צילום: שי יחזקאל

תוספי תזונה למערכת חיסון איתנה: בדקו חוסרים של ויטמינים ומינרלים

נוטים להזניח את בדיקות הדם התקופתיות? סובלים מחסרים תזונתיים? זה עלול לעלות לנו ביתר תחלואה. לאילו ויטמינים ומינרלים כדאי לשים לב במיוחד עכשיו?

הוויטמינים והמינרלים שכדאי להוסיף לתפריט עכשיו (צילום: דניאל לילה, סגנון: דיאנה לינדר)
הוויטמינים והמינרלים שכדאי להוסיף לתפריט עכשיו (צילום: דניאל לילה, סגנון: דיאנה לינדר)

ויטמין B12

מחסור בוויטמין זה גורם לירידה בפעילות הלימפוציטים, תאי דם לבנים המהווים חלק ממערכת החיסון, ולכן מחליש את יעילותה. סקרים שנערכו בישראל מצאו שכ-30% מהאוכלוסייה סובלת מחוסר בוויטמין החשוב הזה. מאחר שהוא מצוי רק במזון מהחי (ביצים, חלב, בשר), טבעונים וצמחונים צפויים לסבול ממחסור בו. אפשר לבדוק את רמת הוויטמין בבדיקות דם שגרתיות בקופת החולים ובמידת הצורך לקחת תוסף.

 

ברזל

גם מחסור בברזל פוגע בפעילות הלימפוציטים ולכן מפחית מיעילות מערכת החיסון, והוא שכיח למדי בקרב נשים בגיל הפוריות, נשים הרות, קשישים וילדים. כדי למנוע חסר מומלץ לצרוך בשר אדום רזה, בשר הודו ומזונות מועשרים בברזל. במקרה של חסר ניתן להשלימו על ידי נטילת תוסף, ובמקרים של חסר משמעותי אף באמצעות עירוי הניתן בקופות החולים.

 

מחסור בברזל פוגע בפעילות הלימפוציטים ולכן מפחית מיעילות מערכת החיסון (צילום: Shutterstock)
  מחסור בברזל פוגע בפעילות הלימפוציטים ולכן מפחית מיעילות מערכת החיסון(צילום: Shutterstock)

   

  ויטמין D

  ויטמין זה מגביר את פעילות תאי T, שתפקידם לתקוף ולהרוס ישירות את הפולשים הזרים לגוף. כך לדוגמה, במחקר שפורסם ב-2009 בכתב העת Archives of Internal Medicine נמצא שאנשים עם הרמה הנמוכה ביותר של ויטמין D בדם חלו יותר במחלות חורף כמו הצטננות ושפעת.

   

  כדי לקבל כמות מספקת של ויטמין D מהשמש צריך להיחשף אליה במשך 20 דקות ביום (ידיים ורגלים חשופות), ללא שימוש בקרם עם מסנן קרינה (צילום: Shutterstock)
   כדי לקבל כמות מספקת של ויטמין D מהשמש צריך להיחשף אליה במשך 20 דקות ביום (ידיים ורגלים חשופות), ללא שימוש בקרם עם מסנן קרינה(צילום: Shutterstock)

    

   הוא מצוי במזונות שונים (סרדינים, חלב מועשר) אך קשה לקבלו מהמזון והוא נוצר בגוף בעיקר בעקבות חשיפה לשמש. כדי לקבל כמות מספקת של ויטמין D מהשמש צריך להיחשף אליה במשך 20 דקות ביום (ידיים ורגלים חשופות), ללא שימוש בקרם עם מסנן קרינה. לכן, אף שישראל שטופת שמש - רבים סובלים מחוסר בוויטמין D עקב ישיבה מרובה במשרד והתמרחות במסנני קרינה. לכן כדאי לבדוק את רמת הוויטמין בדם, ובמקרה של חסר לקחת תוסף בהתאם למינון שיומלץ על ידי הרופא המטפל.

    

   ייעוץ מקצועי: פרופ' מיכל שוורץ, חוקרת במחלקה לנוירוביולוגיה במכון ויצמן; ד"ר מיכאל ויינפאס, רופא מומחה לרפואת המשפחה והרבליסט קליני; ד"ר מינה פארן, חוקרת ומומחית לצמחי מרפא; אייל שפרינגר, אחראי תחום תזונה אינטגרטיבית ביחידה לרפואה משולבת משלימה למטופל האונקולוגי במרכז הרפואי תל אביב (איכילוב); ד"ר אסתר גלילי, מומחית ברפואת המשפחה ומנהלת המרכז לבריאות התא.

    

    

   הקליקו בחזרה לפרויקט
   הקליקו בחזרה לפרויקט

    

    

   הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
   הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד