אייקון מאויר בשבוע: גל גדות כבשה את הוליווד – מושלמת או משעממת?

גם מלכת יופי וגם שחקנית הוליוודית, גם הכי נוצצת שאפשר וגם אחת מהחבר'ה, גם מופיעה על שער ראשון של ווג וגם חוגגת יום הולדת – הישראלית הכי מקובלת בעולם

ארז עמירןפורסם: 23.04.20 15:07
היא כבר הרבה יותר מבן אדם, היא מותג. מותג שמחבר בין יופי מרשים אך נגיש, העצמה נשית וקצת מיליטריזם מייד אין יזראל. פמיניזם בבגד גוף צמוד. המחווה שלי לגל גדות (איור: ארז עמירן)
היא כבר הרבה יותר מבן אדם, היא מותג. מותג שמחבר בין יופי מרשים אך נגיש, העצמה נשית וקצת מיליטריזם מייד אין יזראל. פמיניזם בבגד גוף צמוד. המחווה שלי לגל גדות (איור: ארז עמירן)
היא מלכה (עם תעודות וקבלות) והיא שלנו. טקס מלכת היופי, 2004 (צילום: רוני שיצר)
היא מלכה (עם תעודות וקבלות) והיא שלנו. טקס מלכת היופי, 2004 (צילום: רוני שיצר)
יש לה גוף דקיק, חיוך כובש וכישרון משחק בדיוק במידה הנדרשת למי שיש כבר גוף דקיק וחיוך כובש. 2016 (צילום: AP)
יש לה גוף דקיק, חיוך כובש וכישרון משחק בדיוק במידה הנדרשת למי שיש כבר גוף דקיק וחיוך כובש. 2016 (צילום: AP)
חופשי-חודשי אצל כל בית אופנה. בערב הגאלה של מוזיאון המטרופוליטן בניו יורק, 2019 (צילום: AP)
חופשי-חודשי אצל כל בית אופנה. בערב הגאלה של מוזיאון המטרופוליטן בניו יורק, 2019 (צילום: AP)
חוגגת 35 שנות זוהר, שטיחים אדומים, משכורות של מיליונים ומבטא חדש כמעט-אמריקאי. בטקס האוסקר, 2020 (צילום: AP)
חוגגת 35 שנות זוהר, שטיחים אדומים, משכורות של מיליונים ומבטא חדש כמעט-אמריקאי. בטקס האוסקר, 2020 (צילום: AP)

גל גדות

סליחה, במי מדובר? לא מכבי תל אביב, לא נטע ברזילי ולא גל פרידמן – הגאווה הלאומית האמיתית שלנו היא גל גדות: כנראה הנציגה הישראלית היחידה בהוליווד שלא מגלמת גופה או טרוריסט ערבי. הכי מלכה, הכי וונדר, הכי מהירה ועצבנית, והכי רזה שאפשר. ומעכשיו, גם על השער של מגזין ווג אמריקה. בסוף החודש היא חוגגת 35 שנות זוהר, שטיחים אדומים, משכורות של מיליונים ומבטא חדש כמעט-אמריקאי.

 

את המסע שלה לפסגה היא התחילה כמלכת היופי הנבחרת של ישראל לשנת 2004 (כולן יפות, כולן חכמות, אבל גדות יש רק אחת) ומשם עברה אינספור עונות כדוגמנית הבית של קסטרו. עוד תחנות בדרך: תפקיד ראשי בטלנובלה הישראלית המביכה למדי "בובות" ואז סדרת "מהיר ועצבני" בהוליווד, קצת הופעות אורח בטלוויזיה האמריקאית, קמפיינים אופנתיים פה ושם, ולבסוף הנסיקה המטאורית עם הופעתה כוונדר וומן – קודם ב"באטמן נגד סופרמן" ואז בסרט שכולו היא ורק היא.

 

גדות מתגייסת לצבא, 2005 (צילום: שאול גולן)
  גדות מתגייסת לצבא, 2005(צילום: שאול גולן)

   

  בתחילת קריירת הדוגמנות, 2006 (צילום: דן לב)
   בתחילת קריירת הדוגמנות, 2006(צילום: דן לב)

    

   גל גדות היא כבר הרבה יותר מבן אדם, היא מותג. מותג שמחבר בין יופי מרשים אך נגיש, העצמה נשית וקצת מיליטריזם מייד אין יזראל. פמיניזם בבגד גוף צמוד. היא אהובה ומקובלת פה ושם, ומשגררת את ישראל בזירה הבינלאומית כמו שלא עשתה אף בר רפאלי לפניה.

    

   יש לה גוף דקיק, חיוך כובש וכישרון משחק בדיוק במידה הנדרשת למי שיש כבר גוף דקיק וחיוך כובש. היא אומנם לא צפויה לשחק את ליידי מקבת, אבל נראית כמי שנולדה לצלוח בכבוד סרט אקשן הוליוודי. היא מלכה (עם תעודות וקבלות) והיא שלנו. בעולם שבו הבורסות קורסות, גל גדות היא מניה בנסיקה.

    

   גדות בהוליווד, 2020 (צילום: AP)
    גדות בהוליווד, 2020(צילום: AP)

     

    למה אייקון? בגובה 178 סנטימטרים ומשקל קל מאוד, גדות יכולה לגרום לכל סמרטוט להיראות כמו סמרטוט שעולה מיליון דולר. יש לה את הגוף, יש לה את הפנים ויש לה את הפאסון להפוך כל בגד להצהרה אופנתית.

     

    בתור כוכבת הוליוודית (ואל תטעו, היא כוכבת הוליוודית), שהיא גם דוגמנית וגם דמות אהובה ומחוזרת תקשורתית, יש לה חופשי-חודשי אצל כל בית אופנה. היא תמיד נראית נהדר, וזה לא שיש לה טעם ייחודי ומובחן או שהיא משתמשת באופנה כדי לחולל שינוי או להגיד משהו על העולם ועל החברה. אבל היא אייקון בהתהוות, כי יש לה חן בלתי נגמר ויכולת התחבבות נדירה, שגורמים לכולם להיות בעדה.

     

    תמיד נראית נפלא. 2018 (צילום: Cindy Ord/GettyimagesIL)
     תמיד נראית נפלא. 2018(צילום: Cindy Ord/GettyimagesIL)

      

     על השטיח האדום בתקופת סרטי "מהיר ועצבני", 2013 (צילום: AP)
      על השטיח האדום בתקופת סרטי "מהיר ועצבני", 2013(צילום: AP)

       

      משנת 2017 היא נחשבת לישראלית האהובה ביותר ברשת העולמית (ולא, נטלי פורטמן היא לא באמת ישראלית). יש לה עשרה מיליון עוקבים בפייסבוק וכמעט 40 מיליון עוקבים באינסטגרם, שם (עברתי ובדקתי) אין לה אפילו תמונה אחת שבה היא נראית פחות ממצוין.

       

      היא לא משחקת בליגה שלנו – למעשה, זה אפילו לא אותו סוג של משחק – אבל היא נהנית להיות אחת מהחבר'ה. זו שהיתה יכולה להיות החברה הכי טובה שלנו, השותפה שלנו לערב של קלוריות ריקות וקיטורים ליד שולחן המטבח, אם רק הנסיבות היו טיפה שונות. היא כל כך כמעט-נגישה, עד שאפילו בוויקיפדיה בעברית יודעים לספר שבנעוריה עבדה כבייביסיטר ובברגר קינג.

       

      גדות בתקופה נועזת יותר. 2007 (צילום: דודי חסון)
       גדות בתקופה נועזת יותר. 2007(צילום: דודי חסון)

        

       למה לא? ההתנהלות התקשורתית של גדות מושלמת, אולי מושלמת מדי. נראה שהיא נמנעת מכל קיצוניות כדי לא להרגיז אף אחד, מתחזקת חיי משפחה מהחלומות עם קריירה משגשגת ונחמדות אינסופית. זה אולי זהב יחצני, אבל באותה נשימה זה גם מעורר פיהוק גדול. אולי זו גם הסיבה שהיו מי שהאשימו אותה בצביעות וניתוק כשהעלתה לרשת מחווה מוזיקלית לשיר "אימג'ן" יחד עם חבריה המפורסמים בעקבות מגיפת הקורונה. באמת, זו השערורייה הכי גדולה שיכולתם למצוא? מה עם איזה ילד אהבה עם מיק ג'אגר או הרפתקת סמים שנגמרת בכלא לנשים בטיחואנה? אצל גדות זה לא יקרה.

        

       שערוריות? לא אצל גדות (צילום: Dia Dipasupil/GettyimagesIL)
        שערוריות? לא אצל גדות(צילום: Dia Dipasupil/GettyimagesIL)

         

        ובכל זאת: גל גדות היא כרגע הייצוא הכי מרשים של ישראל לעולם, לפחות עד שיגיע הישראלי שימציא חיסון נגד הקורונה. עד אז, נותר לנו רק להשתאות מולה בשמלה נוצצת בצילום של אנני לייבוביץ' על השער של ווג ולהגיד לכל מי שרק מוכן לשמוע: "אתה רואה אותה, היא שירתה עם אחותי בצבא, דחפה אותי בתור בסופר-פארם, עשתה בייביסיטר לבן של גיסתי. בקיצור, היא משלנו".

         

        חן בלתי נגמר ויכולת התחבבות נדירה (צילום: AP)
         חן בלתי נגמר ויכולת התחבבות נדירה(צילום: AP)

          

         מה זה אייקון אחד בשבוע? 

         עולם הזוהר זוכה ממני בדרך כלל להתייחסות ביקורתית וחשדנית (וגם אני רואה בעצמי לפעמים את המבוגר הממורמר), אך אני חייב להודות שיש בו צדדים שמרגשים אותי בכל פעם מחדש. היוזמה "אייקון אחד בשבוע" משלבת שלוש אהבות גדולות שלי – איור, אופנה וסקרנות, או אפילו אובססיביות, לחייהם של מפורסמים.

          

         בכל שבוע אבחר דמות אחת שמבחינתי ראויה לתואר המחייב "אייקון אופנה", מקומי או בינלאומי, שאותה אאייר ואשתף כאן. אתם מאוד מוזמנים להציע הצעות משלכם לאייקונים לאיור, או להתווכח עם הבחירות שלי.

          

          
         הצג:
         אזהרה:
         פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
         מעצב אופנה, מרצה בשנקר, מאייר, אבא (של גאיה ושירה), מאמין שאופנה היא תרבות שאפשר (ורצוי) לדבר עליה, ולא רק ללבוש, ולא שוכח לרגע שמתחת לבגדים כולנו עירומים