המוזיקאי הדתי הוריד את הכיפה, התגרש והחל לכתוב שירים אחרים

עידו פורטל יצר מוזיקה יהודית הרבה לפני שישי ריבו וחנן בן ארי נכנסו לפלייליסט: "הייתי דוס שעושה מוזיקה של דוסים". ואז הכל השתנה - גם השאיפות המוזיקליות

זהר אליה טוריאל

|

20.05.20 | 03:46

עידו פורטל. "תקופה ארוכה הדחקתי את הרגשות שלי, נכנסתי למעין דמות של גבר חזק ונתתי לכל לעבור מעליי, עד שהתפרקתי" (צילום: גיל נחושתן)
עידו פורטל. "תקופה ארוכה הדחקתי את הרגשות שלי, נכנסתי למעין דמות של גבר חזק ונתתי לכל לעבור מעליי, עד שהתפרקתי" (צילום: גיל נחושתן)
פורטל ובנותיו בבית הכנסת של "הבנאים" בנחלאות. למטה: בהופעה בחברון בתחילת הדרך
פורטל ובנותיו בבית הכנסת של "הבנאים" בנחלאות. למטה: בהופעה בחברון בתחילת הדרך

עוד לפני שז'אנר המוזיקה היהודית היה כל כך פופולרי, עידו פורטל כתב לחנים קלילים ומודרניים לפיוטים מסורתיים וזכה להצלחה בקרב הקהל הדתי-מסורתי. שיריו הושמעו בתחנות הרלוונטיות, הוא הופיע על במות גדולות בפסטיבלים והוציא שלושה אלבומים. עם זאת, רק בשיר שהוא מוציא בימים אלה, "סוף עידן האהבה", הוא מרגיש אותנטי באמת.

 

>> תאהבו אותנו גם בפייסבוק

 

"כל השנים כתבתי שירים המוניים", הוא אומר. "הם לא היו אישיים ולא ייצגו אותי, ומי ששמע אותם לא הבין מי אני באמת. היום אני מרוכז בניסיון להבין את עצמי, פחות בניסיון לקלוע לטעם ההמונים, וזה קשה מאוד. תמיד יש את הפיתוי להפוך את הדברים ליותר קלילים וקליטים, אבל אני מעדיף שיכירו אותי ככה, ולא דרך איזה אלטר-אגו".

 

הקשיבו לשיר החדש:

 

 

מצאתי את עצמי בשוליים

 

פורטל (31) נולד בגוש קטיף, ובגיל שלוש עבר עם משפחתו לקיבוץ הדתי מירב שליד בית שאן. כבר כילד, לדבריו, היה שונה בנוף: היו לו רעיונות חריגים, והוא התקשה לתרגם נכון סיטואציות חברתיות. "לקחו אותי למלא אבחונים. כבר בגן הלכתי לפסיכולוג, כי קיוו שהוא יגרום לי להיות חברתי או חברותי, אבל כמובן שזה לא עזר, ובכלל לא הבנתי את העניין. היום מקבלים את השונה יותר בקלות ומבינים שיש הרבה סוגים של אנשים, אבל אז, בקיבוץ הדתי, השטנץ היה מאוד חד-גוני, וציפו מכולם להיות בתוכו".

 

מגיל צעיר הוא ניגן בגיטרה, בפסנתר ובתופים וגם כתב ועיבד. הסגנון המוזיקלי שדיבר אליו בנעוריו היה רוק, וגם זה היה יוצא דופן בחברה שבה גדל. "בתיכון מצאתי את עצמי בשוליים, כך שלא פלא שפניתי לרוק. בגיל הזה או שאתה בפנים או שאתה בחוץ, ובחוץ יכולתי לעשות מה שאני רוצה. הייתי ילד בלי הרבה חברים, ובניתי לי אחלה עולם פנימי שרק חיכה לצאת החוצה. היה לי גם כיוון כלכלי מגיל צעיר: בכיתה ט' למדתי לבד תוכנות לבניית אתרים, ומזה אני מתפרנס עד היום. בגיל 15 בניתי אתר ללהקות רוק בשם 'חאפר', שהיה מאוד פופולרי. לאחר מכן התקשרתי לבעלי מועדון קולטורה בתל אביב, הצגתי את עצמי כמנהל האתר וביקשתי לעשות שם אחת לשבועיים ערב רוק. הוא הסכים. בגיל 17 הלכתי לבד למשרד מע"מ ופתחתי עסק".

 

איך הגיבו לכך ההורים?

"הם מאוד חששו. פעם הבאתי אותם למועדון, עם כל העשן, וזה היה להם מאוד מוזר. עם הזמן הם ראו שאנשים מעריכים את מה שאני עושה, שמשמיעים שירים שלי, וברגע שהם ראו שיש ליצירה שלי אישור חברתי ושזה לא כיוון חסר תוחלת, הם התחילו לזרום".

 

פורטל בילדותו. "כבר בגן הלכתי לפסיכולוג"
  פורטל בילדותו. "כבר בגן הלכתי לפסיכולוג"

   

  אחרי התיכון למד שנה במכינה הקדם-צבאית בעלי, ובפעם הראשונה הרגיש באמת שייך. "פתאום הייתי כמו כולם. בשנה הראשונה שם, ב-2008, הוצאתי אלבום ראשון, 'שמעה בקולי', בסטייל פופ-רוק יהודי עם קטעי תפילה שהלחנתי. זה היה מאוד חדשני, ובמכינה מאוד אהבו את זה. בכלל, כל מה שעשיתי שם, התקבל באהבה. הייתי דוס שעושה מוזיקה של דוסים, החיים שלי היו קלים, וזה היה מדהים".

   

   

  ומה לגבי האמירות והגישה של הרבנים במכינה?

  "לא הסכמתי עם דברים שנאמרים שם, במיוחד עם דברים שנאמרו נגד הומואים, אבל לקחנו את זה למקום של צחוקים. גברים צעירים לפני צבא הם שוביניסטים. היום אני לא יכול לשמוע את זה. אני מבין את השיטה, לצחוק עם החבר'ה ואז לדחוף את הערכים שלך. היום אני מצפה ממחנך שיביא את האלטרנטיבה הערכית".

   

  פורטל (רביעי משמאל) בסיום קורס תוכניתנים בצה"ל. "בגיל 17 הלכתי למע"מ ופתחתי עסק"
   פורטל (רביעי משמאל) בסיום קורס תוכניתנים בצה"ל. "בגיל 17 הלכתי למע"מ ופתחתי עסק"

    

   משהו נשבר לי בלב

    

   אחרי שירות צבאי בממר"ם הוא התחתן בנישואי בזק עם מעצבת ועבר לגור איתה בעלי. נולדו להם שתי בנות, הכל נראה נפלא, אבל אחרי ארבע שנים וחצי החליטו השניים להיפרד. "ההתאהבות הייתה מהירה וקלה", אומר פורטל, "שנינו היינו באותו וייב, דתיים חמודים בני עקיבא, אבל בשלב מסוים זה הפסיק לעבוד, ופירקנו את החבילה. אני עברתי לגור בנחלאות, והיא והבנות עברו לכפר אדומים".

    

   באותה תקופה החל בתהליך של יציאה בשאלה. "אשתי ואני תמיד שאלנו את עצמנו איך זה ייגמר", אומר פורטל. "שנינו לא מסגרתיים, והיה לנו ברור שאורח החיים הדתי לא יימשך אצלנו לנצח. יצאנו יחד בשאלה, ובשלב מסוים דיברנו על זה עם הבנות והחלטנו שיחד איתן נקבע מה נמשיך לשמור ומה לא. הן לומדות בבית ספר מעורב של דתיים וחילונים, כך שהעולם החילוני לא היה להן זר".

    

   אחרי הגירושים, ב-2013, הוציא את אלבומו השני, "הנני", אבל זמן קצר לאחר מכן החלו קשיי הפרידה להשאיר את חותמם. "הפסקתי לכתוב. במשך תקופה ארוכה הדחקתי את הרגשות שלי, נכנסתי למעין דמות של גבר חזק ונתתי לכל לעבור מעליי, עד שהתפרקתי. כל השנים עבדתי מהבית, הייתי אבא פעיל, ופתאום משהו נשבר לי בלב. הלכתי לטיפול פסיכולוגי שעזר לי לבנות את עצמי, וארבע שנים אחרי הפרידה הלכתי לסדנת כתיבה של ענת מלמוד. בסדנה משהו נפתח בי. כתבתי על הגירושים, על פרידות, והמשכתי לסדנאות כתיבה אחרות. בנחלאות יש את בית הכנסת אוהבי ציון, שבו מתפללים בני משפחת בנאי, 'הבנאים', ונערכות שם סליחות מוזיקליות; אני הצטרפתי אליהן, ומתוך הג'אם הזה התגבשה חבורה, שאיתה יצרתי את האלבום השלישי שלי, 'אלול'".

    

   מטייל עם אחת מבנותיו בתקופת הנישואים. "עבדתי מהבית והייתי אבא פעיל"
    מטייל עם אחת מבנותיו בתקופת הנישואים. "עבדתי מהבית והייתי אבא פעיל"
     

     

    אולי עשיתי את זה מוקדם מדי

     

    כיום הוא לומד בבית ספר רימון במסלול הפקה. בעקבות הקורונה עבר לגור בבית הוריו בקיבוץ. "חזרתי מניו יורק להורים, ומרוב דיכאון ותחושת בדידות לא קמתי מהמיטה, אבל אחרי שבועיים החלטתי לנצל את הזמן: חזרתי לכתוב, סיימתי מיקסים והפקות – והכל מהמחשב. אחרי שהקורונה תיגמר, אני מתכוון לעבור לגור בתל אביב. גם גרושתי והבנות רוצות לעבור. דיברנו על זה והגענו למסקנה שזה מתאים לכולנו. אנחנו משפחה טובה, עדיין יוצאים יחד לטיולים ולמסעדות".

     

    פורטל מודע לכך שכיום המוזיקה היהודית זוכה להצלחה גדולה, ושהזמרים המזוהים איתה – ישי ריבו, חנן בן ארי, בניה ברבי – הם כוכבים גדולים. עם זאת, הוא לא מרגיש החמצה. "יכול להיות שעשיתי את זה מוקדם מדי", הוא אומר. "המוזיקה האמונית היא קונספט שמאוד קל להצליח בו היום, בעוד שבעבר זה לא היה קיים. אני שלחתי חומרים שלי רק לתחנות רדיו דתיות; אפילו לא ניסיתי לשלוח לתחנות חילוניות. רק בשנים האחרונות יש קבלה ציבורית של המוזיקה האמונית, והאלבום האחרון שלי כבר הושמע בכל התחנות, כולל גלגלצ. כשאני התחלתי, היא הייתה תחנה חילונית לגמרי; כיום, לדעתי, יש שם חוסר איזון לכיוון ההפוך".

     

     

      

     הילד הזה כותב היום לזמרים ידועים, וגם הוא עבר תהפוכות. הקליקו על התמונה:

      

     "אני טיפוס הרפתקן שאוהב לנסות ולהעז". הקליקו על התמונה (צילום: אלבום פרטי)
     "אני טיפוס הרפתקן שאוהב לנסות ולהעז". הקליקו על התמונה (צילום: אלבום פרטי)

      

      

      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד