נסו את זה בבית: איזה סגנון הכי מתאים לאופי ולאישיות שלכם?

מואר ושמח או מגונן ורגוע? שאלון שפיתחה אדריכלית ישראלית, מציע למפות תוך שתי דקות את ה-DNA העיצובי שלכם ולגלות מה הסגנון שיאפשר לכם להרגיש הכי בבית

ליעונה מנקלי

|

14.06.20 | 08:43

אם אתם חשים שהבית "סוגר עליכם", סימן שרצוי להוסיף לבית "אישיות עיצובית של מרחב" (אדריכלות: Isay Weinfeld, צילום: Nelson Kon, מתוך הספר "בית בדמותך")
אם אתם חשים שהבית "סוגר עליכם", סימן שרצוי להוסיף לבית "אישיות עיצובית של מרחב" (אדריכלות: Isay Weinfeld, צילום: Nelson Kon, מתוך הספר "בית בדמותך")
DNA עיצובי של שמחה: הגיוון בכסאות ונוכחות הצבע הצהוב ברגלי האי מעניקים שמחה למטבח. זכרו: ריבוי צורות או דוגמאות=שמחה (אדריכלות: Taiwan HouseDesigne, צילום: Hey Cheese, הספר "בית בדמותך")
DNA עיצובי של שמחה: הגיוון בכסאות ונוכחות הצבע הצהוב ברגלי האי מעניקים שמחה למטבח. זכרו: ריבוי צורות או דוגמאות=שמחה (אדריכלות: Taiwan HouseDesigne, צילום: Hey Cheese, הספר "בית בדמותך")
למי שהתכונות הדומיננטיות באישויות העיצובית שלו הן מרחב ועוצמה. כל מה שמרחף מעל הרצפה נותן לנו המשכיות של משטח הריצוף מאפשר תחושה של מרחב בבית. עוצמה משיגים על ידי שימוש באלמנטים גדולים במיוחד או מיוחדים כמו הספריה והקמין (צילום: מתוך הספר "בית בדמותך")
למי שהתכונות הדומיננטיות באישויות העיצובית שלו הן מרחב ועוצמה. כל מה שמרחף מעל הרצפה נותן לנו המשכיות של משטח הריצוף מאפשר תחושה של מרחב בבית. עוצמה משיגים על ידי שימוש באלמנטים גדולים במיוחד או מיוחדים כמו הספריה והקמין (צילום: מתוך הספר "בית בדמותך")
עוד שמחה: ריבוי צורות מכניס שמחה הביתה. אפשר לשלב בין ריפודים שונים ואפילו רהיטים בעיצוב שונה. יש רק להקפיד על כל שהכל ישתלב לחגיגה אחת שלמה (אדריכלות: Beto Figueiredo, צילום: MCA STUDIO, מתוך הספר "בית בדמותך")
עוד שמחה: ריבוי צורות מכניס שמחה הביתה. אפשר לשלב בין ריפודים שונים ואפילו רהיטים בעיצוב שונה. יש רק להקפיד על כל שהכל ישתלב לחגיגה אחת שלמה (אדריכלות: Beto Figueiredo, צילום: MCA STUDIO, מתוך הספר "בית בדמותך")

השהות הממושכת בין קירות הבית בשלושת החודשים האחרונים, גרמה ללא מעט אנשים לבחון מחדש את המקום שבו הם גרים. חלק העריכו מחדש נכסים כמו גינה ומרפסת, אחרים גילו שהבית לא נותן להם מענה מספק, ונחוץ שינוי. אבל איזה שינוי? ואיך להרגיש יותר בבית כשאנחנו בבית?

 

זה בדיוק מה ששאלון הבחן את עצמך החדש שפיתחה רחל סלע, אדריכלית, מעצבת פנים ומרצה, מבקש לעזור לכם לגלות - איך לתכנן את הבית או לשנות אותו בהתאם לאופי ולאישיות שלכם.   

 

אם חשוב לך לשלוט בפרטים בחיים שלך, נראה שגם תחפש בטיול את נקודת תצפית מראש ההר; במסעדה תמיד תשב בפינה ולעולם לא חשוף באמצע החדר, וגם בבית תעדיף דירה בקומה גבוהה, וישיבה בפינה שממנה ניתן לראות את רוב חלל הבית

סלע חקרה במשך כעשור את ההעדפות של אנשים שונים ובדקה באמצעות שיטות של דמיון מודרך איזו סביבה עושה טוב לאנשים מסוימים; האם אדם מעדיף להיות בתוך הבית או בטבע; במדבר או בים; האם משקיף על הנוף מלמעלה או מתפלש בחול בחוף הים? למעשה, הכל התחיל עוד כשלמדה אדריכלות בארה"ב, ופרויקט הגמר שלה היה תכנון בית לוויות. "מכיוון שחיים ומוות זה עניין רציני שנוגע במקום הכי פרטי ועמוק שלנו, התחלתי לבחון מה נוגע לאנשים בבטן - בחיים בכלל, ובסביבה שלהם בפרט. מהמחקר הראשון הזה היה לי ברור דבר אחד חשוב: שמה מרגיש למישהו נכון בבטן - גם עושה לו טוב".

 

אדריכלית רחל סלע. מיפתה 12 תחושות הקשורות למבנה האישיות, שאותן אדם מחפש בסביבה שלו (צילום: יורם אשהיים)
  אדריכלית רחל סלע. מיפתה 12 תחושות הקשורות למבנה האישיות, שאותן אדם מחפש בסביבה שלו(צילום: יורם אשהיים)

   

  ג'וי אנד הפינס

  לפני ארבע שנים היא הוציאה לאור את הספר "בית בדמותך", שמציג את השיטה העוסקת ב-wellbeing של אדם בביתו, וכדי להנגיש את השיטה למספר רב יותר של אנשים בעולם, העלתה לרשת לפני חודש שאלון מבוסס תמונות בשם Home-being. זהו מעין משחק קצר, בו אתם מתבקשים לבחור שלוש תמונות ומקבלים מיידית תוצאות במייל שאומרות ממה צריכה להיות מורכבת האישיות של הבית שלכם, כולל טיפים איך לממש אותה באמצעות בחירה נכונה של צבעוניות, חומרים וסגנון. כל משתתף זכאי לקבל גם שיחת ייעוץ בת 15 דקות עם סלע, לפרשנות של התוצאות.

   

  Home-being. בחרו שלוש תמונות (צילום: מתוך myhomebeing.com)
   Home-being. בחרו שלוש תמונות(צילום: מתוך myhomebeing.com)

    

   "ככל שבדקתי וחקרתי את ההעדפות של יותר אנשים, כך ראיתי דפוסים ברורים. למשל, אם חשוב לך לשלוט בפרטים בחיים שלך, נראה שגם תחפש בטיול את נקודת תצפית מראש ההר; במסעדה תמיד תשב בפינה ולעולם לא חשוף באמצע החדר, וגם בבית תעדיף דירה בקומה גבוהה, וישיבה בפינה שממנה ניתן לראות את רוב חלל הבית.

    

   "מי שנהנה להכניס את הידיים עמוק לחול החם בחוף הים, סביר שיעדיף ללכת יחף בבית, ואולי ירצה להרגיש מגע של חומרים טבעיים כמו אבן או עץ בבית. לאותו אדם אמליץ לא להתפשר על חיקויי חומרים, כמו גרניט פורצלן דמוי אבן או עץ, אלא לנסות להשקיע בריצוף אבן או עץ אמיתי. ואם אין ברשותו תקציב מתאים לריצוף כרגע, הוא יוכל להקיף את עצמו באביזרים שעשויים בחומר, בעבודת יד, או בתמונות של טבע שכמו מזמינות להיכנס לתוכן", היא מסבירה.

    

   קיר "free standing" עם מראה מוזהבת בין חדר שינה לחדר ארונות מתאים למי שמחפש שילוב של זרימה ואלגנטיות. עיצוב: רחל סלע (צילום: שי אדם)
    קיר "free standing" עם מראה מוזהבת בין חדר שינה לחדר ארונות מתאים למי שמחפש שילוב של זרימה ואלגנטיות. עיצוב: רחל סלע(צילום: שי אדם)

     

    "זו התאמה עיצובית מושלמת שעובדת ב-99 אחוז מהמקרים. למעלה מ-400 איש כבר מילאו את השאלון ואני מקבלת תגובות מדהימות"

    איך יוצרים יצירת סביבה תואמת-אישיות, או כמו שסלע אומרת: "ממש כמו שיש בגד שאתה מרגיש איתו הכי טוב בעולם"? בסופו של תהליך היא מיפתה 12 תחושות הקשורות למבנה האישיות, שאותן אדם מחפש בסביבה שלו, "וכדי לזקק את התוצאה עוד יותר, מצאתי שלכל אדם יש שלוש תחושות דומיננטיות שמרכיבות את ה-DNA העיצובי שלו".

     

    סלע מבטיחה שכל מי שיגלה בעזרת השאלון מהו ה-DNA העיצובי שלו ויישם אותו, ירגיש הכי טוב בבית. "זו התאמה עיצובית מושלמת שעובדת ב-99 אחוז מהמקרים. למעלה מ-400 איש כבר מילאו את השאלון ואני מקבלת תגובות מדהימות".  

     

    בית שמתאים לאישיות עיצובית עם התכונות שמחה ופעולה: השמחה באה לידי ביטוי במגוון הצורות והצבעים בכריות, ובפסלון השולחן הצהוב. האקשן מגיע עם החלוקה לכמה שטיחים, והקיר השקוף שמאפשר לראות את התנועה מאחוריו, וכן עם חזרתיות והקצב של ריבוי הכריות (אדריכלות: Taiwan Guilherme Torres, צילום: Denilson Machado, מתוך הספר "בית בדמותך")
     בית שמתאים לאישיות עיצובית עם התכונות שמחה ופעולה: השמחה באה לידי ביטוי במגוון הצורות והצבעים בכריות, ובפסלון השולחן הצהוב. האקשן מגיע עם החלוקה לכמה שטיחים, והקיר השקוף שמאפשר לראות את התנועה מאחוריו, וכן עם חזרתיות והקצב של ריבוי הכריות(אדריכלות: Taiwan Guilherme Torres, צילום: Denilson Machado, מתוך הספר "בית בדמותך")

      

     מאחר שאחד מתחביביי המפוקפקים הוא לענות על שאלוני רשת מטופשים ולגלות דברים בלתי חיוניים בעליל, כגון מי הייתי בגלגול קודם, ואיזה דמות ב"חברים" אני (פיבי), התגייסתי לענות על שאלון שיכול להציע ערך מוסף אמיתי. בהתאם להנחיות, בחרתי שלוש תמונות מתוך ה-24 שמופיעות בשאלון וקיבלתי במייל את ה-DNA העיצובי שלי, שמורכב מ40% שמחה, 37% צמיחה ו-23% פעולה.

      

     התכונה הראשונה, כך עולה מניתוח התוצאות, היא התכונה הדומיננטית, ולכן העיצוב הכולל בבית שלי צריך להיבחר קודם כל לפיה. לאנשים שקיבלו אחוזי ג'וי גבוהים, חשובה סביבה שמחה שנובעת מאור שמש טבעי. אנשים כאלה לא אוהבים חושך ומסתייגים ממרתפים וממקומות שאינם מוארים. מי שעומד לפני רכישה או שכירת דירה, כדאי שיבחר בדירה שפונה לכיוון דרום, או לכל הפחות מערב, או לפצות על היעדר אור טבעי בעזרת הרבה תאורה חמה וצבעים חמים שמתבססים על צהוב ולבן, גוונים כמו ירוק-תפוח, ירוק-ליים ולא גוונים "כבדים", כמו אפור או חום-כהה.

      

     וטיפים הנוספים שקיבלתי בהתייחס לתוצאות המבחן:

     • להיעזר בגוונים שמחים ומוארים כמו צהבהבים, ירוקים. לבחור בספה בגוון ירוק מרענן, ועליה כריות מודפסות בגוונים רעננים.
     • לבחור בחומריות מן הטבע, פרקט עץ טבעי, אלמנטים אלגנטיים מאבן.
     • גווני הירוק משתלבים היטב עם "תכונת הצמיחה", שהגיעה אצלי למקום השני. לבד מגווני ירוק מרעננים, גם חומריות חזקה של עץ בתוך הבית, כגון רצפת עץ טבעי – תעשה טוב לדיירת.
     • ללכת על תקרה גבוהה, או חלונות עם מפתחים רחבים וגבוהים. אפשר "לזייף" גובה בעזרת וילונות משתפלים, מרצפה ועד תקרה, שיתנו אשליה של פרופורציה מוארכת וגבוהה בעזרת תמונות מוארכות וכדומה.
     • לשלב אלמנטים שקופים וצבעוניים לצד חלון דרומי או מערבי שטוף שמש, שיפיקו מעין "אורגן אורות" צבעוני לתוך הבית בקלות ובזול.

      

     טיפוסים של מרחב? בתוך המקום התחום של הבית, זכוכית תפתח לכם קצת אוויר לנשימה (צילום: שי אדם)
      טיפוסים של מרחב? בתוך המקום התחום של הבית, זכוכית תפתח לכם קצת אוויר לנשימה(צילום: שי אדם)

      כשהתכונה הדומיננטית שלכם היא עוצמה (אדריכלות: Arthur Casas, צילום: Sergio Guerra, מתוך הספר "בית בדמותך")
       כשהתכונה הדומיננטית שלכם היא עוצמה(אדריכלות: Arthur Casas, צילום: Sergio Guerra, מתוך הספר "בית בדמותך")

        

       הנושא רלוונטי במיוחד לתקופה הנוכחית, לא?

       "בהחלט. אין ספק שכשנמצאים הרבה יותר זמן מהרגיל, סגורים בין ארבעה קירות, מתחילים להרגיש חזק את ההשפעה שלו. אולי יש פינה מעצבנת, לא מסודרת ולא באה לכם בטוב? או שאתם מרגישים שהבית סוגר עליכם מידי, או מדכא אתכם".

        

       הטיפים של סלע לשדרוג מיידי של הסביבה:

       אור תמיד מביא שמחה. התחדשו במנורה חדשה. אפילו במנורת עמידה או מנורה דקורטיבית. גם תוספת של כמה כריות צבעוניות עם הדפסים מגוונים תוסיף לכם שמחה לחדר

       1. אם הבית מדכא אתכם, כנראה שחסרה לו קצת "אישיות עיצובית של שמחה" וכדאי לרענן את הצבעוניות, להיפטר מכל מה ששחור או כהה. בדקו אם חסר אור בבית. אור תמיד מביא שמחה. התחדשו במנורה חדשה. אפילו במנורת עמידה או מנורה דקורטיבית. גם תוספת של כמה כריות צבעוניות עם הדפסים מגוונים תוסיף לכם שמחה לחדר. נסו להוסיף את הגוונים שמומליצים לאישיות עיצובית של שמחה: צהוב-שמש, כתום, טורקיז וורוד-פוקסיה.

        

       2. אם משהו לא מסודר - סדרו אותו מיד. זה קל. אל תדחו לאחר כך. בלגן בבית עושה בלגן בראש ובלב. זה הזמן לזרוק את מה שלא השתמשתם בו שנה, או לרכוש ארון או מדף ולסדר את הבלגן.

        

       3. אם אתם חשים שהבית "סוגר עליכם", סימן שרצוי להוסיף לבית "אישיות עיצובית של מרחב". המטרה שלכם היא לראות כמה שיותר שטח רצפה, ולהקיף את עצמכם בגוונים בהירים ובאור. בהתאם לזאת רצוי לדלל את הרהיטים הכבדים ולהחליף אותם ברהיטים קלים, כאלה שמורמים מהרצפה או תלויים על הקיר. אם יש לכם רהיטים עם בסיס עבה, כמו ספה עם רגליים גדולות, רצוי להחליף לרגליים דקיקות יותר, כמובן בהתאם לכובד המשקל ולהנדסת הרהיט.

        

       4. ריפוד בהיר בגווני אפור בהיר או תכלת יעניקו בסיס של אוויר לנשימה. קירות מרועננים בגוון לבן רך יסייעו אף הם לתחושה הכללית, להבדיל מקירות "מעיקים" שלא נצבעו זמן רב וצברו אבק.

        

       למבחן ה-DNA העיצובי >

       סלע נותנת ייעוץ ליישום הד.נ.א העיצובי בבית, תוך שילוב עם שלוש התכונות שיצאו במבחן. לאתר שלה >  

        

         מה בתאל אליאב למדה ממגורים בדירה של 25 מ"ר?

         

        נולדה פגה, נדרסה בגיל 10 והיום עוזרת לכם לרכוש הרגלי סדר בבית (צילום: חלי סלע)
        נולדה פגה, נדרסה בגיל 10 והיום עוזרת לכם לרכוש הרגלי סדר בבית (צילום: חלי סלע)

         

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד