ירדנה ארזי: "להשמיע ברדיו רק זמרים ישראלים, הם זקוקים לפרנסה"

הזמרת מסבירה ל"לאשה" מה עומד מאחורי הקריאה שלה לתחנות הרדיו: "זאת שעה לסולידריות, ואחת הדרכים היא להשמיע שירים ישראליים מכל הסגנונות והתקופות"

ירדנה ארזי. " בכל התקופות, מיום הקמת המדינה ועד היום, תמיד האמנים היו שם, ולא משנה מה. עכשיו תורה של המדינה לזכור, להיזכר ולהזכיר את הקול שלנו" (צילום: איתן טל)
ירדנה ארזי. " בכל התקופות, מיום הקמת המדינה ועד היום, תמיד האמנים היו שם, ולא משנה מה. עכשיו תורה של המדינה לזכור, להיזכר ולהזכיר את הקול שלנו" (צילום: איתן טל)

הזמרת הוותיקה ירדנה ארזי יצאה היום בקריאה לתחנות הרדיו להשמיע רק זמרים ישראלים.

 

מה עומד מאחורי הבקשה שלך להשמיע רק זמרים ישראלים?

" בכל התקופות, מיום הקמת המדינה ועד היום, תמיד האמנים היו שם, ולא משנה מה. תמיד התייצבו בשעות משבר והצדענו. היינו בטוב וברע, כשעצוב וכשמח. היינו שם תמיד, במוצבים, במקלטים, בבתי חולים וכמובן על הבמות, ועכשיו תורה של המדינה לזכור, להיזכר ולהזכיר את הקול שלנו. בימים טרופים אלה של חוסר ודאות, אמני ישראל זקוקים לקול ולפרנסה. זאת שעה לסולידריות, ואחת הדרכים היא להשמיע שירים ישראליים מכל הסגנונות, מכל התקופות, של כל האמנים, כדי לאפשר לכולם להתפרנס. השמעות זה פרנסה. אנחנו מרוויחים מהתמלוגים ולכן זה הזמן לתת כתף ולהבין שאנחנו תלויים אחד בשני גם לפרנסה".

 

מה נאלצת לבטל באופן אישי?

"הייתי באמצע סיבוב הופעות חורף וכל ההופעות התבטלו, גםההופעה גדולה שהייתה אמורה להתקיים ב-16.3 וב-13.8 בהיכל התרבות בתל אביב. זה היה בומבה בומבה, השבר הסורי האפריקאי. כשהבנתי שצריך לבטל, הייתי קודם כל בהלם, אחר כך באה אכזבה גדולה, ממש מפח נפש. עבדנו על הערב הזה חצי שנה, ויש לזה השלכות על כל הסביבה ועל האנשים שעובדים איתי. הנגנים שלי, אנשי הקול והתאורה, כולם בעלי משפחות עצמאיים, אנשים שאין להם גב כלכלי וזה שובר לי את הלב".

 

קמפיין "למען האמנים משדרים רק מוזיקה ישראלית"

"עבדנו על הערב בהיכל התרבות חצי שנה ונאלצנו לבטל. יש לזה השלכות על כל הסביבה ועל האנשים שעובדים איתי. הנגנים שלי, אנשי הקול והתאורה, כולם בעלי משפחות עצמאיים, אנשים שאין להם גב כלכלי וזה שובר לי את הלב"

 

הצעדים שננקטים מוגזמים בעינייך?

"אני לא אוטוריטה בעניין הזה ואני סומכת על מקבלי ההחלטות. הצעדים לא נראים לי מוגזמים בכלל, זה נשמע הגיוני לגמרי. גדלתי בחיפה ובילדותי היינו כל הזמן בים. אני זוכרת את הגלים הגדולים שהעיפו אותי, לא פעם הייתי מגיעה לחוף בלי בגד ים, עד שלמדתי שכשמגיע גל גדול נכנסים מתחתיו. זה פטנט אדיר, וזה מה שצריך לקרות עכשיו - לתת לגל הנוראי הזה לעבור מעלינו".

 

מה הכי קשה לך?

"ההסתגלות למצב. כל אמצעי הזהירות הקטנים, למשל סיגלתי לעצמי לגעת במעליות רק עם טישו. אתמול התנתקתי מהנכדה שלי במצוות הבת שלי, שצודקת כמובן. עברנו לשיחות וידאו. היא רק בת שנה וחצי, אתמול היא קראה בשם שלי וקשה לי שאני לא איתה".

 

מה את עושה בזמן שהתפנה?

"בינתיים אני עסוקה בלעזור לכולם, ויש הרבה סידורים, אני עוד מנהלת את כל הביטולים. אני עורגת לנטפליקס, ויש לי כבר רשימה. כל הזמן אני אומרת לעצמי 'מחר זה יקרה', וזה לא קורה. אני עוד לא מצליחה להגיע לזה".

 

מה ברשימה?

"'יהלום לא מלוטש', 'אדם זר', 'ספר לי מי אני' ו'המלך'".

 

איזו סידרה ראית ואת ממליצה?

"'היורשים'. אוי זה ענק, סידרה מהממת, על כוח, פוליטיקה, כסף ומשפחה. מאוד מהיר, אינטליגנטי ושנון, ממש אסור למצמץ. מומלץ בחום".

 

אילו שירים עבריים תשמחי לשמוע ברדיו, בכל שעה בכל יום?

"אוי, כל כך הרבה, מאיפה להתחיל? אם לבחור חמישה אז 'באת לי פתאום', של קרן פלס ורוני אלטר; ים השיבולים' של הגבעטרון; 'בין קודש לחול', של אמיר דדון ושולי רנד; 'ואם פרידה', של דקלה; ו'החליל', של עפרה חזה ויהודית רביץ".

 

ואיזה שיר שלך את ממליצה להשמיע?

"שהשמש תעבור עליי".

 

 

הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד