופ' אליעזר קיטאי, מנהל המחלקה לרפואת משפחה, לאומית שירותי בריאות

       

       

      הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
      הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד