אייקון מאויר בשבוע: הלן מירן עונדת את קמטיה באהבה ובגאווה בגיל 75

היא לא הכי יפה, לא הכי רזה, ודאי לא הכי צעירה – אך אין כוכבת אופנה כמו השחקנית הבריטית נוטפת הסטייל, שכל שנה של חייה חרוטה על פניה ורק מוסיפה לה עוד חן

ארז עמירןפורסם: 23.07.20 14:22
אייקון אופנה מהליגה העליונה. המחווה שלי להלן מירן (איור: ארז עמירן)
אייקון אופנה מהליגה העליונה. המחווה שלי להלן מירן (איור: ארז עמירן)
מככבת על המסלול בשבוע האופנה בפריז, 2019 (צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)
מככבת על המסלול בשבוע האופנה בפריז, 2019 (צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)
תמיד ידעה להתלבש היטב, אך בשנים האחרונות היא לוקחת את הנראות הייחודית שלה צעד אחד קדימה ומוכיחה שלהזדקן יכול להיות, ולהיראות, נפלא. הלן מירן, 2020 (צילום: Rachel Murray/GettyimagesIL)
תמיד ידעה להתלבש היטב, אך בשנים האחרונות היא לוקחת את הנראות הייחודית שלה צעד אחד קדימה ומוכיחה שלהזדקן יכול להיות, ולהיראות, נפלא. הלן מירן, 2020 (צילום: Rachel Murray/GettyimagesIL)
דבקה במראה מזוהה שהולם אותה. בטקס האוסקר, 2019 (צילום: AP)
דבקה במראה מזוהה שהולם אותה. בטקס האוסקר, 2019 (צילום: AP)
מירן על השטיח האדום בפסטיבל קאן, 2018 (צילום: AP)
מירן על השטיח האדום בפסטיבל קאן, 2018 (צילום: AP)
השנים רק מוסיפה לקסמה. מירן ב-1969 (צילום: GettyimagesIL)
השנים רק מוסיפה לקסמה. מירן ב-1969 (צילום: GettyimagesIL)

הלן מירן

בשנה וחצי שאני כותב ומאייר את הטור הזה, התארחו בו דמויות אייקוניות יותר ופחות. על חלקן אפילו נזפתי בעצמי בדיעבד, על בחירותיי התמוהות. ובכן, לא הפעם. הלן מירן, מבחינתי, היא אייקון האופנה האולטימטיבית. לא הכי יפה, לא הכי רזה, ודאי לא הכי צעירה – אבל מלאת סטייל.

 

התמודדה בצעירותה עם יחס פוגעני שפקפק בכישוריה לשחק גיבורות שייקספיריות בטענה שהמראה המצודד והחזה הגדול שלה עלולים כביכול למשוך את תשומת הלב מהעלילה. 1975 (צילום: GettyimagesIL)
  התמודדה בצעירותה עם יחס פוגעני שפקפק בכישוריה לשחק גיבורות שייקספיריות בטענה שהמראה המצודד והחזה הגדול שלה עלולים כביכול למשוך את תשומת הלב מהעלילה. 1975(צילום: GettyimagesIL)

   

  סליחה, במי מדובר? דיים הלן מירן, השחקנית הבריטית הכי משובחת בממלכה המאוחדת, חוגגת ב-26 ביולי יום הולדת 75. כל אחת ואחת משנות חייה חרוטה על פניה, ורק מוסיפה לה חן.

   

  יש לה בבית אוסקר, אמי וטוני (פרסים, לא ילדים. על האימהות היא ויתרה מבחירה), תואר אצולה, מבטא בריטי, שיער לבן ורזומה מפואר הכולל את גילום הנשים הכי חזקות באירופה לדורותיהן: החל בשליטת רוסיה יקטרינה הגדולה ועד שתי המלכות אליזבת הבריטיות.

   

  מירן בשנת 1984 (צילום: Les Lee/GettyimagesIL)
   מירן בשנת 1984(צילום: Les Lee/GettyimagesIL)

    

   כמו אותה יקטרינה, גם הלן מירן התמודדה בצעירותה עם יחס פוגעני שפקפק בכישוריה לשחק גיבורות שייקספיריות בטענה שהמראה המצודד והחזה הגדול שלה עלולים כביכול למשוך את תשומת הלב מהעלילה. אבל מירן ניצחה את כולם – את המביישים, את המבקרים, את המטילים ספק, ואת הטענות המיזוגניות והגילניות שמפנות את הנשים שמעזות להזדקן בפומבי אל מגרש הגרוטאות הסמוך.

    

   בתקופה חמורת הסבר של "החשוד המיידי" בתחילת שנות ה-90 (צילום: AP)
    בתקופה חמורת הסבר של "החשוד המיידי" בתחילת שנות ה-90(צילום: AP)

     

    למה אייקון? הבחירות האופנתיות שלה מושלמות, פשוט ככה. ללא פספוסים. היא היתה יכולה בקלות ליפול למלכודת של תלבושות משמימות מחד או וולגריות מאידך, אך מירן מדלגת מעל כל המכשולים האלה בשיא החן ועם קסם אישי שגורם להופעות שלה להיות בלתי נשכחות. את הסגנון הזה לא ניתן לקנות בבית אופנה נחשב. מירן הביאה אותו מהבית, בכמויות בלתי נדלות.

     

    אולי יש לה סטייליסט טוב, שזה מה שאומרים תמיד על כוכבות שלא ממש רוצים לפרגן לטעמן האישי, אבל אחרי כל כך הרבה שנים באור הזרקורים, אני מאמין שהיא יודעת לבד איך עושים את זה נכון. היא דבקה במראה מזוהה שהולם אותה, בלי קשר לטרנד כזה או אחר: תספורת קצרה, שמלות בגזרות צמודות ומחבקות עם העדפה ברורה לבדי תחרה ושרוולים, תמיד שרוולים.

     

    לא מפספסת על השטיח האדום. בטקס האוסקר, 2019 (צילום: AP)
     לא מפספסת על השטיח האדום. בטקס האוסקר, 2019(צילום: AP)

      

     מירן תמיד ידעה להתלבש היטב, אך בשנים האחרונות היא לוקחת את הנראות הייחודית שלה צעד אחד קדימה ומוכיחה שלהזדקן יכול להיות, ולהיראות, נפלא. היא אנטי אנטי-אייג'ינג ואת הבשורה הזו היא לוקחת איתה אל עמודי השער של מגזיני האופנה, כמו זה של המגזין "אלור" שבו הופיעה בגיל 72 מאובזרת בשמלה לבנה, שפתון אדום וכל הקמטים שיש לגיל להציע.

      

     את הבשורה הזו היא מביאה גם אל מסלולי התצוגות בפריז, שם כיכבה בשנה שעברה (יחד עם ג'יין פונדה, קולגה שמתמסרת קצת יותר להתערבויות כירורגיות נגד סימני הגיל) בתצוגה של לוריאל. כמאמר הקלישאה, היא הראתה לכל החדידיות וג'נריות של העולם שהגיל הוא רק מספר. 

      

     את הסגנון הזה לא ניתן לקנות בבית אופנה נחשב. מירן הביאה אותו מהבית, בכמויות בלתי נדלות. 2019 (צילום: AP)
      את הסגנון הזה לא ניתן לקנות בבית אופנה נחשב. מירן הביאה אותו מהבית, בכמויות בלתי נדלות. 2019(צילום: AP)

       

      בגיל 75, היא מולכת על האינסטגרם ומוכיחה שהרשת לא שייכת רק לצעירות מתוחות עור בביקיני ושיזוף תואם. התמונות שלה שם – תערובת של צילומי סלפי, רגעים "מהחיים" ואירועים רשמיים – מזכירות לנו שהרשת החברתית יכולה להיות יפה ומרגשת, אם היא לא מטביעה הכל בפילטרים ורודים ופוטושופ סלחני.

       

      הערצתי את דמותה המחויטת וחמורת הסבר כבלשית ג'יין טניסון בדרמת הפשע הנפלאה "החשוד המיידי", אבל את לבי היא כבשה בסרט "הטבח, הגנב, אשתו והמאהב" של פיטר גרינוויי מ-1989, שם היא טופפה במיטב יצירותיו של ז'אן פול גוטייה וגנבה את ההצגה גם לגנב, גם לטבח וגם למאהב. 

       

      השופר של נשים בגילאי 80-60, שמצטלמות, צועדות על מסלולים או מובילות קמפיינים אופנתיים ומנכיחות את העובדה שלא מדובר בגימיק חד פעמי, אלא במגמה מהפכנית (צילום: AP)
       השופר של נשים בגילאי 80-60, שמצטלמות, צועדות על מסלולים או מובילות קמפיינים אופנתיים ומנכיחות את העובדה שלא מדובר בגימיק חד פעמי, אלא במגמה מהפכנית(צילום: AP)

        

       למה לא? כאמור, אין שום סיבה שלא. הלן מירן היא אייקון אופנה מהליגה העליונה. והיא הפכה לכזו דווקא בשנים האחרונות, כשהיא כבר מזמן לא בת 30 (או 40, או 50). כפי שהיא מעידה על עצמה, היא "עונדת באהבה את קמטיה". מירן היא השופר של נשים בגילאי 80-60, שמצטלמות, צועדות על מסלולים או מובילות קמפיינים אופנתיים ומנכיחות את העובדה שלא מדובר בגימיק חד פעמי, אלא במגמה מהפכנית. על כך, אין אלא להצדיע לה.

        

       גם את אינסטגרם היא כבשה (צילום: AP)
        גם את אינסטגרם היא כבשה(צילום: AP)

         

        מה זה אייקון אחד בשבוע?

        עולם הזוהר זוכה ממני בדרך כלל להתייחסות ביקורתית וחשדנית (וגם אני רואה בעצמי לפעמים את המבוגר הממורמר), אך אני חייב להודות שיש בו צדדים שמרגשים אותי בכל פעם מחדש. היוזמה "אייקון אחד בשבוע" משלבת שלוש אהבות גדולות שלי – איור, אופנה וסקרנות, או אפילו אובססיביות, לחייהם של מפורסמים.

         

        בכל שבוע אבחר דמות אחת שמבחינתי ראויה לתואר המחייב "אייקון אופנה", מקומי או בינלאומי, שאותה אאייר ואשתף כאן. אתם מאוד מוזמנים להציע הצעות משלכם לאייקונים לאיור, או להתווכח עם הבחירות שלי.

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
        מעצב אופנה, מרצה בשנקר, מאייר, אבא (של גאיה ושירה), מאמין שאופנה היא תרבות שאפשר (ורצוי) לדבר עליה, ולא רק ללבוש, ולא שוכח לרגע שמתחת לבגדים כולנו עירומים