ח"כ פורר: מי שאומר שרק נשים צריכות לעסוק בקידום נשים גורם נזק

עודד פורר, היו"ר החדש של הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת, חטף אש כשקיבל את התפקיד. לראשונה הוא מתייחס למינוי ומנסה לשכנע שזה דווקא יעבוד לטובתנו

עודד פורר. "הביקורת על המינוי שלי רק מאתגרת אותי ואני אשתמש ביכולות הפרלמנטריות והניהוליות שלי כדי להצליח" (צילום: יובל חן)
עודד פורר. "הביקורת על המינוי שלי רק מאתגרת אותי ואני אשתמש ביכולות הפרלמנטריות והניהוליות שלי כדי להצליח" (צילום: יובל חן)

עודד פורר חולל מהומת האלוהים כאשר מונה לפני כחודשיים ליו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה. "בדיחה על חשבון הנשים", "אפילו פולישוק (גיבור סדרה סאטירית) לא היה ממציא החלטה הזויה כזו", "סטירת לחי לנשים", היו רק מעט מהביקורות הנוקבות על המינוי. לקינוח, נפתחה עצומה שעליה חתמו אלפי אנשים ונשים שקראו לו לוותר על התפקיד. "אני מקבל את הביקורת באהבה", אומר פורר ופניו המכווצות מעידות על ההפך הגמור.

 

הפנים שלך מסגירות אותך.

"אף אחד לא אוהב שתוקפים אותו, למרות שלא תוקפים אותי אישית אלא את איך שהנושא צריך להיראות. אני חולק על מי שאומר שרק נשים צריכות לעסוק בקידום מעמד האישה. זה אפילו גורם נזק לנושא. זה עניין חברתי שצריך להיות חשוב לכלל החברה הישראלית, והיו נשים שבירכו על המינוי שלי מתוך אותה הבנה. אני אבא לשלוש בנות ואני חושב ברצינות על העתיד של הילדות שלי: מה תהיה היכולת שלהן להשתלב באופן שוויוני בחברה הישראלית, אילו תפקידים יהיו פתוחים בפניהן בצבא ואילו הזדמנויות תעסוקתיות יתאפשרו להן. הביקורת על המינוי שלי רק מאתגרת אותי ואני אשתמש ביכולות הפרלמנטריות והניהוליות שלי כדי להצליח".

"כאבא לשלוש בנות אני חושב ברצינות על העתיד של הילדות שלי. מה תהיה היכולת שלהן להשתלב באופן שוויוני בחברה הישראלית"

 

לרגע לא עבר לך בראש לוותר על התפקיד לטובת אישה?

"אני הולך בתוכי עם פקודת יום של מנחם בגין ללוחמי האצ"ל מ־1947", פורר שולף קלף פומפוזי. "המסר שם היה שאם אתה הולך בדרך שלך, אל תתרשם מאלה שסוקלים אותך באבנים, כי בסוף הדרך הם ימחאו לך כפיים. קרה לי לא פעם במהלך הקריירה שאנשים גלגלו עיניים לשמיים כשדיברתי ונתנו לי תחושה שאני לא יודע על מה אני מדבר, ובסוף מחאו לי כפיים. אני מתראיין בתחילת הדרך. המבחן יהיה מבחן התוצאה - בנפרד מהזהות המגדרית שלי - האם בעוד שנה אפשר יהיה לראות שקידמתי את הנושאים ועשיתי טוב לעניין עצמו או לא".

 

יש משהו עקרוני בעניין הזה. מגיע גבר לבן ופריווילגי ועושה את המעשה המסורתי של לעקוף נשים ראויות ולהתמנות ליו"ר של ועדה שמורכבת מנשים בלבד, שזו האג'נדה והעשייה שלהן שנים. אתה מעוניין לפעול בנושאים האלה? התכבד ושב בוועדה כחבר. תלמד ותעמיק בנושאים האלה קודם.

"קודם כל, אני מתנצל שאני לא שזוף, ונכון שלא הובלתי את הנושאים האלה לאורך השנים שאני בכנסת. אבל כמו שהיום בוועדת חוץ וביטחון יושבים אלופים ורמטכ"לים, והיו"ר הוא צבי האוזר, שלא מחזיק בעבר צבאי מפואר במיוחד, כך גם בוועדה לקידום מעמד האישה יכול לעמוד גבר. שימשתי מנכ"ל משרד העלייה והקליטה בלי שהייתי עולה חדש, ומה שעניין זה שאני עושה טוב את תפקידי כמנכ"ל".

"כמו שהיום בוועדת חוץ וביטחון יושבים אלופים ורמטכ"לים, והיו"ר הוא צבי האוזר, שלא מחזיק בעבר צבאי מפואר במיוחד, כך בוועדה לקידום מעמד האישה יכול לעמוד גבר"

 

בוא נתעכב רגע על העניין ההצהרתי, ששוב גבר עוקף נשים ראויות.

"אני מבין את הביקורת, אבל זו הכנסת וכך היא פועלת. יש כמה ועדות שניתנות לאופוזיציה והוחלט שממנים אותי לוועדה הזו. אגב, זו ועדה שרצינו מאוד (ישראל ביתנו, ת"ב) כחלק מהאפשרות להשפיע על שיח של ליברליות ושוויון. בימים האחרונים פניתי ליו"ר הכנסת וביקשתי ממנו לאפשר הגדלה של מספר החברים בוועדה. במקביל, פניתי לסיעות וביקשתי שיגוונו את זהות הנשלחים. אני מאמין שבשבועות הקרובים ייכנסו עוד ח"כים לוועדה".

 

 

 

לאן נעלם התקציב

ואולי החטא הקדמון בנוגע לעובדה שפורר התמנה ליו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי (בשמה המלא), נעוץ בעובדה שישנה רק אישה אחת בסיעת "ישראל ביתנו", המונה שבעה חברי כנסת, וזו יוליה מלינובסקי, החמישית ברשימה. "אם היו לנו עשרה מנדטים, היו שלוש נשים", מצטדק פורר. "הייתי שמח שנקבל יותר מנדטים".

 

יש רשימות שהקפידו על הצבת כמות שווה של גברים ונשים.

"הקפדנו לשים נשים גם במקומות ריאליים. במקום תשיעי ועשירי הוצבו נשים. הסקרים ניבאו לנו עשרה מנדטים עד שבני גנץ שתה לנו אותם. לי היה נוח שיהיה במפלגה שלי ייצוג נשי באופן זהה לייצוגן באוכלוסייה. זה נושא שעולה אצלנו כל הזמן. אנחנו גם המפלגה היחידה שיש בה מנכ"לית. אבל בשביל יותר נשים אנחנו זקוקים ליותר מועמדות".

 

זה התירוץ הכי שחוק בספר.

"נשים פחות לוקחות חלק בעשייה הפוליטית, גם כפעילות וגם בתפקידים שונים במפלגה. למרות שאנחנו מפרסמים מודעה ומבקשים שגברים ונשים יגישו מועמדות, מעט מדי נשים פונות. אחד היעדים של הוועדה יהיה לעודד יותר נשים לקחת חלק בעשייה הפוליטית. למשל, באמצעות תמריצים כספיים למפלגות שישלבו יותר נשים, בסדר גודל של 15 אחוז תוספת לתקציב".

 

רגע, אתה הצבעת בעבר נגד אותה הצעה ממש כחבר בקואליציה, התיקון לחוק מימון מפלגות, שביקשה לדאוג לייצוג הולם לנשים בבחירות לכנסת.

"כחבר קואליציה יש לך אילוצים. זו הייתה ממשלה צרה והמשמעת הקואליציונית הייתה אפילו חזקה יותר. גם להימנע לא היה אפשרי, אחרת אתה חוטף סנקציה. זה היה חוק טוב ועכשיו אני יכול לקדם אותו. אנחנו נקדם הגדלת תקציב גם במימון מפלגות בבחירות וגם במימון השוטף".

"56 אחוז מהמובטלים ומבקשי הסיוע על רקע של חל"ת הן נשים. זאת משום שהן מועסקות במדרגות השכר הנמוכות יותר. גם המענק לנשים עצמאיות נמוך בשליש מהמענק של גבר עצמאי. זה מתכתב עם העובדה שנשים מרוויחות פחות"

 

מה עוד יש על השולחן שלך כיו"ר הוועדה?

"עם פרשת הכדורגלנים והקטינות פניתי למשרד המשפטים בבקשה לתקן את החוק של הטרדה מינית ולהחיל אותו גם על איגודי ספורט. זה אומר למשל שפעמיים בשנה השחקנים יעברו הדרכות בנושאי הטרדה מינית. אני לא נאיבי, זה לא יעלים את התופעה, אבל בהחלט יכול לצמצם אותה. הדבר המגוחך הוא שעם הגדלת הממשלה אתה לא יודע למי לפנות. האם לשר החינוך? לשר להשכלה גבוהה שאחראי גם על תנועות הנוער או לשרה לשוויון חברתי?

"אני גם רוצה לפעול למינוי יותר דירקטוריות בחברות ממשלתיות וציבוריות ויותר יו"ריות של מועצות מנהלים. אני מאמין שתמריצים בדמות הקלות רגולציה והטבות יביאו לשינויים מהירים ובנוסף, תיקוני חקיקה לעצמאיות. הכרה בהוצאות מטפלת, למשל. למעשה, זו הבטחת בחירות של ישראל ביתנו וברור שנצטרך לריב על כך עם רשות המסים שתעמוד על הרגליים האחוריות".

 

זה לא סוד שימי הקורונה הם לא ימים טובים לנשים. הן הראשונות שיצאו לחל"ת או פוטרו, האלימות נגדן החמירה משמעותית בשל הסגר וסיר הלחץ בשילוב המצב הכלכלי נותנים את אותותיהם. "אין ספק שבמשבר הזה נשים נפגעות יותר", מסכים פורר. "56 אחוז מהמובטלים ומבקשי הסיוע על רקע של חל"ת הן נשים. זאת משום שהן מועסקות במדרגות השכר הנמוכות יותר. גם המענק לנשים עצמאיות נמוך בשליש מהמענק של גבר עצמאי. זה מתכתב עם העובדה שנשים מרוויחות פחות. ולבסוף, האלימות נגד נשים היא בנקודת קיצון. מספר הנשים שנרצחו מתחילת 2020 זהה למספר של שנת 2019 כולה, למרות שנשארה לנו עוד כמעט חצי שנה".

 

לאחרונה, יצא מהוועדה בראשותך המידע שתקציב התוכנית הלאומית למניעת אלימות נגד נשים קוצץ משמעותית, למרות שמשרד האוצר יצר מצג שווא שלפיו התקציב הועבר במלואו. מה תעשו בנידון?

"אני חשפתי את הסיפור. הגיע לוועדה נציג אגף התקציבים של משרד האוצר והתחיל לספר סיפורים. הוא תיאר לנו את ההירתמות הנהדרת של משרד האוצר: 50 מיליון שקל שיעברו השנה לתוכנית הלאומית למניעת אלימות. התחלתי לשאול שאלות והבנתי שבניגוד להסכמים בין הרווחה לאוצר, משנת 2017 לא עברו הכספים שיועדו לתוכנית. זה היה אמור להיות 50 מיליון שיעברו בשנה הראשונה, 100 מיליון בשנה שלאחריה, 150 מיליון בשנה השלישית, וכך עד שמגיעים לעלות השנתית הנדרשת, שהיא 250 מיליון שקל מדי שנה. בפועל, פה עברו שמונה מיליון, שם עברו עוד כמה מיליונים, אבל זה אפילו לא קרוב למה שנדרש - אולי 20 אחוז מהתקציב. נציג האוצר גמגם: 'עשינו מה שיכולנו'. נציגת הרווחה אמרה לי: 'זה מה יש'. זה נושא שאני הולך להיכנס בו. יש לנו שתי חברות ועדה מהקואליציה, קטי שטרית וקרן ברק, שחברות גם בוועדת הכספים של הכנסת. אני מקדם באמצעוצן ציר קואליציה־אופוזיציה, שבו נודיע לוועדת הכספים שעד שלא יוגדל התקציב לתוכנית, לא יעבור תקציב המדינה", מבטיח פורר את הכמעט בלתי אפשרי.

 

"עוד נושא שאני רוצה להיכנס אליו הוא חדר 4, חדר אקוטי בבית חולים ייעודי לנשים שעברו פגיעה מינית. קחי, למשל, נאנסת שמגיעה ליוספטל באילת. שולחים אותה לסורוקה רק כי חסרים שני תקנים, זה תקציב שצריך להשלים אותו. פה נכנסת העבודה המקצועית מול משרד האוצר - עם לחץ פוליטי ועבודה נכונה בוועדות, התקציב יכול לגדול. הודעתי לארגונים שאני לוקח את זה על עצמי".

 

מסיע לחוגים, שוטף כלים

פורר (43), נשוי לסיון (39), עובדת סוציאלית בהכשרתה ומורה לאנגלית כיום. עם שלוש בנותיהם, גפן (12), שקד (תשע) וארבל (שלוש וחצי) הם גרים ביישוב משמר־דוד (מועצה אזורית גזר). יש לו תואר במשפטים וממשל מהמרכז הבינתחומי ותואר שני בתקשורת פוליטית מאוניברסיטת תל־אביב. עד שנכנס לכנסת הוא היה בעלים של חברה לייעוץ כלכלי ואסטרטגי. הוא פוליטיקאי דור שני. אביו, שוקי פורר, היה מנכ"ל משרד המסחר והתעשייה, ולאחר מכן ראש עיריית רחובות שהורשע בהפרת אמונים, ופינה את כיסאו אחרי יותר מעשור.

 

פורר הבן התחיל את דרכו הפוליטית כאיש ליכוד ועבד כיועץ פוליטי של שרת החינוך דאז, לימור לבנת, מיד עם שחרורו מחיל הים, בתפקיד מפקד סיירת דבורים. ב־2011 עבר לישראל ביתנו ושנתיים לאחר מכן התמנה למנכ"ל משרד הקליטה תחת השרה סופה לנדבר. כך, כשהוא מבטיח שירתום את התחכום הפוליטי שצבר, את האסטרטגיות ואת תורת הפעלת הלחץ למען קידום נושאים נשיים, אין אלא לתת לו ליהנות מהספק. או כמו שהוא בעצמו אמר: "בסוף אבחן אם קידמתי את הנושא או לא. חובת ההוכחה היא עליי".

 

סופה לנדבר. "כאישה וכעולה חדשה היא שברה את כל תקרות הזכוכית" (צילום: אלי דסה)
  סופה לנדבר. "כאישה וכעולה חדשה היא שברה את כל תקרות הזכוכית"(צילום: אלי דסה)

   

   

  איך היה לעבוד תחת נשים חזקות כמו לבנת ולנדבר?

  "מלימור למדתי להקפיד להשתמש בפנייה לשני המגדרים. היא גם תמיד בדקה שאין בתקציב אפליה ברמה המגדרית. סופה, גם כעולה חדשה וגם כאישה, שברה את כל תקרות הזכוכית האפשריות ועשתה זאת בעקביות. במשרד הקליטה היא שמה דגש על הסיוע שניתן לנשים. מה שבלט לי מאוד אצל שתיהן הוא התחושה שחובת ההוכחה עליהן כי הן נשים. הן היו צריכות לעבוד קשה יותר מכל אחד אחר וידעו שהן לא יכולות לטעות במקומות שאחרים מרשים לעצמם".

  "אני בעד שילוב בנות בקרבי בתנאי שהן מתאימות. יש רק שאלה אחת: האם יש כישורים או אין. היתרון של נשים הוא שהן מותחות את קצה גבול היכולת שלהן"

   

  מה עמדתך בנוגע לשירות קרבי של נשים?

  "השאלה שנשאלת היא אחת - יש כישורים או אין כישורים? זה מבחן אינדיבידואלי ולא מגדרי. בקורס חובלים שעברתי, אתה מוציא מעצמך יותר ממה שאתה יכול. היתרון של נשים הוא שהן מותחות את קצה גבול היכולת. אז אם את שואלת אותי, אני בעד שילוב נשים בתנאי שהן מתאימות. צה"ל מרוויח מהשילוב הזה, הוא מרוויח ראיית עולם נוספת ויכולות נוספות. גם עכשיו, בהתמודדות עם משבר הקורונה, בוועדה המייעצת למל"ל אין אישה אחת. זה ליקוי מאורות".

   

  אשאל אותך מה ששואלים נשים בעמדות מפתח: איך אתה משלב קריירה וחיי משפחה?

  "אני חבר בקבוצת הווטסאפ של הגן של בתי הקטנה, אשתי חברה בקבוצות הווטסאפ של בית הספר. אני מכיר את הגננת ואת המחנכות של בנותיי והן מתקשרות גם אליי אם אחת הילדות חולה. בואי נאמר שלראות את הטלפון של המורה על הצג זה מהשיחות היותר מפחידות".

   

  לימור לבנת. "ממנה למדתי להקפיד להשתמש בפנייה לשני המגדרים" (צילום: דנה קופל)
   לימור לבנת. "ממנה למדתי להקפיד להשתמש בפנייה לשני המגדרים"(צילום: דנה קופל)

    

   הילדה חולה, מי מוציא אותה מהמסגרת באמצע היום?

   "אם אני ביום של פגישות, אני יכול לבטל ולקחת אותה. אם זה ביום של הצבעות בכנסת, אני לא יכול להפסיד, ואז סיון מוציאה. אני בדרך כלל זה שמחזיר מהחוגים. זה כבר בשעות שאני מגיע הביתה. אני גם לא מפסיד הופעות סוף שנה, לרבות של חוג הבלט, ויש לי סרטונים להוכיח".

    

   אז מה הבת האמצעית, שקד, אוהבת בסנדוויץ'?

   "ספציפית איתה זו שאלה מורכבת. הלוואי שהייתה נותנת תשובה כששואלים אותה בבוקר. בגדול, היא אוהבת ירקות. היא יכולה לבקש פתאום סלט עם טחינה. לא אני מכין את הסנדוויץ', אבל אני שוטף את הכלים".

    

   אנחנו נעקוב: 5 הבטחות של ח"כ עודד פורר

   ==================================

    

   1. אני מקדם ציר קואליציה־אופוזיציה שבו נודיע לוועדת הכספים שעד שלא יוגדל התקציב לתוכנית הלאומית למניעת אלימות נגד נשים, לא יעבור תקציב המדינה.
   2. פעלתי כבר לתיקון החוק של הטרדה מינית והרחבתו גם על איגודי ספורט. כך, למשל, השחקנים יעברו פעמיים בשנה הדרכות בנושאי הטרדה מינית.
   3. אפעל למינוי יותר דירקטוריות בחברות ממשלתיות וציבוריות ויותר יו"ריות של מועצות מנהלים.
   4. אפעל לתיקוני חקיקה לעצמאיות, הכרה בהוצאות מטפלת, לדוגמה. זו הבטחת בחירות של ישראל ביתנו.
   5. אטפל בהכנסת חדרים אקוטיים (ייעודיים לנשים שעברו פגעה מינית) לבתי חולים שאין בהם חדרים כאלה. כיום, למשל, נאנסת שמגיעה ליוספטל באילת, נשלחת לסורוקה בבאר־שבע.

    

   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד