חברת הקונגרס הותקפה מילולית ע"י עמית, והשיבה לו בנאום אמיץ וחשוב

"מגעילה", "מטורפת", אמר חבר הקונגרס טד יוהו לעמיתתו אלכסנדריה אוקסיו-קורטז (וזה לא נגמר שם). בתגובה, היא נשאה דברים שראוי שיישמעו וייזכרו עוד זמן רב

עופרה עופר אורןפורסם: 03.08.20 01:56
אוקסיו-קורטז נושאת את הנאום בבית הנבחרים ב-23 ביולי. בתוך עשר דקות צפו בו עשרה מיליון איש (צילום: House Television via AP)
אוקסיו-קורטז נושאת את הנאום בבית הנבחרים ב-23 ביולי. בתוך עשר דקות צפו בו עשרה מיליון איש (צילום: House Television via AP)
בראיון לתקשורת לקראת הבחירות הקרובות. "הנשיא אמר לי בשנה שעברה 'ללכת הביתה', לארץ אחרת" (צילום: AP)
בראיון לתקשורת לקראת הבחירות הקרובות. "הנשיא אמר לי בשנה שעברה 'ללכת הביתה', לארץ אחרת" (צילום: AP)

אלכסנדריה אוקסיו-קורטז היא חברת קונגרס אמריקאית מטעם המפלגה הדמוקרטית, והיא ילידת 1989, מה שהופך אותה לאישה הצעירה ביותר שנבחרה אי פעם לקונגרס. אביה נולד בברונקס, ואמה בפורטו ריקו, וכבר עכשיו, כשהיא עוד לא בת 31, נכלל שמה בשתי רשימות יוקרתיות: 40 האישים המשפיעים עד גיל 40 של המגזין "פורצ'ן" ו-100 האנשים המשפיעים ביותר בעולם של "טיים".

 

לפני שבועות אחדים עשתה אוקסיו-קורטז כותרות גדולות בארצות הברית בעקבות גידופים שהשמיע נגדה חבר הקונגרס הרפובליקני טד יוהו על המדרגות של בניין הקפיטול בוושינגטון. יוהו הרשה לעצמו לכנות אותה "Fucking Bitch" (כלבה מזדיינת), והיא הגיבה בנאום מושחז ואמיץ, שראוי להישמע ולהיזכר.

 

צפו בו:

 

 

אלה הדברים, בתרגום שלי:

 

"אני מבקשת להודות לעמיתיי, חברי קונגרס משני צדי המתרס, שניגשו אליי ותמכו בי בעקבות מקרה שאירע השבוע. שלשום עליתי במדרגות של בניין הקונגרס, כשחבר הקונגרס טד יוהו, מלווה בחבר הקונגרס רוג'ר וויליאמס, הסתובב אליי פתאום ותקף אותי מילולית. אני הייתי שקועה בענייניי, עליתי לי במדרגות, ואז חבר הקונגרס יוהו קירב אל הפנים שלי אצבע, כינה אותי 'מגעילה', כינה אותי 'מטורפת', כינה אותי 'לא נורמלית' ו'מסוכנת'. ואז הוא פסע עוד כמה פסיעות, ואחרי שהגבתי לדברים שלו ואמרתי שהם מחוצפים, הוא התרחק ואמר: 'אני מחוצף? את מכנה אותי מחוצף?' צעדתי עוד כמה צעדים, נכנסתי לבית הנבחרים והשתתפתי בהצבעה כדי להעניק לבוחרים שלי, אלה ששלחו אותי לכאן, כדי להיאבק למענם, להבטיח שיהיה להם גג מעל הראש, שיוכלו להאכיל את בני המשפחה שלהם ולחיות את חייהם בכבוד.

 

"כשיצאתי, ראיתי כתבים מחוץ לבניין הקונגרס, ובנוכחותם כינה אותי חבר הקונגרס יוהו, אני מצטטת: 'כלבה מזדיינת'. אלה המילים שחבר הקונגרס יוהו בחר לתאר בהן חברת קונגרס; חברת קונגרס שאינה מייצגת רק את המחוז ה-14 של ניו יורק, אלא את כל חברות הקונגרס וכל אישה בארץ הזאת. כי כולנו נאלצנו להתמודד עם דבר כזה בצורה כזאת או אחרת ברגע כלשהו בחיינו. 

 

"אתה יכול להיות נשוי ולתקוף נשים. אתה יכול לשדר לעולם תמונה שמציירת אותך כאיש משפחה, ולתקוף נשים, בלי נקיפות מצפון, ובתחושה שלא תיאלץ לתת את הדין. זה קורה כל יום כאן"

"ואני רוצה להבהיר: הדברים שאמר חבר הקונגרס יוהו לא פגעו בי מאוד ולא חדרו עמוק לתוכי, כי הועסקתי בעברי בעבודות כפיים. מלצרתי במסעדות; נסעתי ברכבת התחתית; פסעתי ברחובות העיר ניו יורק – וצורת ההתבטאות הזאת לא חדשה לי. כבר נתקלתי במילים שמר יוהו אמר, ושגברים אחרים אמרו כשהטרידו אותי במסעדות. זרקתי ממסעדות גברים שהתבטאו באותן מילים שמר יוהו השתמש בהן, וכבר נתקלתי בהטרדות מהסוג הזה כשנסעתי ברכבת התחתית של ניו יורק. זה לא חדש. וזאת הבעיה. מר יוהו לא היה לבדו. לצידו פסע חבר הקונגרס רוג'ר וויליאמס. וכאן אנחנו מתחילים לראות שלא מדובר באירוע יחיד. מדובר בעניין תרבותי. זאת תרבות שבה אנשים פטורים מעונש, שבה אלימות ולשון אלימה כלפי נשים מתקבלות בהבנה. מדובר במבנה שלם של כוח שתומך בפגיעות הללו. כי לא רק אליי דיברו בצורה לא מכבדת חברי מפלגה רפובליקנים ונבחרי ציבור רפובליקנים. לא רק כאן. נשיא ארצות הברית אמר לי בשנה שעברה 'ללכת הביתה', לארץ אחרת, ומדבריו השתמע שמקומי לא באמריקה. מושל פלורידה, רון דה-סנטיס, כינה אותי, עוד לפני שהושבעתי, 'הדבר הזה'. 

 

"דה-הומניזציה אינה דבר חדש, ואנחנו רואים שאירועים כאלה מתרחשים כדפוס התנהגותי, דפוס שמבטא עמדה כלפי נשים ודה-הומניזציה של הזולת, כך שלא ממש נפגעתי או נעלבתי מההערות הנואלות הללו. כשנתתי לעצמי דין וחשבון על מה שקרה, אפילו שקלתי לרגע להתעלם, ופשוט ללכת הביתה. כי זה סתם עוד יום רגיל, נכון? אבל מה שקרה זה שחבר הקונגרס יוהו החליט אתמול לבקש את רשות הדיבור בבית הנבחרים והשמיע תירוצים להתנהגותו, ומזה כבר לא יכולתי להתעלם. לא יכולתי להסכים שהאחייניות שלי, שהילדות שאליהן אני חוזרת הביתה, שקורבנות של אלימות מילולית ושל תקיפות חמורות יותר ישמעו את התירוצים הללו, ויראו את חברי הקונגרס מקבלים אותם, כאילו הם לגיטימיים; מקבלים אותם כאילו מדובר בהתנצלות. והסכמה שבשתיקה היא מעין קבלה. לא יכולתי לאפשר את זה, ולכן ביקשתי היום את רשות הדיבור, כדי להעלות את עניין הפריבילגיות האישיות.

 

אלכסנדריה אוקסיו-קורטז. "מושל פלורידה כינה אותי 'הדבר הזה'" (צילום: AP)
  אלכסנדריה אוקסיו-קורטז. "מושל פלורידה כינה אותי 'הדבר הזה'"(צילום: AP)

   

  "אני לא זקוקה להתנצלותו של חבר הקונגרס יוהו. ברור לגמרי שהוא לא רוצה להתנצל. ברור לגמרי שאם תינתן לו האפשרות, הוא יימנע מכך. ואני לא אשב ואחכה עד מאוחר בלילה להתנצלות מאדם שאינו חש שום חרטה על כך שהוא כינה נשים בשמות גנאי ודיבר אליהן בצורה פוגענית. מה שכן מעניין אותי הוא השימוש בנשים – רעיות, בנות – כבמגן וכתירוץ להתנהגות חמורה. מר יוהו ציין שהוא נשוי לאישה, ושיש לו שתי בנות. אני צעירה בשנתיים מבתו הצעירה. גם אני הבת של מישהו. למרבה המזל, אבא שלי אינו בחיים, והוא לא ראה איך מר יוהו התייחס אל בתו. אמא שלי כן ראתה בטלוויזיה איך מר יוהו התנהג אליי בגסות, כאן בבית הנבחרים. ואני מגיבה, כי מוטל עליי להראות להוריי שאני הבת שלהם, ושהם לא חינכו אותי להשלים עם פגיעתם של גברים.

   

  "מה שאני כן רוצה לומר כאן היום, זה שהנזק שמר יוהו גרם – ניסה לגרום – לי, לא כוון רק כלפיי. כי כשאתה נוהג כך כלפי כל אישה שהיא – מה שמר יוהו עשה – אתה מתיר לגברים אחרים לנהוג באותו אופן כלפי הבת שלו. כשהוא השתמש בשפה כזאת, בנוכחות עיתונאים, הוא נתן היתר להשתמש בשפה כזאת כלפי אשתו, בנותיו, כלפי נשים בקהילה שלו. ואני כאן כדי לקום ולומר: 'זה לא קביל'. 

   

  "ההשקפות שלכם לא מעניינות אותי. לא חשוב אם אני מסכימה איתן או לא, אם הן מרגיזות אותי, ועד כמה אני רגישה לכך שאנשים עושים דה-הומניזציה לאחרים. אני עצמי לא אנהג כך. לא אאפשר לבני אדם לעורר בליבנו שנאה. אכן, אני מאמינה שהעובדה שיש למישהו בת, אינה הופכת אותו לאדם הגון. העובדה שיש למישהו רעיה, אינה הופכת אותו לאדם הגון. דרך ארץ והתייחסות לזולת בכבוד הן שהופכות אותו לאדם הגון. וכשאדם הגון מפשל, הוא עושה כמיטב יכולתו ומתנצל באמת. כך כולנו מחויבים לנהוג. לא כדי להציל את כבודו, לא כדי לזכות בקולות של מצביעים: הוא מתנצל בכנות כדי להכיר בנזק שגרם, ולתקן אותו. כדי שכולנו נוכל להמשיך הלאה.

   

  "הדבר האחרון שאני רוצה להביע הוא הכרת תודה כלפי מר יוהו. אבל אני רוצה להודות לו על כך שהוא הראה לעולם שאדם יכול להיות בעמדה של כוח ולתקוף נשים. שגם אם יש לך בנות, אתה עלול לתקוף נשים, בלי שום נקיפות מצפון. אתה יכול להיות נשוי ולתקוף נשים. אתה יכול להצטלם ולשדר לעולם תמונה שמציירת אותך כאיש משפחה, ולתקוף נשים, בלי נקיפות מצפון, ובתחושה שלא תיאלץ לתת את הדין. זה קורה כל יום כאן, בארץ. זה קרה כאן, על המדרגות של בית הנבחרים בעיר הבירה שלנו. זה קורה כשאדם שמכהן במשרה הרמה ביותר בארצנו מודה – מודה! – כי פגע בנשים, והשתמש בשפה כזאת נגד כולנו".

   

  עד כאן דבריה.

   

  ומתברר שהיא יודעת גם לרקוד. צפו:

   

   

  התגובות לנאום היו נסערות. בעיתונים אמריקאיים כתבו שאוקסיו-קורטז "קיצצה" את יוהו. הווידיאו שבו צולמה אומרת את דבריה (ראו למעלה) נעשה ויראלי, ובתוך עשר דקות צפו בו, על פי סי-אן-אן, עשרה מיליון בני אדם. "אין אף חבר במפלגה הדמוקרטית עם יכולת השפעה עצומה כל כך על השיח בארצות הברית, כמוה", נאמר בסי-אן-אן.

   

  יש לקוות שהדברים הנוקבים שהיא אמרה למי שפגע בה אכן יפעלו, ישפיעו וישנו עמדות והתנהגויות.

   

   

    

   איך פעלה מייגן מרקל למען שוויון זכויות, ומה היא סיפרה באו"ם? הקליקו על התמונה:

    

   "אני גאה להיות אישה ולהיות פמיניסטית". הקליקו על התמונה (צילום: Andrew Parsons/GettyimagesIL)
   "אני גאה להיות אישה ולהיות פמיניסטית". הקליקו על התמונה (צילום: Andrew Parsons/GettyimagesIL)

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   נולדתי בתל אביב, אבל מעולם לא חייתי בה. אני סופרת, עורכת ומתרגמת. כתבתי תשעה ספרי פרוזה - האחרון שבהם: "רצח בבית הספר לאמנויות" - וספר שירה אחד, "מה המים יודעים על צמא", וזכיתי לקבל מידיו של יצחק רבין את פרס ראש הממשלה לסופרים עבריים. הנחיתי במשך כמה שנים סדנאות כתיבה בבית אריאלה ושימשתי לקטורית בהוצאה לאור גדולה. אני גרה עם אריק, בקריית אונו. בקרו באתר שלי - סופרת ספרים