הדברים הסמויים מן העין: איך לטפל בנזילה סמויה בצנרת הביתית?

נזילה נסתרת בצנרת יכולה לעשות נזק רב בטרם תתגלה. עירנות יכולה לחסוך לכם זמן וכסף בטיפולה

נזילה סמויה. החדשות הטובות הן שיש מה לעשות  (צילום: www.Gadgetshop.co.il)
נזילה סמויה. החדשות הטובות הן שיש מה לעשות (צילום: www.Gadgetshop.co.il)

זה תמיד קורה בזמן לא נוח – פיצוץ בצינור המים. ויכול להיות שאתם בכלל לא הרגשתם שזה קרה. חשבון המים שלכם גדל לאחרונה? גיליתם כתמי רטיבות? השכנים מלמטה מדווחים על רטיבות בתקרה שלהם? יכול להיות שיש לכם נזילה סמויה בצנרת הבית. אבל הנה באות החדשות הטובות: יש מי שיודע לזהות את הבעיה, לאתר את מיקומה המדויק וגם לתקן אותה. איך?

 

טל שובל מחברת AT-tec המתמחה באיתור נזילות מים וליקויי בנייה, מסביר:

"בתוך הקירות והרצפה של הבית שלנו מתקיים עולם ומלואו: קווי תקשורת, כבלי חשמל וצינורות מים נמצאים בתוכם ומספקים לנו מאחורי הקלעים את כל הכלים לפעילות היומיומית שלנו. לפעמים אנו מקבלים תזכורת עגומה לקיומה של רשת הקווים והצינורות האלה. קורה שאחד הקירות או התקרה מתחילים להשחיר ולהתקלף ולבשר לנו על נזילה מאחד הצינורות שלנו או של השכנים. הבעיה היא שלא תמיד מקומו של הכתם עוזר במשימת איתור נזילות מים בבית, וייתכן שהטפטוף התחיל בנקודה אחרת על הקו".

 

מדוע חשוב לאתר מקור של נזילה כמה שיותר מוקדם?

"ראשית, נזילה באחד הקירות או התקרה היא מפגע אסתטי משמעותי. לא בכדי ברוב המקרים הקירות שומרים על גוון אחיד, כלל עיצובי היוצר הרמוניה בבית ומהווה למעשה מסגרת לעיצוב האישי שלנו: תמונות, גופי תאורה ועוד. כתם נזילה שובר את ההרמוניה הזו ובולט מאוד לעין במרחב. חשוב מכך, איתור נזילות מים מוקדם ככל האפשר חיוני לבלימת הבעיה ולצמצום נזקים עתידיים. ככל שהטיפול בתקלה יתקיים מוקדם יותר, כך סביר יותר להניח שתיקון הצנרת הפגומה יהיה מינימלי יותר, ולאחר התיקון של התקלה – השיקום העיצובי יהיה מהיר וזול יותר, השטח הפגום יהיה קטן יותר, ועומק הפגיעה יהיה מצומצם יותר".

 

מהן הדרכים לזהות שבבית שלנו יש נזילה?

"לא צריך להמתין לכתם כדי לדעת שאחד הצינורות שלנו לא מתפקד כנדרש ומטפטפים ממנו מים כל הזמן. אם קיבלתם חשבון חריג, אפילו ביחס לעונה החמה שבה יש נטייה להשתמש יותר במים, זו נורה אדומה. סימן נוסף יכול להיות רעש חדש ולא מוכר מבעד לקירות. חשוב לשים לב שלעתים הכתם יכול להצטבר דווקא מאחורי רהיטים או חיפויים על גבי הקיר, ולא תוכלו לראות אותו עד שהוא יתפשט".

 

תמיד מדובר בנזילה סמויה?

"החשד לנזילה סמויה מתעורר כשאנחנו מזהים סימני רטיבות ברצפה שלנו או – בבנייני דירות – בתקרה של השכנים שבקומה מתחתינו. אבל רטיבות כזאת לא מצביעה בהכרח על נזילה סמויה ויכולה להיגרם גם מבעיות איטום או תקלות בצנרת הביוב. למשל, טפטוף לא קבוע אצל השכנים מלמטה, כזה שבא והולך, מעיד על בעיות איטום או ביוב. זאת מכיוון שבצינור יש מים באופן קבוע, ככה שאם יש ממנו דליפה, הטפטוף אצל השכנים יהיה קבוע גם הוא".

 

אנחנו חושדים שיש נזילה סמויה. מה לעשות?

"אחת הדרכים הפשוטות לבדוק בעצמנו אם אכן יש בבית נזילה סמויה היא לסגור את שעון המים למשך 15-10 דקות ואז לפתוח אותו מחדש. אם כשנפתח אותו נראה סיבוב מהיר של מחוגי השעון, כנראה יש לנו נזילה".

 

הזמנתי איש מקצוע. מה הוא יעשה?

"קודם כל הוא יערוך בדיקת לחץ. סוגרים את השיבר הראשי ומחברים אליו שעון לחץ. אם המד בשעון יורד, המשמעות היא שהמים 'בורחים' מאחד מהצינורות. השלב הבא הוא איתור הדליפה. מתחילים עם מצלמה תרמית: מפעילים את המים החמים ועוברים עם המצלמה על התוואי של הצינור עד לאיתור מקום הבעיה. אבל מצלמה כזאת עובדת על חום ולכן מתאימה רק לאיתור נזילות בצינורות המים החמים.

 

"אם לא איתרנו דליפה בצינורות המים החמים, נעבור לבדיקת צינורות המים הקרים. הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא באמצעות החדרה של תרכובת גז מיוחדת לצינורות והפעלת מערכת שמזהה הצטברות של הגז. בדירות ישנות, שבהן הצנרת מברזל, השיטה הזאת בעייתית משום שהגז נכנס לצינור בלחץ גבוה ועלול לגרום לנזק. לכן, בדירות כאלה נעדיף להכניס לצינור הקר מים חמים על ידי מעקף של הדוד ואז לבדוק באמצעות המצלמה התרמית.

 

"אם הדליפה מגיעה מצינור הביוב, הבדיקה היא אחרת ונקראת בדיקת הצפה: סותמים את צינור הביוב מצדו האחד באמצעות בלון מיוחד שמנפחים לגודל הרצוי. מהצד השני של הצינור מכניסים מים. אם המים עומדים, הצינור תקין. אם הם יורדים, מדובר בדליפה כתוצאה מגומיית אטם בלויה או חבלה בגוף הצינור. כדי לזהות את המיקום המדויק של הבעיה מחדירים אל הצינור מצלמה ועוקבים באמצעותה אחרי תוואי הצינור עד שמגיעים לחלק הפגוע, שאותו יש לתקן.

 

"לא משנה מאיזה צינור מגיעה הדליפה, אחרי שאיתרנו את מיקומה המדויק אנחנו פותחים את האזור ומתקנים את הצינור הפגוע, וכך פותרים את הבעיה".

 

לפרטים: אלקלעי 9 רחובות, טל’: 053-2121077,

מייל: office@at-tec.co.il

אתר: www.at-tec.co.il

 

 

הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד