שלגיה עם עור שחור: פרויקט ייחודי מציע חלופות לנסיכות של דיסני

פרויקט אמריקאי בורא מחדש את הנסיכות הקלסיות בגרסאות כהות עור. יוזמת המבצע: "חשוב מאוד שילדים שחומים יידעו שמגיע להם לחיות באושר ובעושר לנצח נצחים"

שלגיה שחומה. "המטרה היא לשנות הנראטיב המיושן" (צילום: CreativeSoul Photography)
שלגיה שחומה. "המטרה היא לשנות הנראטיב המיושן" (צילום: CreativeSoul Photography)

שלגיה, סינדרלה, היפהפייה הנרדמת, אריאל, בל - נסיכות דיסני שעליהן גדלו כל הילדות והילדים עד שנות ה־90 היו רובן ככולן אירופיות עם עור צח ושיער חלק שהתבדר ברוח. עם עליית המודעות לנושא הגיוון בייצוג, דיסני התחילה, בצעד מחושב היטב, לשלב בממלכה שלה גם נסיכות אחרות. זה התחיל ביסמין מ"אלאדין", והמשיך לפוקהונטס, מולאן ומואנה. הנסיכה האפרו־אמריקאית הראשונה, טיאנה מ"הנסיכה והצפרדע", הוצגה בדיסני כבר לפני 11 שנה, אך עשרות השנים של ייצוג חסר לאוכלוסיות שאינן לבנות, עדיין צורמות בלב מי שגדלו בלי. מבחינתם זה פחות מדי, מאוחר מדי.

 

רפונזל (צילום: CreativeSoul Photography)
  רפונזל (צילום: CreativeSoul Photography)

   

  שיתוף פעולה מהאגדות בין לשנדה גטסון (LaChanda Gatson), מעצבת שיער ומאפרת עם ותק בתעשיית הבידור, ורג'יס וקהרן בתנקורט, צלמים מאטלנטה ובעלי סטודיו CreativeSoul, ברא מחדש את נסיכות דיסני הקלאסיות "עם טוויסט של קסם שחור, ואינסוף יופי", כך מסבירה לנו גטסון בריאיון במייל, מביתה בלוס־אנג'לס. "המטרה שלי היא לשנות את הנראטיב המיושן. חשוב מאוד שילדים שחורים ושחומים יראו את עצמם ואת האפשרויות הבלתי נדלות שעומדות בפניהם, שידעו שהם יפהפיים, כישרוניים ועוצמתיים ושמגיע להם לחיות באושר ובעושר לנצח נצחים.

  "גייסתי לפרויקט מעצבי אופנה מרחבי העולם וכולם נרתמו להגשים את החזון שלי ברמת יצירתיות שהייתה מעל ומעבר. המיקס הזה של נשיקות שוקולד הן כל מה שהייתי מתה לראות כשהייתי ילדה קטנה".

   

  אריאל (צילום: CreativeSoul Photography)
   אריאל(צילום: CreativeSoul Photography)

    

   כי כולן רוצות להיות נסיכות.

   "כשהייתי ילדה לא היה לי ייצוג בקולנוע או בספרים. באגדות האהובות עליי לא הייתה דמות שנראתה כמוני. בבגרותי עבדתי על סטים של הפקות קולנוע ואופנה לילדים וראיתי ששום דבר לא השתנה. הבנתי שעליי לגרום לדברים לעבוד אחרת.

   "חשוב לי לציין שהנסיכות בגרסה שלנו הן לא עלמות במצוקה - יש להן עוצמה וכוחות ריפוי, כך שהן לא צריכות אף אחד שיציל אותן".

    

   מה הפרויקט הבא שלך?

   "אני רוצה להמשיך ליצור ולפתח אפשרויות, לייצר עוד שיח ולגשר על הפערים העצומים. הצעד הבא שלי הוא להקים מוזיאון פופ־אפ עם תערוכת הנסיכות ועיצובים יוצאי דופן, ובקרוב יוצא גם ספר על הפרויקט".

    

   את הפרויקט המלא אפשר לראות באתר:creativesoulphoto.com/princess

    

   פוקהונטס (צילום: CreativeSoul Photography)
    פוקהונטס(צילום: CreativeSoul Photography)

     

    הנסיכה הבאה

    ==========

    לפני כשנה הודיעה חברת דיסני שהאלי ביילי האפרו־אמריקאית תגלם את אריאל בהפקת הלייב־אקשן החדשה ל"בת הים הקטנה". צילומי הסרט היו אמורים להתחיל במרץ ובינתיים נדחו בגלל הקורונה.

     

    הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: אלה אוזן, סגנון: לירון שמעוני)
    הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: אלה אוזן, סגנון: לירון שמעוני)
     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד