שמואל וילוז'ני כותב לסבו שנספה בשואה: בזכותך הקמתי משפחה

"הייתי רווק בן 39, לפני הנסיעה לפולין. לא רציתי להתמסד ולהביא ילדים לעולם, אבל אז הבנתי שמחובתי להמשיך את השושלת". המכתב שלא נכתב, גרסת ה-VIP

שמואל וילוז'ני. "הבנתי שמחובתי להמשיך את חייך, להראות לצורר שמותך לא עצר את השושלת" (צילום: נועם יוסף, באדיבות "פנאי פלוס")
שמואל וילוז'ני. "הבנתי שמחובתי להמשיך את חייך, להראות לצורר שמותך לא עצר את השושלת" (צילום: נועם יוסף, באדיבות "פנאי פלוס")
סבא שמואל היקר,

 

אלה הפרטים שכתב עליך דודי, נחמיה ז"ל, בדף העד שמילא ב"יד ושם" ב־1955:

 

שם משפחה: וילוז'ני

שם פרטי: שמואל

תאריך לידה: 5.6.1901

מקום לידה: פרשוניץ, פולין

מקום וזמן המוות: אושוויץ, 15.1.1943

נסיבות המוות: יהדותו

 

סבא, מעולם לא נפגשנו, מעולם לא ראיתי אותך, אבל אני זה שקרוי על שמך. כשנולדתי, אבא שלי, מרדכי ז"ל, הכריז ביום הברית בגאווה: "ייקרא שמו שמואל – עדות חיה לתקומה, לזיכרון, לניצחון הטוב על הרע".

 

אני זוכר שאי שם בשנות ה־90 המוקדמות של המאה ה־20, נסעתי עם אבי למסע שורשים בפולין. עשיתי מזה גם סרט: "אבאל'ה בוא ללונה פארק". הבית שלך עוד עמד שם. גרה בו משפחה פולנית. הרחוב לא השתנה, ואפילו לא אותה כיכר שאליה נאספו היהודים והועלו על המשאיות. כשביקרנו בעירייה ראיתי את תעודת הלידה של אבי ועליה החתימה שלך: שמואל וילוז'ני. בדיו שחורה בכתב ידך. הייתי נרגש ונפעם. מעולם לא ראיתי מישהו אחר חותם את שמי.

 

עם אביו, מרדכי וילוז'ני ז"ל, בפולין. מתוך הסרט "אבא'לה בוא ללונה פארק" (צילום: אלבום פרטי)
  עם אביו, מרדכי וילוז'ני ז"ל, בפולין. מתוך הסרט "אבא'לה בוא ללונה פארק"(צילום: אלבום פרטי)

   

  חכמים (בית הלל ובית שמאי) כבר נחלקו בדעתם אם טוב או רע לו לאדם שייוולד, אבל פסקו שמאחר שכבר נולד, הרי שכדאי לו לאדם לפשפש במעשיו. ובעוד שאני לא בחרתי להיוולד, בטח לא כמצבה חיה, באותו רגע הבנתי את שעליי לעשות: להמשיך את שמך! הייתי אז רווק בן 39. לפני הנסיעה לא רציתי להתמסד, לא רציתי להביא ילדים לעולם, אבל הבנתי שמחובתי להמשיך את חייך, להראות לצורר שמותך לא עצר את השושלת. זמן קצר אחרי זה כבר התחתנתי והיום אני אב לארבעה.

   

  וממש עכשיו, סבא יקר, הזמנים לא פשוטים. העולם עובר סוג של שואה עקב נגיף קטלני לא עלינו, שמפיל ועוד יפיל חללים רבים. העולם כולו נמצא בהסגר, ובעיקר אנחנו, המבוגרים, מבודדים ביותר. סדרי עולם חדש חלים על האנושות שחטפה מכה, נקווה לא אנושה, ואני הקטן העני ממעש, מנסה לשאוב כוח ועוצמה מזה שאתה, סבא, מתת על קידוש השם ולכן אני הקמתי משפחה בישראל. כי בכל דור קמים עלינו לכלותנו, ואפילו אם זה נגיף, קטלני ככל שיהיה, אנחנו עם הנצח, ואני רק חוליה בשרשרת הדורות. וביד חזקה יוציא אותנו הקב"ה ממצרים ונמצא תרופה לנגיף ונזכה לגאולה שלמה במהרה בימינו – אמן.

   

  באהבה,

  הנכד שמואל

   

  • שמואל וילוז'ני (66), שחקן וסטנדאפיסט, כוכב ההצגה "מחוברים לחיים" של תיאטרון הקאמרי

   

  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד