אילנית לוי: "כאדם ימני, אני מרגישה שיש בעיה להשמיע ביקורת ימנית"

אחוזת אימה מהגל השני של הקורונה, מזדהה כחלק ממעמד הביניים ועדיין מקווה שילדיה יחליטו להתרחק מפרסום – רגע לפני יום הולדת 38, היא מדגמנת לקמפיין

איתי יעקב

|

06.07.20 | 09:00

"בשבועיים האחרונים אני בתחושה שכל יום עלול להיות היום האחרון שלי בחוץ. אנחנו רק בתחילתו של משבר כלכלי ויש תחושה של חוסר אונים וחוסר ודאות". אילנית לוי בצילומי הקמפיין של גולברי (צילום: תם ביקלס)
"בשבועיים האחרונים אני בתחושה שכל יום עלול להיות היום האחרון שלי בחוץ. אנחנו רק בתחילתו של משבר כלכלי ויש תחושה של חוסר אונים וחוסר ודאות". אילנית לוי בצילומי הקמפיין של גולברי (צילום: תם ביקלס)
"להגיד שהימין 40 שנה בשלטון זה נכון ויש לי ביקורת מאוד גדולה על זה: 40 שנה אתם בשלטון ויש פה עדיין מזרחים ימנים שמרגישים מתוסכלים, ולא סתם. זה משהו שמעוות בשלטון הימני: הם לא דאגו למי שמצביע להם" (צילום: תם ביקלס)
"להגיד שהימין 40 שנה בשלטון זה נכון ויש לי ביקורת מאוד גדולה על זה: 40 שנה אתם בשלטון ויש פה עדיין מזרחים ימנים שמרגישים מתוסכלים, ולא סתם. זה משהו שמעוות בשלטון הימני: הם לא דאגו למי שמצביע להם" (צילום: תם ביקלס)

אילנית לוי הגיעה לסט הצילומים של גולברי אתמול (ראשון) בבוקר עם כורכום בציפורניים. ככה לפחות היא הסבירה ל-233 אלף העוקבים שלה באינסטגרם, שעקבו אחר הצילומים אונליין. האווירה על הסט שונה מבעבר. על הקולבים טרנדים מובילים כמו הדפסים חייתיים, אוברולים מג'ינס וחליפות מכנסיים בדוגמת פפיטה, אך הצוות מצומצם יותר ותהליך האיפור ועיצוב השיער מתבצע עם מסכות על הפנים.

 

"היו הרבה לבטים לגבי יום הצילום עם הצוות הקבוע של גולברי (הצלם יניב אדרי והסטייליסט סיימון אלמלם, א"י)", משתפת לוי, ומזכירה שהמותג אליו שבה להצטלם בינואר האחרון, היה גם הראשון והאחרון שקיים תצוגת אופנה מול קהל במהלך 2020, ימים ספורים לפני שהוטל סגר מלא על אזרחי ישראל. "דחינו את הצילומים בחודש וחצי ושינינו את הקונספט. יש לצדי הפעם רק שתי דוגמניות. לומדים להתרגל לחיים חדשים".

 

"אני מכלילה את עצמי במעמד הביניים בישראל, שהם רוב האוכלוסייה במדינה. ייתכן שאנשים שהשתכרו 5,000 או 6,000 שקל לא מרגישים את הזעזוע – אבל אנשים שעבדו קשה כל החיים וחיו ברמה סבירה, מקבלים עכשיו את הבומבה הכי גדולה". לוי בצילומים לגולברי (צילום: תם ביקלס)
  "אני מכלילה את עצמי במעמד הביניים בישראל, שהם רוב האוכלוסייה במדינה. ייתכן שאנשים שהשתכרו 5,000 או 6,000 שקל לא מרגישים את הזעזוע – אבל אנשים שעבדו קשה כל החיים וחיו ברמה סבירה, מקבלים עכשיו את הבומבה הכי גדולה". לוי בצילומים לגולברי(צילום: תם ביקלס)

   

  מחר (שלישי) היתה אמורה לוי לחגוג יום הולדת 38 במסעדה, כשהיא מוקפת ב-30 מחבריה הקרובים. שלשום היא ביטלה את האירוע. גם כי היא לא חובבת מסיבות ידועה, יותר כי היא מבינה שיש עליה אחריות גדולה. "אני לא מוכנה לקחת סיכון על אנשים שאני עובדת איתם והילדים שלי. אז אני אחגוג בבית כרגיל עם אלירז והילדים", היא אומרת בתחושת הקלה, "רק ביום רביעי האחרון היה לליאם חום גבוה. בסוף זה נגמר בדלקת גרון והוא שלילי לקורונה, אבל הייתי בהיסטריה שאני חלילה עלולה להכניס לבידוד אנשים סביבי. זה לקחת להם את הפרנסה, שגם ככה קשה בימים אלו. הרגשתי אחריות מטורפת על חיים של אנשים אחרים".

   

  את חוששת מהגל השני שנמצא בפתח?

  "אני באימה מוחלטת. בשבועיים האחרונים אני בתחושה שכל יום עלול להיות היום האחרון שלי בחוץ. אנחנו רק בתחילתו של משבר כלכלי ויש תחושה של חוסר אונים וחוסר ודאות. אנשים לא יודעים אם הם חוזרים לעבודה, וכל יום שעובר אנחנו נכנסים לבור כלכלי עמוק יותר שיהיה לנו קשה לצאת ממנו. אתמול שמעתי כלכלן עולמי אומר שרק בני הדור השלישי, הנכדים שלנו, יבריאו מהמשבר הזה".

   

  "כשילד בן 15 זורק לילדה 'איזה כוסית' ונוצר לחץ חברתי סביבה, הם צריכים להבין שפה מתחילה הבעיה. וכן, עד כמה שזה קשה, צריך לשבור שיניים ולדבר עם הילדים על נושאים שלא נעים לנו. זה חלק מההתמודדות שלך כהורה" (צילום: תם ביקלס)
   "כשילד בן 15 זורק לילדה 'איזה כוסית' ונוצר לחץ חברתי סביבה, הם צריכים להבין שפה מתחילה הבעיה. וכן, עד כמה שזה קשה, צריך לשבור שיניים ולדבר עם הילדים על נושאים שלא נעים לנו. זה חלק מההתמודדות שלך כהורה"(צילום: תם ביקלס)

    

   איפה פוגש אותך המשבר הכלכלי? את עדיין פרזנטורית של מותג אופנה גדול ומשדרת מדי שבוע את "גלית ואילנית".

   "השכר שלי בטלוויזיה קוצץ. לא קוצצתי באהבה, אבל בסולידריות מוחלטת. עם זאת, הכסף הגדול מגיע מהנחיה, ועדי עובדים, אירועים – כולם בוטלו. ביום רביעי אני מצלמת סדרת נוער חדשה ("זיגי", בה היא מופיעה לצד בעלה אלירז שדה, א"י). בינתיים זה קורה".

    

   מה חשבת על ההתבטאות של השר בלי תיק צחי הנגבי מסוף השבוע, שאמר "השטויות האלה שלאנשים אין מה לאכול זה חרטא".

   "אני חושבת שאנשים צריכים ללמוד לדבר. יכול להיות שהוא התכוון למשהו אחר, אבל בחדשות אתה מדבר בכותרות. יש על זה ביקורת ובצדק. טוב שהתנצל. אתה לא יכול לזרוק משפט אם התכוונת למשהו אחר".

    

   ההתנצלות הגיעה לאחר סערה בתקשורת וברשתות החברתיות, ובליווי הסברים על הכוונה שגרמו לה להיראות עקומה.

   "בדיוק. הכל קרה בצורה מאוד עקומה. אני מכלילה את עצמי במעמד הביניים בישראל, שהם רוב האוכלוסייה במדינה. ייתכן שאנשים שהשתכרו 5,000 או 6,000 שקל לא מרגישים את הזעזוע – אבל אנשים שעבדו קשה כל החיים וחיו ברמה סבירה, מקבלים עכשיו את הבומבה הכי גדולה".

    

   "יש תחושה שהקול הימני שהוא גם קול מזרחי ברובו, לא נשמע. ומאחורי הזעקה הזאת יש עצב, תסכול ומרמור אמיתי. לא שומעים באמת למה הם בוכים. ובתגובה מזלזלים בהם. ומה קורה כשאתה מגחיך מישהו? הוא הופך לאלים וקיצוני" (צילום: תם ביקלס)
    "יש תחושה שהקול הימני שהוא גם קול מזרחי ברובו, לא נשמע. ומאחורי הזעקה הזאת יש עצב, תסכול ומרמור אמיתי. לא שומעים באמת למה הם בוכים. ובתגובה מזלזלים בהם. ומה קורה כשאתה מגחיך מישהו? הוא הופך לאלים וקיצוני"(צילום: תם ביקלס)

     

    "אני תמיד מסבירה לילדים: אני סומכת עליכם, אני לא סומכת על מי שבצד השני"

    לוי היא מרואיינת פתוחה. מה שבלב – עובר ישירות אל הפה. גם אם מדובר במרואיינת מיומנת, אפשר להרגיש כי סינון דעות זה פחות הקטע שלה. כך, גם אם לא מסכימים איתה, קל לנהל עם לוי דיאלוג כן ומשוחרר. את הפתיחות הזאת היא משתדלת להעביר לדור ההמשך, שני ילדיה: ליאם, 17 ואלין, 14, מנישואיה לאייל גולן.

     

    בשנה החולפת הפכו שני המתבגרים הצעירים לכוכבי טיק טוק: לליאם כבר הצמידו "קירבה הדוקה" לזמרת אלה-לי להב, ואלין מככבת בימים אלה בקליפ החדש לשיר "נראתה לאחרונה" של אביה. "עכשיו היא בעניין להיות שחקנית ומעצבן אותה כשאומרים לה שהיא דוגמנית", צוחקת לוי כשהיא נשאלת האם לאלין יש אספירציות להתפתח בתחום לאחר שהצטלמה לקמפיין אשתקד. "היא גם תעבור את שלב ההגדרות. בגיל הזה, היא לא רוצה שיקטלגו אותה".

     

     

    החשיפה שלה ושל ליאם ברשתות החברתיות ובכלל, במדורי הבידור והרכילות, היא משהו שאת מצליחה להשלים איתו?

    "זה מורכב לי כאמא. מצד אחד, הם נולדו מפורסמים ולא מכירים משהו אחר, אז אני אומרת תודה על זה, כי המעבר מאנונימיות למפורסמות הוא טראומה שיכולה לשרוט את הנשמה. פה זה עובד לטובתם, כי מתוך המקום הזה יש להם פרופורציות. זה גם תלוי בגיל: ליאם בן 17 אז אין לי כבר say עליו, ואלין כרגע עוד פרטית באינסטגרם וציבורית בטיק טוק".

     

    לא היה שם מרד נעורים שבו הם רוצים להפוך לאנונימיים?

    "הלוואי! קיוויתי שזה יקרה. אבל הם עוד צעירים ועוד כמה שנים הכל יכול להשתנות, אז יש לי עוד תקווה. בכל אופן, נהיה מאחוריהם כרשת ביטחון היכן שהם יהיו".

     

     

    אלין צילמה לא מזמן סרטון נגד אלימות כלפי נשים. מפתיע שנערה בת 14 עוסקת בתכנים כאלה. הנושא עולה בבית?

    "כאמא, הדרך שלי להתמודד עם דברים שקרו לנו, אולי בעל כורחי, היתה להתמודד עם האמת מול הילדים. כאישה, אני מאמינה שצריך להתחיל בהדרגתיות בגיל צעיר חינוך לגברים ולנשים, כדי לתווך להם את המציאות. אלין תהיה יום אחד אישה, ואנחנו מדברות המון על זה, בדרך כלל יחד עם ליאם – על מה קורה בחדשות, במיוחד בתקופה הזאת, שהיה גל מטורף של רצח נשים ואלימות במשפחה. דיברנו מאיפה זה מגיע, כי הסטירה או הרצח זה בדרך כלל הסוף, שמתחיל באלימות מילולית, רגשית, כלכלית, שנמצאת בכל בית שלישי. אי אפשר לא להגיד כלום וכשהם מתבגרים להגיד להם: זה העולם. בטח כנשים, שצריכות להתמודד עם זה.

     

    "אני יודעת שאלה תכנים קשים, אבל אני מתווכת להם את זה בצורה נכונה ורגישה. כשילד בן 15 זורק לילדה 'איזה כוסית' ונוצר לחץ חברתי סביבה, הם צריכים להבין שפה מתחילה הבעיה. וכן, עד כמה שזה קשה, צריך לשבור שיניים ולדבר עם הילדים על נושאים שלא נעים לנו. זה חלק מההתמודדות שלך כהורה".

     

    ואת מציבה לה גבולות? לדוגמה, לא לפתוח את האינסטגרם עד גיל 18, שם רק לאחרונה הכירו הכדורגלנים את הקטינות בנות ה-15?

    "גם אם אני ארצה לסגור לה את האינסטגרם עד גיל 18, באיזשהו שלב היא תפתח אותו לבד. אני בגישה של מעורבות משפחתית. אם אתה לא מתווך את זה נכון לילד, נוצר מחול שדים שרק מתדרדר. לכן אני עוקבת אחריה בטיק טוק ביודעין. לא מסתירה ממנה. גם עם ליאם. אני תמיד מסבירה להם: אני סומכת עליכם, אני לא סומכת על מי שבצד השני. יש אריות ונמרים בעולם המפחיד הזה וצריך כל הזמן להיות עם היד על הדופק".

     

     

    לפני כשנה וחצי התחתנה לוי בפעם השנייה עם אלירז שדה, שבמהלך סבבי הבחירות אשתקד הפך לשופר של הליכוד וראש הממשלה בנימין נתניהו ברשתות החברתיות. מי שעוקב אחר ציוציו בטוויטר, פוגש דעות ימניות על הפרקליטות, שלטון החוק ו"השמאל".

     

    "טוויטר זה אזור מלחמה", אומרת לוי בתגובה, "לפעמים אני מסכימה עם הדעות של אלירז ולפעמים לא. אנחנו מנהלים הרבה שיחות בבית, שלפעמים מגיעות לטונים גבוהים. לפעמים אני נכנסת לקרוא את הציוצים והתגובות. כאדם ימני, אני מרגישה שיש פה בעיה להשמיע ביקורת ימנית, כי המיעוט עושה הרבה רעש".

     

    מי זה המיעוט?

    "ימין קיצוני מסית. זה קורה גם בצד השני של המפה הפוליטית. יש לי הרבה חברים מהצד השמאלי, ואני חייבת לומר ששני הצדדים סובלים וחייבים לתקן את שני צידי המשוואה, שמזינים אחד את השני בשנאה".

     

    "אני לא מוכנה לקחת סיכון על אנשים שאני עובדת איתם והילדים שלי. אז אני אחגוג בבית כרגיל עם אלירז והילדים" (צילום: תם ביקלס)
     "אני לא מוכנה לקחת סיכון על אנשים שאני עובדת איתם והילדים שלי. אז אני אחגוג בבית כרגיל עם אלירז והילדים"(צילום: תם ביקלס)

      

     למה זה קורה?

     "אני מדברת בהכללות, אבל יש תחושה שהקול הימני שהוא גם קול מזרחי ברובו, לא נשמע. ומאחורי הזעקה הזאת יש עצב, תסכול ומרמור אמיתי. לא שומעים באמת למה הם בוכים. ובתגובה מזלזלים בהם. ומה קורה כשאתה מגחיך מישהו? הוא הופך לאלים וקיצוני". 

      

     ובכל זאת, הימין 40 שנה בשלטון.

     "להגיד שהימין 40 שנה בשלטון זה נכון ויש לי ביקורת מאוד גדולה על זה: 40 שנה אתם בשלטון ויש פה עדיין מזרחים ימנים שמרגישים מתוסכלים, ולא סתם. זה משהו שמעוות בשלטון הימני: הם לא דאגו למי שמצביע להם".

      

       

      ואיך מרגישה רותם ישראל לדגמן לראשונה בהיריון?

      רותם ישראל מדגמנת בהיריון ראשון: "אני מאוד שלמה עם המראה שלי". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: דודי חסון)
      רותם ישראל מדגמנת בהיריון ראשון: "אני מאוד שלמה עם המראה שלי". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: דודי חסון)

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד