שומרי הגלקסיה: 7 מעצבים שמכינים תיקים מחומרים שנחשבו לפסולת

תכירו את המעצבים שתורמים בשם כולנו לשמירה על הסביבה. איך? בעזרת מִחדוש חומרים כמו צמיגים, מצנחי רחיפה ואוהלים צבאיים ( (וגם סיוע למשתקמים מזנות)

האחים דניס וארצ'י ריאבקו. מתמחים בפריטי אופנה מבדי ברזנט של אוהלים צבאיים משומשים (צילום: טל שחר)
האחים דניס וארצ'י ריאבקו. מתמחים בפריטי אופנה מבדי ברזנט של אוהלים צבאיים משומשים (צילום: טל שחר)

מפצפצים, מצמיגים או אוהלים צבאיים - הכירו שבעה מעצבים שמכינים תיקים מחומרים ממוחזרים, ומסייעים לשמור על הסביבה:

 

NEUTRA/ אילנית נאוטרה

התמחות: תיקים ופריטי ריהוט מצמיגים ממוחדשים

 

אילנית נאוטרה. "מרגישה שמִחדוש הוא סוג של גלגול נשמות" (צילום: יובל חן)
  אילנית נאוטרה. "מרגישה שמִחדוש הוא סוג של גלגול נשמות"(צילום: יובל חן)

   

  איך הכל התחיל? למדתי עיצוב אופנה ותקשורת חזותית, ואז עברתי לחיות בדרום־אפריקה, ניו־יורק וקנדה, שם התעוררה בי מודעות לאיכות הסביבה. בשנת 2000 חזרתי ארצה והתחלתי לעצב, ובעקבות תיק שתפרתי מצמיג משומש התחלתי לקבל הזמנות. חקרתי את חומר הגלם הזה ואת שיטות העיבוד שלו וגיליתי אפשרויות אינסופיות. אני יוצרת תיקים ורהיטים שנמכרים בבוטיקים ובמוזאונים בארץ, באירופה, בניו־יורק וביפן.

   

  למה בחרת בצמיגים? זה חומר עמיד שמתבלה יפה ומתאים כתחליף לעור, משום שהוא קל ומזכיר אותו במראה. לא פעם כשאני חותכת אותו, הוא נדמה לי כמו עור של לווייתן או חיה מיתולוגית. השימוש בו מצמצם זיהום סביבתי, ואני מרגישה שמִחדוש הוא סוג של גלגול נשמות.

   

  מהו תהליך העבודה? אני קונה צמיגים משומשים מספקים, ממיינת לפי עובי ואחר כך מעבדת, חותכת ותופרת. זה חומר גלם קשוח, שדורש סכינים מיוחדות ומכונת תפירה חזקה. הצורה והטקסטורה של הצמיג מכתיבות את העיצוב, אבל אני מתנסה בגימורים חדשים. לאחרונה אני מוסיפה עלים שאני צובעת בזהב. זה אתגר להפוך חומר קשוח למוצר אלגנטי ואופנתי.

   

  "זה אתגר להפוך חומר קשוח למוצר אלגנטי ואופנתי" (צילום: אילנית נאוטרה)
   "זה אתגר להפוך חומר קשוח למוצר אלגנטי ואופנתי"(צילום: אילנית נאוטרה)

    

   לכל תיק יש סיפור: באחת הפעמים שנטלי פורטמן הגיעה לביקור בארץ, היא נתקלה בתיק גב שלי וקנתה שניים, לה ולבעלה. אני נהנית לדמיין אותם מסתובבים ברחובות לוס־אנג'לס עם התיקים שלי .

    

   טווח מחירים: 800-1,800 שקל. התיק בתצלום: 780 שקל. בסטודיו, רוחמה 8 ת"א־יפו ובאתר neutraatelier.com

    

   HAVIE / האחים דניס וארצ'י ריאבקו

   התמחות: תיקים, סינרים ופריטי אופנה וריהוט מבדי ברזנט של אוהלים צבאיים משומשים

    

   האחים דניס וארצ'י ריאבקו. "חיפשנו חומר חזק שמתיישן יפה" (צילום: טל שחר)
    האחים דניס וארצ'י ריאבקו. "חיפשנו חומר חזק שמתיישן יפה"(צילום: טל שחר)

     

    איך הכל התחיל? עלינו לארץ מאוקראינה לפני 16 שנים, למדנו מנהל עסקים ופיננסים, אבל בארץ עבדנו כמעצבים גרפיים בחברות אופנה וחלמנו לעצב תיקים. ב־2013 קיבלנו מכונת תפירה תעשייתית ובערבים ובסופי שבוע לימדנו את עצמנו לתפור. הדגם הראשון שיצרנו קיבל פידבקים מצוינים והתחלנו לעצב ולתפור תיקים וסינרים בעבודת יד. כעבור זמן קצר עזבנו את מקומות העבודה שלנו ופתחנו סטודיו־חנות.

     

    למה בחרתם בחומרים האלה? חיפשנו חומר חזק שמתיישן יפה ונתקלנו בבדי ברזנט של אוהלים צבאיים, שהם עמידים מאוד, שהשמש והחול הישראלי שוחקים אותם ומעניקים להם גוון שטוף ואסתטיקה של פריט וינטג'. לבדים האלה יש סיפור חיים, לפעמים מספר צבאי, שם או חותמת, וזה הופך אותם מעניינים. כואב הלב לראות חומר כזה נזרק. אנחנו מרגישים שאנחנו מעניקים לו הזדמנות נוספת ותורמים בדרכנו לשמירה על הסביבה.

     

    מה הם מקורות ההשראה שלכם? וינטג' אמריקאי ותיקי נסיעה מתחילת המאה הקודמת וסגנון ה"וואבי סאבי" שמגיע מיפן ודוגל בחוסר שלמות ובמציאת יופי בפגום ובבלוי.

     

    איך הופכים אוהלים לתיקים? זה תהליך ארוך ומסובך. קודם כל מאתרים את יריעות הבד המתאימות, קונים אותן, מעבירים אותן כמה כביסות וייבוש בטכניקות שונות ורק אחר כך גוזרים את החלקים המעניינים ומצרפים אותם כמו בציור. התפירה נעשית בעבודת יד תוך שימת לב לכל פרט, מלולאה ועד בטנה, ליצירת פריט שאפשר יהיה להשתמש בו שנים רבות.

     

    "לבדים האלה יש סיפור חיים" (צילום: HAVIE)
     "לבדים האלה יש סיפור חיים"(צילום: HAVIE)

      

     לכל תיק יש סיפור: התיק הראשון היה מבצע מסובך! לקח לנו שלושה חודשים לסיים אותו. חקרנו כל פרט, התעקשנו על כל לולאה, תפרנו ופרמנו. הוא תלוי אצלנו בסטודיו במקום של כבוד, ולמרות שהציעו לנו עליו הרבה כסף הוא לא למכירה ונשאר איתנו למזכרת.

      

     טווח מחירים: 350-2,500 שקל. התיק בתצלום: 1,400שקל. בסטודיו, פוריה 3 ת"א־יפו ובאתר havie-mnfct.com

      

     REMEANT / אלינור נתנאל

     התמחות: שיטה מקורית למִחזור פסולת פלסטית והפיכתה לבד

      

     אלינור נתנאל ובעלה אלון. "בשלבים מתקדמים של רישום פטנט" (צילום: אביגיל עוזי)
      אלינור נתנאל ובעלה אלון. "בשלבים מתקדמים של רישום פטנט"(צילום: אביגיל עוזי)

       

      איך הכל התחיל? גדלתי בגבעתיים וכבר כשהייתי ילדה התעניינתי בשמירה על כדור הארץ וזכיתי בפרס על שיר שכתבתי בנושא. כשהתקבלתי ללימודי טקסטיל בשנקר, חיפשתי דרך להשתמש בפסולת פלסטיק לשימוש חוזר וגיליתי את השיטה שבה אני עובדת, שהופכת שאריות פלסטיק לטקסטיל דמוי עור. הקמתי את המותג עם בעלי אלון ואנחנו בשלבים מתקדמים של רישום פטנט. המוצרים שלנו נמכרים כיום גם באירופה ובארצות־הברית.

       

      מה הם חומרי הגלם? אנחנו אוספים אריזות, פצפצים ומוצרי למינציה שנזרקים ממפעלים כשסיימו את ייעודם ונשלחים להטמנה מפני שהם לא מתכלים.

       

      מהו תהליך העבודה? הפלסטיק מגיע בעוביים ובגדלים שונים, לעתים קרוע ומלוכלך. החומרים עוברים ניפוי וניקוי ולאחר מכן על ידי טכניקת מעיכה שפיתחתי, הופכים לטקסטיל ונצבעים ידנית. אני מתכננת את המוצר מראש בהתאם לטקסטורה של החומר, אבל תמיד יש אלמנט של הפתעה, מפני שכל חומר מגיב אחרת. הקולקציות נוצרות כשיתופי פעולה עם מעצבים וחברות שמזמינות מאיתנו מוצרים.

       

       

      "תמיד יש אלמנט של הפתעה" (צילום: דימה קרמינסקי)
       "תמיד יש אלמנט של הפתעה"(צילום: דימה קרמינסקי)

        

       לכל תיק יש סיפור: במסגרת שיתוף פעולה עם חברת יהלומים בלונדון התבקשתי ליצור גימור בהשראת יהלומים. זה היה מאתגר מאוד, ניסיתי להעביר את החומר תהליכים שונים ובסופו של דבר הגעתי לפריצת דרך ולצבעוניות מיוחדת ומפתיעה.

        

       טווח מחירים: 795-355 שקל. התיק בתצלום: 470 שקל. באתר remeant.com

        

       KitePride

       התמחות: תיקים ממצנחי רחיפה ממוחדשים. מיזם חברתי שמסייע לנשים וגברים לצאת ממעגל הזנות ולהשתלב בחברה

        

       טבאה אופליגר ובעלה מתיאס. המותג שהקימה מספק תעסוקה שיקומית ומיומנויות חיים (צילום: יובל חן)
        טבאה אופליגר ובעלה מתיאס. המותג שהקימה מספק תעסוקה שיקומית ומיומנויות חיים(צילום: יובל חן)

         

        איך הכל התחיל? טבאה אופליגר (43), יזמית, גולשת גלים שרופה ופעילה חברתית, נולדה בחוף־השנהב והתגוררה בשווייץ, שם עסקה בפעילות חברתית התנדבותית. לפני שש שנים, במסגרת נסיעת עבודה, ביקר מתיאס בעלה בישראל והתאהב במקום והשניים החליטו לעבור להתגורר בתל־אביב עם שלושת ילדיהם. בשנת 2016 ייסדה טבאה עמותה חברתית ללא מטרות רווח לסיוע לנשים וגברים שמבקשים לפרוץ את מעגל הזנות. לשם כך הקימה את המותג "קייט פרייד", שמספק תעסוקה שיקומית ומיומנויות חיים.

         

        מה הם חומרי הגלם? בעיקר בדים מתחום הספורט הימי, חליפות גלישה, מפרשים של יאכטות ובעיקר מצנחי רחיפה שהתבלו. פעם בחודש בערך יש יום איסוף שזוכה להתגייסות מדהימה של הקהילה, אנשים שומעים עלינו מפה לאוזן ומתגייסים לשמירת הסביבה וגם לרעיון שמאחורי המיזם שלנו. כל גולש שמביא לנו את חומר הגלם מקבל מאיתנו תיק בתמורה.

         

        מהו תהליך העבודה? מיון, ניקוי, גזירה ותפירה ידנית שנעשית על ידי הנשים והגברים בסטודיו. מדובר בתהליך שיקומי שבו הם רוכשים מקצוע וכלים להתמודדות עם המציאות היומיומית. כל זה נעשה בתנאי העסקה הוגנים ובליווי של עובדות סוציאליות. העמותה דואגת גם לטיפולי בריאות ולמימון לימודים באמצעות גיוס כספים.

         

        "יש כאלו שמביאים לכאן את המצנח הראשון שלהם ומבקשים להכין ממנו תיק למזכרת" (צילום: לארס ניוהאוסן)
         "יש כאלו שמביאים לכאן את המצנח הראשון שלהם ומבקשים להכין ממנו תיק למזכרת"(צילום: לארס ניוהאוסן)

          

         לכל תיק יש סיפור: אחד הסיפורים המרגשים היה תיק שהכנו ממצנח של גולשת שנפטרה מסרטן עבור חברה שלה. יש כאלו שמביאים לכאן את המצנח הראשון שלהם ומבקשים להכין ממנו תיק למזכרת.

          

         טווח מחירים: 50-900 שקל. התיק בתצלום: 550 שקל. בסטודיו, שוקן 11 קומה 3 ת"א ובאתר kitepride.com

          

          

         Flyrooster / אופיר יעקובי

         התמחות: תיקים, אביזרים ופריטי ריהוט שהם תוצר של מחדוש חומרים מתחום הספורט

          

         אופיר יעקובי. "גדלתי במשפחה יצירתית. שום דבר לא נזרק אצלנו לפח" (צילום: אלעד גרשגורן)
          אופיר יעקובי. "גדלתי במשפחה יצירתית. שום דבר לא נזרק אצלנו לפח"(צילום: אלעד גרשגורן)

           

          איך הכל התחיל? גדלתי בקריית־שמונה במשפחה יצירתית. שום דבר לא נזרק אצלנו לפח. אבא שלי ידע ליצור מכל פסולת משהו חדש וכשהייתי ילד עבדתי לצדו ולמדתי המון. בזמן השירות כלוחם במגלן המפקד קלט את היכולות שלי והתחלתי לייצר אביזרים ומתקני אימונים עבור היחידה.

           

          אחרי השירות למדתי צילום במכללת ספיר ועבדתי כצלם סטילס ובמקביל המשכתי לפתח ולבנות מוצרים לספורט אקסטרים ולתת ייעוץ לחברות. ב־2016 הקמתי את המותג ובשנתיים האחרונות אני מתמסר לעיצוב, מתוך תשוקה לדבר ולא מתוך שיקול כלכלי.

           

          מה הם חומרי הגלם? אני אוסף חומרים מכל סוג, בעיקר ציוד ספורט בלוי, חבלי טיפוס, צמיגים ופנימיות של אופניים, מצנחי רחיפה, רשתות של קירות טיפוס, צינורות כיבוי אש ואפילו אבזמים של חגורות בטיחות. אני עוסק בעצמי בספורט אתגרי ואת החגורות הראשונות שעיצבתי עשיתי מחבלי טיפוס שלי שהתבלו.

           

          יש לי הרגשה שלכל פריט שאני מעצב יש כתובת וייעוד" (צילום: אופיר יעקובי)
           יש לי הרגשה שלכל פריט שאני מעצב יש כתובת וייעוד"(צילום: אופיר יעקובי)

            

           לכל תיק יש סיפור: לא מזמן פירקתי מצנח רחיפה וגיליתי שטבעות הנירוסטה שלו יכולות להפוך לתכשיטים. חלקן הפכו למתלים לנדנדה של הבן שלי והמצנח הפך לתיק. אני שמח לנצל כל חלק שאפשר ולא לזרוק שום דבר. יש לי הרגשה שלכל פריט שאני מעצב יש כתובת וייעוד. הסיפוק הכי גדול הוא לשמוע מלקוח שזה בדיוק מה שהוא חיפש.

            

           טווח מחירים: 180-750 שקל. התיק בתצלום: 500 שקל. בסטודיו, אורוות האמנים פרדס־חנה, טל' 050-8688655 ובאתר fly-rooster.com

            

           תום בקר

           התמחות: תיקים, בגדים ואביזרים משלטי חוצות, עפיפוני גלישה ושאריות בדים

            

           תום בקר. "זורם עם החומרים וההדפסים שאני מוצא" (צילום: סיגל בקר)
            תום בקר. "זורם עם החומרים וההדפסים שאני מוצא"(צילום: סיגל בקר)

             

            איך הכל התחיל? בתיכון למדתי במגמת עיצוב אופנה. דרך תפירה של תחפושות ועבודות אמנות שאני יוצר גיליתי עולם עשיר של חומרים מסביב, התחלתי לאסוף שאריות בדים, שקיות ניילון ושלטים ישנים עם הדפסים מעניינים, ומהם יצרתי תיקים ופריטי לבוש. אני גר בעוטף עזה, אבי חקלאי, ולמזלי יש לו מחסן גדול שיכולתי להסב חלקית לסטודיו שממנו אני עובד.

             

            מהו תהליך העבודה? מה שאני אוסף עובר ניקוי והכנה לשימוש חדש. אני לא מתכנן מראש אלא זורם עם החומרים וההדפסים שאני מוצא, תוך כדי עבודה. אני אוהב לאתגר את עצמי עם משימות שאני צריך ללמוד עבורן טכניקה מסוימת מאפס. לכל פריט אני מתייחס כיצירת אמנות והנראות חשובה לי הרבה יותר מהשימושיות שלו.

             

            "לכל פריט אני מתייחס כיצירת אמנות" (צילום: סיגל בקר)
             "לכל פריט אני מתייחס כיצירת אמנות"(צילום: סיגל בקר)

              

             לכל תיק יש סיפור: טיילתי עם חבר במעיין ליד ירושלים. באמצע הדרך, בתוך הנוף הפסטורלי, ראיתי פתאום שקית דוריטוס מושלכת שצרמה לי מאוד. כך נולד הרעיון לתפור תיק שק גדול עם מחיצה מיוחדת לאיסוף זבל. הכנתי אחד כזה ולקחתי אותו איתי לפסטיבל מוזיקה, ואני מתכוון ליישם את זה בתיקים הבאים שאכין.

              

             טווח מחירים: 200-600 שקל. התיק בתצלום: 400 שקל איור: erezoo. טל' 054–6946466, אינסטגרם tombekerdesigns

              

              

             יונתן קולסון

             התמחות: תיקים ממכנסי ג'ינס ופריטי דנים משומשים

              

             יונתן קולסון. "מחפש דרכים להשתמש בכל אלמנט, מהלולאה ועד התווית" (צילום: שאול גולן)
              יונתן קולסון. "מחפש דרכים להשתמש בכל אלמנט, מהלולאה ועד התווית"(צילום: שאול גולן)

               

              איך הכל התחיל? גדלתי בבית עם מודעות לקיימות, עם אמא שהיא פנאטית של מִחזור. לפני שנתיים פניתי לדודה שלי, שהיא תופרת ומעצבת בגדים, וביקשתי שתלמד אותי לתפור. התחלתי לעבוד עם בדים שנזרקו, ובערימת בגדים משומשים נתקלתי בג'ינס של "ברברי" שהפכתי לתיק.

              אהבתי את העובדה שמותג יוקרה נזרק וחוזר לחיים בגלגול אחר. התחלתי לאסוף ג'ינסים משומשים ולתפור מהם תיקים והתחלתי לקבל הזמנות.

               

              למה בחרת בג'ינס כחומר גלם? דנים הוא בד רך וקשיח בעת ובעונה אחת, אני אוהב את הצבעוניות שלו ואת הצורה שבה הוא מתבלה. יש אלמנטים גרפיים ותוויות שאני משלב, בייחוד של מותגי יוקרה, כדי להעניק לפריט נגיעה צינית הומוריסטית.

               

              מהו תהליך העבודה שלך? השלב הראשון הוא בחירת הפריט, כביסה וגזירה. אני מחפש דרכים להשתמש בכל אלמנט, מהלולאה ועד התווית. הרעיון הוא לעבוד רק עם מה שכבר קיים, כולל כפתורים ורוכסנים, בלי להוסיף חומרים קנויים.

               

              "הרעיון הוא לעבוד רק עם מה שכבר קיים, כולל כפתורים ורוכסנים, בלי להוסיף חומרים קנויים" (צילום: שאול גולן)
               "הרעיון הוא לעבוד רק עם מה שכבר קיים, כולל כפתורים ורוכסנים, בלי להוסיף חומרים קנויים"(צילום: שאול גולן)

                

               לכל תיק יש סיפור: קיבלתי מידידה מכנסיים עם הדפס עור נחש, שנראו נורא לטעמה, והפכתי אותם לתיק אופנתי שהיא משתמשת בו ומקבלת עליו מחמאות.

                

               טווח מחירים: 50-110 שקל. התיק בתצלום: 110 שקל. טל' 052–7213452, אינסטגרם _coulsonnn

                

               הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
               הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
                
               הצג:
               אזהרה:
               פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד