נוער ישראלי במגזין בינלאומי נועז: "נשמות יפות עם אנרגיות נהדרות"

גיליון חדש של המגזין Electric Youth מוקדש כולו לצעירי הארץ היפים. בראיון מיוחד מסביר המו"ל מספרד למה כולנו חברה אחת ולמה הוא לא חושש מעירום טרנסג'נדרי

איתי יעקב

|

04.06.20 | 09:04

"רציתי שהגיליון יהיה ממוקד יותר בהצגה של מראות מגניבים מאשר סתם יותר מדי עור". מתבגרים ישראלים בגיליון החדש של Electric Youth (צילום: דפי הגאי)
"רציתי שהגיליון יהיה ממוקד יותר בהצגה של מראות מגניבים מאשר סתם יותר מדי עור". מתבגרים ישראלים בגיליון החדש של Electric Youth (צילום: דפי הגאי)
"אני חושב שכל הדוגמנים שמופיעים בגיליון החדש הם כוכבים!" (צילום: דפי הגאי)
"אני חושב שכל הדוגמנים שמופיעים בגיליון החדש הם כוכבים!" (צילום: דפי הגאי)
"רציתי לחגוג את הסגנון, האופנה, היצירתיות והמופלאות של מה שאני מכנה אנשים טרנסברסאליים". מגזין C☆NDY (צילום: באדיבות לואיס ונגס)
"רציתי לחגוג את הסגנון, האופנה, היצירתיות והמופלאות של מה שאני מכנה אנשים טרנסברסאליים". מגזין C☆NDY (צילום: באדיבות לואיס ונגס)
"אני חושב שהמגזין בהחלט תרם להביא נראות ועוד קצת ידע על כל מיני ביטויים רוחביים של מגדר". C☆NDY (צילום: באדיבות לואיס ונגס)
"אני חושב שהמגזין בהחלט תרם להביא נראות ועוד קצת ידע על כל מיני ביטויים רוחביים של מגדר". C☆NDY (צילום: באדיבות לואיס ונגס)

שש שנים חלפו מאז יציאת הגיליון הקודם של המגזין Electric Youth (או בקיצור, EY!) של המו"ל הספרדי לואיס ונגס, האיש שעומד גם מאחורי מגזין האופנה המשפיע C☆NDY ושיתופי פעולה הדוקים עם מותגים כמו לואווה, אקנה, קרולינה הררה ואחרים. הגיליון החדש, "ויווה תל אביב" (או "יאללה תל אביב" בעברית), שיצא לאור בחודש שעבר, מוקדש כולו לנוער הישראלי עם דמויות מוכרות יותר ופחות שצילמה דפי הגאי, צלמת ישראלית הפועלת על קו לונדון-תל אביב. על שער המגזין מככב איתן מצליח, אוטוטו בן 17, תלמיד כיתה י"א ממושב עין עירון במועצה האזורית מנשה. לפני שנה הוא התגלה על ידי גלעד בובי מסוכנות בריק מודלס ועכשיו הוא ניצב במכנסי ג'ינס וללא חולצה, חושף גוף נערי וחבוש בכיפה לבנה סרוגה לראשו. "כשאתה צעיר, אתה חי את החלום!" נכתב לצד תמונתו בשער, בטון שיכול גם להתפרש כפרודי.

 

הדוגמן המסורתי איתן מצליח, תלמיד כיתה י"א ממושב עין עירון במועצה האזורית מנשה, המופיע על שער הגיליון של Electric Youth (צילום: דפי הגאי)
  הדוגמן המסורתי איתן מצליח, תלמיד כיתה י"א ממושב עין עירון במועצה האזורית מנשה, המופיע על שער הגיליון של Electric Youth(צילום: דפי הגאי)

   

  הבחירה בנער מסורתי, "מתחזק" להגדרתו ("אני לא מבית דתי, אבל מחובר לדת, מניח תפילין כל בוקר"), לככב על שער הגיליון החדש, מפתיעה במיוחד כשמתבוננים בשערים הקודמים של EY! שבהם כיכבו מתבגרים מעורטלים בתמונות של צלמי אופנה כמו סטיבן קליין ואלסדייר מקללן. בראיון מיוחד ל-Xnet לרגל הגיליון הישראלי וספר חדש שיצא לציון עשור למגזין C☆NDY, שאלנו את ונגס האם הנוער הישראלי שמרני יותר מנערים שהצטלמו לגיליונות שהוקדשו לברזיל או לבריטניה. "אני חושב שכל הדוגמנים שמופיעים בגיליון החדש הם כוכבים!" הוא אומר כדמות אב מגוננת, "לאחר שש שנים מאז הגיליון הקודם, רציתי ש'הקאמבק' יהיה בחזרה לשורשים של המגזין (שהוקם ב-2008, א"י), שיהיה ממוקד יותר בהצגה של מראות מגניבים מאשר סתם יותר מדי עור. תודה לאל שהמותג השבדי המגניב Eytys סיפק להם בגדים נהדרים".

   

  "כולנו חיים באותו עולם ובאותה חברה". הגיליון המוקדש לישראל (צילום: דפי הגאי)
   "כולנו חיים באותו עולם ובאותה חברה". הגיליון המוקדש לישראל(צילום: דפי הגאי)

     

   מאה עמודי הגיליון החדש שיצא בעברית ובאנגלית הם מלאכת צילום של דפי הגאי. יחד עם ונגס היא ליהקה מתבגרים מקומיים שמציגים מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית: לצד מצליח המתחזק תמצאו בגיליון את הדוגמנית (והחיילת) הטרנסג'נדרית רומי אברג'יל, הדוגמן מבקש המקלט מסודן אלן גודין, הדוגמן הערבי הצעיר מוחמד טוח'י, הדוגמן הישראלי הצעיר שחר גולן, דוגמנית הפלאס סייז שי זנקו ואחרים. "מבחינתי, אין חלקים שונים בחברה – כולנו חיים באותו עולם ובאותה חברה", עונה ונגס לשאלה האם היה לו חשוב ללהק ייצוגים שונים מהחברה הישראלית. "הקריטריונים לליהוק הדוגמנים היו זהים בכל המקרים: להציג צעירים מעניינים עם נשמות יפות ואנרגיות נהדרות. לא יותר, לא פחות!"

    

   הדוגמנית הטרנסג'נדרית רומי אברג'יל (צילום: דפי הגאי)
    הדוגמנית הטרנסג'נדרית רומי אברג'יל(צילום: דפי הגאי)

     

    בסרטוני וידאו קצרים המופיעים בעמוד האינסטגרם של ונגס, נשאלות אותן "נשמות יפות" קושיות כמו: מה עבודת החלומות שלך? מתי בכית בפעם האחרונה? ומה המועדון הכי מטורף שהיית בו? טוח'י, לדוגמה, עונה עליהן בסדר כזה: "להיות מורה, בכיתי בפעם האחרונה לפני יומיים, והמועדון הוא הקיט קט בברלין". אברג'יל, לעומתו, מציגה את עצמה כדמות אסרטיבית: "אני לוחמת שמשיגה את מה שהיא רוצה, לא משנה מה עומד בדרך". קשה לא להתרגש מהחלומות והתשוקות של בני העשרה הישראלים, או מהישירות של גודין שמכריז "אני רוצה להיות עשיר, לא מפורסם!" באופן שמזכיר הצהרות של כוכבי נוער מתחילת שנות ה-90.

     

    איתן מצליח (למעלה) ואלן גודין מדגמנים בגיליון החדש (צילום: דפי הגאי)
     איתן מצליח (למעלה) ואלן גודין מדגמנים בגיליון החדש(צילום: דפי הגאי)

      

     הבחירה להקדיש גיליון שלם לישראל נולדה משיתוף הפעולה ההדוק בין ונגס להגאי, שהחל כבר כשצילמה הפקות לגיליונות של C☆NDY. לפני כשנה הציע לה ונגס ליצור גיליון שלם ל-EY! יחד עם הסטייליסטית ויקטוריה סקרייר והיא השיבה בחיוב. "לואיס פנה אליי עם רעיון לעשות גיליון קאמבק בתל אביב", היא מאשרת, "והיה לנו חשוב להציג תמונה רחבה של איך זה להתבגר בישראל".

      

     לדברי הגאי, הבחירה בסגנון צילום מעט סולידי יותר בהשוואה לגיליונות הקודמים היא שילוב בין המבט שלה כצלמת לעומת המבט הגברי של הצלמים הקודמים, כמו גם העובדה שישראל היא מקום שמרני יותר מאשר מקומות אחרים שבהם צולמו גיליונות המגזין. "כשוויקטוריה ואני דיברנו על שיתוף הפעולה, היה לנו ברור שאנחנו רוצות ליצור דימויים שהם יותר אישיים מאשר מיניים בצורה בוטה. גם כי זה יותר מתאים לתקופה וגם כי ישראל היא מקום שאנשים פחות חושפים את עצמם מאשר במקומות אחרים".

      

     עטיפת הספר המסכם תריסר גיליונות של מגזין C☆NDY (צילום: באדיבות לואיס ונגס)
      עטיפת הספר המסכם תריסר גיליונות של מגזין C☆NDY (צילום: באדיבות לואיס ונגס)

       

      ונגס, 41, הוא אחד הקולות המסקרנים בסצנת המגזינים העצמאיים בעולם. באמצע שנות ה-90 הוא עבד כמעצב עבור טיירי מוגלר ובשנת 1999 עבר למדריד ועבד עבור המותג סיבילה במשך שש שנים. פרסומו הגדול בסצנת המגזינים העולמית הגיע באוקטובר 2009 עם השקת המגזין C☆NDY שחרט על גיליונותיו את הסלוגן The First Transversal Style Magazine. היה זה הגיליון השני שהפך אותו לסנסציה, כשעל השער התנוססה תמונה של השחקן ג'יימס פרנקו לבוש ומאופר כאישה בתצלום של טרי ריצ'רדסון. בהמשך כיכבו על תריסר שערי המגזין מפורסמים כמו ג'ארד לטו, קלואי סוויני, טילדה סווינטון, אמנדה לאפור ומיילי סיירוס בסדרת שערים פרובוקטיבית בעירום מלא.

       

      את העשייה המפוארת הזו שהחלה עם 200 עמודים בגיליון הראשון ו-500 עמודים בגיליון האחרון, מסכם ונגס לספר חדש The C☆Ndy Book Of Transversal Creativity (הוצאת Rizzoli). מי שלא הצליח לשים יד על אחד מ-1,500 העותקים הממוספרים של גיליונות המגזין שחלקם סולד אאוט, יסתפק בספר בן 272 העמודים.

       

      "הרגשתי שאותם אנשים טרנסברסאליים מעניקים השראה רבה לעולם האופנה והסטייל, ועכשיו הגיע הזמן להחזיר להם טובה". C☆NDY (צילום: באדיבות לואיס ונגס)
       "הרגשתי שאותם אנשים טרנסברסאליים מעניקים השראה רבה לעולם האופנה והסטייל, ועכשיו הגיע הזמן להחזיר להם טובה". C☆NDY(צילום: באדיבות לואיס ונגס)

         

       "כשהתחלתי לפרסם את C☆NDY, רציתי לחגוג את הסגנון, האופנה, היצירתיות והמופלאות של מה שאני מכנה אנשים טרנסברסאליים – אנשים טרנסג'נדרים, עם מגדר נון-קונפורמיסטי, א-בינארים ואנדרוגינים, כמו גם טרנסווסטיט ודראג קווינס. כל אלה שונים מאוד, אך יש חוט מקשר ביניהם: אלה אנשים, גברים ונשים, שבאופן בסיסי מפרים את כללי המגדר המיושנים", הוא מסביר, "הרגשתי שאותם אנשים מעניקים השראה רבה לעולם האופנה והסטייל, ועכשיו הגיע הזמן להחזיר להם טובה. אני אוהב את כל הסיפורים וההפקות הכלולים בכל עמוד בודד בתוך 12 הגיליונות שפורסמו עד היום".

        

       "הכנסתי למגזין את התכנים שנראים לי מרגשים ביותר עבורי וגם עבור הקוראים" (צילום: באדיבות לואיס ונגס)
        "הכנסתי למגזין את התכנים שנראים לי מרגשים ביותר עבורי וגם עבור הקוראים"(צילום: באדיבות לואיס ונגס)

         

        הרבה מהגיליונות והשערים של C☆NDY הציגו את הגוף הטרנסג'נדרי בעירום מלא. לדברי ונגס, הוא מעולם לא חשש מצנזורה. "להיות מפרסם עצמאי פירושו שאני לוקח את כל ההחלטות הסופיות – בשיתוף פעולה עם התורמים, כן, אבל כל ההחלטות הסופיות הן שלי", הוא אומר, "הכנסתי למגזין את התכנים שנראים לי מרגשים ביותר עבורי וגם עבור הקוראים".

         

        במהלך השנים פרסמת צילומים בלתי נשכחים ופרובוקטיביים. כמה קשה היה לשכנע את ליידי גאגא ומיילי סיירוס להתפשט?

        "במקרים כאלה נוצרו צילומים בשיתוף פעולה הדוק עם הצלמים טרי ריצ'רדסון וסטיבן קליין. הם ראויים לקרדיט העיקרי עבור הצילומים והיה להם אמון מוחלט מצדן של מיילי וליידי גאגא, כך שלמעשה לא היה קשה כל כך לשכנע אותן".

         

        בעשור האחרון ראינו שינוי בקהילה הטרנסג'נדרית: מצד אחד צמיחה ופרסום של דמויות טרנסג'נדריות, כמו ולנטינה סמפיו עבור ויקטוריה'ס סיקרט; מצד שני, האלימות נגד טרנסג'נדרים נמשכת. האם אתה מרגיש של-C☆NDY היה תפקיד ביצירת אקלים בטוח יותר למגדר נזיל ובהגברת הנראות הטרנסג'נדרית?

        "אני חושב שהמגזין בהחלט תרם להביא נראות ועוד קצת ידע על כל מיני ביטויים רוחביים של מגדר. כשהתחלתי, אף מגזין אופנה אחר לא הציג אנשים טרנסברסאליים בין דפיו ועכשיו זו כמעט נורמה. זה מצוין! הגיע הזמן!"

         

          

         ולמה החליטה אורטל עמר להצטלם לראשונה בהלבשה תחתונה?

         אורטל עמר לראשונה בלנז'רי: "זה לא זנותי. ממש לא אכפת לי מה יגידו". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: שי פרנקו)
         אורטל עמר לראשונה בלנז'רי: "זה לא זנותי. ממש לא אכפת לי מה יגידו". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: שי פרנקו)

          

          

          
         הצג:
         אזהרה:
         פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד