מעבר למצופה: ממה עשוי חיוך מנצח ואיך גם אתם יכולים להשיג אותו?

חולמים על חיוך הוליוודי כובש, אבל הולכים לאיבוד בתוך כל המידע הסותר על ציפויי שיניים שרץ ברשת? ד"ר גלעד פיסקוס מהמרכז לעיצוב החיוך בא לעשות סדר

"חיוך וצחוק תורמים לאיכות החיים שלנו ומאריכים אותם". ד"ר גלעד פיסקוס (צילום: המרכז לעיצוב החיוך – ד"ר גלעד פיסקוס)
"חיוך וצחוק תורמים לאיכות החיים שלנו ומאריכים אותם". ד"ר גלעד פיסקוס (צילום: המרכז לעיצוב החיוך – ד"ר גלעד פיסקוס)
בזכות הטכנולוגיות המתקדמות שמציע תחום האסתטיקה הדנטלית, גם אתם יכולים להגשים חלום ולהתחיל לחייך

בזמן האחרון נראה לכם שכמעט כולם מסתובבים עם חיוך מושלם שחושף שיניים אחידות, ישרות וצחורות ומציפים את הרשתות החברתיות בחיוכים כובשים ומאושרים? צודקים. בעשור האחרון רפואת השיניים התקדמה הרבה מעבר לטיפול בבריאות השן והחניכיים. כיום, בזכות הטכנולוגיות המתקדמות שמציע תחום האסתטיקה הדנטלית, גם אתם יכולים להגשים חלום ולהתחיל לחייך. אבל איך בונים חיוך מנצח?

 

האינטרנט והרשתות החברתיות מוצפים במידע על ציפויי חרסינה, ומונחים כמו כתר זרקוניה, ציפויי חרסינה, ציפויי קריסטל, ציפויים ננו קרמיים, ציפויי למינייטס או ציפויי לומינירס נזרקים למרחב הדיגיטלי ללא הפסקה ויוצרים בלבול רב. ביקשנו מד"ר גלעד פיסקוס, הבעלים של המרכז לעיצוב החיוך ובוגר ההשתלמות השנתית הראשונה לאסתטיקה דנטלית שהתקיימה בירושלים בבי"הס לרפואת שיניים הדסה עין כרם, שיעשה לנו סדר בנושא הדבקות ציפויי שיניים.

 

1. מה זה ציפויי חרסינה ואיך זה מתבצע?

יש כמה אלמנטים חשובים שעושים את ההבדל בין שיניים לבנות, יפות, טבעיות ובריאות לבין שיניים אטומות שנראות מפלסטיק". ד"ר גלעד פיסקוס

"ציפויי חרסינה הן קליפות חרסינה דקות בעובי ממוצע של חצי מ"מ המודבקות על כל שן בנפרד, וכך ניתן לשפר גם את צבע השיניים ללבן יותר וגם לתקן שיניים שבורות או עקומות לחיוך אחיד. לפני שמדביקים את הציפוי יש להסיר מהחלק הקדמי של השן 0.5־1 מ"מ אמייל, כדי שהתוצאה הסופית תיראה טבעית ומושלמת".

 

2. האם ההליך הזה לפני ההדבקה פוגע בשן?

"בידיים של רופא שיניים מיומן וזהיר התשובה היא לא. כל מקרה דורש אבחון מקדים, ולא כל אחד מתאים להדבקות חרסינה. עובי קליפת ציפויי החרסינה כ־0.5 מ"מ, ולא ניתן לתקן סטיות שיניים שהן מעבר ל־1 מ"מ".

 

כמעט כל מי שלא מרוצה מהחיוך שלו יכול לתקן אותו בעזרת הדבקת ציפויים (צילום: המרכז לעיצוב החיוך – ד"ר גלעד פיסקוס)
  כמעט כל מי שלא מרוצה מהחיוך שלו יכול לתקן אותו בעזרת הדבקת ציפויים(צילום: המרכז לעיצוב החיוך – ד"ר גלעד פיסקוס)

   

  3. למי מתאימה הדבקת ציפויים על השיניים?

  "קודם כל, למעט מקרים יוצאי דופן, הטיפול מומלץ מגיל 18 ומעלה. בעצם כמעט כל מי שלא מרוצה מהחיוך שלו יכול להתאים. מרווחים בין השיניים, שיניים קטנות מדי או גדולות מדי, שיניים שחוקות או שיניים שבורות, חיוך לא אחיד, כתמים שנגרמו מתרופות או ממחלות שונות, שיניים לא סימטריות או הלבנת שיניים שלא הפיקה את התוצאה המקווה – את כל המקרים האלה ניתן לפתור לגמרי בטיפול של שתי פגישות בלבד".

   

  4. יש כל מיני סוגי ציפויים. מה ההבדל ביניהם?

  "אני מדביק רק ציפויי חרסינה, והחרסינה המועדפת עלי היא חרסינה פלדספטית. זאת חרסינה שנבנית על ידי טכנאי אמן בשכבות ומגיעה לתוצאה טבעית ואמיתית של שן בריאה ויפה. שן טבעית בנויה גם כן משכבות, והאור שחודר דרכה יוצר אזורים שחלקם נראים אטומים יותר וחלקם שקופים יותר. המטרה שלי היא שהחרסינה תחקה את הטבע בצורה מושלמת.

   

  "חרסינה נוספת שאני משתמש בה בעיקר אצל אנשים ששוחקים או נועלים שיניים היא חרסינה על בסיס זכוכית שנקרא אימקס (e-max). גם כאן האסתטיקה מעולה, אבל מדובר בבלוק של חרסינה דחוסה שנחרטת במחרטה לצורתה הסופית לאחר סריקת מודל השיניים.

   

  לפני ואחרי. המטרה היא שהחרסינה תחקה את הטבע בצורה מושלמת (צילום: המרכז לעיצוב החיוך – ד"ר גלעד פיסקוס)
   לפני ואחרי. המטרה היא שהחרסינה תחקה את הטבע בצורה מושלמת(צילום: המרכז לעיצוב החיוך – ד"ר גלעד פיסקוס)

    

   "חרסינה נוספת היא זרקוניה. זאת חרסינה חזקה מאוד אבל היא מתאימה בעיקר לשיניים אחוריות. הברק של הזרקוניה לא מגיע לברק של שן טבעית, ולכן אני לא מדביק ציפויי זרקוניה בשיניים קדמיות. יש ציפויי שיניים מחומרים מרוכבים או מחומרים קומפוזיטיים שבמקומות מסוימים נקראים ציפויי קריסטל. אלה בעצם אותם חומרים שמשתמשים בהם לסתימות לבנות. אני לא מדביק ציפויי שיניים קומפוזיטיים כי עמידות הצבע לאורך זמן אינה טובה.

    

   5 צעדים שיסדרו גם לכם חיוך מנצח

    

   מכירים את המשפט "חייכו והעולם יחייך אליכם בחזרה"? "כשאנחנו מחייכים לאנשים סביבנו, הם מחייכים אלינו בחזרה באופן אוטומטי", מסביר ד"ר פיסקוס. "חיוך רחב ויפה הוא הגורם הראשון לחיבור אישי ומוצלח בעסקים ובקשרים החברתיים והרומנטיים, ומחקרים מראים שאנשים שמחייכים יותר הם אנשים שמחים ובריאים יותר". אז מה אתם צריכים לעשות כדי שהחיים יחייכו אליכם בחזרה? ד"ר פיסקוס מונה חמישה צעדים שיסדרו גם לכם חיוך מנצח:

    

   1. צחצחו היטב את השיניים (וגם את הלשון)

   פה נקי מחיידקים ומשאריות אוכל הוא פה בריא ויפה יותר. החיידקים נמצאים בחלל הפה באופן תמידי, ואם לא נסיר אותם פעמיים ביום, בתוך יום הם יתרבו למיליארדים וייצמדו לפני שטח השן ברובד הקרוי "פלאק". מעבר לכך שהם גורמים לעששת ולדלקות חניכיים, רובד החיידקים נצבע בגוון צהוב ונוטה להצטבר על גבולות השן, במעבר בין השן לחניכיים ובין השן לשן הסמוכה. בצחצוח יעיל ונכון סיבי מברשת השיניים צריכים להיות מונחים על פני כל משטח השן, עם דגש על גבולות השן לחניכיים. להשלמת ההיגיינה נקו את שאריות המזון בחוט דנטלי ובקיסם דנטלי, וצחצחו פעם ביום בצורה יסודית גם את הלשון. החיידקים מצטברים גם עליה ועלולים לגרום לריח רע מהפה.

    

   2. שדרגו את הגוון ללבן

   שיניים לבנות זה סקסי, צעיר, מרענן ויפה, אבל צבען המקורי של שיניים טבעיות נוטה לרוב לגוון צהבהב, אפרפר או חום. זה תלוי בגורמים רבים, כמו גנטיקה וצבעי המאכל שיש במזון ובמשקאות שאנחנו צורכים. כיום ניתן להלבין בצורה קלה ובטוחה כמעט את כל צבעי השיניים ללבן בוהק ומנצח. בטכניקת הסדים האישיים הקשיחים שפיתח ד"ר פיסקוס ניתן להגיע לצבע הרצוי בתקופה קצרה של כשלושה שבועות, ובתחזוקה קלה אחת לחצי שנה ההלבנה תחזיק מעמד כל החיים.

    

   3. החליפו סתימות וכתרים ישנים

   הלבנת שיניים אינה מלבינה סתימות לבנות או כתרים. לכן, לאחר תהליך ההלבנה צריך להחליף את הכתרים הישנים (אלה שנראים עם פס שחור במעבר ביניהם לחניכיים) ואת הסתימות הלבנות הישנות בחומרים קומפוזיטיים ובכתרים ללא מתכת מהדור המתקדם שקיים כיום.

    

   4. ישרו בעזרת ציפויי חרסינה

   נכון, אפשר ליישר שיניים בשיטה המסורתית של הזזת שיניים בכל גיל כל עוד החניכיים בריאות, אבל רוב האנשים לא רוצים לעבור את התהליך הארוך והלא נעים הזה בחייהם הבוגרים. כיום ניתן לתקן סטיות קטנות של שיניים ושיניים עם תצורה לא יפה על ידי הדבקת ציפויי חרסינה. מדובר בקליפות דקות של חרסינה המודבקות אחת־אחת על השן לאחר הסרה עדינה של כחצי מילימטר ממשטח האמייל החיצוני, והתוצאה המתקבלת היא שיניים ישרות וסימטריות. בידיים מיומנות של רופא שיניים פדנט וטכנאי אומן התהליך הזה בטוח לגמרי, אינו פוגע בשיניים ומחזיק שנים רבות.

    

   5. שימו לב לסימני השחיקה

   שיניים שחוקות מניבות מראה עייף וחיוך ללא שיניים, ומחקרים מראים שכ־40% מאיתנו שוחקים או נועלים שיניים בעיקר בזמן השינה. נעילת השיניים בזמן השינה גורמת למיקרו סדקים בשיניים שמתפתחים במשך הזמן לשברים קטנים ובסופו של דבר מובילים לאיבוד של כמילימטר מגובה השן בכל עשור. אמנם התהליך איטי מאוד אבל בלתי הפיך. לכן מומלץ להגן על השיניים מוקדם ככל האפשר ולמנוע את התהליך הזה בעזרת סד לילה.

     

   המרכז לעיצוב החיוך – ד"ר גלעד פיסקוס

   ז'בוטינסקי 18, ראשון לציון | טל': 03-9679992

   אתר: dr-giladfiskus.com

   אינסטגרם: dr.giladfiskus

   פייסבוק: Dr. Gilad Fiskus - המרכז לעיצוב החיוך

    

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד