מיזם 'אמץ רופא.ה': "הרופאים הם הלוחמים בחזית, חייבים לדאוג להם"

היזמית עדי סקופ-כרמון הבינה שמה שהכי בוער עכשיו זה לסייע לרופאים, לאחיות ולעובדים הסיעודיים, שעובדים מסביב לשעון. אז היא הקימה מערך מתנדבים

עדי סקופ-כרמון. "למחוא כפיים לרופאים בחמש בערב ולהתפלל עבורם זה יפה, אבל לרופאים חסרות מסיכות ואנחנו צריכים להיות הרבה יותר פרקטיים" (צילום: אבישג שאר ישוב)
עדי סקופ-כרמון. "למחוא כפיים לרופאים בחמש בערב ולהתפלל עבורם זה יפה, אבל לרופאים חסרות מסיכות ואנחנו צריכים להיות הרבה יותר פרקטיים" (צילום: אבישג שאר ישוב)

לפני יומיים שוחחה עדי סקופ-כרמון עם ד"ר איריס אדלר, מתמחה ברפואה דחופה בבית החולים איכילוב, והבינה שמה שהכי מקשה על רופאים בימים טרופים אלה הוא למצוא מי שיטפל בילדים שלהם, כי כולם חוששים להיות במגע עם קבוצות סיכון. הקושי הנוסף שדיווחה עליו ד"ר אדלר, הוא קניית אוכל והכנתו, כי פשוט אין להם זמן.

 

24 שעות הספיקו לסקופ-כרמון (44), יזמת סדרתית ובתו של אריה סקופ, מייסד מיקרוסופט ישראל, להוציא לפועל את יוזמת "אמץ רופא ". "אנחנו חייבים לדאוג לרופאים שלנו עכשיו ברוח אמץ לוחם" היא אומרת בתחושת דחיפות ושליחות. "הם הלוחמים שנמצאים בחזית המאבק נגד נגיף הקורונה. הערבות ההדדית היא הדבר שמבדל את העם שלנו".

 

יחד עם עם רות פולצ'ק, יו"ר מייסדת she codes ו-Fincheck, חן לב-עמי, מנכ"לית ומייסדת "יאמי" וד"ר איריס אדלר, היא יצאה לדרך.

 

איך זה עובד?

"כל מתנדב שנרשם מאמץ רופא/ה או עובד/ת סיעוד, דואג לכל צרכיו ומגייס לשם כך את הקהילה, השכונה והסביבה המיידית שלו. המטרה שלנו היא לאמץ את הרופאים הקרובים ליישוב, לשכונה וליצור אחריות של אחד על אחד. אני סומכת על הקשר האנושי שיעשה פלאים. הקמנו את המערך לפני 24 שעות, וכבר נרשמו אליו 200 רופאים וכמעט אותה כמות של מתנדבים - וזו רק ההתחלה. אנחנו נערכים להקים מערך לוגיסטי מורכב לציוותים, וצופים רישום של אלפי משתתפים".

 

לא משאירים לבד את הצוותים הרפואים (עיצוב לוגו: ריקי מוסאפי)
  לא משאירים לבד את הצוותים הרפואים (עיצוב לוגו: ריקי מוסאפי)

   

  את בעצמך אישה עסוקה ואם לשלושה שנמצאים בבית. איך הצלחת להתפנות ליוזמה הזו?

  "יש לי קריאה פנימית לעשות את זה. פשוט אין מצב שאני עושה משהו אחר בתקופה כזאת, אני לא מסוגלת לחשוב רק על איך להעסיק את הילדים שלי, אני חושבת על אלה שהולכים להציל את הקרובים של כולנו.

  "אנחנו חייבים לדאוג לרופאים שלנו עכשיו ברוח אמץ לוחם. הם הלוחמים שנמצאים בחזית המאבק נגד נגיף הקורונה. הערבות ההדדית היא הדבר שמבדל את העם שלנו"

   

  "כיזמית, אני חושבת איך להניע אנשים, אני לא מחכה שהמערכת תודיע לי להיכנס להסגר או שתבשר לי שאזלו המסכות - אני חושבת על הנתיב הקריטי ומנסה כל הזמן לפתור אותו. ב-2012 הקמתי את אפקוין, מיזם חברתי של מטבעות לצורך ברטר, שבזכותו אנשים חוו שפע והדדיות. כיוון החשיבה שלי הוא איך ו נוכל להתארגן בתור חברה כדי לפעול בצורה יותר יעילה, אינדבידואלית אך הרמונית.

   

  "למחוא כפיים לרופאים בחמש בערב ולהתפלל עבורם זה יפה, אבל לרופאים חסרות מסיכות ואנחנו צריכים להיות הרבה יותר פרקטיים. זאת לא ביקורת - כיזמת אני בכאן ועכשיו - ומעוניינת לייצר מערכת גמישה ומתרחבת, שעומדת בעומס, תומכת ומתופעלת".

   

  ואם יוטל בקרוב סגר כללי?

  "אנחנו פועלים לפי הנחיות משרד הבריאות. רופאים יוכלו להתנייד גם אם יתחיל סגר כללי, ואני מאמינה שהם יוכלו לעבור דרך המתנדבים ולאסוף ארוחות או מסיכות מבתיהם. בכל מצב נתמוך ברופאים שלנו ולא נשאיר אותם לבד. הרופאים מתרגשים מהדבר הזה בצורה בלתי רגילה. מעצם זה שבכלל חושבים עליהם, ונרתמים לעזרתם".

   

  את לא חושבת שזה תפקידה של המדינה?

  "למדינה יש ראייה מאוד מערכתית ולי יש ראיית שטח, אני יודעת איך השטח יכול לפעול ואיזה כלים צריך לתת לו כדי להירתם. הרבה יותר קל לרתום אנשים להתנדב למשהו שקורה כאן ועכשיו בפתח דלתם. אני קוראת לכל קוראות וקוראי 'לאשה' לשאול שכן או שכנה, רופא, עובד סיעוד או פרמדיק איך אפשר לעזור לו בתקופה הזאת? כל ישראלי יצטרף לעזור להם בשמחה, ובמהירות".

   

  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד