צילום: שי יחזקאל

"אנחנו צריכים להיות מודעים ליכולת לשלוט בסיטואציה הנוכחית"

יובל גונן, שחקנית וסטודנטית לפילוסופיה, רוצה להזכיר לנו שגם בימים קשים של חוסר ודאות, כדאי לזכור שיש לנו שליטה על דבר אחד בלבד - על עצמנו. טור דעה

"עם כמה שהמציאות כרגע מרגישה גדולה ומאיימת, אני מאמינה שאפשר לבחור שלא לתת לחיים 'לקרות לך'". יובל גונן
"עם כמה שהמציאות כרגע מרגישה גדולה ומאיימת, אני מאמינה שאפשר לבחור שלא לתת לחיים 'לקרות לך'". יובל גונן

"כבר כמה שבועות שהקורונה שינתה את מציאות היומיום של כל בית בישראל ובעולם. אני כותבת את הטור הזה וחושבת מה אוכל להגיד שיחדש? מה אוכל להציע שיהיה רלוונטי לכמה שיותר אנשים? מה אוכל לייעץ בתור סטודנטית לפילוסופיה בת 26 שרוב עשייתה לא השתנתה יותר מדי פרט לעובדה שהיא לומדת בפיג'מה מהבית?

 

השאלה שמנחה אותי בעודי כותבת את המילים האלה היא: מה קושר אותי אליכם ומה קושר אותי ואותנו לכל שאר העולם? התשובה די אינטואיטיבית ועם זאת נדמה כי קצת שכחנו אותה - כולנו בני אדם, וככאלה אני מניחה שאנו עוברים חוויה אנושית די דומה. בראש ובראשונה - שאילת שאלות. אני בטוחה שרובנו שואלים את עצמנו בימים אלה שאלות גדולות בנוגע לבריאות, לאנושות, לחוקתיות, לסיבתיות, למשמעות ולמציאות עצמה.

 

לנהל את חוסר הוודאות

לצד שאילת השאלות, מרכיב מרכזי בחוויה האנושית היא העובדה שכולנו חיים בעולם של חוסר ודאות מתסכל. לא נותר לאדם אלא לשאול שאלות ולשער השערות כי כנראה שפשוט לעולם לא נקבל תשובה חד משמעית על למה אנחנו פה, מה אנחנו עושים כאן והאם כל הדרמה הזאת שנקראת "חיים" היא מקרית או תכליתית?

 

אחרי שלושה שבועות בבית התובנה העיקרית שהתגלתה אלי בתקופה הזאת היא שיש לנו שליטה על דבר אחד בלבד - על עצמנו. והאמת היא שלדעתי זו השליטה החשובה ביותר גם בימי הקורונה ולמעשה בכל הימים בכלל. אני שולטת במה אעשה עם הזמן, אני שולטת במה אכניס לגופי, אני שולטת במה אני בוחרת לצרוך, אני שולטת בפעולות שלי, אני שולטת במילים שלי ואני אפילו יכולה לשלוט במחשבות שלי אם רק ארצה ואתרכז בכך.

 

 

לעבור מסטטוס פסיבי לאקטיבי

אז אם אחזור לרגע לתחילת דברי, אני יכולה לנסות ולייעץ לכם לא לצרוך חדשות, לנצל את הזמן בבית כדי להתחבר לעצמכם ולאחרים, ללמוד מיומנות חדשה, שפה חדשה, ליצור, ללמוד ועוד... אבל כאמור, זה כנראה לא יחדש לכם כלום כי כל הרשתות החברתיות כרגע עוסקות בדיוק בפן הפרקטי הזה. ויותר מזה, אני חושבת שזה יהיה מתיימר מצדי כנשואה טרייה ללא ילדים לייעץ לקהל של אנשים שונים לקום בשש בבוקר למדיטציה, כשאין לי מושג מה זה להתנהל בתוך בית עם ילדים למשל.

 

לכן אבחר לייעץ לכם דבר אחד בלבד - לקחת שליטה. עם כמה שהמציאות כרגע מרגישה גדולה ומאיימת, אני מאמינה שאפשר לבחור שלא לתת לחיים "לקרות לך". אנחנו חלק מהעולם ומושפעים מהנסיבות השונות ולנסות להתכחש לזה יהיה לא פחות מטמטום. עם זאת, אני מאמינה שלא צריך להיכנע באופן מוחלט לסטטוס הפסיבי חסר האונים אל מול המציאות. אני מאמינה שיש לנו אפשריות בחירה בכל רגע ורגע, בין אם הן בעולם בחוץ ובין אם הן בדירה הקטנה בגבעתיים. אני מאמינה שאנו צריכים להיות מודעים לסמכותיות שיש לנו על עצמנו, ליכולת לשלוט בסיטואציה הנוכחית, ולבחור מתוך המודעות הזאת בחירה אקטיבית שתשרת אותנו. שהרי בכל סיטואציה ניתן למצוא פונקציה או שיעור, ולחפש אותם זאת הבחירה החשובה ביותר.

 

  אחרי שנים שאנחנו מדברים איתכם על WELLNESS החלטנו שהגיע הזמן לחלוק כבוד לאנשים שמקדמים את התרבות הזאת בישראל – מכושר ותזונה, דרך מיינד ובודי פוזיטיב ועד סביבה וקיימות. מי יהיו אנשי הוולנס של ישראל?

   

  הדור הבא: יובל גונן - כוכבות הנוער של היום הן ממש לא כוכבות הנוער של פעם, ויובל גונן היא הדוגמה המושלמת לכך – שחקנית ודוגמנית יפהפייה שמעבירה בכל הזדמנות מסרים על טבעונות וחמלה לבעלי החיים. גונן, שהילדים שלכם מכירים ככוכבת "התחנה", הנחתה את ה- Vegan fest שנערך ביוני 2019 בתל אביב. בחשבון האינסטגרם שלה, שכולל קרוב ל-40 אלף עוקבים, היא דואגת לחזק את המסרים שלה על שמירה על כדור הארץ, אוכל טבעוני פוטוגני והרבה אהבה ליצורים פרוותיים.

   

   הפודקסט שיעזור לכם להתמודד עם הלחץ, הקליקו על התמונה:

    

   כנסו והקשיבו להֶסְכֵּת של יהודית כ"ץ (צילום: ארז אלון)
   כנסו והקשיבו להֶסְכֵּת של יהודית כ"ץ (צילום: ארז אלון)

    

    

   הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
   הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד