תופעה: "הגרוש הוריד לי 500 שקל מהמזונות בגלל המענק של הקורונה"

המענק הכספי בעבור כל ילד בגין משבר הקורונה מעורר סערה, חלק מהגרושות מתלוננות: הגרוש הוריד על דעת עצמו את סכום המענק מהמזונות. ומה אומר החוק?

כדאי לשים את ענייני החוק בצד ולבחון כל סיטואציה לגופה (צילום: Shutterstock)
כדאי לשים את ענייני החוק בצד ולבחון כל סיטואציה לגופה (צילום: Shutterstock)

מאז גירושיה, לימור (שם בדוי), גננת ואמא לשניים (9, 5), מתקשה לשרוד כלכלית. משבר הקורונה החמיר עוד יותר את המצב בעקבות יציאתה לחל"ת. לכן, כששמעה לפני חג הפסח על הכרזת ראש הממשלה בנימין נתניהו להעניק לכל משפחה מענק מיוחד על סך 500 שקל לילד, היא כמובן שמחה מאוד על המהלך. רק שמהר מאוד היא גילתה שהשמחה הייתה מוקדמת: הגרוש שלה החליט על דעת עצמו להוריד חלק מסכום המענק מתשלום המזונות.

 

"אני גרושה שלוש שנים", היא מספרת. "בימים כתיקונם הילדים ישנים אצל הגרוש שלי פעמיים בשבוע וכל סוף שבוע שני, אבל מאז משבר הקורונה הם נמצאים יותר אצלי. לא רק שבעלי המשיך בעבודתו אלא שלדבריו הוא התבקש לעבוד שעות נוספות. בגלל זה הוא לוקח את הילדים פעמיים בשבוע בשעות הערב ומחזיר אותם אליי מוקדם בבוקר. בעוד שהמשכורת שלו לא נפגעה ומן הסתם אפילו עלתה בגלל השעות הנוספות, אצלי המצב הפוך: קיבלתי על חודש מרץ השלמת הכנסה מביטוח לאומי, אבל בפועל זה יוצא פחות מ-70 אחוז מהמשכורת הרגילה שלי.

לימור: "בדיוק ביום ראשון כשהמענק נכנס לבנק, קיבלתי מהגרוש שלי צ'ק של דמי המזונות ובמקום 3,500 שקל ראיתי שהוא רשם רק 3,000. כששאלתי אותו למה הוא הוריד 500 שקל מהסכום הוא אמר 'כי מגיע לי חצי מהמענק'"

 

"כמובן שכל זה מקשה עוד יותר על המצב הכלכלי הקשה שלי גם ככה: אחרי הגירושים נאלצתי לקחתי הלוואה שלקחתי כדי לעבור לדירה אחרת, ואני נאבקת כבר תקופה ארוכה במינוס נוראי. המענק היה אמור להקל במקצת, אבל בדיוק ביום ראשון כשהמענק נכנס לבנק, קיבלתי מהגרוש שלי צ'ק של דמי המזונות ובמקום 3,500 שקל ראיתי שהוא רשם רק 3,000. כשהתקשרתי אליו ושאלתי אותו למה הוא הוריד 500 שקל מהסכום הוא אמר 'כי מגיע לי חצי מהמענק'".

 

איך הגבת?

"כמובן שמאוד זעמתי. הוא עשה את זה בלי לשאול אותי קודם ובלי להתייעץ עם עורך דין, הוא פשוט החליט על דעת עצמו שזה מגיע לו. בניגוד אליי, המשכורת שלו לא נפגעה בכלל, כשהילדים עוד רוב הזמן נמצאים בתקופה הזו איתי. הבעיה שכל ההתעסקות בלתבוע ממנו בחזרה את ה-500 שקל שהוא לקח, תעלה לי בסוף עוד יותר מהסכום".

 

 

חצי-חצי תמיד?

אין ספק ש"מענק החג" שעליו הכריז בנימין נתניהו, בלבל לא מעט את קהילת הגרושים. עד היום אף פעם לא ניתן מענק שכזה, ובקרב זוגות פרודים עם ילדים הוא עורר מיד דיון בשאלה: למי הכסף מגיע? גרושות רבות שחולקות משמורת משותפת (קרי הילדים נמצאים אצלן ואצל האב מספר ימים שווה) מדווחות שלא הייתה להן כל דילמה לגבי ההחלטה שהגרוש שלהן יקבל חצי מסכום המענק.

מיכל: "אני והגרוש שלי חולקים את אותו זמן עם הילדים. כשדווח על המענק הגרוש שלי כתב לי 'שמעת על המענק? זה בסדר שנתחלק בו חצי-חצי?'. ואני ישר עניתי 'בטח'"

 

"אני והגרוש שלי חולקים את אותו זמן עם הילדים", אומרת מיכל סידי (45), מנהלת חשבונות ואמא לשלושה (בן 17 ותאומים בני 14). "כשדווח על המענק הגרוש שלי כתב לי 'שמעת על המענק? זה בסדר שנתחלק בו חצי-חצי?'. ואני ישר עניתי 'בטח'. למרות המשבר, גם אני וגם הוא המשכנו לעבוד מהבית ולקבל את אותה משכורת. הוא גם משלם לי דמי מזונות בסך 3,000 שקל, והוא אבא מאוד פעיל. הילדים נמצאים בעקבות הקורונה כל היום בבית שלי או שלו, וההוצאות של שנינו מבחינת אוכל וחשמל עלו. אז ברור לי שמגיע לו חצי מהמענק. יכול להיות שאם לא הייתי עובדת בתקופה הזו או שאם הייתה לי ירידה בהכנסה החודשית, הייתי מבקשת ממנו לשמור את כל המענק אצלי. אבל במקרה הנוכחי לא ראיתי סיבה".

 

לעומת זאת, חלי (37), מנהלת שיווק, גרושה מזה ארבע שנים ואמא לשניים (10, 8), כן ראתה סיבה. למרות שגם היא והגרוש שלה חולקים משמורת משותפת, היא כן סבורה שכל סכום המענק צריך להישאר אצלה. "המענק לא ניתן סתם", היא אומרת. "הוא נועד לעזור לאלה שנפגעו כלכלית ממשבר הקורונה. נכון שהילדים שלי ישנים אצל הגרוש שלי מספר ימים זהה לשלי, אבל בניגוד אליי, הגרוש שלי ממשיך לעבוד ולקבל את אותה משכורת חודשית. אני הוצאתי לחל"ת ולכן ההכנסות שלי החודש נמוכות הרבה מהרגיל. המענק נועד לעזור בדיוק לאנשים כמוני" .

 

לשמחתה של חלי, היא מספרת שהגרוש לא דרש שתיתן לו חלק מהמענק ("הוא רק רמז"), אבל כאמור, היו לא מעט גרושים שדרשו זאת ואף הורידו זאת מסכום המזונות. גם אם מדובר בגרושים שבקושי היו בתקופה הזו עם הילדים, אם בכלל.

 

מענק החג המיוחד נחשב תחת תוקף 'קצבת ביטוח לאומי' (צילום: Shutterstock)
  מענק החג המיוחד נחשב תחת תוקף 'קצבת ביטוח לאומי' (צילום: Shutterstock)

   

  זה מה שקרה למלי (30), עובדת בנק ואמא לילדה בת שבע. "התגרשתי לפני ארבע שנים", היא מספרת. "הגרוש שלי בזמן הזה הספיק להינשא מחדש ולהביא שני ילדים נוספים. בימים רגילים הוא משלם לי 2,000 שקל דמי מזונות כשהילדה שלנו ישנה אצלו פעם בשבוע וכל סופ"ש שני. אלא שבחודש האחרון הוא לא ראה אותה בכלל".

  חלי: "הגרוש שלי ממשיך לעבוד ולקבל את אותה משכורת חודשית. אני הוצאתי לחל"ת ולכן ההכנסות שלי החודש נמוכות הרבה מהרגיל. המענק נועד לעזור בדיוק לאנשים כמוני"

   

  למה?

  "בגלל שגם הוא וגם אני נדרשנו להמשיך לעבוד, היה צריך למצוא סידור לילדה. הצעתי לו שהיא תישן שבוע אצלי שבוע אצלו, ושבשבועות שאני אהיה איתה אקח חופש מהעבודה. הוא סירב בתוקף. הוא אמר שהוא מוכן שהיא תהיה אצלו רק באותו יום קבוע שבו היא ישנה אצלו תמיד. בגלל זה, מחוסר ברירה, אני נאלצת למרות האיסור להיעזר בהוריי ומסיעה את הילדה אליהם שישמרו עליה בזמן שאני עובדת. אז במהלך כל החודש הזה, בהסכמתו כמובן, הגרוש שלי לא ראה את הילדה בכלל. זה לא הפריע לו לכתוב לי אתמול הודעה שהוא דורש שאעביר לו את כל ה-500 שקל שאקבל מהביטוח הלאומי, אפילו לא חצי מהם, ובמידה ולא אעשה זאת, הוא יוריד לי אותם מדמי המזונות.

  "כמובן שאמרתי לו שאני לא מסכימה, בעיקר כי כל התקופה הזו הילדה בכלל לא נמצאת איתו. אני גם ככה מתקשה מבחינה כלכלית, ניחמתי את עצמי שהמענק לפחות יעזור לי בזה. אם הוא אכן יוריד על דעת עצמו את דמי המזונות, אפנה לעורך דין".

   

  גם יעל (34), עובדת בית מלון, גרושה מזה שנתיים ואמא לילד בן ארבע, מדווחת על מקרה דומה. "הגרוש שלי נקרא 'עובד חיוני' ולכן הוא עובד כל התקופה הזאת", היא מספרת. "אותי, לעומת זאת, הוציאו לחל"ת. המשכורת שלי גם ככה לא הייתה גבוהה והחודש קיבלתי מביטוח לאומי רק 2,600 שקל דמי אבטלה. רוב הזמן הילד אצלי. הגרוש שלי רואה אותו רק כמה שעות ביום שלישי אחה"צ ומחזיר אותו בערב, כשבשישי אחת לשבועיים הוא נשאר לישון אצלו. על פי הסכם הגירושין, הגרוש שלי חייב לשלם לי 2,000 שקל מזונות אבל גם הוא אמר לי שהחודש הוא מתכוון לשלם לי רק 1,750 שקל, כי חצי מהמענק מגיע לו".

   

  מה את מתכוונת לעשות?

  "האמת שאני לא יודעת. מצד אחד, זה סכום קטן מכדי שאלחם איתו עליו, אבל מצד שני הסכום הזה הוא לגמרי משמעותי עבורי. לפני שמצאתי את העבודה במלון, הייתי חמישה חודשים מובטלת. אין לי עזרה כספית מהמשפחה ואני ממש חיה מהיד לפה. בנוסף, הגרוש שלי גם דרש ממני להחזיר לו את מחצית הכסף שהוא שילם לגן למרות שהורידו לי בינתיים את הסכום המלא ולא קיבלתי כל החזר. המענק מהמדינה בהחלט היה עוזר לי קצת, אני בטוחה שעבור הגרוש שלי זה פחות משמעותי. מאז שהתגרשנו הוא כל הזמן טס לחו"ל עם בת הזוג החדשה שלו שבגללה התגרשנו, ואין ספק שהמצב הכלכלי שלו הרבה יותר טוב משלי. הסיבה שהוא דורש חצי מהמענק זה רק בגלל שהוא קטנוני".

   

  מה אומר החוק?

   "כדי לדעת אם 'מענק החג' אמור להתחלק בין שני ההורים, צריך לראות מה כתוב בהסכם הגירושין", אומרת עו"ד רות דיין וולפנר, מומחית לדיני משפחה וירושה. "ברוב הסכמי הגירושין נכתב שקצבות הביטוח הלאומי מגיעות לאם.

  "למרות ש'מענק החג' הזה הוא ייחודי ולא היה דבר כזה לפני כן, הוא נחשב תחת תוקף 'קצבת ביטוח לאומי' ולכן כל עוד לא כתוב בהסכם הגירושין שהקצבה צריכה להתחלק בין שני ההורים, אף גרוש לא רשאי להוריד על דעת עצמו את סכום המענק מדמי המזונות.

   

  "מה שכן, כדאי לשים את ענייני החוק בצד ולבחון כל סיטואציה לגופה. מענק של 500 שקל לילד נועד להקל על נפגעי הבית של משבר הקורונה, ולכן רצוי לבדוק מי באמת יותר נפגע ומי יותר נושא בנטל כדי להגיע להסכם הוגן. אם, למשל, הגרוש הוא עצמאי או שהוצא לחל"ת, המשכורת שלו נפגעה והוא נדרש לשלם דמי מזונות, כשבזמן הזה גרושתו ממשיכה לעבוד כרגיל, משכורתה לא נפגעה, והוא ממשיך לראות את הילדים כרגיל – הרי שמבחינה מוסרית יהיה זה הוגן להוריד מדמי המזונות את סכום הקצבה. באותה מידה אם שני הצדדים חולקים משמורת משותפת, הילדים נמצאים אצלם שווה בשווה, ושניהם נפגעו באותה מידה מהמשבר, ראוי שהקצבה תחולק ביניהם".

   

  ומה לגבי מקרה שבו הילדים נמצאים יותר אצל הגרושה והיא עוד יותר כורעת תחת הנטל?

  "במקרה כזה, במידה והגרוש הוריד על דעת עצמו מדמי המזונות את המענק או חלק ממנו, הייתי ממליצה לה לפנות לגרוש, לומר לו שהיא בדקה את העניין מבחינה חוקית, ולהתריע בפניו שאם הוא לא יעביר לה את הסכום שהוא חייב לה, היא תתקדם בהליכים משפטיים נגדו. במידה והוא לא יחזיר את הסכום, היא יכולה לפנות להוצאה לפועל שזו הרשות הממונה על אכיפת הסכמים ודואגת במגוון דרכים להחזיר את הסכום שהוא חייב".

   

  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד