אייקון מאויר בשבוע: אמה ווטסון בת 30 ועדיין הילדה הכי טובה בהוליווד

עם מבטא בריטי וסטייל אלגנטי, מה הפלא שמי פרצה כקוסמת הרמיוני גריינג'ר, הפכה לכוכבת שכולם אוהבים לאהוב. רק את מערכות היחסים היא מעדיפה לנהל עם עצמה

ארז עמירןפורסם: 10.04.20 10:20
יופי שקט יותר, בולט פחות, לא מהסוג שמככב על מגזיני גברים בביקיני. המחווה שלי לאמה ווטסון (איור: ארז עמירן)
יופי שקט יותר, בולט פחות, לא מהסוג שמככב על מגזיני גברים בביקיני. המחווה שלי לאמה ווטסון (איור: ארז עמירן)
אמה ווטסון, כך נראה, צלחה את החיים מתשע עד שלושים ללא מהמורות יוצאות דופן (צילום: AP)
אמה ווטסון, כך נראה, צלחה את החיים מתשע עד שלושים ללא מהמורות יוצאות דופן (צילום: AP)
חיוך מלא קסם. 2007 (צילום: AP)
חיוך מלא קסם. 2007 (צילום: AP)
פעילה בנושאי שוויון מגדרי והעצמה נשית, נואמת באו"ם ומעודדת גברים לאמץ גישה פמיניסטית. 2010 (צילום: AP)
פעילה בנושאי שוויון מגדרי והעצמה נשית, נואמת באו"ם ומעודדת גברים לאמץ גישה פמיניסטית. 2010 (צילום: AP)
תדמית של אאוטסיידרית למחצה. 2012 (צילום: AP)
תדמית של אאוטסיידרית למחצה. 2012 (צילום: AP)

אמה ווטסון

רגע, במי מדובר? הרמיוני גריינג'ר הקטנה, החברה הטובה של הארי פוטר, חוגגת את יום הולדתה ה-30 – או ליתר דיוק, אמה ווטסון, שמשחקת את דמותה בסדרת הסרטים שנוצרה על פי רבי המכר. מאחר שאנחנו מכירים אותה מאז שהיתה בת 9, היתה לנו את האפשרות לצפות בה גדלה ומתפתחת תחת זכוכית המגדלת הכפולה של מסך הקולנוע ושל התקשורת גם יחד.

 

פיתחה חוש לסטייל מגיל צעיר. 2004 (צילום: AP)
  פיתחה חוש לסטייל מגיל צעיר. 2004(צילום: AP)

   

  ברוב המקרים, העולם לא נוטה חסד לילדי פלא מתבגרים. משהו במעבר מהכס הנישא בהוליווד אל החיים האנונימיים שמחכים להם בתחנת היציאה הבאה, עושה בהם שמות – סמים, אלכוהול ושאר תופעות הרסניות שנועדו להקהות ולטשטש את כאב המסע מלהיות מפורסם, עשיר ומחוזר אל מי שנותר לו רק התואר "לשעבר".

   

  נדמה שאמה ווטסון דילגה על השלב הזה במסע, שלא כמו חברהּ לקסם דניאל רדקליף, אשר לפחות לפי השמועות, טרח לסמן וי על סעיף ההתמכרויות שהפכו לפריט ביוגרפי כמעט הכרחי ל"כוכבלדים". ווטסון, כך נראה, צלחה את החיים מתשע עד שלושים ללא מהמורות יוצאות דופן.

   

  חיבה לשמלות קטנות. 2009 (צילום: AP)
   חיבה לשמלות קטנות. 2009(צילום: AP)

    

   לווטסון יש מבטא בריטי ותואר ראשון בספרות אנגלית מאוניברסיטת בראון היוקרתית. יש לה גם חיוך מלא קסם, גזרה דקיקה ואת הכבוד להיות "האדם הצעיר ביותר שהופיע על שער מגזין Teen ווג". לאלה תוסיפו, כמובן, רזומה פילומגרפי הכולל בין היתר שמונה סרטים בסדרת "הארי פוטר" ואת דמותה של בל בחידוש של דיסני ל"היפה והחיה" – האגדה האולטימטיבית על איך תהפכי מפלצת לחתן מושלם בעזרת פמוט, שעון קיר ולב טהור. לאחרונה היא נכנסה לדמותה של מג ב"נשים קטנות", סרט שהוא המקבילה העכשווית ל"מועדון ארוחת הבוקר" משנות ה-80 כיצירה שמאגדת את אסופת הכוכבים הצעירים הכי רותחים של התקופה.

    

   נזהרת ממראה מוגזם. 2011 (צילום: AP)
    נזהרת ממראה מוגזם. 2011(צילום: AP)

     

    למה אייקון? כשמדברים על "יפים ונכונים", אמה ווטסון היא דוגמה ל"נכונים". היא בהחלט יפה, ברור, אבל היופי שלה הוא מהסוג שלא מייצר בדרך כלל כוכבות אייקוניות. זה יופי שקט יותר, בולט פחות, לא מהסוג שמככב על מגזיני גברים בביקיני. לטעמי, התפקיד שלה בסרט "כמה טוב להיות פרח קיר" משנת 2012 הוא זה שסימן אותה כאיט גירל של דורה (כשלצדה שיחק מי שלטעמי הוא אייקון הסטייל הגברי של העשור, עזרא מילר).

     

    הסרט לא היה להיט ענק (ודאי לא בקנה המידה הפוטרי), אך הוא הפך לקאלט שמדבר בשמם של כל פרחי הקיר באשר הם: הבנות היפות והחכמות והעצובות שהן לא מלכות הכיתה, הבנים שלא טובים בספורט ולא יוצאים עם המעודדת הראשית וגם עם החברה הכי טובה שלה במקביל. לא אלים מורמים מעם, אלא יותר דומים לנו, פשוט קצת יותר יפים.

     

    מקפידה על אלגנטיות. 2014 (צילום: AP)
     מקפידה על אלגנטיות. 2014(צילום: AP)

      

     את הדמות של אאוטסיידרית למחצה היא גם שכללה בעבודות הדוגמנות שלה למותגים כמו ברברי ולנקום, והצליחה לייצר לעצמה פרסונה שכולם אוהבים לאהוב, ובעיקר מכבדים. היא פעילה בנושאי שוויון מגדרי והעצמה נשית, נואמת באו"ם ומעודדת גברים לאמץ גישה פמיניסטית, אך מנגד מודה שהתיאור "רווקה בת 30" מעורר אצלה חרדה. בקיצור, היא מסרבת להיות נערת הפוסטר של אף אחד ושל שום אג'נדה.

      

     חוץ מזה, היא כובשת את השטיחים האדומים בשמלות שחורות קטנות שאותן היא משכילה לבחור, ומפזרת שיק נונשלנטי במעילי עור מעל חזייה ומכנסי ג'ינס בצילומים. זה אולי לא פמיניסטי ומעצים, אבל זה בהחלט אופנתי.

      

     משלבת מראה אופנתי עם הצהרות מעצימות. 2017 (צילום: AP)
      משלבת מראה אופנתי עם הצהרות מעצימות. 2017(צילום: AP)

       

      למה לא? עם כל החיבה לפלפולי לשון, אי אפשר שלא לגחך מול ההצהרה של ווטסון כי היא לא מוכנה לשאת את התואר "רווקה" ומחליפה אותו ב"מערכת יחסים עם עצמי" – שבאנגלית זה אולי נשמע יותר יפה, אבל לא פחות פלצני. בדף האינסטגרם שלה היא גם מצוותת לכל סלפי רב יופי טקסט "מעצים", שזה מגניב במינונים קטנים וטרחני בכמויות שהיא מנפיקה אותם. וכן, הראיון האחרון שלה שבו התוודתה על משיכתה ל"תרבות הקינק" מזיע ממאמץ יתר להיות מיוחדת. מהתבלין הזה יש לנו מספיק לאורך שדרות רוטשילד.

       

      ובכל זאת: היא תמיד תישאר הרמיוני גריינג'ר, שיכולה להפוך אותך ליבלת של קרפדה אם ניגשת אליה מהצד הלא נכון. אז ליתר ביטחון, אם היא במקרה שואלת: אמה ווטסון, את מושלמת.

       

      במערכת יחסים עם עצמה. ווטסון (צילום: AP)
       במערכת יחסים עם עצמה. ווטסון(צילום: AP)

        

       מה זה אייקון אחד בשבוע?

       עולם הזוהר זוכה ממני בדרך כלל להתייחסות ביקורתית וחשדנית (וגם אני רואה בעצמי לפעמים את המבוגר הממורמר), אך אני חייב להודות שיש בו צדדים שמרגשים אותי בכל פעם מחדש. היוזמה "אייקון אחד בשבוע" משלבת שלוש אהבות גדולות שלי – איור, אופנה וסקרנות, או אפילו אובססיביות, לחייהם של מפורסמים.

        

       בכל שבוע אבחר דמות אחת שמבחינתי ראויה לתואר המחייב "אייקון אופנה", מקומי או בינלאומי, שאותה אאייר ואשתף כאן. אתם מאוד מוזמנים להציע הצעות משלכם לאייקונים לאיור, או להתווכח עם הבחירות שלי.

        

        
       הצג:
       אזהרה:
       פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
       מעצב אופנה, מרצה בשנקר, מאייר, אבא (של גאיה ושירה), מאמין שאופנה היא תרבות שאפשר (ורצוי) לדבר עליה, ולא רק ללבוש, ולא שוכח לרגע שמתחת לבגדים כולנו עירומים