כנגד ארבע בנות: איך הדוגמניות הישראליות חוגגות את ליל הסדר?

עם מי הן נמצאות, למי הן הכי מתגעגעות, מה הן לובשות ומה הדבר הראשון שיעשו כשהסגר ייגמר? דורית רבליס, שלי גפני, רונית יודקביץ' ושון לוי מקבלות את פסח בסטייל

איתי יעקב

|

08.04.20 | 09:00

"אני משתדלת להיות עם התא המשפחתי, ובניגוד לאחרים שאומרים שקשה להם – אני מרגישה להפך, שאני רק מקבלת מהם עוצמות חדשות". שלי גפני בביתה, בבגדי החג שלה (צילום: שלי גפני קאירי)
"אני משתדלת להיות עם התא המשפחתי, ובניגוד לאחרים שאומרים שקשה להם – אני מרגישה להפך, שאני רק מקבלת מהם עוצמות חדשות". שלי גפני בביתה, בבגדי החג שלה (צילום: שלי גפני קאירי)
"זו שנה שנייה שאנחנו חוגגים את הסדר יחד רחוק מהמשפחה, אבל הפעם גם רחוק מהחברים". שון לוי בדירה הזמנית שלה בתל אביב, בבגדי החג שלה (צילום: תומר אהרוני)
"זו שנה שנייה שאנחנו חוגגים את הסדר יחד רחוק מהמשפחה, אבל הפעם גם רחוק מהחברים". שון לוי בדירה הזמנית שלה בתל אביב, בבגדי החג שלה (צילום: תומר אהרוני)

בלי פקקים בדרך הלוך וחזור, בלי מתנות לדודה, בלי ויכוחים אינסופיים אם אצלי או אצלך, בלי לשטוף כלים לגדוד – סדר פסח תש"ף ייזכר כליל הסדר הראשון שבו מדינת ישראל הורתה לאזרחיה להישאר בסגר בבתים ולהמיר את המפגש המשפחתי הגדול של השנה בארוחה אינטימית עם בני המשפחה המתגוררים באותו בית. יש מי שרואה בזה חירות אמיתית מהעול המשפחתי, אחרים מבכים על הפיצול והפגיעה במסורת.

 

אז מה נשתנה הלילה הזה? הפנינו את השאלה לארבע דוגמניות ישראליות מפורסמות המייצגות דורות שונים של דוגמנות: רונית יודקביץ', 54; שלי גפני, 48; שון לוי, 24; ודורית רבליס בת ה-18. ערב החג הוא הזדמנות עבורן ועבור כולנו לזנוח את הטרנינג והביגוד הביתי לטובת מערכות לבוש חגיגיות, גם אם באווירה משונמכת יותר. למעט לוי הלבושה בשחור, שהגיעה ארצה להסתגר עם בן זוגה ממקום מושבה בניו יורק, כל היתר יחגגו בלבן בוהק ונצחי במסגרת המשפחה הגרעינית. ארבע בנות, חמש קושיות ותרי הזוזי שלהן איך הן מתמודדות בימי הקורונה.

 

"על הבחירה בצבע לבן אני לא מוותרת". דורית רבליס (צילום: סיימון אלמלם)
  "על הבחירה בצבע לבן אני לא מוותרת". דורית רבליס(צילום: סיימון אלמלם)

   

  דורית רבליס

  מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות? "הכל שונה. זה לא אותו חג עם כל המשפחה, זאת לא אותה חופשה. גם תקופת העבודה והלימודים השתנתה בשבילי, ועכשיו הכל שקט ואין אחרי מה להתרוצץ! מי שמכיר אותי יודע שאני אדם סופר אנרגטי וחייבת להיות תמיד עסוקה. עם זאת, אני משתדלת להסתכל על הצדדים החיוביים ולראות את הטוב שבדבר: למדתי לתת לגוף ולנפש שלי לנוח מכל הבלגן התמידי שבו אני נמצאת, והמשפחה שלי מגובשת וחזקה יותר מכל זמן אחר שאני זוכרת".

  עם מי את חוגגת את ליל הסדר? "אחגוג את ליל הסדר באופן אינטימי וכיפי עם ההורים שלי ואחי".

  מה בחרת ללבוש לשולחן החג והאם הלבוש שלך השנה השתנה בעקבות המצב? "אני מאמינה שהלבוש השנה לחג משתנה והוא יותר נינוח וזרוק מבדרך כלל, אבל על הבחירה בצבע לבן אני לא מוותרת. הפעם לקחתי שמלה מצילומים שעשיתי לפקטורי 54".

  למה את הכי מתגעגעת עכשיו? "לעבודה שלי".

  מה הדבר הראשון שתעשי לאחר שכל זה ייגמר? "אלך להיזרק בים, שהוא בין המקומות שאני הכי אוהבת. יש שם שקט שמרגיע ונותן לך תחושה של חופש". 

   

  "מחכה לחבק ללבי חזק-חזק את בניי הגדולים שי ורוי, שלא ראיתי כמעט חודש". רונית יודקביץ' בביתה, בבגדי החג שלה (צילום: מתוך אלבום אישי רונית יודקביץ)
   "מחכה לחבק ללבי חזק-חזק את בניי הגדולים שי ורוי, שלא ראיתי כמעט חודש". רונית יודקביץ' בביתה, בבגדי החג שלה(צילום: מתוך אלבום אישי רונית יודקביץ)

    

   רונית יודקביץ'

   מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות? "הלילה הזה כאילו לקוח מסצנה בסרט – אינני מצליחה להתנתק ממה שקורה בחוץ, בעולם ובישראל בפרט. ליל הסדר הוא עבורי חגיגה משפחתית: אף פעם לא נקלעתי למריבה בסוגייה איפה הוא ייערך ומי יבוא, כי אני תמיד שמחה לארח, להכין שולחן מעוצב לתפארת, לבשל ולהתענג מהביחד. השנה הביחד מאוד מצומצם וזה עצוב לי".

   עם מי את חוגגת את ליל הסדר? "נהיה שלושה: אני, בעלי אלי, ועדי, בני בן ה-13".

   מה בחרת ללבוש לשולחן החג והאם הלבוש שלך השנה השתנה בעקבות המצב? "חשוב לי להרגיש את אווירת החג. ההשקעה במראה האישי, כמו גם בשולחן החג, משמחים אותי וגורמים לכולנו פה בבית להתרגש, גם בזמן המוזר הזה. בערב החג אתאפר, אאסוף את שיערי כמו תמיד ואלבש חולצה ומכנסיים בצבע לבן של המעצבת האהובה עליי, אליאן סטולרו, מגפונים עם עקבים גבוהים עשויים מסריג מוזהב ואענוד עגילי זהב קטנים ושעון. רק על התיק אוותר הפעם".

   למה את הכי מתגעגעת עכשיו? "לחבק ללבי חזק-חזק את בניי הגדולים שי ורוי, שלא ראיתי כמעט חודש".

   מה הדבר הראשון שתעשי לאחר שכל זה ייגמר? "ראשית, אחבק את שי ורוי, ואז אבשל ארוחה משפחתית מוגזמת ונשב עד שייגמרו כל הסיפורים והבדיחות מהסגר. גם אז לא אתן להם ללכת!"

    

   "אני מרגישה שהרגעתי, שהטירוף והמרדף אחר הדבר הבא נעצרו". שלי גפני (צילום: שלי גפני קאירי)
    "אני מרגישה שהרגעתי, שהטירוף והמרדף אחר הדבר הבא נעצרו". שלי גפני(צילום: שלי גפני קאירי)

     

    שלי גפני

    מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות? "אני מאחלת שהמגיפה הזאת תעבור ושכולם יהיו בריאים, אבל אני לוקחת את המצב הזה למקום חיובי. גיליתי ביני לבין עצמי שאני אדם שחי את הרגע. אני משתדלת להיות עם התא המשפחתי, ובניגוד לאחרים שאומרים שקשה להם – אני מרגישה להפך, שאני רק מקבלת מהם עוצמות חדשות. הדבר היחיד שהשתנה הוא ההבנה העמוקה יותר שאנחנו רק אורחים בעולם הזה ואנחנו לא יכולים להרוס אותו או לקחת אותו כמובן מאליו. אני גם אדם מאמין מטבעו, אבל עכשיו האמונה שלי התחזקה עוד יותר. המוטו 'ואהבת לרעך כמוך' שתמיד ליווה אותי, התחזק עוד יותר. המגיפה הזו הוכיחה לנו שאנחנו יותר חזקים כשאנחנו מאוחדים ושאין באמת מעמדות".

    עם מי את חוגגת את ליל הסדר? "עם אופק בעלי ושלושת הילדים שלנו: בן, יהלי ואוריאן".

    מה בחרת ללבוש לשולחן החג והאם הלבוש שלך השנה השתנה בעקבות המצב? "שמלה לבנה וחגיגית, כדי להרגיש את אווירת החג, אבל לא משהו מוגזם מדי".

    למה את הכי מתגעגעת עכשיו? "להורים, למשפחה המורחבת, לחברים. מצד שני, אני נהנית מאוד במשפחה המצומצמת, משחקת עם הילדים, עושה הרבה ספורט. אני מרגישה שהרגעתי, שהטירוף והמרדף אחר הדבר הבא נעצרו. המגיפה עושה לנו 'ריסטרט' לחשוב על החיים, על איך לקחנו את החיים עד היום ומהיום".

    מה הדבר הראשון שתעשי לאחר שכל זה ייגמר? "אלך לים עם חברים".

     

    "מתגעגעת למשפחה, כמובן, ולכלבות שלי". שון לוי (צילום: תומר אהרוני)
     "מתגעגעת למשפחה, כמובן, ולכלבות שלי". שון לוי(צילום: תומר אהרוני)

      

     שון לוי

     מה נשתנה הלילה הזה מכל הלילות? "כמות האנשים שאיתם אני חוגגת את ליל הסדר. גם בשנה שעברה לא חגגתי את ליל הסדר עם המשפחה, מאחר שבשנתיים וחצי האחרונות אני גרה בניו יורק. אז חגגנו יחד כל החברים בבית של חבר של תומר בן זוגי, והשנה אנחנו במתכונת מצומצמת יותר".

     עם מי את חוגגת את ליל הסדר? "עם בן זוגי תומר. זו שנה שנייה שאנחנו חוגגים את הסדר יחד רחוק מהמשפחה, אבל הפעם גם רחוק מהחברים. מזל שתומר יודע לבשל טוב, כך שאני לא מוטרדת".

     מה בחרת ללבוש לשולחן החג והאם הלבוש שלך השנה השתנה בעקבות המצב? "אני אוהבת ללבוש שחור והסטייל שלי מאוד בייסיק, כך שלקראת הסדר הקרוב, הסטיילינג שלי לא השתנה הרבה. כרגע אנחנו בדירה זמנית בתל אביב, כך שאין לי פה בארון מבחר גדול של בגדים חגיגיים".

     למה את הכי מתגעגעת עכשיו? "למשפחה, כמובן, ולכלבות שלי. אני שומרת בקפידה על ההנחיות ומשתדלת להיות כמה שיותר בבית, אבל אנחנו מדברים בטלפון על בסיס יומיומי ושולחים לי סרטונים ותמונות של הכלבות שלי".

     מה הדבר הראשון שתעשי לאחר שכל זה ייגמר? "אחזור הביתה להיות עם המשפחה, ואז אולי אצא לאיזו מסעדה טובה לחגוג את סיום התקופה המטורפת הזאת".

       

       

      ומה גילינו בבית ובארון של מעין קרת בתקופת הסגר?

      בארון של מעין קרת: "תלות טוטלית במראה חיצוני מייצרת רק סבל וכאב". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: ענבל מרמרי)
      בארון של מעין קרת: "תלות טוטלית במראה חיצוני מייצרת רק סבל וכאב". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: ענבל מרמרי)

       

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד