סופר-וומן בחזית האפצ'י: פתאום כולם ממש מעריכים את הקופאיות

הן מצאו את עצמן עם מסיכה וכפפות מאחורי הדלפק, מקוות שהלקוחות ישמרו מרחק: קופאיות בסופרמרקטים מספרות על העבודה בימים שבהם כל שיעול הוא בגדר סכנה

הקופאיות שלא נוטשות את העמדה. מימין: שרה בקלה, ליליה בונדרצ'וק, נטע ענאקי ושיינה צורדאקר (צילום: אלבום פרטי)
הקופאיות שלא נוטשות את העמדה. מימין: שרה בקלה, ליליה בונדרצ'וק, נטע ענאקי ושיינה צורדאקר (צילום: אלבום פרטי)

מתי בפעם האחרונה צללתם לשיחת עומק עם קופאית? בימים משונים של התכנסות, הצטיידות ועצירת פעילות - המרכולים הם בין המקומות האחרונים שנותרו מתפקדים, והקופאיות מצאו את עצמן בחזית. הקופאים, ובואו נודה בזה, בעיקר הקופאיות, אלה שרגילות לספוג קיטורים וקריאות "למה לא פותחים עוד קופה", הוכרו כעובדות חיוניות לתפקוד המשק הישראלי בשעת חירום, וסוף סוף זוכות לכבוד שמגיע להן.

 

כמו כולנו, גם הן חוששות מנגיף הקורונה, אבל הן לא נוטשות את העמדה, וזוכות לקבל מהלקוחות לתודה והערכה לא מורגלות לה.

 

"ארץ נהדרת" כבר זיהתה את חשיבותן, והחזירה אל המסך את לובה - הקופאית הלוחמנית (טל פרידמן בתפקיד חייו). ועכשיו הגיע הזמן שנשמע מקופאיות אמיתיות, לוחמות סופר - מה עובר עליהן בימים האחרונים.

 

עוד על משבר הקורונה ב"לאשה "

בנו את העסק שלהן בעשר אצבעות, ופתאום הכל נעצר

למה דווקא עכשיו אסור לכן להיכנס לשירותים עם סלולרי

פרופ' רולידר, איך עובדים בבית כשהילדים מרעישים ורבים?

 

"כולם יותר מנומסים"

ליליה בונדרצ'וק (49) מלוד, נשואה ואם לחייל, קופאית ראשית ב"טיב טעם רמת החייל"

 

ליליה בונדרצ'וק. "לא כל כך מפחדת" (צילום: אלבום פרטי)
  ליליה בונדרצ'וק. "לא כל כך מפחדת"(צילום: אלבום פרטי)

   

  את פוחדת מהקורונה?

  "לכל הקופאיות יש פחד מזה. אני עצמי לא כל כך מפחדת, אבל אני שומעת איך מדברים על זה. בכל אופן אנחנו מגיעות כל בוקר לעבודה כי זה חשוב ללקוחות שלנו. בשבוע שעבר היה מפוצץ בסניף. בשבת הגיעו כל כך הרבה אנשים שלא היו מספיק עגלות, אבל אנחנו עומדים בלחץ הזה ועובדים כרגיל. יש לנו 14 קופות וכולם עומדים בתור ומבינים שלא צריך להתרגז. בשבת פתחנו עוד קופה כדי לשחרר את הלחץ ואז היה סבבה".

  "כולם הרבה יותר מנומסים, מדברים אלינו יפה. לקוח אחד אמר לקופאית שעמדתי לידה – אתן, הקופאיות, חשובות מאוד בשבילנו. היה מרגש לשמוע את זה, כי לרוב לא שומעים דברים כאלה "

   

  אנשים קונים דברים מוזרים? ממלאים חמש עגלות?

  "קונים בדיוק כמו לפני החגים. לפעמים משפחות מגיעות לקופה עם שלוש עגלות, אבל בשבילנו זה לא ממש חריג".

   

  מה אם לקוח משתעל?

  "לא היו אצלנו מקרים כאלה. יש לקוחות שמגיעים לקנות עם מסכות מגן, אנחנו עובדות רק עם כפפות".

   

  את מרגישה שהיחס אליכן השתנה?

  "כן. השבוע ממש הרגשנו את זה. כולם הרבה יותר מנומסים, מדברים אלינו יפה. לקוח אחד אמר לקופאית שעמדתי לידה – אתן, הקופאיות, חשובות מאוד בשבילנו. היה מרגש לשמוע את זה, כי לרוב לא שומעים דברים כאלה".

   

  מה את אוהבת בעבודה?

  "סניף רמת החיייל מפונק יותר מכל סניפי טיב טעם. יש לנו לקוחות מפורסמים - עיתונאים, עורכי דין בכירים, ואנחנו מכירות הרבה מהלקוחות שלנו. יש לי לקוחות שבאים ומספרים על המשפחות שלהם, זה כמו בית שני. יש לנו צוות ממש טוב בסניף, מנהל טוב שהעובדים חשובים לו, אנשים מיוחדים, כמו משפחה".

   

   

  "לא רוצה לדפוק אחרים"

  נטע ענאקי (20) מגדרה, רווקה, קופאית ברשת ויקטורי

   

  נטע ענאקי. ההורים לחוצים (צילום: אלבום פרטי)
   נטע ענאקי. ההורים לחוצים(צילום: אלבום פרטי)

    

   מה משבר הקורונה שינה בעבודה שלך?

   "מאז שהקורונה התחילה הלקוחות נהיו יותר נחמדים אלינו, פתאום הם ממש מעריכים את עבודת הקופאיות. לפני זה אנשים בכלל לא שמו לב אליי, לקחו כמובן מאליו שבסופר תעבוד קופאית. עכשיו אומרים לי: "וואו, את אשכרה באה לעבוד, כל הכבוד". היה לנו עומס מטורף. משמרות של שמונה שעות שבהן הלקוחות לא הפסיקו להגיע, ואני לקחתי רק הפסקה של חצי שעה, המינימום של המינימום. לאחרונה נאסר על יותר מעשרה אנשים להיות בסניף באותו זמן, והשומר שעומד בכניסה בודק חום לכל מי שרוצה להיכנס. בינתיים לא הגיע אף אחד עם חום".

    

   איך את שומרת על עצמך?

   "אני עובדת עם כפפות ומסכה הכי פשוטה, אבל אני חושבת שזה לא ממש עוזר לי, אלא יותר לאחרים. כל כמה דקות אני מחליפה את הכפפות כדי לא לפגוע באחרים".

    

   מה ההורים שלך אומרים?

   "הם לחוצים מזה שאני יוצאת לעבוד בסופר אבל תומכים בי. הם כל היום בבית – לא עובדים, משתעממים. האחים שלי לא לומדים, מתחילים לבנות דברים, עושים דברים שבדרך כלל לא עושים בבית. אני שומרת על שגרה רגילה, הולכת לעבוד וחוזרת ישר הביתה".

   נטע: "הרבה פעמים אני חוזרת הביתה ושואלת את עצמי, למה שווה לי לבוא ולהסתכן ככה? אבל אני פשוט לא רוצה לדפוק אחרים בגלל שלי לא נוח. גם נראה לי שאם קופאית אחת תפרוש, כולן יפרשו אחריה. כולם דואגים"

    

   את עצמך דואגת?

   "מאוד. הרבה פעמים אני חוזרת הביתה ושואלת את עצמי, למה שווה לי לבוא ולהסתכן ככה? אבל אני פשוט לא רוצה לדפוק אחרים בגלל שלי לא נוח. גם נראה לי שאם קופאית אחת תפרוש, כולן יפרשו אחריה. כולם דואגים".

    

   מה מחזיק אתכן?

   "הצוות. תמיד יש חברויות בין הקופאיות וכיף לי לעבוד איתן. למרות שקראתי שחובה להישאר בבית ובחוץ מסוכן, אני מרגישה שחובה עליי לעבוד".

    

   מה אם לקוח משתעל?

   "יש אנשים שמכבדים את המצב ויש גם כאלה שמשתעלים כאילו בצחוק. זה לא כזה מצחיק. לפני כמה זמן הגיעה אליי לקופה מישהי שדיברה עם המון רוק. כשהיא הלכה חיטאתי את כל העמדה באלכוג'ל".

    

   יש לך מסר ללקוחות?

   "לשמור מרחק מהקופאית ולכבד אותה. כמו שאני שמה מסכה ושומרת עליהם, שהם ישימו וישמרו עליי. אבל אני מבינה שקשה להשיג מסכות ושלא כל משפחה יכולה להרשות את זה לעצמה".

    

   קונים דברים אחרים מהרגיל?

   "אנשים עושים קניות של אלף שקל ויותר, קונים מלא שימורים, טישו ומגבונים. האלכוג'ל אזל, אבל אנשים עדיין שואלים עליו כל יום. עדיף שכמה שיותר יזמינו באתר, אבל יש עומס על ההזמנות".

    

   מה דעתך על הדמות של לובה, שחזרה ל"ארץ נהדרת"?

   "אני מתה עליה, מצחיקה, קורעת! הלוואי שהייתה לנו קופאית כזאת בסניף. יש את הסטיגמה שקופאית היא כזאת, אבל אצלנו העובדים יותר צעירים, מרביתם לפני צבא וממש לא לובות. אבל טוב שהביאו למסך את הקופאית שבדרך כלל לא רואים, וגם הראו את כל הבעיות שלה. אני גם צופה קבוע ב'קופה ראשית' ומאוד מתחברת לזה"

   .

   את רוצה לעסוק בזה גם בעתיד?

   "לא. אני צעירה, יש הרבה דברים שעוד לא עשיתי. התחלתי לקחת קורסים בקטנה, במזכירות רפואית, עד שאחליט מה ללמוד".

    

   "ממהרים לקנות ולצאת"

   שרה בקלה (33) מחדרה, קופאית בסניף יינות ביתן בחדרה

    

   שרה בקלה. "כל הזמן נכנסים לשאול אם החנות עומדת להיסגר" (צילום: אלבום פרטי)
    שרה בקלה. "כל הזמן נכנסים לשאול אם החנות עומדת להיסגר"(צילום: אלבום פרטי)

     

    מה קורה בסניף שלך בימים אלה?

    "קיבלנו מההנהלה תדריך עם נהלים חדשים, אנחנו מחויבות לשטוף ידיים טוב טוב ולהשתמש בכפפות ובמסכות. בכל רבע שעה מושמעת כריזה מהקופה הראשית: 'לקוחות יקרים, בהתאם להנחיות משרד הבריאות על מנת לשמור על בריאותכם, במהלך הקניות נבקשכם לשמור על מרחק סביר בין לקוח ללקוח ובמיוחד בעת ההמתנה בקופות. אנו מתנצלים על אי הנוחות הזמנית ומאחלים לכולם בריאות מלאה'. יש לקוחות שמבצעים את ההוראה ויש כאלה שלא".

     

    את דואגת?

    "יש מישהו שלא? אני לא דואגת במיוחד. מירב הלחץ הוא אצל הלקוחות, הם כל הזמן נכנסים לשאול אם החנות עומדת להיסגר. אני עונה שהכל בסדר, אנחנו עובדים רגיל ולא קיבלנו שום הוראה אחרת. יש כאלה שבאים עם מסיכות וכפפות מהבית. בכניסה לחנות יש עכשיו מטליות חיטוי וחבילת כפפות עבור הלקוחות. הדבר הראשון שהם מחפשים בחנות זה אלכוג'ל ונייר טואלט ודווקא בזה יש לנו חוסרים. הם נורא ממהרים לעשות את הקניות ולצאת, ובכל זאת הם סבלניים, מבינים את המצב ומעריכים אותנו מאוד - שואלים אותי איך אני ואם הכל בסדר, אומרים סליחה על זה שהם בלחץ, תודה רבה, כל הכבוד לך, שמרי על עצמך".

    שרה: "הלקוחות מעריכים אותנו מאוד - שואלים אותי איך אני ואם הכל בסדר, אומרים סליחה על זה שהם בלחץ, תודה רבה, כל הכבוד לך, שמרי על עצמך"

     

    ההורים דואגים לך?

    "מאוד. אני גרה עם אמא שלי והיא אומרת לי לשטוף ידיים, לשים מסיכה ולשתות הרבה מים, שהגרון לא יהיה יבש. אני לא יודעת אם זה נכון, אבל זה מה שהיא אומרת".

     

    מה אם לקוח משתעל?

    "יכול להיות שזה צינון רגיל, אבל בימים כאלה זה חשוד מאוד. יש מבטים לכיוונו... אני משתדלת לא להראות את זה, אבל זה לא נעים, אין מה לעשות".

     

    מה דעתך על חזרתה של לובה ל"ארץ נהדרת"

    "טל פרידמן מצחיק, לובה מצחיקה, הייתי רוצה לראות מה התגובה שלה ללקוח שמשתעל".

     

    עד מתי תעבדי?

    "עד שיגידו לי. בינתיים יש לנו הרבה יותר עבודה מבימי שגרה".

     

    מה את אוהבת בעבודה שלך?

    "אני אוהבת לתת שירות".

     

    "מנקה את ידיות העגלות"

    שיינה צורדאקר (54) מכפר סבא, נשואה ואם ל־3, סבתא לארבעה, קופאית במגה

     

    שיינה צורדאקר. "הודעתי הודעתי לילדים שלי שאין אמא ואין סבתא עכשיו כי אני כל כולי בעבודה" (צילום: אלבום פרטי)
     שיינה צורדאקר. "הודעתי הודעתי לילדים שלי שאין אמא ואין סבתא עכשיו כי אני כל כולי בעבודה"(צילום: אלבום פרטי)

      

     מה הקורונה שינתה בעבודה שלך?

     "יש הרבה יותר לקוחות והם קונים הרבה יותר מבדרך כלל. הקורונה הכניסה המון לחץ - והלחץ הוא נפשי. אנשים מפחדים ואנחנו מנסות להרגיע אותם שהסופרים פתוחים ואנחנו נמצאים בהם כדי לתת שירות ולעזור לכולם לעבור את התקופה הזאת. ההנהלה דואגת לעובדים להסעות הביתה בעקבות ביטול התחבורה הציבורית בלילות".

     שיינה: "עכשיו כשמכירים בזה שאנחנו עובדות חיוניות למשק, אני מרגישה את התרומה ואת העזרה בכך שאני יוצאת לעבודה ונותנת שירות לאנשים. זה לא סתם לעשות את השעות ולחזור הביתה"

      

     איך את שומרת על עצמך?

     "קיבלנו הנחיות מהרשת לשמור היגיינה ולתת שירות טוב ללקוחות. אנחנו עובדים עם כפפות, וסיפקו לנו גם מסיכות איכותיות, אלכוג'ל וחומרי חיטוי ללא הגבלה. אחרי כל כמה לקוחות אני מנקה את המסוע, את מסך הנגיעה ואת ידיות העגלות. זה יותר עבודה אבל זה שומר על כולנו, העיקר שהלקוחות ירגישו בטוחים לעשות את הקנייה ושירגישו כמה טוב שהם חוזרים אלינו, כל עם זה שקשה ויש לחץ. אנחנו מנסים לתת להם הכל, אם לא מספיקים לסדר על המדפים אנחנו רצות למחסן לחפש ולהביא להם, העיקר שיהיו מרוצים".

      

     יש לך מסר ללקוחות?

     "אין צורך להיכנס להיסטריה. כשלקוחות מבוגרים או בסיכון מתקשרים, אני מציעה להם להזמין באינטרנט. אם הם בכל זאת מגיעים לסניף אנחנו משתדלים לעזור להם שיעשו את הקנייה כמה שיותר מהר".

      

     ההתנהגות שלהם השתנתה?

     "הלקוחות לחוצים מתמיד לקנות וללכת. אנחנו משתדלים לטפל בקופות צ'יק צ'ק ולשחרר אותם. זה טוב שיש להם מקום מפלט כי רוב המקומות סגורים ואין להם לאן ללכת, לפחות את הקניות שהם חייבים לעשות הם יכולים".

      

     עד מתי תעבדי?

     "עד שיגידו לנו. עכשיו כשמכירים בזה שאנחנו עובדות חיוניות למשק, אני מרגישה את התרומה ואת העזרה בכך שאני יוצאת לעבודה ונותנת שירות לאנשים. זה לא סתם לעשות את השעות ולחזור הביתה".

      

     הילדים שלך דואגים לך?

     "לא. הודעתי להם שאין אמא ואין סבתא עכשיו כי אני כל כולי בעבודה".

      

     הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
     הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
      
     הצג:
     אזהרה:
     פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד