אייקון מאויר בשבוע: איגי אזליה חיה על פרובוקציות ושוברת מוסכמות

היא לא נתנה שום סימן להריון, אך כעת הודיעה שהיא אם לבן; ידועה בזכות בגדים צמודים, אך לא מרשה לעוקביה לבקר את המשקל שלה - הראפרית-דוגמנית חוגגת 30

ארז עמירןפורסם: 11.06.20 12:20
מנופפת בכישורים מוזיקליים שמגיעים בעסקת חבילה עם הופעה מצודדת. המחווה שלי לאיגי אזליה (איור: ארז עמירן)
מנופפת בכישורים מוזיקליים שמגיעים בעסקת חבילה עם הופעה מצודדת. המחווה שלי לאיגי אזליה (איור: ארז עמירן)
הפכה למודל מייצג של כוכבת מהסוג החדש – כזו שנולדה ביוטיוב וחיה את חייה ברשתות החברתיות. 2017 (צילום: AP)
הפכה למודל מייצג של כוכבת מהסוג החדש – כזו שנולדה ביוטיוב וחיה את חייה ברשתות החברתיות. 2017 (צילום: AP)
תמיד השכילה להסתובב בחברת האנשים היפים והנכונים של תעשיית המוזיקה. בטקס הגראמי, 2014 (צילום: Christopher Polk/GettyimagesIL)
תמיד השכילה להסתובב בחברת האנשים היפים והנכונים של תעשיית המוזיקה. בטקס הגראמי, 2014 (צילום: Christopher Polk/GettyimagesIL)
אישה שפועלת בטריטוריה גברית בעיקרה, עם שירים פרובוקטיביים, פרסונה מוחצנת וישבן מובלט. 2019 (צילום: Ethan Miller/GettyimagesIL)
אישה שפועלת בטריטוריה גברית בעיקרה, עם שירים פרובוקטיביים, פרסונה מוחצנת וישבן מובלט. 2019 (צילום: Ethan Miller/GettyimagesIL)
אזליה (באדום) בהופעה עם אליס צ'אטר (צילום: Felipe Trueba/GettyimagesIL)
אזליה (באדום) בהופעה עם אליס צ'אטר (צילום: Felipe Trueba/GettyimagesIL)

איגי אזליה

סליחה, במי מדובר? איגי אזליה, הראפרית ודוגמנית ממוצא אוסטרלי שחוגגת יום הולדת 30 השבוע, היא בעצם הגרסה המולבנת של ניקי מינאז' – אישה שפועלת בטריטוריה גברית בעיקרה, עם שירים פרובוקטיביים, פרסונה מוחצנת וישבן מובלט. את השם שלה היא אימצה מחיבור בין  שם הרחוב שבו גרה באוסטרליה ושמו של כלב שהיה לה, ושונאיה בתחילת הדרך (היו לא מעט כאלה) טענו שהראפ שלה אכן נשמע כמו נביחות של כלב אוסטרלי. ובכל זאת, כדרכן של אגדות מודרניות, גם היא פילסה את דרכה אל המיינסטרים באופן יחסי, לפחות ככל שיכולה מי שהלהיט הגדול שלה נקרא "פוסי". היא עשתה זאת דרך סרטונים שהעלתה לרשת והפכו לוויראליים, או במילים אחרות: "כוכב נולד" בגרסת היוטיוב, מינוס אסי עזר.

 

בנוסף לחגיגות יום ההולדת, אזליה הצליחה לעלות לכותרות השבוע כשפרסמה פתאום בסטורי באינסטגרם שלה כי היא אם לבן, "שהוא לא סוד, אבל פרטי" – מה שהיה מוזר במיוחד בהתחשב בכך שבשום שלב לא שיתפה כי היא בהריון. פרטים על מתי ילדה ומי האב לא סופקו עם ההודעה המפתיעה, וכך מיד נכנסו המעריצים ומדורי הרכילות בחו"ל לטירוף של ברכות ושאלות. אם תשאלו אותי, בואו נמתין עם ה"מזל טוב" עד שהעמימות תתבהר סופית.

 

את השם שלה היא אימצה מחיבור בין שם הרחוב שבו גרה באוסטרליה ושמו של כלב שהיה לה. 2013 (צילום: AP)
  את השם שלה היא אימצה מחיבור בין שם הרחוב שבו גרה באוסטרליה ושמו של כלב שהיה לה. 2013(צילום: AP)

   

  למה אייקון? את החיבור בין הפרסונה הציבורית שלה להיפ הופ ולאופנה היא יצרה כבר בתחילת הדרך כשהופיעה בקליפ של קמעונאית האופנה ssense. היא תמיד השכילה להסתובב בחברת האנשים היפים והנכונים של תעשיית המוזיקה, כמו טייגה (הפרס האנושי שנדד בין בלק צ'יינה לקיילי ג'נר כחלק מסאגת הטראש הקרדשיאני), הראפר טי איי, אריאנה גרנדה וריטה אורה. בחבורת הראפ-פופ-אושיות מדיה, היא ייצגה את הזווית האוסטרלית הפרובוקטיבית.

   

  אצל אזליה, גם השירים שנכשלו מבחינה מוזיקלית, הצליחו לייצר עניין בגלל קליפים נועזים שהסתנכרנו להפליא עם הדרמות בחייה הפרטיים: סכסוכים אינסופיים עם כל חברת תקליטים קיימת, משברים נפשיים ששלחו אותה למוסד פסיכיאטרי באריזונה, ובעיקר הכביסה המלוכלכת שנחשפה לציבור במסגרת יחסיה עם בן הזוג הבוגדני ניק יאנג. כך היא פרנסה בכבוד את מדורי הרכילות, כמו גם את חשבונות הטוויטר והאינסטגרם שלה, והפכה למודל מייצג של כוכבת מהסוג החדש – כזו שנולדה ביוטיוב וחיה את חייה ברשתות החברתיות. ההופעות וההקלטות הן רק הדלק שמתחזק את ההילה האינסטגרמית, ולא להפך.

   

  לא שותקת כשמעליבים את הגוף שלה (צילום: Andrew Toth/GettyimagesIL)
   לא שותקת כשמעליבים את הגוף שלה(צילום: Andrew Toth/GettyimagesIL)

    

   כמי שמנופפת בכישורים מוזיקליים שמגיעים בעסקת חבילה עם הופעה מצודדת, אזליה מקפידה לתחזק במקביל מיני-קריירה של דוגמנית. כי בתעשיית הזוהר של היום, אם אתה לא גם וגם וגם, אתה יכול ללכת להתחבא מתחת לסלע במדבר. היא חתומה בסוכנות הדוגמנות וילהמינה ומייצגת את הזן הנוכחי של הדוגמניות, אלה שאינן יפהפיות קלאסיות אלא מביאות למותגים שהן מפרסמות ערך מוסף חברתי ותרבותי שלא נשען על המידות המוכרות והצרות של עולם היופי.

    

    

   מבחינה אופנתית, לטענתה היא מושפעת מסגנונן של גרייס קלי, ויקטוריה בקהאם וגוון סטאפני. זה אומנם מעורר צחקוק וגיחוך, אבל אם שמים בצד את הרשימה המפוארת הזו, ניתן להעריך את החינניות שבה היא יוצרת פרסונה סגנונית מערבוב בין סרטי שנות ה-80, זמרות היפ הופ משנות ה-90 ודמותה של פראן דרשר מסדרת הטלוויזיה "הנני".

    

   קעקועים ומחשופים (צילום: AP)
    קעקועים ומחשופים(צילום: AP)

     

    למה לא? עם כל החיבה שיש לי לפועלה המוזיקלי ולסגנונה האופנתי, איגי אזליה די מעייפת. ההופעות הפרובוקטיביות נראות מלאכותיות ושיווקיות, ויש משהו מתאמץ ומזיע מדי בצורך שלה לשמור על מדד גבוה של קוּליות ציבורית – כמו הסיפור על המעריץ ששלח לה מבחנה עם זרע או הקליפ שלה בהשתתפות בוגרות "המרוץ לדראג של רופול", שנתפש כמחווה ריקה מתוכן.

     

    ובכל זאת: איגי אזליה היא דוגמה לאייקון אופנה ויופי שלא מיישר קו עם המוסכמות המקובלות. לאחרונה, בתקופת ההסתגרות שלה בביתה מטעמי קורונה, הופנו אליה אמירות שיימינג מעליבות מצד מעריצים שטענו כי התמונות מצביעות על עלייתה במשקל בזמן הסגר. "לא כל תמונה שאני מעלה צריכה לגרור דיון על מבנה הגוף שלי, תשיגו לכם חיים", היתה התשובה שלה בפוסט זועם. צודקת.

     

    יש משהו מתאמץ מדי בצורך להיות פרובוקטיבית כמעט כל הזמן (צילום: Jamie McCarthy/GettyimagesIL)
     יש משהו מתאמץ מדי בצורך להיות פרובוקטיבית כמעט כל הזמן(צילום: Jamie McCarthy/GettyimagesIL)

      

     מה זה אייקון אחד בשבוע?

     עולם הזוהר זוכה ממני בדרך כלל להתייחסות ביקורתית וחשדנית (וגם אני רואה בעצמי לפעמים את המבוגר הממורמר), אך אני חייב להודות שיש בו צדדים שמרגשים אותי בכל פעם מחדש. היוזמה "אייקון אחד בשבוע" משלבת שלוש אהבות גדולות שלי – איור, אופנה וסקרנות, או אפילו אובססיביות, לחייהם של מפורסמים.

      

     בכל שבוע אבחר דמות אחת שמבחינתי ראויה לתואר המחייב "אייקון אופנה", מקומי או בינלאומי, שאותה אאייר ואשתף כאן. אתם מאוד מוזמנים להציע הצעות משלכם לאייקונים לאיור, או להתווכח עם הבחירות שלי.

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
     מעצב אופנה, מרצה בשנקר, מאייר, אבא (של גאיה ושירה), מאמין שאופנה היא תרבות שאפשר (ורצוי) לדבר עליה, ולא רק ללבוש, ולא שוכח לרגע שמתחת לבגדים כולנו עירומים