צילום: שי יחזקאל

הצלחתם עם הדיאטה ואתם רוצים להישאר רזים לנצח? תישקלו את זה

מחקר חדש עקב אחר 5,000 אנשים שהצליחו לרדת במשקל כ-20 ק"ג ולשמור עליו במשך שלוש שנים לפחות, ומצא חמש תובנות שיעזרו גם לכם לשמור על התוצאות

אנשים שהצליחו לשמור על משקל נמוך לא מאפשרים לעצמם להוסיף 5 ק"ג בלי לשים לב לכך בזכות העובדה שהם נשקלים לעיתים קרובות (צילום: Shutterstock)
אנשים שהצליחו לשמור על משקל נמוך לא מאפשרים לעצמם להוסיף 5 ק"ג בלי לשים לב לכך בזכות העובדה שהם נשקלים לעיתים קרובות (צילום: Shutterstock)
כולם יודעים שהקושי האמיתי בדיאטה הוא לא לרזות אלא לשמור על התוצאה. בתחילת הדרך יש הרבה "גמול" בצורת מחמאות וחיזוקים שמקבלים מהסביבה על כל ק"ג שיורד, אבל האתגר האמיתי הוא לשמור על המשקל שהושג לאורך זמן. מחקר חדש שנערך בשיתוף עם "שומרי משקל" ופורסם בכתב העת המדעי Obesity, עקב אחר 5,000 אנשים שהצליחו לרדת במשקל כ-20 ק"ג ולשמור עליו במשך שלוש שנים לפחות. הנה חמש תובנות שעלו ממנו:

 

1. אל תחפשו גמול על "העבודה הקשה"

השלב הקשה באמת מגיע לאחר שמגיעים למשקל היעד, כי בניגוד לתחילת הדרך בשלב הזה כבר אין גמול בצורת מחמאות וחיזוקים מהסביבה. אתם לבד בשטח, ומדובר בעבודה יומיומית לא קלה שמחייבת התמודדות עם פיתויים רבים.

 

2. היו סבלניים – זה הופך להיות קל יותר עם הזמן

הבשורה הטובה היא שאחרי כמה חודשים של הצלחה בשמירה על המשקל החדש התהליך הופך לקל יותר. הבחירות התזונתיות הבריאות וההתעלמות מפיתויים הופכות להרגל.

לומדים להתעלם מפיתויים (צילום: Shutterstock)
  לומדים להתעלם מפיתויים(צילום: Shutterstock)
   

   

  3. הבינו ש"נפילות" הן חלק מהחיים

  היו מודעים לכך שיהיו לכם "נפילות" ואל "תרדו" על עצמם יותר מדי כשזה קורה. הרשו לעצמכם לאכול קצת יותר באירועים מיוחדים והתייחסו לזה כאל חלק בלתי נפרד מהתהליך.

   

  תקעת קרואסון? תזרמי עם זה (צילום: Shutterstock)
   תקעת קרואסון? תזרמי עם זה(צילום: Shutterstock)

    

   4. הישקלו, הישקלו, הישקלו

   אנשים שהצליחו לשמור על משקל נמוך לא מאפשרים לעצמם להוסיף 5 ק"ג בלי לשים לב לכך בזכות העובדה שהם נשקלים לעיתים קרובות (בדרך כלל כל יום). ברגע שאתם מזהים עלייה קטנה במשקל – פעלו מיד לקיזוז וחזרה למשקל היעד.

    

   הישקלו לעיתים קרובות (צילום: Shutterstock)
    הישקלו לעיתים קרובות(צילום: Shutterstock)

     

    5. הרגילו את עצמכם לאכול ירקות ופירות

    אכילה של מבחר ירקות ופירות לא רק בריאה מאוד אלא גם עוזרת בשמירה על המשקל. הירקות והפירות דלים בקלוריות וכשאוכלים מהם יותר, אוכלים פחות מאכלים עשירים בקלוריות.

     

     

    איך לזייף פחמימות בעזרת ירקות? לחצו לכתבה (צילום: Shutterstock)
    איך לזייף פחמימות בעזרת ירקות? לחצו לכתבה (צילום: Shutterstock)

      

    מה עדיף: לאכול חצי ליטר גלידה בבת אחת או כמות קטנה בכל לילה?

    למרבה הצער, אין תשובה חדה וחותכת לשאלה הזו. כמה מחקרים מצביעים על כך שהתקפי אכילת בינג' תכופים יכולים להעלות מעט את חילוף החומרים, מה שאומר שתעלו כנראה פחות במשקל אם תאכלו את הגלידה בבת אחת מאשר אם תפזרו את אותה כמות קלוריות על פני יותר ימים. עם זאת, לא מובטח שהגוף של כולנו יגיב באותה צורה, ועבור חלק מהאנשים (כמו למשל חולי סוכרת מסוג 2) קפיצות סוכר תלולות בדם עלולות להיות מסוכנות.

    ככל שאנו צורכים יותר סוכר כך בלוטות הטעם שלנו עלולות להפוך לרגישות פחות למתוק (צילום: Shutterstock)
     ככל שאנו צורכים יותר סוכר כך בלוטות הטעם שלנו עלולות להפוך לרגישות פחות למתוק(צילום: Shutterstock)

      

     בעיה נוספת היא שלבינג'ים של מזונות מתוקים יש פוטנציאל לעורר תשוקה אליהם גם בהמשך, כי ככל שאנו צורכים יותר סוכר כך בלוטות הטעם שלנו עלולות להפוך לרגישות פחות למתוק. כתוצאה מכך, לאורך הזמן נזדקק ליותר ויותר סוכר כדי לספק את התשוקה למתוק. דבר נוסף שכדאי להביא בחשבון: רוב הסיכויים שלא תרגישו מהמם אחרי חצי ליטר גלידה.

      

      האם אפשר להיפטר מהשומן בבטן בעזרת פיצוחים?

       

      בחזרה לגזרה: תוכניות התזונה שמשגעות את העולם. לחצו לפרויקט (צילום: Shutterstock)
      בחזרה לגזרה: תוכניות התזונה שמשגעות את העולם. לחצו לפרויקט (צילום: Shutterstock)

       

       

      הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
      הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד