"האיפור נותן ביטחון": הנשים שלא יוצאות מהבית בלי להתאפר

מהשנייה שהניחו את ידן על מוצר הביוטי הראשון כנערות – זה היה סיפור אהבה. הכירו את הנשים שלא מוכנות לצאת מהבית בלי איפור מלא, ולא מעניין אותן מה חושבים

"אישה לא מאופרת זה כמו בית ללא רהיטים". הנשים שלא יוצאות מהבית בלי איפור (צילומים: יובל חן, יאיר שגיא)
"אישה לא מאופרת זה כמו בית ללא רהיטים". הנשים שלא יוצאות מהבית בלי איפור (צילומים: יובל חן, יאיר שגיא)
"כשהייתי בת 12, מרחתי עיפרון שחור בעיניים, ואמא שלי אמרה: 'אבא שלך יבוא אחר הצהריים ויכעס עלייך'", מספרת אסנת כהן (50). "כל היום הייתי בלחץ. כשהוא הגיע, אמא שלי קראה לי ושאלה אותו: 'אתה חושב שילדה בת 12 צריכה לשים עיפרון שחור בעיניים?'. אבא שלי הסתכל עליי וענה: 'תקשיבי, היא מהממת! תראי איזו יפה היא!'. למחרת כבר הוספתי מסקרה, ולאט־לאט הגעתי לאיפור מלא. כשהייתי בת 13, סגן מנהל בית הספר קרא לי ושאל: 'אסנת, יש לך איזה אירוע היום?', ועניתי: 'אצלי כל בוקר כשאני קמה, זה אירוע'. ועד היום זה ככה".

 

אסנת, יועצת יופי, נשואה ואם לשניים (30, 26) מתגוררת ברמת־השרון. כנערה, העריצה את עפרה חזה וספגה השראה מהאיפור שעיטר את פניה בכל תמונה ובכל קליפ. בכסף שהרוויחה כשמרטפית וכמלצרית, קנתה איפור. "אמא שלי הייתה קוראת לי: 'אסנת, לכי למכולת לקנות חלב', הייתי עונה לה 'בסדר', הולכת להתקלח ומתחילה להתאפר. אחרי כמה זמן היא הייתה באה אליי לחדר ושואלת: 'אסנת, מה קורה?', והייתי עונה: 'רגע, אני מתאפרת'. אחרי כמה פעמים ככה היא הפסיקה לבקש ממני ללכת למכולת והתחילה לבקש מאחותי".

 

"כל בוקר כשאני קמה, זה אירוע בשבילי". אסנת, יועצת יופי (צילום: יאיר שגיא)
  "כל בוקר כשאני קמה, זה אירוע בשבילי". אסנת, יועצת יופי (צילום: יאיר שגיא)

   

  מאז נעוריה סופרת אסנת על כף יד אחת את הפעמים שבהן יצאה מהבית ללא איפור, במצבי חירום רפואיים. "ואם אני צריכה לזרוק אשפה, האשפה תחכה עד שאהיה מדוגמת. גם לים או לבריכה אני מאופרת. מבחינתי, לצאת בלי איפור, זה כאילו לא התלבשתי. איפור נותן לי תחושת ביטחון ועושה לי טוב לנפש. גם הבית הכי יפה בעולם, אם הוא ריק, זה מרגיש קר. אישה לא מאופרת זה כמו בית ללא רהיטים. גם האישה הכי יפה בעולם צריכה קצת איפור. אני לא מתאפרת בגלל מי שאולי אפגוש, אלא בשבילי! לא מטריד אותי מה יגידו, כן יפה או לא יפה, אני נאמנה לעקרונות שלי. חשוב לי מה אני חושבת עליי".

   

  טקס האיפור של אסנת נמשך 20 דקות מדי בוקר, היא מספרת ("וכשאת עושה משהו שאת אוהבת, את אף פעם לא מתעייפת"), והיא לא משתמשת בהכרח באיפור יקר. "לפעמים אודם שעלה רק עשרה שקלים עושה עבודה טובה יותר מאודם ב־200 שקל", היא אומרת. "האריזה לא מעניינת אותי, זה יכול להגיע מצופה יהלומים וזה לא יעשה לי את זה, אני מסתכלת על הפיגמנט, על המרקם".

   

  את מאמינה באלוהים, למה לא לצאת מהבית כמו שאלוהים ברא אותך?

  "זה כבר עניין של הרגל, אני אוהבת את עצמי יותר כשאני מאופרת. אני לא מסתירה משהו. ככה אנשים התרגלו לראות אותי. אם יראו אותי בלי איפור, ישאלו אותי: 'אסנת, מה קרה לך? למה את חיוורת?'. אני מאמינה שאנשים אוהבים אותי לא בזכות האיפור אלא בזכות מה שאני. נכון שאני משקיעה המון ביופי החיצוני, אבל היופי הפנימי יותר חשוב. יש לקוחות שבאות אליי מרחוק בזכות היחס שאני מעניקה להן".

   

  • הטיפ המנצח של אסנת לקוראות שלנו: "כדאי להסיר איפור בשמן קוקוס אורגני, זה מוריד מעולה".

   

  "האיפור משרת ומעצים אותי"

  "ב־20 השנים האחרונות לא יצאתי מהבית בלי איפור", מצהירה אושרית (38), ראש צוות מרפאה בבית חולים במרכז הארץ, נשואה ואם לשלושה המתגוררת בלוד, "אבל לא צריך להגזים, אני לא אתאפר אם אני חולה מתה והולכת לרופא".

   

  "אני לא אתאפר אם אני חולה". אושרית (צילום: יובל חן)
   "אני לא אתאפר אם אני חולה". אושרית (צילום: יובל חן)

    

   אושרית, שלמדה את רזי האיפור מאִמה, מעצבת שיער ומאפרת, התאפרה כבר בגיל 15 – ובגיל 17 הלכה לבית הספר באיפור מלא. כיום היא זקוקה ל־20 דקות עבור איפור יומיומי ול־30-40 דקות עבור איפור חגיגי. היא מעידה על עצמה כמי שקונה איפור יוקרתי – אבל בזול, באינטרנט או כשהיא טסה לחו"ל. "למשל, באתר הפולני 'ליידי מייקאפ' המייק־אפ שלי עולה רק 29 שקל במקום 180 שקל בארץ", היא מספרת.

    

   כמי שנותנת שירות לרופאים ולמטופלים במסגרת עבודתה, חשוב לה מאוד להיראות ייצוגית – ובהתאם לכך מעולם לא הלכה לעבודה ללא איפור. "שום דבר לא רע בפנים שלי ואני לא מרגישה מכוערת בלי איפור", היא מסבירה, "אני אוהבת את עצמי עם ובלי איפור, פשוט לא רוצה ללכת טבעי. האיפור הוא אמצעי לשדרג את הקיים. אני לא מעוותת את הנתונים הטבעיים שלי ולא ממציאה את עצמי מחדש. אני לא מנסה לרמות אף אחד או למכור אשליה של משהו שלא קיים. האיפור משרת ומעצים אותי. כל עוד אני אוהבת את איך שאני נראית, זה מה שחשוב. לא מעניין אותי מה אחרים חושבים. אישה שאוהבת את הדמות שלה במראה, משדרת את מה שהיא מרגישה".

    

   • הטיפ המנצח של אושרית לקוראות שלנו: "באיפור ערב, לפני מריחת אודם, כדאי למרוח פריימר לשפתיים. אחר כך לטשטש ולמרוח שתי שכבות של שפתון, תוך פידור בין שכבה לשכבה".

    

   "הייתי טום בוי"

   כמו אושרית, גם ריקי אזובל (25) היא דור שני לעולם הביוטי: אמה היא מאפרת וקוסמטיקאית. "כשהייתי בת 13, היא למדה איפור מקצועי, עשתה עליי ניסויים, ונדלקתי על זה", מספרת ריקי. "הסתכלתי עליה מתאפרת, והתחלתי להתנסות. לאט־לאט התאהבתי בזה, וכל שנה הוספתי עוד משהו, עד שבגיל 18 הגעתי לאיפור מלא".

    

   "יצאתי בלי איפור רק פעם אחת בחמש השנים האחרונות". ריקי אזובל (צילום: יובל חן)
    "יצאתי בלי איפור רק פעם אחת בחמש השנים האחרונות". ריקי אזובל (צילום: יובל חן)

     

    ריקי, מתאמת שירות במוסך רכב, נשואה ומתגוררת בהרצליה. בשעות הפנאי היא מרימה משקולות ומשתתפת בתחרויות פיתוח גוף. "אמא שלי שמחה כשהתחלתי להתאפר", היא משחזרת, "כי הייתי טום בוי והתלבשתי כמו בן. היא רצתה שאיראה כמו שאישה צריכה להיראות, נשית ומטופחת. עדיין יש בי את הצד הזה של הטום בוי, פשוט היום אני משלבת לבוש של טום בוי עם איפור נשי".

     

    מאז גיל 20 ריקי לא יוצאת מהבית בלי איפור, שמצריך כל בוקר 30־40 דקות. "בלי איפור אני מרגישה עירומה", היא מסבירה, "איפור נותן לי תחושת ביטחון. כשאני מאופרת אני נהנית לראות את עצמי, מרגישה טוב עם עצמי, מרגישה הכי אני והכי נוח".

     

    מה עם לזרוק אשפה, צריך איפור?

    "אני זורקת אשפה רק כשאני מאופרת. אם אני חייבת לזרוק אשפה ואני לא מאופרת, אשים את המינימום שבמינימום, רק כדי שלא יראו את הסימנים של האָקְנֶה שהיה לי פעם. לפעמים אני אומרת לעצמי: 'יאללה, שחררי, תהיי טבעית', ואז אני עוצרת את עצמי. אני לא מסוגלת, מאוד קשה לי".

     

    מה יכול לקרות אם יראו אותך בלי איפור?

    "אני ארגיש לא נעים, אהיה קצת מובכת, ובטח אוריד את הראש למטה. חשוב לי להיראות הכי טוב שאני יכולה בכל מצב ובכל מקום. ולא אכפת לי מהטרחה שבקצת איפור".

     

    קרה פעם שיצאת בלי איפור?

    "כן, פעם אחת בלבד בחמש השנים האחרונות. חברים טובים שלנו איבדו את הכלב ויצאנו לעזור להם לחפש אותו. הם הופתעו לראות אותי בלי איפור והסתכלו מוזר כזה, רגע, מה קורה פה... אבל לא אמרו כלום. בהתחלה היה לי לא נעים, אבל הם נתנו לי תחושה שזה בסדר, אנחנו אוהבים אותך בכל מצב, וזה עשה לי טוב על הלב. לאט־לאט השתחררתי".

     

    איך מגיבים במוסך לאיפור שלך?

    "גם העובדים סביבי וגם הלקוחות מתלהבים שאני באה כל יום עם אודם בצבע אחר. מפרגנים לי".

     

    ובחדר הכושר, לא מעירים לך על כמות האיפור?

    "האמת היא שמסתכלים על זה מוזר, כי אני היחידה שמגיעה לשם מאופרת, עם אודם בולט. עושים לי מבט כזה של: 'את באה להתאמן או שאת הולכת לאירוע?'. מה לעשות שאני באה ישר מהעבודה? אני לא אוריד איפור בדרך". 

     

    • הטיפ המנצח של ריקי לקוראות שלנו: "לבעלות עור שומני אני ממליצה להסתובב עם ניירות סופחי שומן שאינם מורידים את האיפור".

     

    "האיפור הוא כמו בגד עבורי"

    "התחלתי להתאפר בגיל 16", מספרת רבקה דומן (הגיל שמור במערכת). "ערב אחד קבעתי עם חברים ויצאתי מאופרת בשפתון. אבא שלי ראה אותי וקבע: 'את לא יוצאת ככה', והשאיר אותי בבית, כעונש. המשכתי להתאפר בלי שהוא ראה. בגיל 17 החלטנו, כמה חברות ואני, להתאפר בצורה מודגשת למסיבה כיתתית. סידרנו את השיער בתסרוקת אסופה ונעלנו נעלי עקב. המורה לאנגלית, שהייתה חמורת סבר, ראתה אותנו ואמרה: 'למה אתן כל כך ממהרות להתבגר? כשתתבגרו תבינו שלא היה מה למהר'".

     

    "לא אצא מהבית בתחושה שאני לא פרפקט". רבקה דומן (צילום: יאיר שגיא)
     "לא אצא מהבית בתחושה שאני לא פרפקט". רבקה דומן (צילום: יאיר שגיא)

      

     רבקה, מנהלת חברת מהנדסים ומתנדבת בהוראה בבית ספר יסודי, נשואה, אם לארבעה וסבתא לעשרה, מתגוררת ברמת־השרון.

     מגיל 16 לא יצאה מהבית ללא איפור – והיא מקדישה לעניין 10־20 דקות ביום. "אני מאוד פרפקציוניסטית ומאוד ביקורתית כלפי עצמי, ולעולם לא אצא מהבית בתחושה שאני לא פרפקט. האיפור הוא כמו בגד עבורי, אני אוהבת להתלבש יפה, להתאפר ולהתבשם, זה הכל יחד. זה נותן לי תחושת שלמות. אני צריכה תמיד לצאת מסודרת ומאורגנת, והכל צריך להיות מתואם. הרעיון הוא להיראות טוב בעיני עצמי והזולת. לפני שאני יוצאת מהבית אני רוצה לראות במראה תמונה שעוברת את הביקורת שלי. אני מאמינה שאין אישה לא יפה אלא אישה לא מטופחת – וחושבת שמראה מטופח יכול לתרום לשיפור מצב הרוח".

      

     מה רע במראה הטבעי שלך?

     "שום דבר לא רע, אני לא כל כך שונה ללא איפור, אבל האיפור נותן את הטון הנכון ומשלים את המראה. אני מאמינה שאם אצא מהבית בלי איפור, ארגיש לא שלמה עם עצמי".

      

     • הטיפ המנצח של רבקה לקוראות שלנו: "כשאתן מסיימות לאפר את העיניים, שימו על העפעף העליון, בדיוק באמצע, נקודה של צללית לבנה. זה טריק שגורם לעין להיפתח ולהיראות מוארת יותר".

       

     "גבר שנרתע מהאיפור שלי זה גבר שאני לא רוצה"

     "כשהייתי בכיתה ז', הייתה לי שכנה יועצת יופי בדלת ממול", מספרת מיכל עוזרי (46). "אחותי ואני היינו מוקסמות ממנה והסתכלנו עליה בהערצה, היא ייצגה את כל מה שרצינו להיות. יום אחד היא עשתה לנו מפגש בנות ולימדה אותנו איך לשים סומק במקום הנכון, וסיפרה לנו שקו בתוך העין מקטין אותה. ככה התחלתי להתאפר. לפעמים ההורים העירו לי: 'ככה את יוצאת?' או 'לכי תשטפי את הלכלוך מהפנים', אז הייתי מתאפרת בבית הספר".

      

     "האיפור הוא המשך טבעי של האישיות שלי". מיכל עוזרי (צילום: יובל חן)
      "האיפור הוא המשך טבעי של האישיות שלי". מיכל עוזרי (צילום: יובל חן)

       

      מיכל, מורה ומחנכת בתיכון, גרושה ואם לשני בנים, מתגוררת בהרצליה. מאז כיתה י' לא יצאה מהבית בלי להתאפר, אפילו למכולת. "כבר בגיל צעיר ידעתי מה אני רוצה מעצמי ואיך אני רוצה להיראות", היא מספרת. "היה לי ברור שהנִראוּת שלי כלפי חוץ כרוכה במראה מטופח. אני מאוד קפדנית ופרפקציוניסטית, חשוב לי להיות תמיד מסודרת ומתוקתקת ולהיות בשליטה. אני קצת קונטרול פריק וכולם יודעים את זה עליי. האיפור הוא המשך טבעי של האישיות שלי: אלה הפנים שאני מציגה, גם כלפי עצמי, גם בעבודה וגם בסוּפּר".

       

      את לא אוהבת לראות את עצמך בלי איפור?

      "זה לא שאני לא אוהבת, זה משהו אחר. אני נראית לעצמי סבבה גם ישר אחרי מקלחת. אין שום דבר רע בפנים החשופות שלי, אבל עם איפור אני נראית יותר טוב בעיני עצמי. יש משהו בטקס האיפור שלי, שמכוון את המחשבות ומכין אותי אל המקום שאליו אני יוצאת".

       

      קרה שיצאת בלי איפור?

      "לעתים רחוקות בלבד. אם היה מצב חירום בארבע לפנות בוקר, לא עצרתי להתאפר. איפור אמנם משנה אותי, אבל לא בצורה דרמטית שתגרום למישהו שלא לזהות אותי".

       

      בני הזוג שהיו לך העדיפו אותך עם או בלי איפור?

      "לאורך השנים היו גברים שהעדיפו אותי בלי איפור, וכל מי שאמר עליי: 'טוּ־מָאץ' מייק־אפ', היה טוּ־מָאץ' בשבילי. אף אחד לא יחליט בשבילי אם להתאפר או לא. אם אחד מהם היה מבקש ממני שלא לעבוד ולהישאר בבית, הייתי נשארת בבית? איפה עובר הגבול? גבר שנרתע מהאיפור שלי, זה גבר שאני לא רוצה. אני רוצה שהגבר שלי יתפעל מזה שאני תמיד מוקפדת ויפרגן לי על זה".

       

      • הטיפ המנצח של מיכל לקוראות שלנו: "כל אישה שמתאפרת צריכה לפגוש מדי פעם מאפרת מקצועית, שתגיד לה מה טוב ומה צריך לתקן ואיך".

       

       

      הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
      הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד