דוקטור, יש לי רק שאלה: מילון המונחים השלם לעולם ההזרקות

כולם עושים את זה ואתם רוצים גם? לא הבנתם איזה חומר בדיוק מכיל המזרק? ומה זו קנולה? בואו נעשה סדר במושגים הכי חשובים בעולם טיפולי האסתטיקה

מוגש מטעם Revanesse

|

28.07.20 | 09:13

הזרקות: דרך יעילה לשיפור מראה העור בגיל בוגר ולמילוי של קמטוטים וקמטים (צילום: Shutterstock)
הזרקות: דרך יעילה לשיפור מראה העור בגיל בוגר ולמילוי של קמטוטים וקמטים (צילום: Shutterstock)

מאז פרצה החומצה ההיאלורונית לחיינו ולעולם הקוסמטיקה בסוף שנות התשעים של המאה הקודמת, היא חוללה מהפכה אדירה: האפשרות להיראות טוב יותר, להעלים קמטים וקמטוטים ולהעניק נפח וזוהר לפנים בהליך פשוט ולא כואב - קוסמת לרבים. אבל מה בעצם אנחנו יודעים עליה? מה היא עושה בדיוק? ואיך היא ממלאת את הקמטים? ביקשנו מד"ר אבנר בן שושן, מומחה לכירורגיה פלסטית ומיקרו-כירורג מרמת אביב, את הפירוש המלא למושגים המרכזיים בתחום.

 

ד"ר אבנר בן שושן. אוהב לעבוד עם החומצות ההיאלורוניות של רבנס (צילום: יח"צ ד"ר אבנר בן שושן)
  ד"ר אבנר בן שושן. אוהב לעבוד עם החומצות ההיאלורוניות של רבנס(צילום: יח"צ ד"ר אבנר בן שושן)

   

  הזרקות

  דרך יעילה לשיפור מראה העור בגיל בוגר ולמילוי של קמטוטים וקמטים. במקרים מסוימים יכולות ההזרקות להחליף ניתוח פלסטי. החומרים הנפוצים בהם נעשה שימוש הם חומצה היאלורונית ובוטולינום טוקסין (בוטוקס).

   

  חומצה היאלורונית

  חומר טבעי הקיים בגוף האדם, ובין היתר שומר על תקינותם של הקולגן וסיבי האלסטין האחראים על גמישות העור. כאשר כמותם של שני חומרים אלו פוחתת עם השנים, נוצרים סימני הזדקנות בעור.

  הזרקה של חומצה היאלורונית היא דרך נפוצה בעולם הפלסטיקה להשבת מראה חיוני לעור. "חומצה היאלורונית", אומר ד"ר בן שושן, "היא חומר סינטטי בטוח מאוד לשימוש, שיש לו הרבה יתרונות ומעט מאוד חסרונות. משתמשים בו בעיקר לשיפור האסתטיקה בפנים ולמילוי קמטים, קמטוטים, שפתיים, לחיים ולעיצוב קו הלסת. החומר נשאר בעור מספר חודשים עד שנה וחצי. החומצה ההיאלורונית נבדלת זו מזו ברמת הריכוז וסמיכות החומר. לכל אזור הזרקה נשתמש ברמת סמיכות שונה על מנת לשמור על מראה פנים טבעי ופרופורציונלי".

   

   (צילום: Shutterstock)
   (צילום: Shutterstock)

    

   בוטולינום טוקסין (בוטוקס)

   חומר הזרקה נוסף, רעלן, שמטפל בבסיס הקמטים - בשריר שמייצר אותם. נחשב ליעיל ביותר לטשטוש והעלמת קמטי הבעה בחלקם העליון של הפנים.

   במשך השנים אנו עושים שימוש רב בשרירי הפנים וכשהשרירים זזים - כך גם העור, וכתוצאה מכך נוצרים קמטים. הזרקה של בוטולינום טוקסין בשריר הנכון משתקת אותו ובכך מפחיתה את הקמטים באזור. הזרקה הדרגתית תביא לתוצאה טבעית ויפה.

    

   מילוי קמטים

   במשך השנים העור מאבד את גמישותו ונפחו (בעיקר באזור הלחיים, הרקות וקו הלסת) ונוצרים בו קמטים. השימוש התכוף שלנו בהבעות פנים, דיבור וחיוך, מחליש את שרירי הפנים ונוצרים קמטי מימיקה (הבעה) סביב הפה והעיניים. הזרקה מדויקת של חומצה היאלורונית במקומות מפתח בפנים יכולה לתת אפקט הרמה של הפנים, מעין מיני-ליפטינג.

    

   רבנס

   בן שושן: "לחומצה ההיאלורונית להזרקה יתרונות רבים. הבחירה נעשית לפי עומק הקמט ומטרת השימוש. לרבנס יש מוצרים לקמטים ונפחים שונים: לקמטוטים, לקמטים של המימיקה, לשפתיים, לנפח בלחיים ולטיפול בקו הלסת ובקמטים עמוקים. זהו חומר בטוח מאוד לשימוש וקל להזריק אותו. הוא מכיל לידוקאין לאלחוש והשימוש בו אינו מכאיב".

    

   נוחות מאוד להזרקה ומקלות על הרופא להגיע לתוצאה מדויקת. החומצות ההיאלורוניות של רבנס (צילום: רבנס)
    נוחות מאוד להזרקה ומקלות על הרופא להגיע לתוצאה מדויקת. החומצות ההיאלורוניות של רבנס(צילום: רבנס)

     

    ד"ר בן שושן מציין כי אוהב לעבוד עם החומצות ההיאלורוניות של רבנס כיוון שהן:

    א. מוצר בטוח עם אישורי ה-FDA האמריקאי.

    ב. נוחות מאוד להזרקה ומקלות על הרופא להגיע לתוצאה מדויקת.

    ג. נטמעות בצורה טבעית בפנים ובגלל רכותן, נוחות מאוד לפיסול ועיצוב על ידי הרופא.

     

     

    מזרק או קנולה

    ישנם שני אמצעים להזרקה של חומצה היאלורונית בפנים. המזרק הוא דרך הפעולה הקלאסית, בעוד שהקנולה נמצאת בשימוש רק בשנים האחרונות. קנולה היא סוג של מחט עם קצה קהה, המפחית את הפגיעה בכלי הדם הקטנים בעור.

     

    המזרק הוא דרך הפעולה הקלאסית, בעוד שהקנולה נמצאת בשימוש רק בשנים האחרונות (צילום: Shutterstock)
     המזרק הוא דרך הפעולה הקלאסית, בעוד שהקנולה נמצאת בשימוש רק בשנים האחרונות(צילום: Shutterstock)

      

     הרופא בוחר להשתמש במזרק או בקנולה בהתאם לסוג החומר, ריכוזו ומידת הסמיכות שלו, כאשר קמטוטים וקמטים לא עמוקים נהוג למלא באמצעות מחט. להחזרת נפח, לשיפור קו הלסת ולעיבוי שפתיים - משתמשים לרוב בקנולה.

      

     לידוקאין, הרדמה

     חומר הרדמה אותו מוסיפים לחומצה ההיאלורונית המוזרקת. בעבר היה נהוג לאלחש את אזור ההזרקה בזריקת הרדמה מקומית, אבל הפעולה פגעה ברמת הדיוק של ההזרקה. היום ההרדמה משולבת בחומר המוזרק, וכך ההזרקה מדויקת עוד יותר והכאב מופחת.

      

     אישור FDA

     ד"ר בן שושן: "חשוב מאוד לוודא שהחומר שבו אנחנו משתמשים קיבל אישור ממשרד הבריאות ואת אישור ה-FDA - מנהל המזון והתרופות האמריקאי, שבודק שהחומרים אכן מיוצרים במינונים הנכונים ואין להם תופעות לוואי. הידיעה שאנחנו משתמשים בחומר הכי בטוח, שעבר עוד סינון ובדיקה, נותנת בטחון רב יותר".

      

     תופעות לוואי

     שלא כמו חומרים בהם נעשה שימוש בעבר להזרקה, לחומצה היאלורונית אין כמעט תופעות לוואי, ואלו שישנן - נדירות. מיד לאחר ההזרקה תיתכן אדמומיות לזמן קצר, או שטפי דם שיעברו אחרי כמה ימים (במקרה כזה אסור להיחשף לשמש). הופעת גרנולומות - היווצרות גושים בעור בעקבות ההזרקה - היא נדירה וניתנת לטיפול.

      

     תוצאות

     את התוצאות של הזרקת חומצה היאלורונית רואים כבר בתום הטיפול והן משתפרות עם הזמן. אחרי 3-4 ימים החומצה נטמעת והתוצאה הסופית נראית אחרי 4-5 ימים.

      

      

     התוצאות מחזיקות מעמד בין שמונה חודשים לשנה (צילום: Shutterstock)
      התוצאות מחזיקות מעמד בין שמונה חודשים לשנה(צילום: Shutterstock)

       

      התוצאות מחזיקות מעמד בין שמונה חודשים לשנה, תלוי באזורים המוזרקים. באזורים בתנועה מתמדת כמו שפתיים, החומר מחזיק מעמד מעט פחות זמן. באזורים כמו הלחיים וקו הלסת, ישנן פחות תנועות והתוצאות מחזיקות זמן רב יותר.

       

       

      *באדיבות גבריאל (גבי) חנני מנכ"ל פרומדיקס ישראל

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד